העבר כן שווה לעתיד

מאת סטיב פאוולינה

www.stevepavlina.com

נכתב בשנת 2010

מאנגלית: סמדר ברגמן

המשפט ״העבר לא שווה לעתיד״ הוא אמירה ידועה של טוני רובינס. לרוע המזל, הוא טועה טעות מרה.

אני יכול להבין את הכוונה של טוני בהצהירו הצהרה שכזו. ברור שהיא חלק מנאום המכירות שלו, אבל ביסודו של דבר, הוא אומר לאנשים שיש להם את הכוח להתנתק מן העבר ולהשתמש בכוחם כדי לברוא עתיד חדש. באופן כללי זהו מסר חיובי. לרוע המזל, דומה שהוא גורם יותר נזק מאשר מביא תועלת. לעתים קרובות הוא גורם לאנשים להתלהב לגבי שינויים שלא באמת מתגשמים. הרעיון הבסיסי שאנו יכולים להימלט מן העבר מבזבז למעשה את זמנם של אנשים רבים.

אני יודע שהרעיון שאנו יכולים להתנתק בדרך כלשהי מן העבר ולברוא לעצמנו עתיד חדש לגמרי מעניק הרגשה טובה, אבל כמה פעמים אנשים באמת מצליחים בכך? כמה פעמים הצלחתם בכך אתם?

אז מה האמת?

האמת היא שתפקוד העבר מנבא למעשה באופן הטוב ביותר את תפקוד העתיד, לא רק אצל אנשים אלא גם אצל קבוצות, חברות, טכנולוגיה, גופים פוליטיים וישויות אחרות.

בכל הקשור לצמיחה אישית ולחיים מודעים, לכל מטרה ועניין, העבר כן שווה לעתיד.

בחינת העבר

אם אתם רוצים לדעת לאן לוקח אתכם הנתיב הנוכחי שלכם, בחנו את העבר. זו הדרך הטובה ביותר לנבא לאן פניכם מועדות. בחינת העבר מהימנה יותר מאשר בחינת המטרות והכוונות שלכם.

אם אני רוצה לדעת לאן מועדות פניו של אדם, אבחן את עברו, בייחוד את העבר הלא רחוק שלו, ואעשה תחזית בהתבסס על כך. אני לא צריך לשמוע מהן המטרות והכוונות שלוהמידע הזה לא רלוונטי. (אסביר מדוע אני אומר זאת בשלב מאוחר יותר במאמר זה). פשוט תנו לי לראות מה הוא עשה בחודשים האחרונים, והדבר יעניק לי מושג טוב למדי למקום שבו יהיה בעוד שנה פחות או יותר.

נכון שיש אקראיות מסוימת בחיים. ישנם אירועים קאוטיים שאיננו יכולים לחזות. לפעמים הבלתי צפוי מתרחש, והוא מניע את חיינו בכיוונים חדשים לגמרי.

אך רוב הזמן, החיים שלנו נכנעים לדפוסים צפויים, בייחוד בטווח הרחוק. יכול להיות שלא נוכל לחזות בדיוק רב מה יתרחש מחר או בשבוע הבא, אבל אם לא נכלול שינוי קאוטי בלתי צפוי, החיים שלנו נוטים להיות צפויים הרבה יותר בטווח הרחוק מכפי שהיינו רוצים להודות.

אכלו קצת יותר ממה שאתם שורפים ביום ממוצע, ובתוך שנה מהיום תשקלו יותר. התוצאה צפויה למדי, בהתחשב בדפוסים שנצפו בעבר.

האם העתיד הצפוי שלכם באמת כה קשה לחיזוי, לפחות באופן כללי?

אם אתם לומדים בקולג׳ תחום שאין לו כל כך ביקוש בשוק המשרות, האם לא צפוי שתתקשו למצוא עבודה רווחית לאחר שתסיימו את הלימודיםואם כן תמצאו עבודה, שקרוב לוודאי שהיא לא תהיה קשורה למה שלמדתם?

אם אתם מנהלים מערכת יחסים שלא הייתם מדרגים אותה בציון תשע או עשר בסולם של אחד עד עשר, האם לא צפוי שעם הזמן יתפתחו חוסר סיפוק, טינה או אדישות, במקום אהבה והודיה?

אם אתם אוכלים אוכל לא בריא וסובלים מרמות מתח גבוהות, האם לא תוכלו לחזות תחזיות מסוימות לבעיות סגנון החיים שאתם עלולים לחוות בהמשך הדרך?

