שנים-עשר סימנים לכך שאיבדתם את האותנטיות שלכם ואתם ״מוכרים את עצמכם״

מאת: אלת׳יאה לונה

תרגום: סמדר ברגמן

אותנטיות היא מילה פופולרית בימים אלה. ״היו אותנטיים יותר״, ״כבדו את האותנטיות שלכם״, ״מצאו את העצמי האותנטי שלכם״אנו שומעים משפטים אלה בכל רחבי הרשת ובערך בכל מקום. אבל מה משמעות המילים ״להיות אותנטי״? וחשוב אף יותר, איך נוכל לדעת שאנו לא אותנטייםאו ״מוכרים את עצמנו״?

תוכן עניינים

 • מהי אותנטיות?
 • מהי איאותנטיות (או ״מכירת עצמנו״)?
 • דוגמאות לאותנטיות בניגוד לאיאותנטיות
 • שניםעשר סימנים לכך שאיבדתם את האותנטיות שלכם ואתם ״מוכרים את עצמכם״
 • כיצד לעצור ״מכירה עצמית״ זו?

מהי אותנטיות?

אותנטיות היא מצב שבו אתם פשוט מתנהגים כעצמכם, מקשיבים למהות האמיתית שלכם ומקבלים החלטות על פי האמונות והערכים שלכם. אותנטיות במהותה היא קבלה עמוקה של כל שהוא ״אתם״ וכיבוד מהותכם מעל לכל שאר הדברים.

מהי איאותנטיות (או ״מכירת עצמנו״)?

איאותנטיות, מצד שני, מדברת על הצבת דברים חיצוניים מעל לערכים האמיתיים, לצרכים, לחלומות ולחזון האמנותי שלכם. כאשר אנו ״מוכרים את עצמנו״, ביסודו של דבר אנו מציעים למכירה פומבית את כל החלקים החשובים ביותר של עצמנו. במקום לקבל החלטות בהתבסס על האמונות האמיתיות, על הערכים והסגנון האישי שלנו, אנו מקבלים החלטות בהתבסס על כסף, תשומת לב, תהילה או אישור מצד אנשים אחרים.

דוגמאות לאותנטיות בניגוד לאיאותנטיות

לפעמים דוגמאות מסייעות להעניק ממשיות לתפיסות מופשטות כגון האותנטיות. להלן כמה דוגמאות שנלקחו מהחיים האמיתיים:

אומנית הוזמנה לבצע עבודה עבור סוכנות פרסום גדולה. הם רוצים שהיא תפיץ את אומנותה ברבים, אבל בתנאי אחדעליה לשנות את הכותרות ואת התיאורים. עמוק בתוכה, האומנית יודעת שהכותרות והתיאורים של האומנות שלה מהותיים לעבודתה. היא מסרבת להצעת סוכנות הפרסום. היא קיבלה החלטה אותנטית.

אב מבין עד כמה בנו הנער מוכשר בכתיבה. אבל במקום לעודד את בנו לבחור בקריירה של כתיבה, האב לוחץ על בנו ללמוד חשבונאות ומנהל עסקים, כיוון שזו הבחירה ״הבטוחה״. הבן המסור לומד חשבונאות ומנהל עסקים באוניברסיטה. הן האב והן הבן קיבלו החלטות לא אותנטיות.

מאמנת אישית שמתמחה בתוכניות מנטור ברשת רוצה להגדיל את העסק שלה. כדי לקבל לקוחות רבים יותר, היא מתמקדת אך ורק במה שפופולרי ואופנתי וכותבת ומדברת על הנושאים הללו. היא מתחילה לאבד קשר עם החזון המקורי שלה. היא הפסיקה להיות אותנטית.

משקיעים ובעלי מניות לוחצים על חברה לשנות את הפילוסופיה שלה כדי להיות יותר ״בעניינים״, למצוא חן בעיני הדור החדש ולהגדיל את הרווחים שלה. החברה מסרבת להתפשר על הפילוסופיה שלה. היא קיבלה החלטת אותנטית.

שניםעשר סימנים לכך שאיבדתם את האותנטיות שלכם ואתם ״מוכרים את עצמכם״

איננו אנשים מושלמים. שלמות היא אשליה. לכן, מובטח שבנקודה מסוימת בחייכם, תקבלו החלטה לאאותנטית בה תתפשרו על הערכים, החזון או האמונות שלכם. זה חלק מהיותכם בני אנוש!

אף על פי שאיננו יכולים להיות מושלמים, אנו שואפים להיות מודעים יותר. מודעות עצמית וכנות הן שתי תכונות מפתח הדרושות לנו כדי להימנע מקבלת החלטות גרועות.

