כיצד להיות העצמי האמיתי שלך בחברה שסוגדת לזיוף

מאת מת׳או סול

מאי 2018

מאנגלית: סמדר ברגמן

זיוף והעמדת פנים. כולנו יודעים איך זה נראה. כולנו יודעים איך זה מרגישאלה הם החיוכים המזוייפים. אלה הצחוקים והצחקוקים היומרניים. זו החזות האישית המתוקה או המצ׳ואיסטית יתר על המידה. אלה ההתחזות ברשתות החברתיות והרדיפה אחר ״לייקים״. אלה השפתיים המשורבבות בתמונות וההבעות המופתעות המזוייפות. זו ההליכה היהירה והצגה, בפני האנשים, דימוי של חייכם שאינו אמיתי לגמרי, רק כדי לזכות באישור או כדי שיקנאו בכם. אני בטוח שאתם מסוגלים לחשוב על עוד חצי מיליון דוגמאות אחרות גם כן.

והנה העניין: אף אחד מאיתנו אינו חף מפשע. כולנו העמדנו פנים שאנו מישהו שאיננו בעבר. בין אם מתוך פחד, היעדר מודעות עצמית או רצון להיות מקובלים, חבישת מסכה היא לפעמים הברירה היחידה שלנו. למעשה, מצבי חיים מסוימים (כגון עבודה עבור בוס נוראי) מחייבת שנאמץ פרסונה מסוימת. וזה בסדר – כל עוד אנו מודעים למה שאנו עושים.

הסכנה צצה כאשר לבשנו מסכה במשך זמן רב כל כך ששכחנו מה נמצא מתחתיה. ושכחנו מי אנחנו. תרחיש נורא למדי זה מתרחש כל הזמן. ״אמנזיה מתוצרת עצמית״ היא דרך נוראית לחיות את החיים. אני משוכנע שזה קרה לכם בזמן כלשהו בחיים.

אם נמאס לכם להיות מישהו שאתם לא; אם נמאס לכם להניח לאנשים אחרים להכתיב לכם מי אתם ״אמורים״ להיות, עכשיו הוא הזמן למצוא את העצמי האמיתי שלכם ולקבל עליו בעלות.

מהו העצמי האמיתי?

העצמי האמיתי שלכם, שמכונה גם העצמי האותנטי או העצמי המקורי, הוא ההיבט הכנה ביותר של מהותכם. במילים אחרות, העצמי האמיתי הוא הגרסה האותנטית ביותר שלכם – ללא כל המסכות, העמדות הפנים והיומרנות. העצמי האמיתי שלכם הוא אתם כאשר אתם במצב הפתוח, הפגיע והחופשי ביותר. חשבו על זמנים שבהם שהיתם במחיצת אנשים שבחברתם אתם מרגישים בנוח במאת האחוזים או זמנים שבהם הייתם לגמרי לבד. אלה הן הנסיבות שבהן מתגלה, לעתים קרובות, העצמי האמיתי שלכם.

כאשר אני כותב על העצמי האמיתי שלכם, אני כותב על הביטוי האותנטי ביותר של האופי והאישיות שלכם. אני לא מתייחס לעצמי הידוע כנשמה שלכם או לעצמי הגבוה שלכם.

אותנטיות – מה היא לא?

אנשים רבים מבולבלים למדי בכל הקשור לביטוי השכיח: ״תהיה העצמי האותנטי שלך״.

כמה פעמים הרגשתם שאתם צריכים ללכת לחפש את העצמי האותנטי שלכם או לנסות להפוך למשהו אחר ממה שאתם? כמה פעמים שמעתם אנשים אומרים (או, אלוהים ישמור, מלמדים) שאותנטיות משמעותה ביטוי קולני של דעותיכם מאה אחוזים מהזמן, ללא מסננים? או שעליכם להפסיק לחלוטין להתנצל לגבי כל שאתם עושים? או שיש נוסחה מסוימת שעל פיה יש לנהוג?

ומה בנוגע לאופן שבו מוצג הדימוי הטיפוסי של היותכם ״העצמי האמיתי שלכם״, משמע, אותו אדם גס שנהנה להשתמש בשפה בוטה. או לחילופים, מורד מוזר (אך אופנתי למרות הכול).

