איך לשנות את אמונות הליבה שלכם בתשעה שלבים

אלת׳יאה לונה
www.lonerwolf.com
תורגם מאנגלית על ידי סמדר ברגמן

 

זהו מאמר המשך למאמר ״על אמונות הליבה שלכם ומדוע כה חשוב לגלותן?״

אמונות הליבה שלנו הן מרכז ומהות מי שאנחנו, מה אנו מאמינים על עצמנו, מה אנחנו חושבים על אנשים אחרים וכיצד אנו מרגישים כלפי החיים באופן כללי. הן קובעות עד כמה אנו מרגישים מחוברים לאנשים אחרים, כמה מאושרים אנחנו מרגישים ביחס לעצמנו ואפילו מהי מידת ההצלחה שיש לנו בנושא ההגשמה העצמית של המטרות והחלומות העמוקים ביותר שלנו.

אין ספק שגילוי אמונות הליבה הוא חלק חיוני במסע ההתפתחות האישית; בתהליך הריפוי של הצמיחה הפנימית. במאמר הקודם כתבתי על תהליך זיהוי אמונות הליבה, ובמאמר זה אבחן כיצד לשנות את אמונות הליבה שלכם.

במסעות הרוחניים שלנו בנתיב החיים אנו ממעיטים בערכו של חלק זה ומזלזלים בו, אך מניסיוני הוא אחד המהותיים ביותר לריפוי עמוק ואמיתי.

כיצד לשנות את אמונות הליבה ששולטות במחשבות ובתחושות שלכם

אמונות הליבה הן אמונות היסוד שיש לנו לגבי עצמנו; הן האמיתות האבסולוטיות שפיתחנו לגבי עצמנו במהלך חיינו, תכופות מאז גיל הילדות.

לדוגמה, אם היה לנו אב לא יציב מבחינה רגשית, שהעניש אותנו לעתים קרובות וכינה אותנו ״טיפשים״, קרוב לוודאי שנפתח אמונת ליבה שאנחנו ״טיפשים״ או ״חסרי ערך״. או אם הייתה לנו אימא נוירוטית שתמיד אמרה לנו ״להיזהר״, אנו עשויים לפתח אמונת ליבה ש״איננו בטוחים״, ולברוא מגוון אינסופי של בעיות פסיכולוגיות בחיינו הבוגרים.

דוגמאות נוספות לאמונות ליבה כוללות: ״אני מכוערת״, ״מגיע לי להיענש״, ״אני לא אהוב״, ״אני תמיד נכשל״, ״אני מקרה אבוד״, ״אף פעם לא אהיה מאושרת״, ״אני אפס״, ״אני משוגע״ וכן הלאה. הרחבתי על סוגים שכיחים של אמונות ליבה במאמר הקודם (קישור).

לאחר שגיליתם את אמונות הליבה שלכם, השלב הבא הוא להחליף אותן באופן פעיל. בהמשך אראה לכם כיצד לשנות את אמונות הליבה שלכם בדרך ישירה ופשוטה יחסית. זכרו שכל צורה של עבודה פנימית זקוקה לזמן, לאנרגיה ולעקביות… אך ההשקעה שלכם תשתלם פי מאה.

1. זהו אמונת ליבה אחת בכל פעם.

לא מועיל לזרז את תהליך הריפוי על ידי ניסיון לפתור מיידית כל אמונת ליבה שזיהיתם ולעבוד על כמה אמונות בו זמנית. התחילו עם אמונת הליבה החמורה והעקשנית ביותר. לעתים קרובות תגלו שיש לכם יותר מאמונת ליבה עיקרית אחת שדומה שמשפיעה רבות על מה שאתם חושבים, מרגישים ועושים. בחרו בה קודם. באמונות הליבה הקטנות והעקשניות פחות (משמע, אלה שתלויות במצב הרוח שלכם) תטפלו אחר כך.

2. כיצד הדבר ישפיע על חייכם?

