איך להתחבר עם נשמתכם באמצעות שימוש במערכת המשפחה הפנימית (IFS)

מאת: אלת׳יאה לונה

מאנגלית: סמדר ברגמן

מכל הכלים הפסיכולוגיים והרוחניים הקיימים, ״מערכת המשפחה הפנימית״ (IFS) היא אחד מהעוצמתיים ביותר. מעולם לא שמעתם עליה? זה בסדר. רוב האנשים לא שמעו. והכוונה שלי היא לשנות את זה. התעלמו לרגע מהשם המסובך והקשיבו לי:

מערכת משפחה פנימית היא גישה יעילה מאוד לעבודה פנימית, משום שהיא מסייעת לנו לברוא איזון פנימי ולגלות מחדש את השלמות הרוחנית שלנו.

למעשה, מצאתי שהיא כה יעילה לנתיב הרוחני שלי שאני משתמשת בגישה הזאת כמעט בכל יום כדי לתרגל חמלה עצמית קשובה והשבת נשמה (המכונה גם ״שילוב חלקים מנותקים של הנפש״). רוצים ללמוד את יסודות השיטה? המשיכו לקרוא ואפרט אותה באוזניכם

מה היא ״מערכת משפחה פנימית״?

מערכת משפחה פנימית, המכונה גם ״עבודת חלקים״, היא שיטה השייכת לפסיכותרפיה, שמתמקדת בשילוב מחדש והבאה להרמוניה של החלקים הפנימיים שלנו (הידועים גם בשם תתאישיוּיוֹת). היא פותחה על ידי ריצ׳ארד סי. שוורץ בשנות השמונים, והיא מבוססת על ההנחה שכולנו מכילים ״משפחה פנימית״ המורכבת מחלקים רבים ושונים. בתוך הליבה שלנו קיים העצמי החכם, הרגוע והאוהב שעמו אנו משתוקקים להתאחד מחדש במסגרת התהליך התרפויטי.

לכולנו יש משפחה פנימית

כפי שכותב הסופר פרופסור טום הולמס, לכולנו יש משפחה פנימית המורכבת מחלקים שונים:

״במסורת הבודהיסטית המצבים הללו מכונים תצורות מנטליות או דפוסי הרגלים. פיאז׳ה והבִּיהֶבְיוֹרִיסְטים הקוגניטיבים מכנים אותם ״סכמות״. העוסקים בפסיכוסינתזה מתייחסים אליהם כאל תתאישיוּיוֹת והפסיכולוגים הפסיכודינמיים מתייחסים אליהם כאל מצבי אגו. אנו נכנה אותם בשם ״חלקים״.

בעוד שחלק מהחלקים הפנימיים הללו מסייעים להגן עלינו ולהניע אותנו, חלקים אחרים הם הרסניים ובעלי תפקוד לקוי ביותר. המטרה של השיטה היא להביא הרמוניה למשפחת הפנימית של החלקים, להשיב את עצמי הליבה שלנו (את החלק האוהב והחכם שלנו) לתפקידו כראש המשפחה הפנימית שלנו.

דוגמאות לחלקים פנימיים שרובנו מכילים

התכלית העיקרית של ״מערכת המשפחה הפנימית״ היא לסייע לנו לזהות בבהירות את החלקים שלנו ולעבוד עמם, כדי שנוכל לחיות את החיים באופן קשוב, בעודנו מצויים במרכז (או בעצמי) החכם והרחום שלנו.

חלקים שכיחים שרובנו מכילים כוללים לדוגמה את:

 • חלק הילד הקסום.
 • חלק הילד הפצוע.
 • החלק האמהי/אבהי.
 • החלק החושני.
 • החלק הכועס.
 • החלק המורד.
 • החלק של בן הנעורים חסר הביטחון.
 • חלק עצל.
 • חלק מעשי.
 • חלק רְעַבְתָּנִי.
 • חלק פותרבעיות.
 • חלק תמים.
 • חלק שיפוטי.
 • חלק של הרסעצמי.
 • חלק הרפתקני.

וכן הלאה

למעשה קיים מספר איןסופי של חלקים שאנו מכילים. בכל רגע נתון, קומץ של חלקים עשוי להיות מופעל בתוכנו. אך בדרך כלל, אנו פועלים מתוך חלק אחד בכל רגע (למשל, החלק הבוגר האחראי, חלק האם, חלק הסטודנט).

מה קורה כאשר החלקים הפנימיים שלנו הופכים הרסניים?

