אחד-עשר סימנים לכך שאתם לוקים בחָמְרָנוּת רוחנית

מאת: אלת׳יאה לונה

www.lonerwolf.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

בואו נהיה כנים לרגע. מגיע הזמן שבו התרגולים הרוחניים שלנו פוגעים בנו יותר מאשר עוזרים לנו. אף על פי כן, רובנו כה עסוקים בהגנה על האגו השברירי שלנו מפני האמת, שאנו חיים במצב של הכחשה או עיוורון מוחלט למתרחש.

כאשר התרגולים וההתנהלות הרוחנית שלנו מחזקים, מעצימים ומנפחים את תחושות העצמי שלנו (זאת אומרת, את האגו) זוהי חָמְרָנוּת רוחנית. וזוהי צורה רעילה של רוחניות.

מהי חָמְרָנוּת רוחנית?

על פי המורה למדיטציה הבודהיסטי צ׳וגיאם טרונגפה רינפוצ׳ה, שטבע לראשונה את המושג בספרו ״Cutting Through Spiritual Materialism״, חָמְרָנוּת רוחנית מתרחשת כאשר אנו משתמשים בתפיסות, בתרגולים ובכלים הרוחניים שלנו כדי לחזק את תחושת העצמי המזוייפת, משמע את האגו. משום שהאגו הוא מקור כל הסבל שלנו, ניפוח האגו באמצעות תרגול רוחני עומד בניגוד מוחלט למטרה של הנתיב הרוחני כולו.

כפי שטרונגפה כותב: ״אין זה משנה מה הם התרגול או ההוראה, האגו אוהב לארוב כדי לנכס את הרוחניות למען הרווח וההישרדות האישיים שלו״.

עלינו להיות כנים עם עצמנו ולהבין שאנו לא מחוסנים מפני החָמְרָנוּת הרוחנית. לכולנו יש אגו, ומשימתו היא לשרוד, בכל מחיר, משום שהוא אחוז אימה מהאפשרות של איהקיום. אך להיות חופשיים מן האגו היא בדיוק ההגדרה של ההארה על פי כל המסורות הרוחניות הלאדואליסטיות העיקריות.

דוגמאות לחָמְרָנוּת רוחנית

״יש ׳ברדק׳ בתוככם: אתם מנקים את החוץ״.

  • הדהמפדה

אם נבחן את הנתיבים והתרגולים שלנו מקרוב, רובנו יצליחו למצוא רגעם של חָמְרָנוּת רוחנית בקלות רבה למדי. כל שעלינו לעשות הוא לשאול: ״כיצד אמונה/תרגול/כלי אלה מחזקים את האגו (תחושת העצמי הנפרד)?״

למעשה, ככל שנעמיק להסתכל, כך נמצא יותר מקרים של חָמְרָנוּת רוחנית. אבל הנקודה היא לא להיות שיפוטיים, אלא במקום זאת להיות מודעים לעצמנו ולחוש חמלה כלפי עצמנו. הדרך הטובה ביותר ללמוד היא באמצעות הטעויות שלנוועלינו להביט תמיד בעין מבחינה בדחפים ובתמריצים שלנו.

אך תכופות, קשה לנו לבחון את עצמנו באופן אובייקטיבי. לפעמים עדיף ללמוד מדוגמאות או מהתנהגות של אנשים אחרים.

הנה ארבע דוגמאות שכיחות לחָמְרָנוּת רוחנית שניתן למצוא לעתים קרובות בשוק הרוחני של החיים:

  • ״לקיחת בעלות״ על וטענה עקיפה למעמד מיוחד בשל כישורים מסוימים (למשל, יכולת עלחושית, יכולת לראות הילות, תקשור עם רוחות וכן הלאה) אשר מחזקים את העצמי הנפרד או האגו.
  • השקעה רבה, פשוטו כמשמעו, בשוק הרוחני: רדיפה אחר אינסוף סדנאות, שיטות, כלים, פיצ׳פקעס וטכניקות שמבטיחים כולם להפוך אתכם לחכמים יותר, לאינטואיטיבים יותר, למבורכים יותר ולאדם ״רוחני״ יותר״
  • תרגול מדיטציה מתוך אג׳נדה נסתרת: להימנע מסבל על ידי הפיכתכם שלווים/מנותקים כל הזמן (כאשר המציאות היא שהרגשות/המחשבות תמיד נעים לכאן ולכאן, כך נורמלי וטבעיואיננו יכולים להימנע מהם לעד).
  • שימוש בחוק המשיכה כדי למשוך אליכם את כל שאתם רוצים (משום שהדבר ״יהפוך אתכם מאושרים יותר״, במקום להיות אסירי תודה עבור מה שכבר יש לכם).