אם אתם חוששים שאתם מתפשרים יתר על המידה, קראו את הסימנים שלהלן. הם יעזרו לכם לאשר את תחושותיכם או יקראו עליהן תגר:

 1. העדיפות העליונה שלכם היא לעשות המון כסף.
 2. אתם מנסים באובססיביות להשיג עוקבים, אוהדים או מנויים חדשים (למשל, ברשת החברתית).
 3. אתם מאפשרים לאחרים לקבל החלטות עבורכם.
 4. אתם מאפשרים לאחרים להכתיב לכם מי אתם או מי אתם ״צריכים״ להיות.
 5. אתם נוהרים אחר העדר ועושים כל מה שאחרים עושים.
 6. אתם תמיד מאמצים אופנות חולפות, גם אם הן לא לטעמכם.
 7. אתם חושפים רק את מה שגורם לכם להיראות טוב.
 8. אתם מחקים אנשים אחרים ואת סגנון חיים שלהם.
 9. אתם מתעלמים מתחושות הבטן ומהאינטואיציה שלכם.
 10. אתם עוטים מסכה בחברת אנשים אחרים.
 11. אתם מפחדים להיות פגיעים ולבטא את התחושות, המחשבות והערכים האמיתיים שלכם (שיכולים להיות לא פופולריים).
 12. אתם מקבלים החלטות בהתבסס על כמות תשומת הלב, התהילה, הכסף או הקבלה שתקבלו במקום על בסיס האמונות האמיתיות, הערכים או החזון שלכם.

קחו כמה דקות מחשבה ובצעו הערכה רצינית לגבי הרשימה הנ״ל. חשבו על כל נקודה ונקודה בכנות. לכמה מהן אתם מתחברים?

כיצד לעצור ״מכירה עצמית״ זו?

״אותנטיות היא התרגול היומי של שחרור מי שחשבנו שאנו אמורים להיות ואימוץ מי שאנחנו״.    ב. בראון

אני רוצה להדגיש את ההבחנה כאן. יש הבדל בין ״למכור את עצמכם״ במובן של הדגשת החוזקות והכישורים שלכם והצעתם לעולם, לבין ״למכור את עצמכם״ במובן שבו אתם מוותרים על היושרה האישית שלכם ומאפשרים לדברים חיצוניים להניע אתכם במקום איכויות פנימיות. כמו כן, לא לכל אחד יש את החופש לקבל החלטות אותנטיותאבל אני רוצה להדגיש שהמצבים הללו הם, פשוטו כמשמעו, מצבי הישרדות. לדוגמה, אם בעל עסק קטן ממדינה ענייה מקבל הצעה מאיש עסקים עשיר שרוצה להשקיע בעסק ולשנות אותו, האם לדעתכם חכם יהיה לסרב לכך? בסביבה ובמצבים מסוימים, קבלת החלטות שעומדות בניגוד לחזון היצירתי שלנו היא חיונית כדי לשרוד. אבל אם בורכתם ואתם חיים בנסיבות טובות יותר ואינכם צריכים להתמודד, פשוטו כמשמעו, עם רעב או משהו דומה, קבלת החלטות אותנטיות היא דרך חכמה לחיות את החיים.

מדוע חכם להיות אותנטי? כיוון שאתם מקשיבים ללבכם ומזינים את נשמתכם! כסף, תהילה, הערצה ואישור מצד אחרים ירוו את הצורך של האגו שלכם בביטחון ובשליטהאבל רוויה זו לא תארך זמן רב. במהרה, תוותרו עם חור פנימי גדול, פעור וריק. השמחה האמיתי, השלווה הפנימית והסיפוק מגיעים כאשר אתם חיים את האמת שלכם ומוסיפים לעולם את מהותכם.

אז איך תוכלו להניח למהותלתשוקות, לתפיסות ולערכים שלכםלהדריך אתכם? הנה כמה רעיונות; רבים מהם גיליתי במסע האותנטיות האישי שלי:

1. שימו לב לתחושה הפיזית המתלווה להחלטות שלכם. האם אתם מרגישים אי נוחות, כבדות או תחושות אפלות? או האם גופכם מרגיש קל ואנרגטי? שלא כמו השכל, הגוף לא יכול לשקר. הגוף שלכם הוא מכונת האמת הטובה ביותר. אם אתם עומדים לקבל החלטה שלא תואמת לערכים שלכם, הגוף שלכם ירגיש בכך באופן מיידי ויבטא זאת. שימו לב לסימני אזהרה כגון כבדות באזור הלב, שרירים מתוחים, סחרחורת, צמרמורות ואפילו התכווצות פיזית. סימני האזהרה הפיזיים שלכם יהיו ייחודיים לכם (ולא ניתן למנות כאן את כולם), לכן חפשו אחריהם במרץ.

