חמש דרכים בלתי צפויות באמצעותן האגו המנופח משעבד אתכם, שולט ומשטה בכם

אלת׳יאה לונה

www.lonerwolf.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

האם יש לכם אגו מנופח?

למרבה האירוניה, אנו מתכווצים כל כך למשמע השאלה הזאת, שתכופות היא גורמת לנו להיכנס למוד של הכחשה. ״לאיש לי אגו נורמלי למדי, תודה רבה״, אנו נוטים לחשוב. אז אנו עשויים להמשיך ולחפש אדם בחיינו שכלפיו נוכל להרגיש זעם וצדקנות, ללהג ללא הפסקה ולומר עד כמה אנו מתעבים את האגו המנופח שלו.

מצחיק, לא?

האגו מכחיש את קיומו של האגו, והאגו רוצה שנמצא מישהו אחר להאשים, וזוהי בדיוק הסיבה מדוע אנו ממשיכים למצוא את עצמנו שוב ושוב באותם דפוסים רגשיים מדכאים. כאשר אנו מסרבים להכיר במידה שבה האגו שלנו מנהל את חיינו, איננו מצליחים אף פעם לצמוח באופן אותנטי או למצוא שלווה פנימית עמוקה בחיים.

אבל קשה מאוד להכיר בכך שיש לכם אגו אדיר ממדים. כן!

דרושות ענווה, פתיחות וכנות קיצונית כדי להגיע לנקודה שבה תוכלו לומר: ״כן, יש לי אגו אדיר, וזה מבאס״. דרוש אומץ רב כדי להודות שטעיתם ושאתם לא מדהימים או צדיקים כפי שפעם חשבתם. למה? משום שעבור אנשים רבים משמעות הדבר היא מוות, מוות עבור האגו; מוות ליציבות, מוות לוודאות, מוות לביטחון, מוות לדימוי העצמי.

אבל הקשיבו לי בבקשהאינכם צריכים לשנוא את עצמכם כדי להודות בכך שיש לכם אגו מנופח! ההפך הוא הנכון, כאשר אתם מודים בכך, אתם מבצעים את אחת מפעולות האהבה העצמית הגדולות ביותר האפשריות, והיכולת להודות באגואיזם שלכם ואף על פי כן עדיין לכבד את מי שאתם ברמת הנשמה, היא מתנה ישירה מהנשמה.

חמש טקטיקות של האגו המנופח שמותירות אתכם רדומים

כאשר אתם ״רדומים״, עדיין לא התעוררתם לאמת של החייםשל המציאות שלכם. כאשר אנו מדברים על ״התעוררות״ או מתייחסים ל״התעוררות רוחנית״, אנו מתייחסים לאדם שטעם את טעם אותנטיות ההוויהלא את השקרים וחצאי האמיתות של הקיום מעשהידיאדם. אז התעוררתם או האם אתם עדיין ישנים? אולי אתם באמצע, וחיים ב״לימבו״ שבין האמת והשקר, המציאות והלאמציאות. גלו כאן למטה:

1. אתם זקוקים לכעס ולפחד כדי לחולל שינוי.

שמעתי זאת פעמים רבות כל כךאפילו מעצמיעד שזה מטריף את המוח. אקטיביסטים, בייחוד, סובלים מטריק זה של האגו, מאמינים שהדרך היחידה לחולל שינוי אמיתי היא להתייחס לאנשים ממקום של כעס. ראיתי ושמעתי טבעונים רבים, מיסיונרים דתיים ופעילים לזכויות בעלי החיים במיוחד שמשתמשים באשמה, בבושה ובפחד כדי לנסות לשכנע אנשים לאמץ ״דרך חיים טובה יותר״. אולם תכופות, התוצאה של תופעה זו היא רק ויכוחים המתודלקים על ידי האגו, טינה וגרוע מכולהכחשה.

המציאות היא שכעס מוליד כעס. מלחמה מולידה מלחמה. אבל אהבה מולידה אהבה. שלום מוליד שלום. ואהבה, אהבה אמיתית מניסיוני, אינה מצב לאפעיל של ישיבה אדישה על הישבן; היא פעילה ונובעת ממקום של הבנה.

את מי תקחו יותר ברצינות, לדעתכם? את האדם שקורא לכם ״חוטאים״, ״רוצחים אנוכיים״, ״חלאות חסרות מודעות ואתיקה״, או אדם שמלמד אתכם אמפתיה, הבנה אמיתית וחמלה לא רק לעצמכם אלא לחיים כולם?

2. אתם צריכים להיות ״רוחניים יותר״ כדי להיות מאושרים יותר.

כאשר אתם חושבים על אדם רוחני, מה אתם מדמיינים? אולי אתם חושבים על יוגי או על מרפא אנרגטי, או על אדם בעל יכולות עלחושיות. גם דימויים של קריסטלים, ניקוי צ׳אקרות או מדיטציה עשויים להופיע. ובשעה שכל אלה טובים מאוד ויש בהם תועלת גדולה, אנו לא באמת צריכים ״להיות אנשים רוחניים״ כדי למצוא שמחה עמוקה ושופעת.