כאשר החלקים הפנימיים שלנו הופכים הרסניים (משמע, מחבלים בחלומות שלנו, פוגעים באחרים, מנציחים מחלה מנטלית ורגשית), דומה שהם אוחזים בנו כדיבוק

תרפיה במערכת משפחה פנימית מתארת זאת כמצב שבו הפכנו משולבים עם החלקים הללו.

שילוב מתרחש כאשר חלק משתלט על התודעה שלנו ואנו הופכים לחלק זה באופן זמני. לדוגמה, אנו עלולים להצהיר ״אני רוצה להרוג אותו״, ברגע של כעס ובאמת להרגיש רצון זה. גישה ממורכזת יותר היא לחשוב: ״חלק ממני רוצה להרוג אותו״.

פתרון לבעיה זו הוא לבטל את השילוב, משמע, למצוא דרך לצעוד צעד לאחור, להבחין איזה חלק השתלט, ולראותו מנקודת המבט החכמה והרחומה של העצמי המרכזי.

במילים אחרות, גישת ״מערכת משפחה פנימית״ עוסקת כולה בהשבתנו אל הטבע האמיתי שלנו וחיבור מחדש שלנו עם נשמתנו. זוהי תערובת מופלאה של פסיכולוגיה ורוחניות ואי לכך, תרגול רבערך במסע הרוחני שלנו.

שלושה סוגי חלקים שמחוללים תוהו ובוהו בתוככם

החלקים הפנימיים שלנו יכולים להיות בריאים או לא בריאים. (וכמובן, ישנם חלקים שהם קצת מזה וקצת מזה).

בבואנו לבצע ״עבודת חלקים״, אנו בוחנים את החלקים הכאוטיים, הפצועים ולקויי התפקוד שלנו. החלקים הללו נוטים למלא אחד משלושה תפקידים עיקריים:

1. מנהליםאלה חלקים שלנו שמארגנים את המערכת שלנו ומגנים עליה. המשימה שלהם היא להימנע מהתחושות ומהצרכים הכואבים שלנו ולהדחיק את ״המנודים/הגולים״ הפנימיים שלנו (עליהם אפרט כאן למטה). חלקי מנהלים נוטים להיות שתלטניים, פרפקציוניסטים, אינטלקטואלים, אובססיבים, ביקורתיים, מתבודדים, מנותקיםרגשית, זהירים ביותר, פוביים, ונוטים לסבול מחרדה ומדיכאון.

2. לוחמי אש/כבאיםאלה הם חלקים שלנו שיעשו הכול כדי לסלק את הכאב (שהחלקים המנודים/הגולים שלנו נושאים). הם לא רק יכבו את האש, אלא יהרסו את הבית כולו במסגרת התהליך הזה, במידת הצורך. התפקיד שלהם הוא לעצור אותנו מלהרגיש כל דבר שהוא כואב מדי, אך שלא כמו חלק המנהל, לוחם האש נוהג בקיצוניות. חלק לוחם האש נוטה להיות אימפולסיבי, לא הגיוני והרסני, ויכבה כל דבר המשוייך לטראומה שלנו בכל אמצעי שהוא.

3. מנודים/גוליםאלה הם החלקים האבודים והקבורים שבתוכנו שנושאים טראומה. המנהלים מנסים להרחיק חלקים אלה שלנו על ידי הסחות דעת וניהול חיי היוםיום שלנו (באמצעות עבודה, תחומי אחריות, שיפוט עצמי וכן הלאה). מצד שני, חלק לוחם האש שבתוכנו מנסה להרחיק את המנודים/הגולים באמצעים קיצוניים כגון התמכרויות, טיהור, פגיעהעצמית, פרשיות אהבים וכן הלאהוזאת מתוך ניסיון נואש להגן על המערכת שלנו. בשל היותם מדוכאים על ידי המנהלים הפנימיים שלנו ומורחקים בכוח על ידי לוחמי האש שלנו, החלקים המנודים מנסים תכופות להימלט מתאי הכלא שלהם. התשוקה העמוקה ביותר שלהם היא להיות נאהבים, אולם הם קפואים בעבר. הם מוגדרים על ידי תחושות של אימה, זעם, חוסר אונים והתמוטטות.

וכדי להפוך את מהלך העניינים לקשה יותר, יכול להיות קונפליקט פנימי בין החלקים הפנימיים הללו. למשל, המנהלים עלולים להילחם בלוחמי האש (וההפך), וכמובן, המנהלים ולוחמי האש נלחמים באופן פעיל נגד המנודים הפנימיים.

אז איך נעבוד עם החלקים הללו הלוקים בתפקוד לקוי?