והרשימה ממשיכה

עכשיו מגיע הרגע הקשה: האם אתם יכולים לזהות אצלכם התנהגות זו?

דרושות כנות וענווה כדי להודות היכן הלכנו לאיבוד. אבל הנכונות לומר את האמת לגבי עצמנו היא חלק מרכזי של הנתיב הרוחני.

אחדעשר סימנים לכך שאתם נופלים בפח החָמְרָנוּת הרוחנית

״חָמְרָנוּת רוחנית היא התקשרות לנתיב הרוחני כאל הישג או רכוש ממשי. נאמר שהדבר שהכי קשה להתגבר עליו הוא החָמְרָנוּת הרוחנית. הדימוי בו נעשה שימוש הוא דימוי של שלשלאות זהב; לא רק שאתם אסורים בשלשלאות, אתם אסורים בשלשלאות זהב. ואתם אוהבים את השלשלאות שלכם משום שהן כה יפות ונוצצות. אבל אתם לא חופשיים. אתם פשוט לכודים במלכודת גדולה יותר וטובה יותר. מטרת התרגול הרוחני היא להפוך אתכם חופשיים, לא לבנות מלכודת שנראית אולי כארמון אבל היא עדיין בית כלא״

  • מ׳. קפלן

האם נפלתם בפח החָמְרָנוּת הרוחנית?

אל תדאגו אם אמרתם ״כן״ מהוססכולנו נפלנו במידה זו או אחרת. אף אחד לא מושלם. אולם, מתן מבט כנה בעצמנו הוא חלק חשוב מעבודת הצל: הוא יעזור לנו לא למעוד, ליפול או לסטות מהדרך בעתיד. אולי כואב להודות בכך, אבל זו עבודה חשובה מאוד.

הנה הם אחדעשר הסימנים המהותיים של החָמְרָנוּת הרוחנית, אליהם יש לשים לב:

1. אליטיזם רוחני

שימוש ב״הישגים״ או ב״כישורים״ רוחניים כדי להתנתק מאחרים ולהרגיש נעלים מהם.

2. ניכוס תרבותי

שימוש במילים, בתרגולים או בדרכי חיים ספציפיים של תרבויות אחרות לטובת הרווח/הדימוי העצמי האישי שלכם (ובובזמן הופכים אותם לטריוויאלים).

3. יצירת רזומה רוחני

אתם מכינים רשימה של כל הסדנאות, ההסמכות והאנשים הרוחניים החשובים וכן הלאה שהשגתם כדי לעשות רושם על עצמכם ועל אנשים אחרים.

4. בולמוס קניות רוחני

אתם קונים דרך קבע פיצ׳פקעס/כלים/פריטים רוחניים או אוספים את הברכות והחניכות של חכמים, שאמאנים, קדושים וכן הלאה, כדי להרגיש בדרך כלשהי ״מיוחדים״, ״ערים״, ״ערוכים״ יותר או ראויים מבחינה רוחנית.

5. אובססיה לגבי העתיד

אתם מאמינים ש״אם אעשה…., אגיע למצב נעלה מיוחד זה בעתיד״, מבלי לחיות את רגע הווה או להכיר באגוצנטריות הבסיסית שמניעה אמונה זו.

6. רוחניות משודרגת

אתם מחפשים ללא הרף מורים/תרגולים רוחניים גדולים יותר וטובים יותר, שמבטיחים ״שמחה/שפע/אושר/הארה מיידיים״ ופתרונות פלא.

7. התמקדות רק בחיובי

כדי שהאגו ימנע מהמציאות של הצל האישי שלו (למשל, הכאב, הפצעים והשקרים הנסתרים שלו), הוא מתמקד אך ורק בהיבטים החיוביים לחלוטין של הרוחניות, או כפי שהדבר מכונה: ״חשיבה חיובית״, ״רטט גבוה״, ״אור ואהבה״ ו״רטטים טובים בלבד״.

8. רוחניותבזק

אתם מתמקדים בתרגולים רוחניים מהנים מבחינה אסתטית שנראים טוב ב״אינסטגרם״, בעודכם מזניחים את ההיבטים העמוקים והקשים יותר של הטרנספורמציה הרוחנית שלא מצטלמים כל כך טוב.

