המשמעות הרוחנית של יום ההיפוך החורפי

מאת: מלאני בקלר

מאנגלית: סמדר ברגמן

במשך ההיסטוריה כולה, אנשים התכנסו כדי לחגוג ולכבד את השמש. טקסים מיוחדים ביום ההיפוך וביום השוויון בכל שנה מסמנים לא רק את תנועת השמש, אלא גם את המחזורים המולדים שבחיים הרוחניים והפיזיים גם יחד.

מהו בדיוק יום ההיפוך?

זהו זמן בכל קיץ שבו השמש מגיעה לנקודה הגבוהה ביותר בשמים ובכל חורף, כאשר היא מגיעה לנקודה הנמוכה ביותר שלה. אירועים אסטרונומים אלה הם ימי ההיפוך והם תואמים למקצבים האישיים שלנו, מסייעים לנו להבין על מה והיכן להתמקד במחזורי החיים המשתנים ללא הרף. אלה הן נקודות זמן עוצמתיות בהן ניתן לחגוג את האור, לכבד את הנתיב שלכם, להתרחב באופן מודע ולהעלות את רטט החיים.

כוחה של השמש

אין פלא שהשמש, אחד מכוחות הטבע העוצמתיים ביותר, היא בעלת חשיבות רבה כל כך בהיסטוריה האנושית. במשך כל ההיסטוריה של האנושות ובכל תרבות, עידן ודת, בני האדם הוקירו את השמש, סגדו לה וכבדו אותה מאוד.

עונות השנה המתחלפות, ממש כמו מחזורי הזריעה והקציר, היו תמיד נקודות מפתח במחזור החיים האנושי. עונות השנה המתחלפות מייצגות גם שלבים תואמים במסע הפנימי שלכם.

בכל שנה, בתקופת יום ההיפוך, חלה פתיחה אנרגטית אל ממלכות הרוח. הסיבה לכך היא היערכות כדור הארץ עם השמש המרכזית הגדולה, המרכז הגלקטיוכתוצאה מכך מגיע שטף אדיר של אור קריסטלי, המתנפץ כגל על חופי התודעה.

זוהי הזדמנות המונחית על ידי האלוהות לבצע קפיצה קוונטית ולהרחיב את התודעה, לרפא כל רמה בהווייתכםולהעלות את הרטט במטרה לתבוע לעצמכם הלכה למעשה את קווי הזמן הנעלים ביותר האפשריים, הן ברמה האישית והן ברמה הקולקטיבית.

חגיגת יום ההיפוך הרוחני

ממש כמו במחזורי השמש, יש עליות ומורדות גם במסע הרוחני. אלה הם זמנים בהם ניתן להתקדם, לחלוק, להיכנס פנימה ולעשות חשבון נפש, לעצור למנוחה ואפילו לחוות את הלילות האפלים של הנשמה. בדרך זו, יום ההיפוך הוא דרך טבעית להתחבר מחדש עם תוכנית החיים האלוהית ולהרגיש חיבור עמוק לכל החיים ולעולם הטבע.

הרהור במסע שלכם הוא דרך נהדרת לחגוג את יום ההיפוךלכבד ולחגוג את המסע הייחודי שלכם ואת המחזורים המולדים הכרוכים בצעידה בנתיב הרוחני ובחיים האנושיים גם יחד.

טקסים ביום ההיפוך כוללים אפשרויות רבות, החל ממפגש חברתי פשוט, למפגש סביב מדורה, לחגיגה בקהילה, לריקוד, ולסיפור וסיפור מחדש של מיתוסים, סיפורים וסיפורי עם.

כל אחד מהטקסים הללו יכול להזכיר לכם עד כמה אתם מחוברים לכל החיים. מבחינה היסטורית, על ידי ההשתתפות בטקסים, האנשים הרגישו שהם מובנים ושהם מקיימים מערכת יחסים קרובה עם הטבע.

היום, כאשר אתם חוגגים את השמש ומתאימים את המחזורים שלכם למחזורים שלה, הרוח שלכם מקבלת מנה אוהבת של אנרגיה רבתהשראה ועירוי של אור כדי לתמוך בכם בעודכם ממשיכים לצעוד בנתיב הרוחני שלכם.

אף על פי שהאנושות איבדה במידה רבה את החיבור שלה לטקסים ולהבנות הללו, לא מאוחר מדי מכדי להתחבר לעוצמת השמש ולהשפעה החיובית שיש לה על חיינו.

