שלושה-עשר סימנים לכך שאתם אנשים שיפוטיים

(וכיצד לחסל הרגל זה)

מטאו סול

www.lonerwolf.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

באופן כללי, כולנו מעדיפים לראות את עצמנו כאנשים חכמים, נדיבים, חביבים, סבלניים וסלחניים רוב הזמן.

אבל האמת היא שאנחנו לא. החיים לא אידאלים. אנחנו לא מושלמים. אנחנו פשוט לא יכולים להיות נחמדים ו״טובים״ מאה אחוזים מהזמן. אם נהיה כנים עם עצמנו, למעשה יש לנו כמה פגמים מביכים ומפחידים למדי, שמהם אנו מעדיפים להימנע בכל מחיר.

אבל המציאות היא שאנחנו לא אוהבים להתמודד עם הצללים שלנו. אנו נוטים להימנע מכל דבר או כל אדם שמנסה להצביע על הכישלונות והחולשות שלנו. אף על פי שהדבר מובן, עלינו להבין שהצד האפל שלנו מחזיק במפתחות לאושר אותנטי, לקבלה עצמית ולחירות פנימית. אם לצטט אימרה של הסופר ריאן הולידיי: ״המכשול הוא הדרך״ומאמר זה מסתמך על הנחה פילוסופית זו.

אחד המכשולים הגדולים ביותר שנפגוש שם בחוץ בנתיב שלנו לשלמות הוא השיפוטיות. מדוע היא מכשול? כאשר איננו מודעים לנטיות השיפוטיות שלנו, אנו כועסים, שונאים, מתגוננים, חרדים ומבודדים. כפי שתוכלו לתאר, תכונה שכזו לא רק שמרחיקה אותנו מאנשים אחרים, היא גם מרחיקה אותנו מהנשמה שלנו.

אני לא אומר ששיפוטיות היא נגע של האישיות שאותו חייבים לחסל. במקום זאת, היא תכונה שעלינו להבין, אפילו לאמץ, ולעבוד כדי לנטרל אותה. (אז אל תצפו שמאמר זה יהיה מאותם מאמרים טיפוסיים הקוראים לכם ״לחסל ולהיפטר מדבר כלשהו״, פעולה זו גורמת לדעתי יותר נזק מתועלת. נשמע שיפוטי מצדי? אני יודע! אבל זה בסדר).

מה זאת אומרת ״להיות שיפוטי״?

אדם שיפוטי הוא באופן מהותי אדם שאופן חשיבתו, דיברו או התנהגותו משקפים נקודת מבט ביקורתית ומגנה. כאשר אנו שיפוטיים, אנו מחטטים בביקורתיות ומוצאים פגמים באדם אחר, בקבוצת אנשים, ברעיון או במצב. בקיצור, אנו מתבוננים מבעד לפילטר שחורלבן של האמונות שלנו, מגנים משהו או מישהו כ״רע״, ״טיפש״, ״לא ראוי״ וכן הלאה. השיפוטיות גם לא פוסחת עלינו, ומובילה לבעיות כגון דימוי עצמי נמוך, דכאון וחרדה.

לא הכול רע בשיפוטיות. כאשר השופט הפנימי שלנו מאוזן, אנו מסוגלים לקבל החלטות ברורות ולהימנע ממצבים מסוכנים פוטנציאלית. ביקורתיות גם עוזרת לנו להיות יצירתיים, בעלי כושר המצאה ותובנה לגבי בעיות של אנשים אחרים (חשבו על תרפיסט שצריך להשתמש בשיפוטיות כדי להעריך את מצב המטופלים שלו במטרה לסייע להם).

אבל יש הבדל גדול בין לבצע שיפוטים לבין להיות שיפוטי. ביצוע שיפוטים מגיע משכל מאוזן וניטרלי. אולם, שיפוטיות נובעת משכל תגובתי ולאמאוזן, שמבקש להגן על עצמו מפני פגיעה מצד אנשים אחרים. ניתן לומר אפוא שהשיפוטיות היא למעשה מנגנון הגנה.

שיפוטיות כמנגנון הגנה

מהו מנגנון הגנה? מנגנון הגנה הוא סוג של טכניקה מודעת או לאמודעת שהאדם עושה בה שימוש כדי להגן על האגו. האגו הוא העצמי המזויף שלנו, ה״אני״ שעמו אנו מזדהים (קראו עוד על האגו בקישור הזה). מטרת האגו היא להשאיר אותנו בתחושה שאנו מבודדים ונפרדים מאחרים כאינסטינקט הישרדות, והדבר מתרחש לעתים קרובות באמצעות מנגנוני הגנה שונים.

שיפוטיות כמנגנון הגנה מביאה לנו תועלת במספר דרכים, על ידי כך שהיא:

 • גורמת לנו להרגיש נעלים (צדקנותעצמית), ואי לכך, נותנת לנו תחושת ערך עצמי (מזויף).
 • מאפשרת לנו להתעלם מהליקויים שלנו, על ידי כך שאנו מצביעים על ליקויים אלה באנשים אחרים.
 • ״מגוננת״ עלינו מפני פגיעה מצד אנשים אחרים.

