מרגישים שהלכתם לאיבוד? זה נורמלי!

מאת: אלת׳יאה לונה

תרגום: סמדר ברגמן

אין ספק בקשר לכך: התחושה שהלכתם לאיבוד עלולה להיות חוויה מזעזעת, מייאשת ואפילו מדכאת. איך אני יודעת? חוויתי אותה בעבר. רגעים מסוימים שכאלה שעולים עתה במחשבותיי, התמקדו בעבודתי, במערכות היחסים שלי ובתכלית החיים הכוללת שלי. אולי אתם מרגישים אבודים לאחר שעזבתם משרה, עובדים על השגת תואר, חווים שינוי גדול בחיים, כגון נישואים, גירושים, מוות או לידת ילד, או מרגישים אי נוחות כוללת ביחס למשמעות החיים הקיומית שלכם.

(הערה: השמים הם הגבול בכל הקשור לסיבות מדוע אנו מרגישים אבודים בחיינו, ולכן אוכל לגעת רק בכמה מהן. אבל דעו שתהיה הסיבה שלכם אשר תהיההיא תקפה!)

לאחר שחשתי אבודה זיליון פעמים בחיי, מניסיוני קיימת בושה פנימית נסתרת רבה שמגיעה יחד עם ההתנסות הזאת, זאת אומרת:

״לא הייתי כבר אמורה להתאפס על החיים שלי?״

״חשבתי שאני יודעת מהו הנתיב שלי, מה לעזאזל קרה?״

״למה אני מרגישה פתאום שאני רוצה לעשות משהו אחר לגמריכבר השקעתי מאמץ רב כל כך?״

״מה לא בסדר איתי?״

כדי לענות לפחות על אחת מהשאלות האלה: הכול בסדר אתכם. התחושה שהלכתם לאיבוד היא נורמלית לחלוטין, וכולנו חווים אותה בחיינו (בדרך כלל פעמים רבות).

במאמר זה אשתף מדוע זה נורמלי לגמרי להרגיש אבודים ואכלול גם כמה הצעות מסייעות ומאירות שיוכלו להעניק לכם כיוון ובהירות רבים יותר.

תוכן העניינים

 • מה גורם לאדם להרגיש אבוד?
 • האם זה בסדר (ונורמלי) להרגיש אבודים?
 • מה לעשות כאשר אתם מרגישים אבודים?
 • שמונהעשרה הצעות כתיבה שיעזרו לכם למצוא שוב את נתיבכם
 • התחושה שהלכתם לאיבוד היא נורמלית ובריאה

מה גורם לאדם להרגיש אבוד?

אם אתם מרגישים אבודים או שאין לכם כיוון ואינכם יודעים את התשובות (או את הדבר הבא שעליכם לעשות), בדרך כלל הסיבה יכולה להיות אחת מאלה:

 1. החיים, הנתיב או הכיוון שבו אתם נעים לא תואמים לצרכים העמוקים ביותר, לחלומות ולכישורים שלכם.
 2. אתם מוכנים לגדול ולהתפתח כאדם בדרך חדשה ושונה לגמרי.
 3. אתם מנותקים מקול לבכם ונשמתכם ועצרתם כדי לנוח ולהתחבר מחדש עם העצמי הנעלה שלכם.

תכופות, תחושת היותכם אבודים היא סימן לכך שבתמימותכם האזנתם לקול השכל (או האגו) במקום לקול הנשמה העמוק והחכם יותר. בפעמים אחרות, התחושה שהלכתם לאיבוד היא פשוט סימן לכך שאתם מוכנים להשיל מעליכם (באופן מטפורי) עור ישן שמרגיש הדוק ומגביל מדי, ולהתרחב בדרכים חדשות ובלתי צפויות.

האם זה בסדר (ונורמלי) להרגיש אבודים?

כן!

אף פעם לא שמעתי על אדם או פגשתי אדם שהכול ברור לו במאה אחוזים, כל הזמןזו פשוט לא המציאות! להיות בן אנוש, משמעותו להיות במצב של זרימה, שינוי והתפתחות. והתחושה שהלכנו לאיבוד, היא חלק נורמלי לחלוטין.

הביטו בטבע (ודרך אגב, אל תשכחו שאנו הטבעברמה האנושית, אנו יונקים שהתפתחו מהקוף): קיימים גאות ושפל טבעיים באוקיינוס. עלים צומחים על העצים ואחר כך נושרים מהם. בעלי חיים נושאים קונכיות, ולאחר שהם גדלים הם מחפשים אחר קונכיות חדשות. זחלים הופכים לפרפרים, נחשים משילים את עורם. היום הופך ללילה.

בטבע, אנו עדים לרגעי מעבר ושינוי בכל מקום. ואותו הדבר קורה לנו, בני האדםאך כיוון שבדרך כלל אנו מנותקים מהטאו או מהרוח, אנו מפרשים את השינויים הטבעיים הללו כ״משהו שהשתבש״. אנו מרגישים אבודים ומתחילים להתייחס באובססיביות לתחושה הזאת.

מה לעשות כאשר אתם מרגישים אבודים?

התחושה שהלכנו לאיבוד מעוררת תכופות רגשות של חרדה, עצבות, ואפילו דיכאון במצבים חמורים יותר. אם אתם חווים תחושות אלה, לבי עמכם. אני יודעת מה זה להרגיש שאתם אבודים לגמרי, ללא כיוון, ללא תכלית וללא בהירות בחיים. יתרה מכך, התחושות הללו עלולות לגרום לנו להרגיש מבודדים ובודדים, בייחוד אם דומה שכל הסובבים אותנו כבר ״מאופסים לגמרי על החיים שלהם״ (דבר שאינו נכון, דרך אגב).

