טכניקה מעצימה לאמפתים

אלת׳יאה לונה

מאנגלית: סמדר ברגמן

הרבה כל כך נכתב בנושא האמפתים וכיצד לשגשג כאמפתים.

מאמרים ומדורים רבים נכתבו על השאלה כיצד ״לשרוד״ כאדם רגיש, בעל נטיה לספוג אנרגיות של אחרים. המאמרים הללו מדברים על טכניקות שבעזרתן אנו ״חוסמים״ אנרגיות של אחרים או ״מגנים״ על עצמנו מפניהן. לרוע המזל, גישה זו רותמת שלא מדעת את שפת החולשה וההתקרבנות [מלשון קורבן].

כפי שאמרתי במאמר קודם, טכניקות של חסימה והתגוננות מפני אחרים אינן רק טכניקות חסרות תועלת, אלא גם פוגעות ברווחה הכללית שלכם. כאמפתית, ניסיתי טכניקות אלה פעמים רבות, אבל הן גרמו לפגיעה וללחץ רבים יותר במקום להקלה. עבור אנשים אחרים, יצירת מחסומים היא ההגנה היחידה האפשרית. אני מבינה לחלוטין: מה עוד אתם יכולים לעשות כאשר אתם מרגישים מופצצים, עמוסים, חולים ולא מאוזנים?

היום, אני רוצה לקרוא תגר על הטכניקות השכיחות הללו. אף על פי שאני מאמינה באופן אישי שקיימות טכניקות חיוביות רבות שיכולות לעזור לכם להפחית את המתח שלכם כאמפתים, אני מאמינה שהטכניקה שלהלן היא הטכניקה החשובה ביותר שתוכלו ללמוד. הנה היא:

היכנעו > התבוננו > קבלו > שחררו.

בראשי תבות נקבל (באנגלית) SOAR, לנסוק.

משמעות המילה ״לנסוק״ היא גם ״לעוף או להתעלות״. אתם יכולים לנסוק מעלה מעל לחשכה ולדחיסות הרגשית שאתם חווים כאמפתים. נגלה כיצד כעת.

היכולות האמפתיות שלכם לא חייבות להיות קללה

לא נמאס לכם לשמוע שרגישות היא חולשה? במציאות, הרגישות היא שמאפשרת לנו לחוות את החיים לעומק. הרגישות היא שמאפשרת לנו להאזין לצרכים ולחלומות העמוקים ביותר שלנו. הרגישות היא שמאפשרת לנו לשרת אחרים. הרגישות היא שמרשה לנו לראות את היופי המורכב ואת אלוהות החיים.

לאמפת הלא מיומן, יכולות אמפתיות משמעותן כאב בלתי פוסק, בלבול רב ורגשות הדומים לנסיעה ברכבת הרים. אבל זה לא חייב להיות כך.

SOAR היא טכניקה שיצרתי, אך מצד שני, לא באמת יצרתי. SOAR נובעת מפילוסופיית הזן ומתרפיה קוגניטיבית וקשיבות מודעת (MBCT), והיא במידה רבה דרך חיים. ככזו, היא לא רק טכניקת בזק שאפשר בקלות להניח כפלסטר על הפצע: היא דורשת תרגול, עקביות והרבה כוח רצון! תכונות אלה יש לכולנו, תודה לאל!

S.O.A.R – פירוט

ניתן לפרט את הטכניקה באופן הבא:

כניעה – הרגיעו את גופכם. קחו נשימה עמוקה. היכנעו במודע לכל מתח או אי נוחות שאתם מרגישים מבלי להילחם בהם. הרגישו את הרגשות שבתוככם. לפני שאתם נכנעים, נסו תחילה לזהות ולהבין מה אתם מרגישים, למשל, תשישות, כעס, מתח בשרירים, מלנכוליה, פחד.

התבוננות – אפשרו לעצמכם להרגיש באופן נקי את הרגשות שבתוככם, ללא שיפוט. איך הם נראים, איך הם נשמעים, מה הטעם שלהם, או אפילו הריח שלהם? השתמשו בחושים שלכם כדי לבנות דימוי מוחשי שלהם. לדוגמה, החרדה שלכם עשויה להרגיש כמו שלולית רטובה, ביצתית המחלחלת בליבתכם. או התחושה המכריעה של אנרגיות מתנגדות עשויה להיראות כזיקוקים אדומים. זכרו, התבוננו ברגשות הללו מתוך ניתוק. ברור שקל יותר להגיד מאשר לבצע (אפשר לכתוב ספר שלם על הנושא, משהו שאני שוקלת לעשות!). פשוט אפשרו לתחושות לעלות ולזרום, כמו גלי הים.