אתם עשויים לקרוא את הרשימה הזאת ולחשוב: ״אני לא עושה ולא אעשה את זה אף פעם!״ אבל המציאות היא שהתנהגויות שכאלה מושרשות בתתמודע. במילים אחרות, אנו לא מודעים כלל שדחפים שכאלה נמצאים בליבת הנטיות השיפוטיות שלנו; הם אורבים מתחת לפני השטח.

שלושהעשר סימנים לכך שאתם אנשים שיפוטיים

הנה כמה מהסימנים שיש לחפש:

 1. אתם מאמינים שכולם נגדכם.
 2. אתם מצפים מאנשים אחרים להיות עקביים כל הזמן.
 3. אתם מתקשים לראות מעבר לפגמים של האדם.
 4. אתם ממהרים להסיק מסקנות.
 5. אתם מתקשים לסבול עמימות וחוסר ודאות.
 6. אתם לא סובלניים לאנשים השונים מכם.
 7. אתם פסימיסטים באופן כללי ביחס לחיים.
 8. אתם נוטים להאמין שאנשים הם ״טובים״ או ״רעים״.
 9. אתם מתקשים להעריך באמת או לראות את היופי שבאנשים אחרים.
 10. יש לכם דימוי עצמי נמוך.
 11. אתם מרגישים חרדים בסביבת אנשים אחרים.
 12. אתם חשדנים ולאבוטחים.
 13. יש לכם מבקר פנימי עוצמתי ששופט אתכם.

היו כנים. כמה מהסימנים הללו נכונים ביחס אליכם? כמו כן, האם הרגשתם תחושות חזקות או לא נוחות כאשר עברתם על הרשימה הזאת (למשל, כעס, התגוננות, הלם, פחד)? אם כן, קרוב לוודאי שהופעל בכם ״טריגר״, ומשמעות הדבר היא ששיפוטיות היא בעיה עבורכם.

כיצד להיפטר מהרגל השיפוטיות?

כמו אנשים רבים, גם אני התמודדתי עם שיפוטיות בעבר, ועדיין מתמודד עמה לעתים. כאשר אתם מסוגלים לראות מעבר לחזות של האנשים באותה מהירות שבה אני יכול לעשות זאת, קל לגלוש לתוך השקפת עולם שיפוטית. ואם אני עייף, עובד קשה מדי או עסוק, הנטייה הזאת מחמירה אף יותר.

אולם, בסופו של דבר, השיפוטיות היא בעיה של דימוי עצמי. כאשר אנו מוצאים דבר מה לתעב באנשים אחרים או לגנות באנשים אחרים, אנו א). מגנים על עצמנו מפגיעות, ב). נמנעים מהפגמים האישיים שלנו, וג). מנפחים את האגו שלנו בעזרת ערך עצמי מזוייף. כל הדברים הללו קשורים לדימוי העצמי הרעוע שלנו.

אז איך נוכל להיפטר מהרגל השיפוטיות? התשובה היא, שמעל לכול, יהיה עליכם לעבוד כדי לשפר את הדימוי העצמי שלכם. ככל שתקבלו במידה רבה יותר את מי שאתם, כך תקבלו יותר אנשים אחרים. ההפך גם הוא נכון, ככל שאתם דוחים את עצמכם במידה רבה יותר, כך אתם דוחים יותר אנשים אחרים.

הנה כמה דרכים להילחם בשיפוטיות:

1. בחנו את הדיבור העצמי שלכם וכתבו עליו ביומן.

הדיבור העצמי שלכם כולל את המחשבות שיש לכם לגבי עצמכם במציאות הערה. קחו כמה רגעים במשך היום כדי להתכוונן לסוג המחשבות שלכם. הזדמנויות טובות לכך מתרחשות לעתים קרובות כאשר אנו מקיימים אינטראקציה עם אחרים, נוסעים לעבודה, מביטים במראה או עושים טעות. אתם יכולים גם להשתמש ברגשות שלכם כדי לבחון את הדיבור הפנימי שלכם. בכל פעם שאתם מרגישים כעוסים, מדוכאים, חסרי בטחון או חרדים, נסו לעצור ולהתמקד בדיבור הפנימי שלכם. אילו מחשבות או הנחות נמצאות בבסיס התחושות שלכם?

בשלב הבא, תעדו ביומנכם את הדיבור העצמי שלכם. עשו זאת בכל יום, ללא יוצא מן הכלל. נסו למצוא נושאים או דפוסים שכיחים שחושפים את אמונות הליבה (מאמר בעברית) הבסיסיות שלכם. לדוגמה, אתם עשויים לגלות שתכופות אתם חושבים עד כמה אתם טיפשים, מכוערים, לאשווים או מוזרים. אמונות אלה מעניקות לכם חומר לעבוד עמו.

2. קבלו את החלקים המכוערים, המוזרים והמבולגנים

קל יותר לומר מאשר לעשות, נכון? אך על ידי כך שתתאמצו, לאט ובטוח, לקבל את עצמכם, תהפכו גם פחות ביקורתיים כלפי אנשים אחרים. קבלה עצמית קשורה ליחס של כבוד ומתן מרחב למשמעות היותנו בני אנוש. במקום לחשוב שאתם חייבים לשאוף לסטנדרטים גבוהים, קבלה עצמית עוסקת בבחינה עצמית מציאותית, בהבנה מדוע אתם כפי שאתם, ואימוץ מי שאתם ברמה הפנימית ביותר.