שבעה טקסים פשוטים ליום ההיפוך

חגגו את האור שלכם וכבדו את אנרגיית יום ההיפוך בעזרת טקסים פשוטים המקדמים בברכה אהבה, אור ושמחה רבים יותר בחייכם. ניתן להתאים אותם הן ליום ההיפוך הקייצי והן ליום ההיפוך החורפי, או להתאים אותם לכל שלב ושלב במסעכם.

1. עורו וקומו עם האור

מיד כאשר אתם מתעוררים ביום ההיפוך, ולפני שתניחו את כפות הרגליים על הרצפה, אפשרו לעצמכם להתמלא בתחושת אור ושמחה. התכווננו לכל הדברים עליהם אתם מודים בעודכם מדמיינים אנרגיית אור ממלאת אתכם ואת סביבתכם. הזמינו את נוכחות המדריכים והמלאכים שלכם, את נוכחות האור האלוהי ואת האנרגיה והרטט של האהבה.

אפשרו לעצמכם לרחוץ באור אלוהי ובאנרגיה חיובית. הרגישו את אחדותכם ואת החיבור שלכם עם האלוהי ועם כל היש. כאשר אתם מוכנים, התחילו לדמיין את האנרגיה החיובית של האור זורמת עתה סביבכם ואל היקום כולו.

2. מדיטציה לאור נרות

מצאו זמן ומרחב שקטים בבית, הדליקו נר והתחילו להתמקד פנימה. בעודכם נרגעים באופן מודע, נשמו והתבוננו באור הנר. מצאו הנאה בהוויה הפשוטה שלכם, נשמו והרהרו בתכונות האור. התחילו להתכוונן לאספקה האדירה של האור סביבכם, כמו גם לאור שאתם נושאים בתוך עצמכם כל העת. אז, כאשר אתם מוכנים, עצמו את עיניכם ודמיינו כיצד האור שלכם הופך בהיר וזוהר יותר ויותר.

הירגעו ונשמו, שחררו את הצורך להתמקד בעולם הסובב אתכם, ובמקום זאת, אפשרו לעצמכם להיסחף למצב מדיטטיבי רגוע ושליו. דמיינו שהאור שבתוככם זוהר ככוכב, ממלא באור אלוהי בהיר ובוהק את החדר ואת הבית שלכם, את העיר, המדינה  בנוסף לכך, אתם יכולים גם להקשיב למדיטציה מודרכת שתעזור לכם להירגע אף יותר ולהתכוונן לאנרגיות העוצמתיות של אור יום ההיפוך הנגישות לכם עכשיו.

3. הרגישו באחדות שלכם עם אימא אדמה

צעדו בחוץ והשקיעו את כפות רגליכם באדמה. הרגישו כיצד האנרגיה שלכם מתקרקעת בעזרת ליבת אימא אדמה בעמוד של אור. דמיינו שכל מה שלא משרת אתכם עוד משתחרר וגולש מטה דרך עמוד אור זה, משתחרר ללא מאמץ אל האור שבליבת כדור הארץ.

בו בזמן, הרגישו באור השמש הזורח מטה עליכם. דמיינו את האור זורם אל תוך צ׳אקרת הכתר שלכם, מחמם אתכם, מרענן את האנרגיה שלכם וממלא את ההילה שלכם בתודעת אור האלוהי הנוכחת באור השמש הרענן.

בעודכם עומדים על אימא אדמה ברגליים פשוקות מעט, בזרועות לא משולבות כאשר כפות הידיים כלפי מעלה במחווה של קבלה, הרגישו בחום המרפא של השמש בכל חלק בגופכם. שאפו את קרני השמש. הרגישו כיצד האור ממלא את עמוד השדרה שלכם, ואת כל הווייתכם. הודו לזמן הזה, ואם אתם רוצים, התכווננו לכוונות, לרצונות או למטרות עליהם אתם רוצים להתמקד בששת החודשים הבאים בחייכם.

שמחו בחיבור עמוק זה לכדור הארץ, לאור ולכל היש. הקדישו רגע להיזכר בכך שאימא אדמה שמחה להעניק לכם פתרונות לכל הפחדים והחרדות שלכם, אם רק תקשיבו לה. בנוסף לכך, זמנו את המלאכים והמדריכים שלכם, שמחו באהבתם ובתמיכתם התמידיות והכירו בהן.

4. כבדו את כיווני הרוח

במשך ההיסטוריה, שבטים ילידים רבים ותרבויות עתיקות ברחבי העולם העניקו כבוד והוקרה לכיווני הרוח. קיים כוח מיוחד ממנו אפשר לשאוב על ידי התכווננות אליהם. כדי לעשות זאת, בנוסף לארבעת הכיוונים העיקרייםצפון, דרום, מזרח ומערבברצוני גם להתכוונן אל הארץ, השמים והאור הפנימי. בעודכם מתכווננים לכל כיוון, עמדו כאשר פניו אליו.