קבלה – בעת שאתם מתבוננים ברגשות ובתחושות שבתוככם, קבלו אותם. אל תתנגדו להם. ברכו אותם כמבקרים זמניים במקדש גופכם. הם יעזבו במהרה. דבר לא נשאר. זכרו זאת.

שחרור – בעודכם חווים את המעברים העדינים שבין כניעה, התבוננות וקבלה, בסופו של דבר תחושו כיצד התחושות מתפוגגות. אף על פי שרגשות אינטנסיביים מאוד שהודחקו יכולים לחזור להופיע, אל תניחו לדבר להלחיץ אתכם. חזרו על כל אחד מהשלבים הללו שוב ושוב, על פי הצורך.

SOAR היא טכניקה שתחילה יש לתרגל, כמו מדיטציה, ואז לחוות אותה מרגע לרגע. הקדישו כמה דקות בכל יום (לדוגמה, בהפסקת הצהרים שלכם) והרגיעו את עצמכם. יש דרכים רבות לעשות זאת, למשל, הדמיה, התמקדות בנשימה, הליכה על הדשא, המהום, הקשבה למוזיקה וכן הלאה.

חשוב שתלמדו כיצד להרגיע את עצמכם באופן הנכון לכם. אם לא תלמדו כיצד למרכז את עצמכם, תתקשו להצליח בשאר השלבים.

להלן תיאור מעשי של תרגול הטכניקה:

אני מרגישה היום חולה ועצבנית. אנשים רבים כל כך נמצאים סביבי, מדברים בקול רם, צוחקים, מרכלים, דורשים ומלאים באנרגיות עצבניות. אני חייבת לצאת להפסקה. תודה לאל, הפסקת הצהרים שלי קרובה. בינתיים אתמקד בהעמקת הנשימה שלי.

[הפסקה]

אני מרגישה עייפה, כועסת וחסרת סבלנות. אקח שאיפה ונשיפה עמוקות. אני מרגישה את הדשא מתחת לרגליי ואת הרוח בפניי. אני ממרכזת את עצמי בטבע.

[לאחר עשר דקות]

אני מרגישה מקורקעת יותר. אבל אורבת בתוכי עצבנות. היא מרה ונראית כמו ענני סערה מאיימים. אצפה בה. היא כאן, אבל אני ארשה לה להיות כאן. אני מרגישה אותה בבטני, בצווארי ובכתפיי, אבל אניח לה להיות שם. אצפה בה. בעודי מקורקעת בטבע, אני צופה בה. אני מקבלת אותה כפי שהיא. היא כאן, אבל אני לא נלחמת בה.

[עוד כמה דקות חולפות]

כל תשומת הלב שלי נתונה להרגשה ולחוויה המודעת של הרגש כפי שהוא. לא יותר, לא פחות. אני נוכחת בתחושה הלא נוחה. אני יכולה לחוש בה מתפוגגת. אני יכולה לחוש כיצד היא עוזבת את גופי בעודה פוגשת באור התודעה שלי. היא נעלמת.

עצות

ערכו ניסויים עם SOAR. למעלה תיארתי את התחושה כקול פנימי ותרצו אולי לעשות זאת גם כן. מצד שני, אולי תרצו פשוט להתמקד בכל שלב ללא מילים.

זכרו, מטרת הטכניקה היא לפתח התבוננות פנימית, ללא התקשרות וללא התנגדות. לכן, אינכם צריכים לבצע במדויק תהליך זה שלב אחר שלב. במקום זאת, נסו להניח לו לזרום בטבעיות. בכל פעם שרגש כלשהו פוגש בקבלה מודעת ובאי התקשרות, הוא חולף. אנו, האמפתים, סובלים מאוד כיוון שאנו רגילים להתנגד שלא מדעת ולאמץ כל דבר שאנו סופגים.

הכדור במגרש שלכם…

נסו לחוות את SOAR במשך שבוע אחד. היו סבלניים. הטכניקה דורשת מחוייבות ומאמץ רציניים. אבל אני מקווה שמה שהעברתי לכם במאמר זה יוכל לחולל שינוי עמוק מבחינת הגישה שלכם כלפי היכולות האמפתיות שלכם. כן, ניתן לחדד אותן ולמשול בהן. ותודה לאל, הן יכולות להיות לכם מקור כוח, ולא חולשה.