האם אתם, כאמפתים, סובלים מהתמכרות לשליליות?

הנה ששה סימנים שיבהירו זאת

מאת: דיאן קת׳רין

תרגום: סמדר ברגמן

האם חשבתם אי פעם שניתן להתמכר לשליליות? זה נשמע מטורף לחלוטין, נכון?

כאשר אנו חושבים על התמכרויות, תכופות אנו חושבים על התמכרות לסמים או לאלכוהול, אולי אפילו להימורים. אבל לשליליות? איך זה עובד בדיוק?

ביסודו של דבר, רגשות שליליים יכולים להעניק לגוף פרץ של הורמוני דחק, קורטיזול ואדרנלין, שעלולים להפוך ממכרים, בייחוד אם הם מופעלים באופן קבוע. אנו קוראים רבות על התמכרות לדּוֹפָּמִין, הורמון ההנאה, אבל איננו קוראים הרבה על התמכרויות להורמוני דחק. אבל קרוב לוודאי שהן שכיחות מאוד, בייחוד בקרב אנשים רגישים.

כתבתי לעומק על התמכרויות לשליליות ועל הנטיה לשליליות בספרי Become a Super-Empowered Empath, אבל במשך השנים עסקתי בנושא זה רק במספר מועט של פוסטים. בספר אני דנה על מצבים בהם לאמפתים יש התמכרות לשליליות, לעתים מבלי שהם מודעים לכך ועל האופן בו היא משפיעה על חייהם. אני גם כותבת על כמה דרכים בהן ניתן להתגבר עליה.

הסיבה שרציתי לדון בכך כאן היא משום שהעולם נמצא במצב של ייאוש רגשי רב. הרגשות מתודלקים בכוונה כדי להותיר אנשים בפחד או בכעס, ודבר זה עלול להוביל להתמכרות לשליליות.

התמכרות לשליליות גורמת לבעיות רבות בגוף ובשכל, וקרוב לוודאי שתביא בסופו של דבר לרעילות רגשית. כאמפתים, כולנו מכירים את ההרגשה המתלווה לשהייה בחברת אנשים רעילים רגשית. זו אינה הרגשה טובה. לכן, הדבר האחרון שאנו רוצים הוא לחוות אותה בעצמנו.

העניין הוא כזה, ברגע שיש לכם התמכרות לשליליות, המוח שלכם פועל בדרכים ערמומיות כדי להפעיל את גופכם כך שישחרר את הורמוני הדחק, על ידי משיכת תשומת הלב שלכם לכל דבר שהוא יודע שיגרום לכם להגיב. תגובה זו היא תכופות ייחודית לכם. לאחר שוויתרתי על דברים ממכרים רבים, אני יודעת בדיוק עד כמה ערמומיות ההתמכרויות עלולות להיות, בייחוד אלה הקשורות למוח. רק לאחר שאנו מוותרים על משהו לתקופת זמן ונמנעים ממנו, אנו יכולים לראות כיצד ההתמכרות שלטה בבחירות ובמחשבות שלנו.

וכעת נעבור לסימנים:

שישה סימנים להתמכרות לשליליות

1. אתם נמשכים לאתרי חדשות שמעוררים פרצי כעס או אדרנלין

אתם מוצאים את עצמכם חוזרים לאתרי חדשות שגורמים לכם מתח או ממלאים אתכם בכעס.

2. אתם מוצאים חסרונות ומגרעות באנשים אחרים ללא הרף

מציאת מגרעות וחסרונות באנשים אחרים היא משהו שאנו עושים מעת לעת. זה חלק מהטבע האנושי. אבל כאשר עיסוק זה הופך לתגובה קבועה, יש בעיה. לדוגמה, אתם עלולים למצוא את עצמכם מגיבים לזרים בסופרמרקט או במרחבים ציבוריים, אתם עלולים למצוא את עצמכם בוחנים ליקויים במי שחוצה את נתיבכם.

3. המחשבות שלכם מציתות כעס במהירות

אתם עלולים להתרתח בגלל שלמישהו יש דעה שונה משלכם, או אתם יכולים למצוא את עצמכם רותחים מכעס על פוליטיקאים שעמם אינכם מסכימים. אם אתם ״נדלקים״ מכל דבר קטן ומגלים שהמחשבות שלכם נמשכות באופן טבעי לצד האפל, מבלי שאתם יודעים תמיד כיצד הן הגיעו לשם, הדבר יכול להיות סימן להתמכרות לשליליות.

4. אתם תמיד מחזירים את השיחה לנושאים שליליים

כאשר אתם מנהלים שיחות עם אנשים, תכופות אתם גוררים את השיחה חזרה לסיבות מעצבנות. באופן רגיל, אמפתים יבחרו להרחיק שיחות מנושאים קשים, אבל כאשר קיימת התמכרות לשליליות, הם יהיו אלה שימשיכו לנהל את השיחה הלאנוחה.