מדוע? כיוון שהפעולה של רדיפה אחר דימוי של רוחניות גורעת מהפעולה הטהורה של ההוויה. כאשר אנו משתוקקים ומנסים ללא הרף להיות משהו אחר מכפי שאנו באופן טבעי, אנו יוצרים חוסרסיפוק עצום וקרע בחיינו. אנו מרגישים ללא הרף כאילו ״הנה כמעט והגענו לשם״; אנו כמעט התגלמות הרוחניות, כאשר למעשה אנו מתרוצצים במעגל ברדיפה אחר זנבנו. במציאות, הדבר אליו השתוקקנו כל העת כבר נמצא שם מתחת לכל המחשבות, האמונות, הרצונות, ההתניות והמטרות שלנו.

איך תוכלו לדעת זאת בוודאות? עצרו לרגע את מה שאתם עושים עכשיו. הפסיקו את החיפוש שלכם, הפסיקו לרוץ, הפסיקו להתנגד למה שמתרחש בחייכם ברגע זה ממש. אפשרו לכל הדברים להיות כפי שהם. אין משמעות הדבר שאתם הופכים להיות סמרטוטים או חסרי אופי; משמעות הדבר שאתם חכמים ולא נלחמים במציאות. עצירת הכול היא הדרך הטובה ביותר לחוות את השמחה המולדת שקיימת כבר מתחת לכל הדברים, כל העת.

3. אתם צריכים לסבול כדי למצוא הגשמה.

הלך רוח זה דומה להשקפת העולם של תסביך הקדוש המעונה. אף על פי שלא ניתן להכחיש שסבל מסייע לנו לצמוח וללמוד, לחשוב שסבל הוא תנאי מוקדם לחוויית ההגשמה דומה לחשיבה שאתם חייבים לכרות אצבע כדי לזכות ביום נפלא באמת.

המציאות היא שאינכם צריכים לסבול כדי למצוא הגשמה, אף על פי שמציאת הגשמה היא תכופות תוצאה של סבל. נשמע כמו קטע מספר של ד״ר סוס?

תכופות אנו נקשרים במידה עזה לסיפורים שלנו על סבל מלא צדקנות. מדוע? כיוון שהם גורמים לנו להרגיש מיוחדים וראויים. אולם, במקרים כאלה אנו לא מבינים שהאגו הוא שמנהל כאן את ההצגה: אינכם צריכים להיות קדושים מעונים כדי לחוות את הנשמה. אתם לא צריכים שום דבר לבד מטיפוח נוכחות מודעת, עכשיו.

4. דבר זה או אדם זה אחראים לסבל שלכם.

הותנינו מאז לידתנו לנקוב בשמות, להאשים ולבייש. ביסודו של דבר, הצבעה על אנשים ומצבים אחרים כגורם לרוע המזל והאומללות שלנו היא המורשת שלנו, ומורשת שאנו נושאים כנטל עצום.

כן, יכול להיות שהבן שלך לא מדבר איתך; כן, יכול להיות שבן/בת הזוג שלך לא מקבל/ת את המטרות והחלומות שלך; כן, יכול להיות שאבחנו אצלך מחלה נוראה, אבל כשלעצמם, האנשים והאירועים הללו בחייכם לא אחראים לסבל שלכם. ההתנגדות שלכם אליהם היא שאחראית. הרצון שלכם שהם יהיו כל דבר אחר מכפי שהםהיא שאחראית.

כמובן, אין משמעות הדבר שעליכם לוותר ולהניח לאנשים ולמצבים לרמוס אתכם. אין משמעות הדבר שאל לכם לעשות את הטוב ביותר למען עצמכם ולהפיק את המיטב מחייכם. אבל המשמעות היא שעליכם לקחת אחריות כלפי התגובות, המחשבות והרגשות שלכם. המשמעות היא שעליכם להבין שהאושר שלכם הוא השתקפות ישירה של ההחלטות שלכם.

5. אתם צריכים ״דברמה״ כדי לקבל ״דברמה״.

הנה כמה דוגמאות שכיחות: אתם צריכים כסף שיעניק לכם ביטחון. אתם זקוקים לאהבה ולקבלה כדי להרגיש שלמים. אתם צריכים להוריד כך וכך קילוגרמים כדי להיות בעלי ביטחון עצמי וסקסיים. אתם צריכים להתמרד כנגד מה שהם עושים כדי להיות אדם טוב יותר. אתם צריכים להיות מוצלחים כדי להרגיש סיפוק בחיים. אתם צריכים להיות חביבים כדי להיות מקובלים.

האם כל זה נכון?

המציאות היא ששום דבר שמחוץ לעצמכם לא יכול להעניק לכם באמת את שאינכם מסוגלים להעניק לעצמכם מבפנים. הסיבה היא שכל שנמצא מחוץ לשליטתכם יכול להילקח מכם או להיחרב בתוך שניות.

תורכם

באילו דרכים האגו שיעבד אתכם או שלט בכם במשך חייכם? אולי איבדתם קשר עם נשמתכם כתוצאה מהקשבה לקול האגו שלכם לעתים קרובות מדי. לבסוף, האם תוכלו ולתת עוד דוגמאות לאופן שבו האגו המנופח משתלט על חיינו?

אלת׳יאה לונה

אלת׳יאה לונה היא כותבת רוחנית רבת השפעה שעבודתה שינתה את חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולםלאחר שנמלטה מכת דתית בה גדלהלונה חוותה משבר קיומי עמוק שהוביל להתעוררותה הרוחניתכיועצת פסיכורוחנית וסופרת מקצועיתהמשימה של לונה היא לסייע לאנשים אחרים להפוך מודעים למלכודת בה הם חייםולמצוא שמחההתעצמות וחירות בכל הנסיבותראו עוד מעבודתה באתרwww.lonerwolf.com