בחינת אנשים אחרים

חשבו על כמה מהאנשים שבחייכםאנשים שאתם מכירים טוב למדי. האם אתם יכולים לנבא במידה סבירה היכן הם יהיו בתוך שנה מעכשיו? האם אתם יכולים לנחש ניחוש מושכל היכן הם יהיו במונחים של קריירה, כספים, מערכות יחסים, בריאות, הרגלים יוםיומיים, מנהגים רוחניים וכן הלאה? אני לא מבקש מכם לנבא תחזיות מדוייקות כאן. אני פשוט מבקש מכם לצייר תמונה כללית של האופן שבו אתם סבורים שיראו חיי אותו אדם בעוד שנה מעכשיו, פחות או יותר.

בחרו אדם מסוים, מישהו שאתם מכירים היטב אבל לא מישהו שיש לכם עמו מערכת יחסים רומנטית. (בחרו מישהו שאין לכם השקעה רגשית גדולה בדרך שאליה מועדות פניו). איזה סוג קריירה או תעסוקה יהיה לאדם זה בעוד שנה מעכשיו? צווארון כחול או צווארון לבן? עבודה שתאפשר לו לשלם חשבונות או נתיב קריירה עם מחוייבות? מהי הגישה של אדם זה לעבודתו? כמה קשה הוא עובד? כמה שעות הוא משקיע בכל שבוע? היכן יהיה בעוד שנה?

איזו מן הכנסה תהיה לאדם זה? נסו לנחש ניחוש כללי. מה ירוויח בשנה? כמה כסף יש לאדם זה? איזה נכסים יש לו או לה? כיצד יראו מערכות היחסים שלו או שלה? מה יהיה מצב בריאותו או בריאותה בשנה הבאה? אילו הרגלים יוםיומיים יהיו לו או לה? מתי יקומו? מתי ילכו לישון? האם הוא או היא עצלנים? יעילים מאוד? מה יהיו המנהגים הרוחניים של אדם זה בעוד שנה מהיום? ראו אם אתם יכולים לצייר תמונה כללית של כל אחד מהאנשים בחייכם בעוד שנה מעכשיו.

מהיכן מגיעות התחזיות

שימו לב לאופן שבו ביצעתם את התחזיות שלכם. אם אתם כמו רוב האנשים, אתם מבססים את התחזיות שלכם על אופן התנהגותם של אנשים בעבר, בייחוד בעבר הלא רחוק.

כדי לנבא את העתיד, אתם פשוט מקרינים את העבר אל תוך העתיד. אתם בוחנים את הכיוון שאליו מועדות פניו של אותו אדם. אתם בוחנים היכן הוא לא פעיל. לדוגמה, אם אתם יודעים שמישהו קיבל העלאה של עשרה אחוזים בשנה שעברה, אתם עשויים לנבא העלאה נוספת של עשרה אחוזים השנה. אתם עשויים לנבא שאדם זה יחזיק עדיין באותה משרה.

אם מישהו נמצא במערכת יחסים במשך עשר שנים ויותר, אתם עשויים לנבא שהוא יהיה במערכת יחסים זו גם בשנה הבאה.

אם החברה שבה עובד אדם כלשהו מצמצמת כוח אדם במידה רבה, אתם עשויים לנבא שהוא ימצא את עצמו ללא עבודה בתוך שנה או שיהיה מובטל או שיעבוד במשרה דומה בתוך שנה.

כעת תוכלו לומר שעלינו לכלול את ההווה כמו גם את העבר בבואנו לקבל החלטות, אך משום שההווה הוא רק רגע זמני ביותר, אין בכך צורך. העבר כולל הכול, מהשניה האחרונה ועד ראשית הזמן, ואי לכך הוא מכיל את כל המידע הדרוש לכם. אם אתם חושבים שאתם צריכים לכלול משהו שבאמת מתרחש בהווה, המתינו שניה אחת נוספת. עכשיו הוא העבר.

אם אתם טוענים שאתם יודעים דבר מה על אדם כלשהו, ידע זה נובע מן העבר.