כמו כן, אותנטיות לא קשורה לביזוי או לגינוי כל דבר או כל אדם שדומה שאינם אותנטיים, שהם מזוייפים או לא כנים – כיוון שמדובר בתגובה לא בוגרת.

אז מהי באמת אותנטיות?

אותנטיות היא מצב שבו אינכם מנסים להפוך למשהו או למישהו, היא מדברת על כך שאתם מקבלים את עצמכם בדיוק כפי שאתם ברגע ההווה. אין כל צורך לרדוף אחר עצמי ״אותנטי״ אידיאלי כאן. אין כל צורך לנסות להפוך אמיתיים ״יותר״. למה? כיוון שהרדיפה אחר האותנטיות רק בוראת סבל נוסף.

להיות העצמי האמיתי שלכם הוא להיות בדיוק מי שאתם, יהיה הדבר אשר יהיה. מדובר בהבנה ובקבלה של העובדה שזה בסדר גמור להיות בעלי פגמים. מדובר בקבלת כל הכיעור, המוזרות וה״פגמים״ המולדים של טבעכם. מדובר ביכולת לעבוד עם העוצמה שלכם ולהשלים עם החולשה שלכם, ולא לנסות להיות מישהו אחר.

נכון, בלתי אפשרי להיות אותנטי במאה אחוזים כלפי חוץ כל הזמן. האם אתם באמת חושבים שהבוס שלכם ישמח אם תגיעו לעבודה בפיג׳מה ועיניים טרוטות? ומה בנוגע לחמותכם? האם אתם באמת חושבים שטוב יהיה אם תגידו לה שיש לה קול צורמני כשל עורב ושהייתם רוצים שתיעלם לכם מהעיניים? כמובן שלא. חייבים למתוח את הקו איפשהו.

החיים הם ריקוד של דואליות: אור/חושך, נעים/לא נעים, עבודה/משחק, חשיבה/הרגשה, אמת/שקר. מצבים מסויימים מחייבים אותנו לעטות מסכה. אבל אין משמעות הדבר שעלינו ללכת לאיבוד במעשה זה. אנו יכולים עדיין להיות בקשר עם העצמי האמיתי והאותנטי שלנו, גם כאשר אנו מעמידים פנים.

כיצד תהיו העצמי האמיתי שלכם

אני חוזר: קבלה של העצמי האמיתי שלכם ולקיחת בעלות עליו לא קשורה להפיכתכם לדבר כלשהו. מדובר בכך שאתם רואים את עצמכם ברגע ההווה ומקבלים את כל היופי והגמלוניות המכוערת גם יחד. ללא קבלה קיצונית של כל מי שאתם, לא יכולה להיות חוויית אותנטיות – השתיים הולכות יד ביד.

שאלה: האם אפשרי להיות בקשר עם העצמי האמיתי שלכם, גם כאשר אתם מעמידים פנים?

כן, זה אפשרי.

אבל רק אם העמדת הפנים שלכם היא מודעת. הנה דוגמה: העבודה שלכם מחייבת, ותלויה בכך, שתתמודדו עם קהל. אתם יכולים באופן מודע ללבוש מסכה ידידותית, מוחצנת ומלאת קסם, תוך כדי כך שאתם שומרים על קשר עם הרגשות, הערכים והצרכים האותנטיים שלכם. רק כאשר אתם מאבדים קשר עם התחושות, הערכים והצרכים שלכם ומאפשרים לאנשים אחרים להכתיב לכם אותם, אתם הופכים לא-אותנטיים.

אין כאן שחור או לבן. אינכם יכולים פשוט להיות אותנטיים במאת האחוזים כל הזמן כלפי חוץ. התפקוד בחברה יהיה קשה מאוד. אלה שמתעקשים שאתם חייבים להתנהג בדרך מסוימת (במקרה זה, לא-אותנטית) לא מבינים את טבע החיים. החיים נזילים ותלויים בנסיבות. התנהגות בדרך מסוימת במצב כלשהו לא תועיל לכם במצבים אחרים.