כמה מקומות שבהם תוכלו להתחיל לפתח קבלה עצמית כוללים:

 • טיפול בגוף ובבריאות שלכם.
 • כתיבת הצהרות חיוביות אישיות משלכם.
 • כתיבה ביומן על תחושותיכם.
 • עריכת רשימה של כל הדברים שאתם מעריכים בעצמכם.
 • יצירת קשר עם הילד הפנימי שלכם.
 • סילוק אנשים רעילים מחייכם.
 • יצירת קשר עם אנשים תומכים.
 • קריאה של ספרי עזרהעצמית.
 • ביצוע מעשה אחד של אהבה עצמית בכל יום.
 • למידה כיצד לסלוח לעצמכם.
 • חקירת טבעה של הבושה הרעילה.

התחייבו לכל או לחלק מהמנהגים הללו בכל יום ותתחילו לראות תוצאות במהרה.

3. תנו מבט עמוק ובוחן באנשים ובמצבים

כאשר אנו שופטים אנשים אחרים, אנו נוטים לעשות זאת במהירות רבה בשל האמונות והתפיסות המוטעות שלנו. אבל הסקת מסקנות נמהרת מעוורת אותנו, גורמת לנו להיסגר במהירות ולהתעלם מהמורכבות שקיימת באנשים אחרים. לדוגמה, אנשים מרושעים, אכזריים, רדודים או לאידידותיים כמעט תמיד פועלים מתוך סוג מסוים של כאב פנימיבדרך כלל כאב או עצבות (עוד על כך בקישור הזה). על ידי בחינת הדברים שנמצאים מתחת לחזות ולהופעה המיידית של אדם, תכופות אנו מגלים קשיים טרגיים ואנושיים מאוד. דבר זה בתורו מסייע לנו להפגין חמלה.

4. היו ביקורתיים כלפי השיפוטיות שלכם

כאשר אני אומר ״היו ביקורתיים״ אני מתכוון חשבו באופן ביקורתי: בחנו את כל הצדדים. היו מוכנים לטעות. שאלו את עצמכם: ״האם אני רואה את התמונה השלמה?״ האם ניתן להכיר במאה אחוזים את סיפורו של אדם אחר? המציאות היא שלא, לא ניתן. אף אחד מאיתנו לא יכול לדעת הכול. ולכן בכל פעם שאתם מרגישים ב״קיר״ הזה שמופיע ביניכם לבין אדם אחר, עצרו. שאלו את עצמכם: ״האם אני יודע/ת במאה אחוזים שהשיפוט שלי נכון?״ אם תהפכו זאת להרגל, הדבר יסייע לכם למוטט את התגובות השיפוטיות האוטומטיות שלכם ו״לפתוח את הראש״.

5. קרקעו את עצמכם בעזרת מיינדפולנס

כאשר שיפוטיות היא הרגל, הדבר גורם לשכל שלכם להפוך צר והראייה שלכם היא ראיית מנהרה. אתם מפסיקים להיות מקורקעים במציאות, ומקום זאת, הולכים לאיבוד בעולם השיפוטיות שלכם. אחד מהתרגולים המועדפים עליי במאבק לפוגג את השיפוטיותהוא מיינדפולנס. מיינדפולנס הוא תרגול שבו אתם שמים לב לרגע ההווה. כאשר אתם מתחילים להרגיש בקירות השיפוטיות צצים ועולים, נסו במקום זאת לשים לב לסובב אתכם. הרגישו ברוח על גופכם, הבחינו בצבעים ובצלילים שסביבכםקלטו הכול. על ידי הכוונה מחודשת של המיקוד שלכם אל רגע ההווה, אתם מנתקים את חוט המחשבות השיפוטיות.

***

לבסוף, היו זהירים פן תשפטו את השיפוטיות שלכם! קל להתחיל לחשוב שאתם אדם נורא כיוון שיש בכם תכונת אישיות זו. אבל בבקשה, הבינו שאנשים רבים מתמודדים עם הבעיה הזאת. אתם לא לבד. לכן, שבו איתה, חשבו עליה ועבדו כדי לקבל את עצמכם, אפילו (וחשוב ביותר) את הנטיות השיפוטיות שלכם.

במאמר זה 6 עמודים ו-1434 מילים

מטאו סול

מטאו סול הוא יועץ ומנטור פסיכו-רוחני ידוע, שעבודתו השפיעה על חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. משום שנולד למשפחה בעלת היסטוריה של התמכרות לסמים, סכיזופרניה ומחלת נפש, מטאו למד על קשיי המצב האנושי מגיל צעיר. כיועץ ומנטור רוחני, משימתו של מטאו היא לסייע לאנשים אחרים לחוות חופש, שלמות ושלווה בכל שלב בחייהם. עוד מעבודתו באתר: www.loverwolf.com