תיעוד התחזיות שלכם

אני מציע שתכתבו חלק מהתחזיות שלכם לגבי האנשים שבחייכם, כתבו אותן ביומן שלכם. אז רשמו תזכורת בלוח השנה, לעוד שנה מעכשיו, משהו כזה: ״בצע/י בדיקה ברישום ביומןתחזיות מלפני שנה״. אתם יכולים להשתמש ביומן שבמחשב או בנייד, זה לוקח שניות.

אז כאשר התזכורת צצה בעוד שנה מהיום, בדקו את התחזיות שלכם. איך הן היו? אם (בגדול) צדקתם בנוגע לדברים מסוימים, איך ידעתם? מדוע התחזית שלכם הייתה כה מדוייקת?

אם טעיתם לגבי דבר מה, מה פספסתם? האם משהו בלתי צפוי התרחש שלא יכולתם לנבא אותו? האם לא היה לכם די מידע כדי לתת תחזית מדויקת? האם הדגשתם יתר על המידה או פחות מדי את חשיבותם של גורמים מסוימים?

מה תוכלו ללמוד מתרגיל זה כדי לתת תחזיות טובות יותר?

אתם יותר צפויים מכפי שאתם משערים

לפעמים קל יותר לתת תחזיות לגבי אנשים אחרים מאשר לגבי עצמנו. כאשר אנו בוחנים חיים של אחרים, האגו לא מפריע כל כך. בחינה עצמית אובייקטיבית עלולה להיות קשה למדי, בייחוד אם איננו אוהבים את מה שאנו רואים.

אף אחד לא רוצה לנבא שבעוד שנה מעכשיו ביתו יעוקל, הוא יעלה במשקל עשרה קילוגרמים, ויסבול מסדרה של מערכות יחסים כושלות.

אם למרבה המזל יש לכם כמה ידידים חכמים שמוכנים לתת לכם תחזיות כנות לגבי הכיוון שלכם ולחלוק אותן איתכם, תגלו ששיחה כנה שכזו בנושא זה יכולה לפקוח את עיניכם. אולם, עליכם להתחייב ״לכבות״ את האגו שלכם כמה שרק ניתן ובאמת להקשיב, דבר שרוב האנשים מתקשים לעשות.

נסו את הדבר הבא: תנו כמה תחזיות לגבי המקום שבו תהיו בעוד שנה, אבל בססו את התחזיות שלכם רק על ראיות עובדתיות אמיתיות משלושים הימים האחרונים של חייכם.

שימו לב כיצד אכלתם, ישנתם, תרגלתם פעילות גופנית, עבדתם, תקשרתם, יצרתם וכן הלאה  ורק בשלושים הימים האחרונים. הניחו שהדפוסים הללו, בכל תחום, ימשיכו להתקיים במשך 12  החודשים הבאים.

אם אתם מרגישים ששלושים הימים האחרונים לא היו טיפוסיים מבחינתכם, למשל אם הייתם בחופשה או בנסיעות, השתמשו במקום זאת בתשעים הימים האחרונים.

השתמשו במסגרת הזמן הזאת כדי לחזות היכן תהיו בעוד שנה. השליכו את אותם הדפוסים קדימה בזמן. לאן הם יובילו אתכם אם תחזרו במידה רבה על הדפוסים של 30-90 הימים האחרונים במשך 12 חודשים?

היערכות עם האמת

חלק עצום מהיכולת שלכם להיערך עם האמת היא להיות מסוגלים לתת תחזיות כנות ואובייקטיביות לגבי המקום שאליו אתם הולכים. כיצד היבטים שונים של חייכם יתפתחו בשנה הבאהאו בשנים הבאות?

כדי לתת תחזיות מדויקות, אינכם יכולים לבחון את המטרות או את הכוונות שלכם. לכל דבר ועניין, אתם יכולים להחשיב את המטרות והכוונות שלכם כלארלוונטיות.

דמיינו שאתם נמצאים בבית משפט שמנסה לתת פסק דין בהתבסס על עובדות המקרה. המטרות והכוונות לעתיד אינן קבילות כראייה, כיוון שהן אינן עובדה מוצקה. הן רק דעות או ספקולציות לגבי מה שעשוי להיות. כדי לתת תחזיות מדויקות בכל הקשור למקום שאליו אתם הולכים, אתם חייבים לבחון את העבר שלכם ורק את העבר שלכם. יכול להיות שאינכם רוצים לשמוע זאת, אבל אני כנה איתכם.