תנועה, ריקוד או יוגה הם דרכים נפלאות לחוות אף יותר את החיבור שלכם לכל אחד מהכיוונים המקודשים בעודכם עומדים עם פניכם אליו ומהרהרים בכל כיוון, אחד בכל פעם. הפעילו את אנרגיית החיים שלכם והביעו כוונה לחבר אנרגיה זו עם השמש וכל הטבע בשעה שאתם מתחברים במודע, אחד אחרי השני, עם האנרגיה של כל הכיוונים.

התחילו בכך שתעמדו עם כפות הרגליים על האדמה. הרגישו כיצד האנרגיה שלכם מתקרקעת אל כדור הארץ, והרגישו את האחדות שלכם עם כדור הארץ וכל היש. הרגישו באורו של המלאך הנעלה סנדלפון שמגיע מלמטה, ואת החיבור שלכם לליבת הקריסטל של גאיה.

כעת הפנו את תשומת הלב לחיבור שלכם אל השמיםהרגישו באור שמעליכם זורם מטה, באוויר על עורכם, באור הסובב אתכם. התכווננו לאור של המלאך הנעלה מטטרון שזורם מלמעלה.

כעת פנו מזרחה. זהו הכיוון של השמש הזורחת, של ההתחלות, האור האלוהי, הזדמנויות חדשות ואנרגיה רעננה. התכוונו כאן לאור של המלאך הנעלה רפאל.

כעת פנו דרומה. דרום הוא כיוון המנוחה. הוא ערוך עם העבודה שאתם אמורים להביא אל העולם, עם הרצונות, התכלית והפעולות שלכם. התכווננו כאן לאור של המלאך הנעלה מיכאל.

כעת פנו מערבה. זהו כיוון השמש השוקעת. תזכורת להיכנס פנימה, לחלום, להירגע, לנוח ולהירפא. התכווננו כאן לאור של המלאך הנעלה גבריאל.

כעת פנו צפונה. כוכב הצפון מצביע עבורנו על כיוון זה. זהו כיוון של יציבות, חכמה, הגנה ושל אבות אבותינו. התכווננו כאן לאור של המלאך הנעלה אוריאל.

לבסוף, הפנו מבטכם פנימה. הרגישו באור ובנוכחות המודעות הנעלה שלכם, באהבה הזוהרת ביותר שלכם, בעצמי האלוהי הגבוה ביותר שלכם. אפשרו לעצמכם פשוט להיות, לנשום ולהרגיש חיים ומחוברים לאור הפנימי שלכם, לכדור הארץ, לשמים, לכיוונים ולכל החיים.

5. הבעת כוונות

מצאו מקום שקט, הירגעו, נשמו והתמקדו פנימה. כאשר אתם מגיעים להלך רוח של מצב מדיטטיבי עמוק, הביעו כוונה להרגיש תחושה של נשגבות ואחדות. דמיינו תחושה זו מושרשת בכם ואז הרחיבו אותה כלפי חוץ, כך שתשפיע על כל תחומי החיים שלכם.

בשלב הבא, התחילו לחשוב אילו תחומים מסוימים הייתם רוצים להרחיב בחיי היוםיום שלכם: מערכות יחסים, שמחה, אהבה ושפע רבים יותר, הגשמת הזדמנות חדשה, קידום בעבודה או כל דבר שיהיה חשוב לכם בששת החודשים הבאים.

אם אתם עושים טקס זה בעת יום ההיפוך החורפי, חשבו על דברים שהייתם רוצים להסיר מחייכם, התמקדו יותר במה שאתם רוצים לשחרר כדי שתוכלו להתחיל להתקדם לכיוון מה שאתם רוצים בבוא האביב. הודו להזדמנות להתמקד בעבודה זו ובקשו סיוע לזכור את הכוונות שלכם בעודכם מתקדמים בנתיב חייכם בחודשים הבאים.

6. טקס אש של יום ההיפוך

קיץ או חורף, אש היא דרך נהדרת לכבד ולחגוג את האור, כפי שהאנושות עשתה מזה מאות שנים. כיבוד יום ההיפוך באמצעות אש הוא טקס פשוט. הדליקו נר או מדורה קטנה בחוץ והרשו לעצמכם להרהר ביופי ובאיכויות האור.