כיצד להתחבר עם הנשמה שלכם באמצעות עבודת חלקים (מערכת משפחה פנימית)

כדי ליצור איזון פסיכולוגי ורוחני פנימי, עלינו להשתחרר מהחלקים הפנימיים הללו (לבטל את השילוב עמם), וללמוד כיצד לצעוד אל תוך העצמי שהוא המרכז האמיתי שלנו.

עצמי הליבה שלכם הוא עין הסערה, החלק הלאשיפוטי, היצירתי, הסקרן, החכם והרגוע שלכם, שמחזיק בכל אותם חלקים מנוגדים בתוככם ומחבקם בחמלה עצמית.

כדי להתחבר עם עצמי זה (שזוהי דרך אחרת לומר ״עם הנשמה שלכם״), יהיה עליכם לתרגל כיצד להפוך מודעים לחלקים השונים שבתוככם.

ריפוי, שהוא תוצאה טבעית של פעולה מתוך מרכז הנשמה שלכם, משמעותו להזדהות עם החלקים הפנימיים שלכם, להכיר בהם, להעריך אותם וללמוד עליהם, ולנתק את השילוב עמם. אם תלמדו להישאר בתוך מרכז הנשמה (העצמי) שלכם, תבראו ביטחון רב יותר בתוך המערכת שלכם, שיסייע לכם להביא לכדי איזון את המנהלים ואת לוחמי האש שלכם, ולקדם בברכה את חזרתם ואת נוכחותם של החלקים המנודים והאבודים שלכם.

אף על פי שהדבר עלול להישמע מורכב, אין זה כך. כמובן, אני ממליצה לחפש אחר תרפיסט המתמחה בתרפיה זו אם אתם מתמודדים עם בעיות קשות. אבל אם יש לכם בעיות קלות למדי, עבודת חלקים היא פשוטה ואפילו מהנה. אל תצפו לתוצאות מיידיות, או להצטיין בכך באופן מיידי. במקום זאת, ראו זאת כתרגול מתמשך ולטווח הארוך שיכול לתמוך בצמיחה הפסיכולוגית והרוחנית שלכם.

הנה כמה דרכים פשוטות להתחיל בעבודת החלקים:

1. הכירו את המשפחה הפנימית שלכם

אילו חלקים שולטים בנוף הפנימי שלכם? זו הדרך הטובה ביותר להתחבר מחדש עם נשמתכם באמצעות עבודת חלקים. אם אינכם יכולים להבחין בין חלק פנימי אחד לאחר, תתקשו לחדול מלהשתלב עמם ולשהות במרחב העצמי הפנימי (הנשמה) שלכם.

כדי להתחיל בתהליך זה, חשבו על מצב בחיים שיצר בתוככם תגובה חזקה. זה בסדר גם להתחיל ״בקטן״ בפעילות זו. התחברו עם מחשבה, תחושה או זיכרון של משהו שעצבן אתכם. אולי מישהו צעק עליכם בכביש אתמול. אולי מישהו במקום העבודה עשה משהו מאחורי גבכם. מה שזה לא יהיה, התחברו עם הזיכרון/התחושה/המחשבה האלה.

בשלב הבא, שימו לב לתחושות שבגופכם ולתחושות שמתלוות למצב המלחיץ. אילו מחשבות סובבות נסיבות אלה? אם היה עליכם להצמיד דימוי לחלק זה של עצמכם, כיצד הוא היה נראה? הרגישו חופשיים לשלב כתיבה ביומן לתרגול זה. לדוגמה, אתם עשויים להרהר בויכוח שהיה לכם עם בן או בת הזוג אמש. אולי אתם מרגישים תחושת צמצום והתכווצות בגופכם. אולי אתם חושבים מחשבות כגון: ״הוא/היא לא מבין/נה אותי אף פעם. אני לבד״. הדימוי שעשוי להיווצר בראשכם הוא של נער/נערה קצרי רוחוזה החלק שלכם שהיה פעיל בעת הויכוח.

אתם יכולים גם להכיר טוב יותר את המשפחה הפנימית שלכם על ידי הרהור בחיי היוםיום שלכם. אילו תפקידים עיקריים אתם ממלאים? אילו רגשות שולטים בנוף הפנימי שלכם במשך היום? מה הם המטרות, החלומות ותחומי העניין שלכם? ממה אתם מפחדים? שאלות אלה יעזרו לכם  לגלות את החלקים הפנימיים שלכם.

2. תנו שמות לחלקים הפנימיים שלכם וקדמו את פניהם בברכה

ככל שתכירו יותר את משפחת החלקים הפנימית שלכם, כך תהיו מסוגלים יותר להעניק להם שמות ולקדם את פניהם בברכהמבלי להניח להם להשתלט עליכם כדיבוק.