למרבה המזל, אתם יכולים לשאוף לשמור על קשר עם האמת הפנימית של מהותכם ללא קשר למצב החיצוני. להלן כמה גישות אפשריות:

 • פתחו מודעות עצמית, זאת אומרת, מי אתם, מה אתם אוהבים, מה אתם לא אוהבים, מה אתם מעריכים, מה אתם מרגישים, מה מרגיש לכם הכי טבעי?
 • היו כנים לגמרי עם עצמכם לגבי המהות שלכם – על כל החלקים המכוערים, המוזרים, המבישים והלא נוחים.
 • הפסיקו לחקות אנשים אחרים או להעמיד פנים שאתם אנשים אחרים מבלי להיות מודעים תחילה שכך אתם עושים.
 • קבלו את חוסר השלמות שלכם והפסיקו לנסות לנהוג בדרך מסוימת.
 • אפשרו לרגשות ולתחושות שלכם לצאת לאור וקבלו את פגיעותכם – הדבר יעזור לכם להרגיש בנוח בתוך עורכם.
 • קבלו את חוסר האותנטיות והבינו שהיא חלק נורמלי מהיותכם בני אנוש, אך שאפו להיות מודעים אליה.
 • אל תסתמכו על כך שאנשים אחרים יעניקו לכם אישור או ערך עצמי – וקל יותר לומר זאת מאשר לעשות. אבל הבינו שתמיד תהיו ״לא מספיק טובים״ בשביל אנשים מסוימים ולכן הפסיקו לנסות ומקדו את האנרגיה שלכם בקבלת כל שאתם.
 • אף על פי שאינכם יכולים להיות העצמי האמיתי שלכם בכל מצב (למשל, ליד הבוס שלכם), דעו מתי אתם מתרחקים ממצבים שדורשים שתהיו ״מישהו אחר״. קיים הבדל בין לבישת מסכה באופן מודע, כיוון שמדובר בפרנסה שלכם, לבין לבישת מסכה זו בשל מוסכמות או הרגלים חברתיים.
 • שחררו חברויות או מערכות יחסים מזויפות או לא כנות שלא תומכות בכם כאשר אתם מבטאים את העצמי האמיתי שלכם – הן פשוט לא שוות את זה.
 • כתבו יומן שיאפשר לכם להפוך מודעים לעצמכם ולהבין את המחשבות, הרגשות, החלומות והערכים שלכם.
 • התבטאו באופן כנה, ככל הניתן, היו ישירים ואמיתיים.
 • היו כנים בנוגע לפגיעות שלכם – הודו מתי אתם מרגישים מפוחדים, בודדים, מכוערים או מבויישים; הדבר יסייע לכם להיות כנים ביחס לפגיעות שלכם גם עם אנשים אחרים.

האמת היא שרוב האנשים מרגישים מתי אדם אחר הוא מזויף, צבוע, מתיימר או אינו כנה. בהיותכם העצמי האמיתי שלכם, אתם מהווים השראה לאחרים להיות אמיתיים גם הם. אתם גם תגרמו לאנשים להרגיש בנוח בחברתכם, ודבר זה, כמובן, הוא משני לחוויה שלכם של היותכם חופשיים ונינוחים יותר פשוט על ידי כך שאתם מי שאתם! לבסוף, אתם גם תהיו מסוגלים להתחבר באופן עמוק יותר עם אנשים וליצור מערכות יחסים מספקות יותר.

אני מקווה שההצעות הללו מסייעות. זכרו שלהיות העצמי האמיתי שלכם הוא תרגול ברגע ההווה. לא מדובר על רדיפה אחר אידיאל מסוים בעתיד. מדובר בהתכווננות למי שאתם בדיוק ולאופן שבו אתם מרגישים ברגע ההווה ומקבלים הכול.

*~*~*~*~*~*~*

אתר זה קיים כבר כעשרים שנים. אין עוד כמוהו בארץ. הוא משמש כספריית עצומה של תרגומים וחומרים מקוריים, הנגישה לכל מי שמעוניין להיכנס ולקרוא. הכניסה חופשית. יכולתי לשים בכניסה עמדת תשלום, למכור מנויים… אבל זה לא מרגיש לי נכון. אולם, כדי להמשיך בעבודת התרגום אני זקוקה לתמיכה ולעזרה שלכם – הקוראים.
לחצו על הלב ותנו מהלב. ~ סמדר