2. קבעו סדרי עדיפויות נכונים. בסופו של יום, מה באמת מספק אתכם? חשבו על שאלה זו בקפידה. האם תהיו מאושרים עם המון פרחים, לקוחות, כסף או סגנון חיים ראוותני, מבלי שתרגישו שנשארתם נאמנים לעצמכם? הכסף חשוב, אל תבינו אותי לא נכון. אבל כמה כסף אתם באמת צריכים כדי להיות מאושרים ולהרגיש מסופקים? תוכלו גם לבחון מהם הכוחות העיקרים שמניעים אתכם: האם אתם מונעים על ידי כוח, הצלחה, תהילה ועושר או על ידי הסגנון האישי והייחודי, הכישורים, הרצונות, החזונות והתשוקות שלכם לחולל שינוי? נסו לאתר את הכוח המניע העיקרי שלכם ושאלו את עצמכם: ״האם הוא בריא? האם הוא תואם למהות האמיתית שלי?״

4. בחנו תחומים לאאותנטיים בחייכם. הקדישו זמן להעריך את חייכםאפילו עכשיו בעודכם קוראים את המאמר הזה ועושים חשבון נפש. חשבו על תחומים בחייכם שאינכם מרוצים מהם. האם איבדתם את קולכם האותנטי בתחום זהאו האם מדובר בבעיה שונה לגמרי? תהליך זה מחייב כנות. רשמו כל בחירה, התחייבות והתנהגות שלהרגשתכם לא תואמות לרצונות, לתפיסות ולערכים העמוקים ביותר שלכם.

5. קבלו החלטות קשות. ברגע שזיהיתם תחומים לאאותנטיים בחייכם, הגיע הזמן לפעול. יהיה עליכם לתכנן תוכניתאולי כמה תוכניותכדי להשיב לעצמכם תחושה של יושרה אישית. שאלו את עצמכם שאלות כגון: ״מה חייב להיעלם לחלוטין ומה יכול להישאר?״ ״מה נכון עבורי ומה לא נכון?״ ״מהן האופציות שלי?״ ״מה הם ההפסדים והרווחים הפוטנציאלים של מצב זה?״ ״מה התרחיש הטוב ביותר ומה התרחיש הגרוע ביותר?״ ״מהן התוכנית העיקרית והחלופית שלי?״ במה אני נאחז בכל הכוח?״ נצלו את כלי הכתיבה כדי לארגן את המחשבות, התחושות והתוכניות שלכם בדרך ברורה ומובנית.

6. שלבו בחוויה זו חמלה עצמית. לאחר שביצעתם את השינויים הדרושים, הגיע זמן לבחינת התהליך. מה הייתה ההרגשה לבצע שינויים גדולים (או קטנים) שכאלה? אילו חלקים שלכם הרגישו מאויימים? ממה היה לכם קל להיפטר ומה היה לכם קשה לשחרר? איך אתם מרגישים בעודכם צועדים בנתיב האמיתי האישי שלכם? איך תוכלו להימנע מהחלטות לאאותנטיות בעתיד? כל אלה הן שאלות חיוניות ואתם תפיקו תועלת מהתשובות. חשוב לקבל את האנושיות שלנו ואת כל הפגיעות המתלווה אליה. הבינו את הטעויות שלכם, סלחו לעצמכם והניחו לשיעורים הקשים שלמדתם להפוך אתכם לחכמים ולחזקים יותר.

חומר קריאה נוסף תוכלו למצוא במאמר הזהקישור.

****

בעולם רעשני, מבלבל ומציף זה, קל להחליק לתפקיד שבו אתם מוותרים על היושרה ועל האותנטיות שלכם כדי להשיג כוח, תהילה או כסף. אנו ״מופצצים״ במסרים מהתקשורת, מהרשתות החברתיות, מהעמיתים שלנו ואפילו מידידים ומבני משפחה, הקוראים לנו להיות הכול חוץ מאשר מי שאנחנו באמת. אבל כדי לחיות חיים מספקים המונעים על ידי הנשמה, עלינו להיות נחרצים. עלינו ללמוד לומר ״לא״, להציב גבולות איתנים ולהגן על היושרה שלנו.

אני מקווה שהמאמר הזה הניע אתכם לשמר את החזון האמנותי, הערכים הפנימיים או הרצונות העמוקים שלכם. ייחודיות וגיוון החיים הם שהופכים אותם ליפים. אני מקווה שתחלקו את טעם האותנטיות הייחודי שלכם עם העולם!

מהי החוויה שלכם לגבי ויתור על האותנטיות שלכם? האם יש לכם ״טיפים״ שברצונכם לשתף לגבי יושרה ואותנטיות? ולבסוף, ברצוני לשתף ציטוט. ספרו לי בהערות האם אתם מסכימים או לא מסכימים עמו?

״עדיף להיות שנואים בגלל מה שאתם, מאשר אהובים בגלל מה שאינכם״.

אנדרה ז׳יד

תודה למי שמפרגן ונותן תמורה