כדי להניע את עצמכם לשנות את אמונות הליבה שלכם, אתם חייבים להבין באמת מה ההשפעה שיש להן על חיי היום-יום שלכם ועל חייכם בכלל. חשבו או כתבו את התשובה לשאלה הזאת: ״כיצד אמונת הליבה הזאת משפיעה על חיי?״ לדוגמה, תוכלו לענות: ״היא מונעת ממני להרגיש בטוח. היא גורמת לי להיות חרד בציבור. היא גורמת לי לפקפק בעצמי ולשנוא את עצמי. היא גורמת לי לאבד חברים״, וכן הלאה.

3. על סולם של 1 עד 10, עד כמה אתם מאמינים בה?

לעתים קרובות אמונות הליבה שלנו נשמעות מגוחכות לגמרי. לשכל המודע קל לצחוק עליהן או לבטל אותן, אבל ברמה הלא-מודעת, הן עדיין ממשיכות לזרוע הרס בתוכנו. מסיבה זו חשוב שתקדישו זמן ובאמת תחשבו עד כמה אתם מאמינים באמונת הליבה שלכם. אל תשכחו להיות כנים ולומר את האמת – זה יכול להיות קשה! על סולם של 1 (אני לא מאמין בכלל) עד 10 (מאמין מאוד), דרגו באיזו עוצמה אתם משוכנעים באמונת הליבה שלכם. אם דרגתם אותה מעל 5, שאלו את עצמכם: ״מדוע אני מאמין שדבר זה נכון לגבי?״ תוכלו לרשום זיכרונות שצצים או התנסויות מן העבר שמייצגים את האמונה שלכם או להרהר בהם.

4. מדוע אינכם משנים אותה, מה מונע זאת מכם?

קיימות סיבות רבות מדוע איננו רוצים במודע או שלא במודע לשנות את אמונות הליבה הישנות שלנו. בדרך כלל הסיבות כוללות פחד מכישלון, פחד משינוי ופחד מאי-ודאות. אם הורגלנו לחשוב ולהתנהג בדרך מסוימת כל חיינו… מה יקרה אם נחדל לעשות זאת? ויותר מכך, מה יקרה אם נכשל? לפני שתנסו לשנות את אמונות הליבה שלכם, עליכם להיות מסוגלים להתחייב עמוקות למסע. על ידי כך שתהפכו מודעים למה שמונע מכם לשנות את אמונות הליבה שלכם, אתם תמנעו מחבלה עצמית.

5. מצאו דרכים להפריך את אמונת הליבה שלכם.

עכשיו לאחר שדירגתם את אמונת הליבה שלכם, נסו לראות את ״התמונה הגדולה״. על ידי מציאת דרכים להפריך את אמונת הליבה שלכם, אתם תוכיחו לשכל הלא מודע שלכם שאמונה שורשית עמוקה זו שוב אינה משרתת אתכם באופן חיובי. לדוגמה, אם אמונת הליבה שלכם היא ״אני לא רצויה״, תרצו אולי להתבונן בכוונה תחילה במקרים שבהם כן הייתם רצויים בעבר, למשל, תוכלו לרשום או להיזכר: ״כאשר הייתי בת עשר, המורים שלי רצו שאשמש כראש ועדת קישוט הכיתה. כשהייתי בת 16 מישהו היה מאוהב בי. כשהייתי בת 19 חברה שלי התעצבנה עליי בגלל שלא רציתי ללכת איתה לסרט. כל שנה קרובי המשפחה שלי רוצים שאגיע לארוחת חג הפסח. בן הזוג שלי רוצה להיות איתי…״, וכן הלאה.

6. מצאו אמונת ליבה חלופית.

לאחר שהפרכתם את אמונות הליבה שלכם והוכחתם שהן לא מציאותיות ופגומות, הגיע הזמן להחליפן. מצאו אמונת ליבה חלופית שסותרת את האמונה הנוכחית שלכם. למשל, אם יש לכם אמונת ליבה האומרת: ״אני מכוערת״, תרצו אולי להחליף אותה ב״אני יפהפייה באופנים רבים״. או אם אמונת הליבה שלכם היא ״אני לוזר״, תוכלו להחליף אותה ב״אני שונה״.