9. רוחניות בסגנון הוליווד

במקום לכבד את הקסם הרגיל של חיי היוםיום, אתם מחפשים אחר רוחנית זוהרת ונוצצת ומחפשים אחר התנסויות עלטבעיות כגון ביקורי מלאכים, חזיונות, פגישת עב״מים, מדריכים רוחניים, מורים עם יכולות ״עלחושיות״ וכן הלאה.

10. התמכרות לשיפור עצמי

אתם מרחפים ממורה למורה, מתרגול לתרגול, במטרה להפוך ״נרפאים יותר״, ערים יותר מבחינה רוחנית וכדומה, ולא מבינים שעל ידי ניסיון בלתי פוסק לשפר את עצמכם, לעולם אינכם מרוצים ואתם מחזקים ללא הרף את האגו האשלייתי שמרגיש מקולקל.

11. נרקיסיזם רוחני (המכונה גם ״האגו הרוחני״)

זוהי תוצאת השיא של החָמְרָנוּת הרוחנית: האגו הופך כה גדול וכה חסין, שהוא לא רק שמאמין באופן לאמודע שהוא ״ער״ יותר מהאחרים, אלא יעשה כל דבר כדי לחזק ״מיוחדות״ זו, ובכלל זה לפגוע באנשים אחרים באמצעות יהירות ונרקיסיזם.

וואוו, זו רשימה רצינית, נכון?

בואו נהרהר באחדעשר הסימנים הללו ונהיה כנים עם עצמנו. כמה מהם נכונים לגביכם?

כפי שאנו יכולים לראות, חָמְרָנוּת רוחנית מתרחשת כאשר הרוחניות מזינה את האגוכאשר אנו לוקחים דברמה אלוהי, מנסים לקחת עליו בעלות ולהפוך אותו לרכושנו, כאשר אנו מתודלקים במניעים אגוצנטריים. שוב, לכולנו יש את הנטייה הזאת, ולכן אין צורך לחוש בושה.

כיצד לעצור חָמְרָנוּת רוחנית

המציאות היא שכל עוד אנו קשורים עדיין לאגו שלנו, תמיד תהיה רמה מסוימת של חָמְרָנוּת רוחנית שתצוץ פה ושם בנתיב שלנו.

עד לרגע ההכרההרגע שבו ננוע מהאגו לאחדות, לאידואליות, לתודעה קוסמית, תקראו לכך כיצד שתקראוהאגו ימצא דרכים להשתמש ברוחניות כדי לחזק את קיומו.

כיצד נעצור את החָמְרָנוּת הרוחנית? אנו יכולים למצוא רגעי חירות באמצעות תרגולים כגון:

  • מודעות עצמית
  • עבודת צל
  • חקירהעצמית
  • מדיטציה

אנו גם יכולים לבקש הדרכה ודעה מחברים נאמנים ומיועצים/מנטורים רוחניים. כאשר אנו שואלים פשוט: ״באילו תחומים אני משלה את עצמי?״, את עצמנו ואנשים אחרים, נוכל לסייע לעצמנו להשתחרר מרמייהעצמית ולתרגל הבחנה רוחנית.

אז ספרו לי

מה ההתנסות שלכם בכל הקשור לחָמְרָנוּת רוחנית? האם ישנם סוגים אחרים שלא כללתי במאמר הזה?

~*~*~*~*~*~

הביוגרפיות שלנו

אלת׳יאה לונה

אלת׳יאה לונה היא כותבת רוחנית רבת השפעה שעבודתה שינתה את חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולםלאחר שנמלטה מכת דתית בה גדלהלונה חוותה משבר קיומי עמוק שהוביל להתעוררותה הרוחניתכיועצת פסיכורוחנית וסופרת מקצועיתהמשימה של לונה היא לסייע לאנשים אחרים להפוך מודעים למלכודת בה הם חייםולמצוא שמחההתעצמות וחירות בכל הנסיבותראו עוד מעבודתה באתרwww.lonerwolf.com

 

מטאו סול

מטאו סול הוא יועץ ומנטור פסיכורוחני ידוע שעבודתו השפיעה על חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולםמשום שנולד למשפחה בעלת היסטוריה של התמכרות לסמיםסכיזופרניה ומחלת נפשמטאו למד על קשיי המצב האנושי מגיל צעירכיועץ ומנטור רוחנימשימתו של מטאו היא לסייע לאנשים אחרים לחוות חופששלמות ושלווה בכל שלב בחייםראו עוד מעבודתו באתרwww.lonerwolf.com