אם תתחילו להיות רגשנים לגבי התחזיות שלכם (רגשות חיוביים או שליליים), הפסיקו וצאו להפסקה. תרגיל זה מחייב חשיבה הגיונית, של המוח השמאלי. אין זה הזמן או המקום לרגשות או לחשיבה לאהגיונית. העמידו פנים שאתם מכוכב וולקן או אנדרואידים, וצאו לדרך.

קראו את השאלות ששאלתי אתכם קודם לגבי חבריכם (תתכותרת ״בחינת אנשים אחרים״). כעת שאלו את עצמכם את השאלות הללו. בחנו רק את העבר הלארחוק שלכם כדי לנבא את העתיד, זאת אומרת, 30-90 הימים האחרונים.

העמידו פנים לרגע שאתם מר ספוק או מר דאטה וקבעו באופן הטוב ביותר היכן יהיה האדם שבגופו אתם שוכנים בעוד שנה מעכשיובמונחים של הקריירה, הכספים, מערכות היחסים, הבריאות, הרגלי היוםיום, המנהגים הרוחניים שלכם וכן הלאה. ערכו כמה תחזיות לגבי אותם תחומי החיים שאתם מחשיבים לחשובים לכם. לאחר מכן, רשמו את התחזיות שלכם ביומן וכתבו בלוח השנה תזכורת לבחון אותן בעוד שנה.

ואל תהיו ״פולנים״ ותגלגלו את עיניכם. אז מה אם נדרשת שנה כדי להשלים תרגיל זה? הזמן יעבור גם ככה, ושנה מעכשיו תמצאו שהמידע הוא רבערך ביותר. האם לא תעדיפו לחוש סקרנים כאשר תראו את ההודעה על לוח השנה שנה מעכשיו, ולהיפתח למתנת צמיחה אדירה זו, או האם הייתם מעדיפים במקום זאת עוד יום ״נורמלי״?

האהבל הנלהב

כאשר אתם בוחנים את העבר שלכם ולומדים ממנו, אתם מבחינים בכך שדפוסים מסוימים שבים ומופיעים בחייכם. רבים מהדפוסים הללו אינם אפקטיביים עבורכם. בהתבסס על ההיסטוריה שלכם, התוצאות הן גרועות באופן צפוי. אבל באיזו קלות אנחנו שוכחים וחוזרים על אותן הטעויות הללואחד מאותם דפוסים שטותיים שראיתי בעברי שליואתם עשויים לזהות זאת גם בעברכםהוא מה שאני מכנה גישת ״האהבל הנלהב״ לצמיחה האישית. הדבר קורה כאשר מישהו מתרגש ומתלהב לגמרי לגבי שינוי שהוא עומד לבצע. הוא מרגיש פרץ של משהואולי אדרנליןלפעמים קפאיןומחליט שסוףסוף הדברים יהיו שונים. בדרך כלל הוא גם מאמין שכך יהיה.

הוא מקבל כמה החלטות חדשות ומתחיל לבצע כמה פעולות, אבל הפעולות שלו לאעקביות וקאוטיות. רוב הפעולות שלו הן חדפעמיות, ומשמעות הדבר היא שהן לא הופכות להרגלים קבועים. לדוגמה, הוא מספר לקבוצת אנשים על תשוקתו להשתנות, אולי יבקש עצה כיצד להתחיל, ובכך הדבר גם מסתיים בדרך כלל.

בסופו של דבר ההתלהבות לגבי הכיוון החדש דועכת, והאדם שב ונתקע בדפוסי ההתנהגות הרגילים שלו מן העבר. שום שינוי קבוע לא מתרחש.

אם בחנתם את העבר שלכם, במיוחד אם אתם מנהלים יומן, אפשר שראיתם את עצמכם חוזרים על דפוס זה, יחד עם עוד כמה דפוסים שאתם יכולים להודות שאף פעם לא עבדו בשבילכם. חמושים בידע הזה, אתם יכולים לדחות בחוכמה אסטרטגיות שכאלה. אתם יכולים לראות עדות לכך שהן לא בוראות שינוי קבוע בחייכם. גישות אלה לא עבדו בעבר, ולכן אין שום סיבה לחשוד שהן יתחילו לפתע לעבוד בעתיד. אם תחזרו עליהן, תקבלו תוצאה שתיראה זהה להפליא למה שראיתם בעבר. ניהול יומן הוא דרך נהדרת להפוך מודעים לכמה מאותם דפוסים ולהימנע מלחזור עליהם, אחרת קל מדי לשכוח ולהישאר תקועים במדינת האהבלים.