על פיסת נייר, כתבו את הדברים שהגשמתם בששת החודשים האחרונים. קראו בקול את מה שכתבתם לפני שתשרפו את הנייר בהודיה. שחרור כל התקשרות לעבר יסלול את הדרך להזדמנויות, להגשמות ולהישגים חדשים בעתיד. זוהי גם פעילות קבוצתית נהדרת, או אתם יכולים לעשות זאת לבד.

7. הכינו מזבח ליום ההיפוך

יום ההיפוך הוא הזדמנות מושלמת להקדיש זמן למזבח האישי שלכם, בין אם הוא פנימי והגישה אליו היא באמצעות מדיטציה, או חיצוני בצורה של מזבח פיזי ממשי שיצרתם.

יצירת מזבח פיזי היא דרך מהנה ליצור ייצוג פיזי של החיבור הפנימי שלכם לאור ולאלוהי ולייצג את האנרגיות עמן אתם רוצים להתחבר, ושאותן אתם רוצים להעצים ולהגשים בחייכם. כדי לבנות מזבח ליום ההיפוך, מצאו שולחן קטן או מדף. תרצו אולי להכין זאת מחוץ לבית, על אדן החלון או במקום מואר, כיוון שיום ההיפוך עוסק כולו בהתכווננות אל האור.

בכל מקום שבו תבחרו להקים את המזבח שלכם, בחרו בדים צבעוניים, חפצים או נרות שיזכירו לכם את השמש, את הרוחניות שלכם, את החיבור לאלוהי, לשמש, לעולם הטבע ולעצמכם. זכרו שיום ההיפוך הוא זמן של חג וחיבורהניחו למזבח שיצרתם להזכיר לכם זאת בכל דרך שהיא אישית עבורכם.

ההבדלים האנרגטיים שבין יום ההיפוך החורפי ליום ההיפוך הקייצי

מבחינה אנרגטית, מהו ההבדל בין יום ההיפוך החורפי ליום ההיפוך הקייצי?

יום ההיפוך הקייצי

ה-20-21 ביוני בחצי הכדור הצפוני, ה-20-21 בדצמבר בחצי הכדור הדרומי.

בזמן הזה, השמש נמצאת הרחק בצפון. כאשר הדבר קורה, זהו זמן של פתיחה אנרגטית. יש פוטנציאל שמימי רב כל כך בזמן הזה בעת שהשמש מביאה אנרגיה גבוהה, חום ואור אל חיינו. מבחינה סמלית, יום ההיפוך הקייצי מייצג הארה, התעוררות ואת נצחון האור על החשכה. זמן יום ההיפוך הקייצי הוא זמן לחגוג התקדמותהתקדמות אל האורולזכור ולכבד את האור המהותי הפנימי שלכם.

יום ההיפוך הקייצי עוסק כולו בהבעת הודייה למתנות הקציר, השפע והשגשוג. זוהי הזדמנות נהדרת ליהנות משהייה בחוץ, להתחבר עם הטבע, וקדם את המודעות שלכם לגבי החיבור שבין העושר, הבריאות והחיים הטבעיים.

יום ההיפוך החורפי

ה-20-21 בדצמבר בחצי הכדור הצפוני, ה-20-21 ביוני בחצי הכדור הדרומי.

היום החשוך ביותר בשנה מגיע כאשר השמש מגיעה לנקודה הנמוכה ביותר שלה מעל לקו המשווה. זהו זמן טבעי לחשבון נפש, לכניסה פנימה לסוג של שנת חורף רוחנית.

טקסים שכיחים של יום ההיפוך החורפי כוללים מדיטציה, חשבון נפש ודממה. זהו זמן עוצמתי להאט, להתמקד פנימה ולשחרר דברים ישנים, שפג תוקפם וששוב לא משרתים אותנו.

יום ההיפוך החורפי הוא זמן מושלם לתכנן תוכניות, להביע כוונות ולחשוב עליו כעל מחזור החיים הקודם ללידה של פרוייקט חדש, אירוע חדש או שלב חדש בחיים.

כבדו את יום ההיפוך

כאשר אתם מתייחסים ליום ההיפוך ומכבדים אותו, אתם מתחברים לא רק לשמש ולטבע, אלא גם לעמים הקדומים שביצעו טקסים אלה במשך מאות בשנים.

אף על פי שאבד לנו הקשר לטקסים ולהבנות הסובבים את יום ההיפוך והקשר לטבע, לא מאוחר מדי מכדי להתחבר לעוצמת השמש ולנצל את ההשפעה החיובית שלה בחייכם במטרה להעלות את הרטט שלכם ולהתקדם בנתיבכם.

באור ובאהבה,

מלאני

נתינה היא הכול – בואו לתמוך