ברגעים שונים של היום, צרו מנהג לעצור לרגע, להתחבר עם הנשימה שלכם, ולהבין איזה חלק פעיל בתוככם באותו רגע. אז, ברכו חלק זה בחביבות. זהו תרגול פשוט הממורכז בנשמה שיעזור לכם להתחבר מחדש בהדרגה עם נשמתכם.

לדוגמה, אתם יכולים לעצור מנטלית לרגע בעת הנסיעה ולהתבונן מה מתרחש בתוככם. אתם עשויים להבחין שאתם מודאגים לגבי משימה במקום העבודה וכיצד תסיימו אותה. בעודכם לוקחים צעד אחורה, אתם יכולים לקדם בברכה חלק מודאג זה בחביבות ופשוט לומר: ״שלום לך חלק מודאג, תודה שקפצת לביקור״.

בתגובה לתרגול זה, אתם עשויים להבחין שחלקים אחרים בתוככם צצים ועולים בשצף קצף (ככלות הכול, המשימה שלהם היא לנסות ולהגן על האגו שלכם מפני כל שינויים/איומים נתפסים). אתם עשויים להבחין בחלק סקפטי פנימי שלועג לתרגול שלכם לקרוא בשמות לחלקים הפנימיים ולקדמם בברכה. או אתם עשויים להבחין בחלק הביקורתי הפנימי, בשופט או בבריון המנסים להשתלט שוב על התודעה שלכם. פשוט קראו להם בשמם וברכו חלקים אלה בחביבות.

4. התחברו עם העצמי הפנימי (הנשמה) שלכם בכל יום

היופי של תרגול מערכת משפחה פנימית הוא שהיא מכירה בערך ובחשיבות המרכזית של העצמי או הנשמה. על ידי כך שאתם מזדהים עם החלקים הפנימיים שלכם, מכירים בהם, מעריכים אותם ולומדים אודותם, אתם בוראים בהירות פנימית גדולה יותר. בהירות פנימית זו תסייע לכם יותר ויותר לחיות בקלות רבה יותר את החיים ממקום מושב העצמי הרגוע והחמים.

כדי להתחבר עם העצמי הפנימי שלכם בכל יום, הנה מספר תרגולים שתוכלו לנסות:

 • עשו מדיטציית ״מטה״ (חביבות אוהבת) בכל יום (Metta Meditation).
 • עצרו לרגע במשך היום והתחברו לנשימה שלכם.
 • תרגלו אהבה עצמית בשילוב עם עבודת מראה.
 • השתמשו באמנות כדי לבטא את העצמי הפנימי שלכםאני ממליצה על ציור מנדלות.
 • צרו מרחב לכתיבת הרהורי לבכם ביומן כדי להגביר את הבהירות הפנימית.
 • התחברו עם חלק המדריך הרוחני הפנימי שלכם כדי לסייע לכם להישאר ממורכזים בנשמה (אתם יכולים לעשות זאת באמצעות מדיטציה מודרכת).
 • הקדישו זמן לתרגול של סליחה עצמית.

זוהי רשימה חלקית, אבל יש בה כמה הצעות טובות שיעזרו לכם להתחיל.

ככל שתכיר יותר את המרכז הברור, הרגוע, הרחום והחכם שבתוככם, כך תחיו יותר במצב של איזון. במקום שהחלקים הפנימיים שלכם יבטלו את התודעה שלכם, אתם תהיו מסוגלים להפוך מודעים אליהם ולהתייחס אליהם באהבה ובכבוד (מבלי להתמזג עמם).

***

אני מקווה שעודדתי אתכם לצלול עמוק יותר אל נושא נפלא זה.

מערכת משפחה פנימית היא כלי נפלא לכל אלה שמכירים בחשיבות של כיבוד האנושיות והאלוהות שלנו. לדעתי, הפסיכולוגיה והרוחניות הולכות יד ביד (מאמר בנושא זה בקרוב). כדי לשמור על ראש נקי יש צורך בגישה נקיה לנשמה שלכם, ועבודת חלקים זו היא אחת מהדרכים הטובות ביותר לעשות זאת.

ספרו לי כיצד נראית המשפחה הפנימית שלכם? מי הם השחקנים הראשיים שלכם? אשמח לקרוא את התגובות שלכם.

***


אלת׳יאה לונה יצרה כמה דפי עבודה קצרים למאמר זה. מי שמעוניין בדפים אלה מוזמן לכתוב לי מייל ואשלח לכם. סמדר