אילו עוד דפוסים אתם רואים בעברכם שלא עבדו?

אילו דפוסים כן עבדו למעשה? כאשר חוויתם את פריצות הדרך הגדולות ביותר שלכם, כיצד הן התרחשו? האם אתם יכולים לפרק לגורמים אסטרטגיות כלליות אלה, ללמוד כיצד הן עובדות ואז לחזור וליישם אותן היום?

שנו את העבר, שנו את התחזית

ההצעה הבאה שלי תישמע מעט מוזרה, אבל אני חושב שהיא תעניק לכם נקודת מבט רעננה על הדרך ליצור שינוי קבוע.

במקום לנסות לשנות את ההווה שלכם או את העתיד שלכם, התמקדו בשינוי העבר שלכם.

במילים אחרות, אם אתם רוצים לשפר חלק מסוים בחייכם, אתם חייבים להחדיר עדות לשינוי אל תוך עברכם.

ברור שאתם יכולים לעשות זאת רק על ידי נקיטת פעולה בהווה, אבל לא סתם פעולה.

אם תנקטו בפעולה אקראית, כגון זו שהזכרתי בגישת ״האהבל הנלהב״, מה אתם מחדירים אז אל תוך העבר שלכם? לא הצלחה. ניתן לומר שאתם מחדירים כישלון ואפילו טיפשות אל תוך עברכם, כיוון שאתם פשוט חוזרים על אסטרטגיה שידועה ככישלון והדבר מוביל להנצחת העבר בעתידכם.

במקום זאת, מה שעליכם לעשות הוא להחדיר סוג מסוים של עקביות אל תוך עברכם. עליכם לכונן דפוס התנהגות חדש. עבר לארחוק חדש זה, אם הוא נראה עקבי מספיק, ישנה את התחזיות שלכם לגבי העתיד.

כפי שאמרתי, זו עשויה להיות דרך מעט מוזרה להתבונן בדברים, אבל היא יכולה לגרום לכם לחשוב בכיוונים חדשים, וזה מה שאנו רוצים.

אילו סוגי פעולות יהיה עליכם לבצע אשר יחדירו שרשרת רעננה של עקביות אל תוך עברכם, ובכך יעניקו לכם ודאות מספיקה כדי לשנות את תחזיותיכם לגבי העתיד?

כפי שאולי ניחשתם, סוג הפעולות הטוב ביותרבמונחים של הערך הצפוי שלהםהן הפעולות שנעשות דרך קבע ושניתן לבצען למשך שנה לפחות או יותר.

אלה הן הפעולות שעליהן אנו מבססים את התחזיות שלנו בבואנו לתת תחזיות לגבי אנשים אחרים.

אילו סוג ארוחות ראינו אדם זה אוכל? מה מהות בני או בנות הזוג שעמם אדם זה מבלה את זמנו דרך קבע? היכן אדם זה עובד בכל יום? איזו משכורת הוא מביא הביתה בכל חודש? מה הם המנהגים הרוחניים שלו?

לסוג הפעולות הללו יש שם כמובן. הן נקראות ״הרגלים״.

הוכחה, לא משאלת לב

אתם תחצו את סף היכולת לחזות בהצלחה במקום כישלון ברגע שתכוננו הרגלים מסוימים. אבל עד שהדבר יתרחש, הנצחת הסטטוס קוו (זאת אומרת, חוסר היכולת להשתנות) תשאר התחזית הדומיננטית.

אם לא תכוננו הרגלים חדשים, המטרות והכוונות שלכם מחוסלות. הן לא יתגשמו. הרגלים שכאלה יכולים להיות דרכי חשיבה חדשות, אבל גם אם הם (ההרגלים) מבוססים על חשיבה, הם יעלו לפני השטח בצורת התנהגויות חדשות גם כן.

ללא התנהגויות חדשות לא תהיינה תחזיות חדשות. אם אתם רוצים להשתנות, אתם חייבים ליצור הוכחה לשינוי. הוכחה לשינוי שווה הרגלים חדשים. היעדר הרגלים חדשים שווה להיעדר שינוי בתחזיות.

שינוי חָזוּי בניגוד לשינוי תחזיות

עכשיו, אפשר שההרגלים הקיימים שלכם משרתים אתכם היטב. אולי התחזיות שלכם לעתיד כבר חיוביות מאוד, ואתם מצפים שהן תישארנה טובות לזמן מה.