5. דומה שאתם משגשגים כאשר אתם מתלוננים ומקטרים על חוסר צדק כלשהו שאתם רואים בעולם

אתם מתלהטים ומתרגשים כאשר אתם מדברים על כל הדברים השליליים, וכפי שאתם בוודאי יודעים, אין זו תכונה נורמלית של אמפתים. אתם יכולים להרגיש מלאי אנרגיה ותכלית כאשר אתם מתלוננים על דברים שמרגיזים אתכם, והמתג האמפתי הטבעי שלכם, המונע מכם להשתתף בשיחות שכאלה, דומה שכבוי.

6. אתם נהנים בסתר מסביבת אנשים עמם אתם יכולים לנהל שיחות אפלות

באופן רגיל, אמפתים מעדיפים להימנע מאנשים שליליים יתר על המידה, כיוון שהם מעוררים בהם רגשות לא נוחים. אבל אם אתם סובלים מהתמכרות לשליליות, ייתכן ותמצאו את עצמכם נהנים דווקא משיחות עם אנשים שאוהבים לבקר אנשים או לדון בכל מה ששגוי בעולם.

≈∞≈

רק כיוון שאולי זיהיתם אצלכם כמה מהתכונות הללו, אין משמעות הדבר שאתם אנשים רעים. יכול להיות שהגוף שלכם מערים עליכם כדי לקבל את מנת הורמוני הדחק לה הוא זקוק.

כל אתרי החדשות הגדולים יודעים עד כמה ממכרים הם הורמוני הדחק שלנו, כמו גם ההַטָּיָה השלילית שלנו, ומסיבה זו הם מפרסמים כתבות שמתמקדות בדברים שליליים, וכך גורמים לנו לחזור שוב ושוב. תכופות כתבתי עד כמה חשוב שאמפתים ימנעו מאתרי חדשות בשל העובדה שהם יוצרים רגשות שליליים.

מדוע אנו מתמכרים לשליליות?

הסיבה מדוע ייתכן ואינכם מודעים לכך שאתם מכורים להורמוני דחק היא משום שהם מופעלים מבלי שתקחו בכך חלק בהכרח. והדבר הגיוני כאשר חושבים עליו, כיוון שכאשר אמפתים קולטים ומרגישים רגשות ומתחים של אנשים אחרים, הורמני הדחק שלהם מופעלים. דבר זה יכול להתרחש מבלי שיתרחשו בחייכם גורמי דחק משמעותיים.

נכון, אמפתים נוטים להתמכר לשליליות ודבר זה הוא משום שהם מרגישים הכול בעוצמה רבה כל כך. אך יש אור בקצה המנהרה. כמו עם כל התמכרות, עלינו לראות זאת בעצמנו ולהבין כיצד המוח מתעתע בנו כך שנתמקד בנושאים שליליים, דבר שמפעיל את הורמוני הדחק. תכופות, כאשר אנו הופכים מודעים לבעיה, כבר צעדנו את מחצית הדרך לפתרון.

מה ניתן לעשות בקשר לכך

אם אתם חושדים שאתם מכורים לשליליות, ובשל כך מושכים עוד שליליות אל חייכם (דומה מושך דומה), עליכם להיות עירנים ולדעת מתי ההורמונים שלכם מופעלים. בדרך כלל ניתן לזהות עלייה בהורמונים בתחושה של אי נוחות באזור הבטן או החזה. זו עלולה להיות תחושה ״צורבת״ או תחושה מבשרת רעות, או לבכם עלול לפעום בחוזקה. הדבר עלול גם לעורר חשש או התקף חרדה. ברגע שאתם מרגישים באי הנוחות הזאת, פעלו באופן מיידי על ידי סוג כלשהו של הסחת דעת כדי שהמחשבות שלכם לא יהפכו מעורבות. מדוע?

מחשבות מזינות רגשות. רגשות מזינים מחשבות. רגשות הם הדלק להורמוני הדחק שלכם. יש לכם חלון של שבעעשרה שניות לפני שמחשבה שלילית גוררת את השכל שלכם אל ״הצד האפל״. אז אתם הופכים לבני ערובה בראשכם. כן, רק שבעעשרה שניות. הדרך הטובה ביותר לרפא התמכרות לשליליות היא לסלק כל דבר בחייכם שיוצר תגובה רגשית. הימנעו מאנשים או ממקומות שגורמים לכם למצב רוח נמוך או שמפעילים מחשבות חשוכות.

נדמה אולי שאני כותבת רבות על ההיבטים השליליים של היותנו אמפים, אבל כיוון שאני יודעת מהן הבעיות הרבות מהן אנשים רגישים עלולים לסבול, רק בשל הורמוני דחק גבוהים מדי, אני חשובת שהעבודה הזאת חשובה.

הבלוג הזה עוסק בהעצמת אמפתים ברחבי העולם ומסייע להם להבין מדוע הם מגיבים ומרגישים כפי שהם מגיבים ומרגישים, ובסופו של דבר, מסייע להם למצוא איזון בחיים.

אם אוכל לסייע רק לחבראמפת אחד להפסיק לסבול, הרי שהזמן שאני משקיעה בכתיבת הפוסטים האלה היה שווה.

עד הפעם הבאה.