במאמר זה, ברצוני להציע לכם כמה רעיונות כתיבה ספציפיים, קלים ומסייעים מאוד שיעזרו לכם לנווט מבעד לתחושה שהלכתם לאיבוד בחיים.

שמונהעשרה הצעות כתיבה שיעזרו לכם למצוא שוב את נתיבכם

הרגישו חופשיים לבחור מביניהן את אלה שמתאימות לכם. שאלות יכולות לפתוח דלתות קסומות והן דרך עוצמתית לעשות חשבון נפש. אני מקווה שההצעות האלה יעזרו לכם למצוא שוב את דרככם ולהשיג בהירות וכיוון רבים יותר.

הנה ההצעותענו בכתב על השאלות הבאות:

 1. מדוע התחושה שהלכתי לאיבוד כל כך לא נעימה? בחן את המחשבות והרגשות שלך.
 2. אילו יכולת לשנות דבר אחד בחייך, ללא השלכות שליליות, מה היה הדבר הזה, ומדוע?
 3. מהי ההגדרה הייחודית שלך ל״הצלחה״?
 4. קרא בשם לתחושות שצפו ועלו בך לאחרונה. אילו שיעורים עמוקים יותר הן מנסות ללמד אותך?
 5. אילו יכולת לבחור חיית טוטם אחת שתלווה אותך במסע החיים שלך עכשיו, באיזו חיה היית בוחר ומדוע?
 6. מבלי לחשוב הרבה, מנה חמישה מהערכים שלך ואז הרחב עליהם.
 7. מנה שלושה צרכים מהותיים וחשובים בחייך, עליהם לא תתפשר.
 8. לכולנו יש עצמי דמיוני או אידיאלי שאליו אנו שואפים. כיצד נראה העצמי הדמיוני שלך, כיצד הוא נשמע וכיצד הוא מתנהג? איך העצמי הדמיוני הזה מגביל אותך?
 9. כיצד נשמע קול השכל בניגוד לקול הנשמה שלך? איך תוכל להבחין ביניהם?
 10. באילו תקופות בחייך היית אומלל ביותר? מדוע?
 11. באילו תקופות בחייך היית המאושר ביותר? מדוע?
 12. אילו לא היה אף אחד אחר בחייך שאומר לך מה לעשות או כיצד להיות, מה היה הקול הפנימי שלך אומר לך?
 13. הנח יד על לבך ודמיין שאיש או אישה זקנים וחכמים יושבים למולך. איזו עצה הם היו נותנים לך? כתוב זאת בקולם.
 14. מה אתה אוהב לעשות בזמנך החופשי? אם דבר לא עולה בראשך, מה אהבת לעשות כנער או כילד? איך תוכל להוסיף עוד מהדברים האלה לחייך כעת?
 15. כולנו נושאים עמנו דברים שאנו מאמינים שאנו ״צריכים״ להיות או לעשות, ואלה מגבילים את היכולת שלנו להיות נאמנים לעצמנו. כתוב רשימה של דברים אלה וחשוב עליהם. (לדוגמה, אני צריך ללמוד רפואה כיוון שההורים שלי רוצים שאהיה רופא. אני צריך לשמוח בגלל הצעת העבודה הזאת. אני צריך לרצות להיות חבר של אדם זה, וכן הלאה).
 16. איך מי שאתה עכשיו שונה ממי שהיית לפני שנה? מה השתנה, התפתח והתרחב?
 17. מה הצד החיובי או הטוב שמתלווה לתחושת ההליכה לאיבוד?
 18. דמיין את חייך מנקודת מבט של ערש דווי. מהו המעשה שעשית או החוויה שחוויתבהם אתה הכי גאה?

כל השאלות הללו נבחרו כדי לסייע לכם להשיג, באופן ישיר או עקיף, בהירות ונקודת מבט לגבי המקום שבו אתם נמצאים עכשיו בנתיב חייכם המתפתל. היו עדינים, קחו את הזמן, וחזרו וקראו את המאמר שנית במידת הצורך.

התחושה שהלכתם לאיבוד היא נורמלית ובריאה

התחושה שהלכתם לאיבוד היא לא רק נורמלית, למעשה היא בריאה. מדוע? תחושה זו היא סימן שאתם גדלים ומתפתחים כבני אנושאו לכל הפחות, שאתם ניצבים על סף שינוי. כולנו חייבים להתפתח ולהשאיר מאחור דרכי חיים והוויה ישנות בעולם הזה. תחושת היותנו אבודים מתרחשת כאשר אנו נכנסים למרחב הספי והלאנוח של ההתפתחות והטרנספורמציה. תארו לעצמכם מצב סטטי, קפואנתיב קבוע בו לעולם לא נתפתח כאנשיםעד כמה משעמם וריקני היה הנתיב הזה?

לא בהכרח גרוע לא לדעת מה טומן בחובו הנתיב שלפנינו. זה מפחיד מעט, נכון. אבל משמעות הדבר היא גם שקיימות למולנו הזדמנויות חדשות, אותן איננו מסוגלים לראות עדיין. אמצו אותן ואת אנרגיית ״הזאב הבודד״.

אני מקווה שהצעות הכתיבה עזרו לכם. אם יש לכם עצות נוספות או תובנות, כתבו אותן בתגובות.

מה לגבי איזה פרגון קטן?