זה מקום נהדר להימצא בו. אני נהנה ממצב זה בחלקים רבים בחיי. נעים לראות שאם רק אמשיך לעשות את מה שאני עושה, חלקים מסוימים של חיי ימשיכו להשתפר עוד ועוד, קרוב לוודאי.

זהו שינוי חָזוּיהסוג הטוב. זה מצב שקל לנהל כיוון שאתם פשוט משמרים את הסטטוס קוו במונחים של ההרגלים שלכם, אתם מדהימים.

אולם המאמר הזה מתמקד במצב שבו אתם לא אוהבים חלק או את כל התחזיות שלכם. אתם לא אוהבים את מה שאתם רואים באופק. אולי התחזיות שלכם שליליות או ניטרליות. או אולי הן פשוט לא מספיק חיוביות עבורכם. במקרה כזה, אתם רוצים לשנות את התחזיות.

אתם לא יכולים לזייף, כיוון שמשמעות הדבר אי היערכות עם האמת, שהיא דרך נהדרת לגרום לצמיחה האישית שלכם להיעצר בחריקת בלמים. אל תשקרו לעצמכם או תגזימו בכל הקשור למקום שאליו לוקחים אתכם ההרגלים שלכם. היו כנים!

שוב, תשכחו מהכוונות שלכם, והתמקדו בכתיבת תחזיות מתוך מידע מהימן מן העבר. אל תנבאו שתכפילו את הכנסתכם השנה, אם בשנה שעבר לא קיבלתם לפחות תוספת של עשרה אחוזים במשכורת או בהכנסותאלא אם כמה סימנים מהימנים השתנו כדי להפוך תחזית זו לסבירה על פי נקודת מבט אובייקטיבית, ואתם יכולים לנקוב בשמות כמה אנשים אחרים שמסכימים עם התחזיות שלכם

אם אינכם יכולים לזייף את התחזיות שלכם, הדרך היחידה שבה תוכלו לשנות את התחזיות שלכם מבלי לאבד דיוק היא לשנות את העבר. באופן אירוני, לשם כך דרוש זמן, אבל הדבר ניתן לביצוע.

אתם יכולים לשנות את העבר על ידי התקנת הרגל חדש או שבירת הרגל קיים. למעשה אלה שני דברים זהים, כיוון שאינכם יכולים לשבור הרגל ישן מבלי להתקין הרגל חדש שיחליף אותו. זהו אם כן המקום שבו עליכם למקד את מאמצי הצמיחה האישית שלכם. התמקדו בשינוי הדפוסים הקבועים בחייכם, והתחילו להחדיר דפוסים קבועים חדשים אל תוך העבר שלכם, על ידי כך שתבצעו אותם בהווה (שמיד הופך לעבר). אם אינכם יכולים לעשות זאת, לא יחול שינוי בתחזיות הכנות שלכן. אתם פשוט תמשיכו באותו כיוון כמו בעבר.

לשבור את העבר

בחנו את המרכיבים מן העבר שלכם שתורמים לתחזיות שלכם. אילו הרגלים גורמים לכם לחזות תחזיות שליליות בנוגע לעתידכם? האם אתם מרגישים מבואסים בגלל דפוסי האכילה או השינה שלכם? האם הרגלי היציאה שלכם לדייטים מאכזבים אתכם? אילו תוצאות אתם מקבלים משגרת העבודה והרגלי הפרודוקטיביות שלכם? לאן מובילים אתכם ההרגלים הרוחניים שלכם? האם הרגלי הקניה שלכם מורידים אתכם לטמיון?

קשה לשנות הרגלים, ולכן מקום נהדר להתחיל בו יהיה השיטה ״30 ימי ניסיון״. יש גם פרק שלם על הרגלים בספרי, ולכן אני ממליץ לכם גם עליו. זו תהיה נקודת התחלה טובה, עם כלים שעבדו היטב עבור מספר גדול של אנשים. אם אתם באמת רוצים לחולל כמה שינויים גדולים, נקודת מבט נוספת שאני יכול לחלוק אתכם היא שתרצו לחשוב על ״שבירת״ העבר שלכם. נפצו את אותם דפוסים מן העבר, כדי שהם לא יוכלו בשום פנים ואופן להמשיך בצורתם הנוכחית. באופן מכוון, צרו ניתוק מהעבר שלכם, אשר לכל הפחות יהפוך את התחזיות הקודמות שלכם לבלתי אפשריותאפילו אם משמעות הדבר היא החלפת הנוחות שבוודאות לחוסר הנוחות של הבלתי צפוי.