חשוב שתבחרו אמונת ליבה שבה אתם מאמינים באמת ובתמים. היזהרו מאמונות מוגזמות (למשל, ״אני עשיר ומפורסם״). במקום זאת, נסו להיות מציאותיים ומעשיים.

7. בחנו כיצד החיים שלכם ישתנו בשל האמונה החדשה שלכם.

איך אמונת הליבה החדשה שבחרתם תשנה את חייכם? האם היא תסייע לכם להיות שמחים, יצירתיים או משגשגים יותר? חשבו על כך או רשמו את מחשבותיכם.

8. אם לא תשנו את אמונות הליבה שלכם, מה תהיה התוצאה?

חשוב שתבינו את ההשלכות הטבעיות שיתלוו להמשך אחיזתכם באמונת ליבה רעילה. לא רק שהדבר יסייע להניע ולמקד אתכם, אלא גם יעזור להעניק תוקף מחודש לערכו האמיתי של המסע שלכם.

9. ערכו תוכנית פעולה.

לאחר שזיהיתם את אמונת הליבה שלכם, קראתם עליה תגר והחלפתם אותה, אתם זקוקים לתוכנית פעולה. שאלו את עצמכם מה אתם מתכננים לעשות בחודש הבא כדי לבטל ללא הרף את דפוסי החשיבה שמשוייכים לאמונת הליבה השלילית שלכם. לדוגמה, אתם יכולים לתכנן להזכיר לעצמכם שלוש דרכים שבהן אתם אהובים, בכל פעם שאמונת הליבה שלכם שגורסת ״אני לא ראוי לאהבה״ צצה ועולה. תוכלו גם לנהל יומן שבו תתעדו את ההתקדמות שלכם או להקדיש זמן מסוים בכל יום להרהר בשקט בהתקדמותכם. זכרו שנסיגות הן טבעיות! תוכלו אפילו לנהל שיחות עם עצמכם, להתבונן במראה בכל בוקר ולחזור על אמונת הליבה הבריאה החדשה שלכם, או להכניס את עצמכם למצב נוח להשפעה (הדמייה, היפנוזה) שיכין את השכל הלא מודע שלכם לשינוי. האפשריות הן בלתי מוגבלות.

***

החלפת אמונות הליבה שלכם תחייב זמן ומאמץ, אבל הגמול הוא אינסופי ורב ערך. ביטחון עצמי, יצירתיות, פרודוקטיביות, שגשוג, שמחה, סיפוק ואהבה רבים יותר הם רק חלק מהמתנות הרבות שתתקבלנה באמצעות המסע הזה.

הביוגרפיות שלנו

אלת׳יאה לונה

אלת׳יאה לונה היא כותבת רוחנית רבת השפעה שעבודתה שינתה את חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. לאחר שנמלטה מכת דתית בה גדלה, לונה חוותה משבר קיומי עמוק שהוביל להתעוררותה הרוחנית. כיועצת פסיכורוחנית וסופרת מקצועית, המשימה של לונה היא לסייע לאנשים אחרים להפוך מודעים למלכודת בה הם חיים, ולמצוא שמחה, התעצמות וחירות בכל הנסיבות. ראו עוד מעבודתה באתר: www.lonerwolf.com

מטאו סול

מטאו סול הוא יועץ ומנטור פסיכורוחני ידוע שעבודתו השפיעה על חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. משום שנולד למשפחה בעלת היסטוריה של התמכרות לסמים, סכיזופרניה ומחלת נפש, מטאו למד על קשיי המצב האנושי מגיל צעיר. כיועץ ומנטור רוחני, משימתו של מטאו היא לסייע לאנשים אחרים לחוות חופש, שלמות ושלווה בכל שלב בחיים. ראו עוד מעבודתו באתר: www.lonerwolf.com