לדוגמה, סיום מערכת יחסים מחלישה שתורמת לרבות מהתחזיות השליליות. סלקו את החברים העצלנים מחייכם, והתחילו להתיידד עם האנשים הפרודוקטיביים והמאורגנים ביותר שאתם מכירים. עברו לעיר חדשה שיש בה הזדמנויות רבות יותר מבחינת קריירה וכספים. סלקו את המזונות הגרועים ביותר מהתזונה שלכם, הציעו פרס של מאה דולרים לכל מי שיתפוס אתכם אוכלים אותם בשנה הבאה. הפכו את היכולת להמשיך באותם דפוסים מן העבר לבלתי אפשרית לחלוטין למשך עוד 30 יום. אם אינכם יכולים לשבור את העבר על ידי ניתוק מוחלט מההרגלים שלכם, אזי העבר יהיה, ביסודו של דבר, העתיד שלכם.

כדי לשנות את העתיד, שנו את העבר

חשבו על שני תרחישים. גם ביל וגם טד רוצים לכתוב ספר בתוך שנה מעכשיו. אף אחד מהם לא כתב ספר קודם לכן.

ביל לא נוהג לכתוב בכל יום. אבל יש לו מטרה וכוונה כתובות וברורות לגבי הספר שלו. הוא יודע איזה סוג ספר הוא רוצה לכתוב. כאשר אנשים שואלים אותו על מה הוא עובד, הוא מספר להם שהוא כותב ספר. בשלושים הימים האחרונים הוא הקדיש זמן מחשבה רב לספר שלו. הוא אפילו רשם לעצמו כמה רעיונות, אבל בדרך כלל באופן אקראי.

לטד אין מטרות, כוונות או תוכניות כתובות לספר שלו. הוא לא סיפר לאף אחד שהוא כותב אותו. הוא אפילו לא בטוח מה תהיה החלוקה לפרקים. אבל במשך שלושים הימים האחרונים, הוא קם בחמש בבוקר ועבד על הספר שלו עד שבע, אז אכל ארוחת בוקר. הוא הפיק בממוצע שני דפים של תוכן פוטנציאלי ליום. הוא עבד אך ורק על הספר שלו בזמן הזה ולא על שום דבר אחר. הוא עשה זאת בכל יום ללא יוצא מן הכלל. שום דבר לא אירע בחייו באותה תקופה שהפריע למנהג הזה או הצביע על כך שיש סיכוי שהוא יופרע.

אם הייתי אומר לכם שאחד משני הבחורים הללו סיים את ספרו בתוך שנה, על מי מהם הייתם מהמרים? איזו גישה לדעתכם תוביל, קרוב לוודאי, לספר גמור בתוך שנה?

על איזו גישה אתם מהמרים בחייכם בזמן הזה?

כיצד הגישה הזו עובדת עבורכם?

האם ניתן לנבא את הצלחתכם? האם ניתן לנבא את כישלונכם?

מטרות ותחזיות

אל תבינו אותי לא נכון. מטרות וכוונות הן מעולות. בהירות לגבי מה שאתם עומדים לעשות ברגע הבא היא חשובה ללא ספק. אבל ההחלטה מה אתם רוצים היא רק הצעד הראשון. ואם היא כל מה שאתם עושים, אז אני מנבא לכם בינוניות ארוכת טווח המלווה בהצלחות אקראיות מקריות. ראיתי דפוס זה בא לידי ביטוי פעמים רבות אצל אנשים רבים ולכן אני סבור שתוצאות שכאלה הן צפויות למדי.

בסופו של דבר אתם חייבים ״להזריק״ את המטרות והכוונות שלכם אל תוך העבר שלכם כדי לברוא את ההוכחה שתשנה את התחזיות לגבי המקום שאליו מועדות פניכם. כך אתם משנים את הנתיב שלכם.

קביעת מטרה חדשה היא כמו הכנסת מסלול חדש בלוח המכוונים של ״האנטרפרייז״.

ויצירת הרגל חדש היא הפעולה שבה נאמר: ״סע״.

החללית הזאת לא תנוע עד אשר תאמרו את המילה.

סליחה טוני.