ריפוי צ׳אקרת הגרון – המדריך השלם למתחילים

מאת: אלת׳יאה לונה

תרגום: סמדר ברגמן

על פי מסורת ההינדו העתיקה, צ׳אקרת הגרון היא מרכז האנרגיה בגוף שאחראי על יכולת שלנו לבטא את האמת הגולמית והפראית שלנו.

כאשר צ׳אקרת הגרון שלנו בריאה, אנו יצירתיים, כנים, בטוחים, אסרטיבים ולא מפחדים לומר את האמת שלנו לעולם.

אולם, כאשר צ׳אקרת הגרון שלנו חסומה, אנו מתמודדים עם בעיות כגון פחד לבטא את מחשבותנו, ביישנות, חרדה חברתית, חוסר כנות, עקשנות, חוסר אמינות, חוסר יצירתיות ותוקפנות מילולית.

אם אתם חושדים שייתכן וצ׳אקרת הגרון שלכם חסומה, היזכרו בילדותכם. האם ההורים או המטפלים שלכם ביקרו אתכם הרבה? האם המשפחה שלכם עודדה אתכם לבטא את האמת שלכם? האם העריכו את המחשבות, הרעיונות והדעות שלכם? אם חשתם שאינכם יכולים לבטא בפתיחות את המחשבות והרגשות שלכם, קרוב לוודאי שאתם מתמודדים עם צ׳אקרת גרון לא בריאה.

מדריך זה יעזור לכם להתחיל תהליך ייחודי משלכם של ריפוי צ׳אקרת הגרון.

תוכן עניינים

 • מהי צ׳אקרת הגרון?
 • מהו ריפוי צ׳אקרת הגרון?
 • 21 סימנים לצ׳אקרת גרון לא בריאה
 • האם יש לכם צ׳אקרת גרון עודפת או חסרה?
 • 20 דרכים לריפוי צ׳אקרת הגרון
 • עצה אחרונה

מהי צ׳אקרת הגרון?

צ׳אקרת הגרון היא מרכז האנרגיה בגופנו שמשוייך לתקשורת, לאמת ולביטוי עצמי. היא ממוקמת בבסיס הצוואר, וקשורה לצבע הכחול ולאלמנט האֶתֶר. צ׳אקרה זו אחראית על ויסות האנרגיה המשוייכת לאותנטיות, ליצירתיות ולהבנה.

מהו ריפוי צ׳אקרת הגרון?

ריפוי צ׳אקרת הגרון הוא עבודת הפתיחה, האיזון והטיהור של צ׳אקרת הגרון בגופנו. בדרך כלל, ריפוי צ׳אקרת הגרון עושה שימוש במגוון רחב של שיטות ריפוי הוליסטיות כדי להחזיר איזון לגוף, לשכל ולרוח. שיטות אלה כוללות יוגה, מיינדפולנס, תרפיית צבעים, ריפוי בצליל, חקר עצמי, ארומתרפיה ועוד.

21 סימנים לצ׳אקרת גרון לא בריאה

הדרך הטובה לדעת האם אתם זקוקים לריפוי של צ׳אקרת הגרון היא לשים לב למחשבות, לרגשות, לפעולות ולתחושות הפיזיות שבגופכם.

הנה כמה סימנים אליהם יש לשים לב:

 • אתם מתקשים לבטא את רגשותיכם בדרך בריאה.
 • אתם מתקשים לבטא את מחשבותיכם במילים.
 • אתם מרגישים חרדים בבואכם לומר את דעתכם, או
 • אתם נוטים לכפות באגרסיביות את דעתכם על אחרים.
 • אתם מתמודדים עם אי הבנות רבות במערכות היחסים שלכם.
 • תכופות אתם מרגישים שאנשים אחרים מתעלמים מכם או לא מבינים אתכם.
 • אתם שומרים סודות רבים מאחרים מפחד פן לא יקבלו אתכם.
 • אתם מרגישים חרדים בעת ניהול שיחות.
 • אתם ביישנים בחברה.
 • אתם מתקשים לבטא את העצמי האותנטי שלכם.
 • אתם נוטים להיות דעתנים יתר על המידה, או
 • אתם מתקשים לאמץ קול עצמאי.
 • אתם מרגישים משותקים כמעט בבואכם לדבר מול קהל.
 • תכופות אתם מנהלים מערכות יחסים מגבילות שלא מאפשרות לכם לבטא את המחשבות והתחושות שלכם מבלי לקבל ביקורת.
 • אתם מתקשים להיות כנים עם עצמכם ועם אחרים.
 • הפעולות שלכם לא תואמות למילים שלכם.
 • יש לכם בלוטות לימפה נפוחות בצווארכם.
 • תכופות הקול שלכם נחלש או מגומגם.
 • אתם סובלים מתת פעילות או יתר פעילות של בלוטת התריס.
 • יש לכם בעיות באוזניים כגון דלקות או אובדן שמיעה מוקדם.
 • אתם מפתחים לעתים קרובות דלקות בסינוסים, בגרון או במערכת הנשימה העליונה שלכם.

לכמה מהסימנים האלה אתם מתחברים?

האם יש לכם צ׳אקרת גרון עודפת או חסרה?

האם ידעתם שיש למעשה שני סוגים של חוסר איזון בצ׳אקרה? בעוד שצ׳אקרת גרון חסרה היא פסיבית או ״רדומה״ מבחינה אנרגטית, צ׳אקרת גרון עודפת היא אגרסיבית מבחינה אנרגטית או ״שגעונית״. הנה פירוט של שני הסוגים השונים:

חסרה = חסרת חיים, חסרת מרץ, פסיבית, חסומה, מופנמת (חוסר בזרימת אנרגיה).

עודפת = עירנית, עצבנית, תגובתית, אגרסיבית, מוחצנת (יותר מדי זרימת אנרגיה).

לכן, אם יש לכם צ׳אקרת גרון חסרה, קרוב לוודאי שאתם נוטים יותר לביישנות, לחוסר יכולת לבטא את המחשבות שלכם ולסודיות. מצד שני, אם יש לכם צ׳אקרת גרון עודפת, אתם נוטים יותר לעקשנות, לתקשורת עויינת ולנטייה להיות שתלטנים מבחינה חברתית.

השאלה היא איזה סוג של חוסר איזון יש לכם? יכול להיות שאתם גם נמצאים במקום כלשהו באמצע.

20 דרכים לריפוי צ׳אקרת הגרון

אז איך נראית ומרגישה צ׳אקרת גרון בריאה ומאוזנת?

כאשר יש לכם צ׳אקרת גרון נקייה, חזקה והרמונית, אתם מרגישים בטוחים ביכולת שלכם לבטא את המחשבות והרגשות שלכם באופן ברור. אתם תהיו פתוחים, רהוטים, כנים ולא תפחדו לומר כיצד אתם מרגישים באמת. כבוד ואותנטיות יגדירו את האינטראקציות שלכם עם אנשים אחרים, ואתם תשתפו בחופשיות את האמת שלכם בכל מחיר. כאשר אתם זקוקים להדרכה, אתם תבטחו בקולה הפנימי של נשמתכם כמורה האולטימטיבית שלכם.

כתוצאה מניקוי צ׳אקרת הגרון שלכם, אתם תחוו בהירות, אמון, שמחה וחירות כתוצאה מהיכולת שלכם לתקשר בביטחון.

להלן שיטוי הריפוי הטובות ביותר לצ׳אקרת הגרון, שיעזרו לכם לאזן מרכז אנרגיה זה:

1. השתמשו במנטרה עוצמתית

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

מנטרות מורכבות ממילים או מצלילים מקודשים שמסייעים לכם להתחבר למצבי תודעה נעלים יותר. קיימות מנטרות עתיקות רבות מהן ניתן לבחור, כגון: ״אום״, ״האםסה״, ״אום מאני פאדמה הום״, ״אני הנני״ וכן הלאה. אנשים רבים בוחרים לחזור על שמות של אלים או אלות כגון ״שיבה״, ״קאלי״, ״הקטה״, ״אוסיריס״, ״נפטון״ וכדומה. תרצו אולי ליצור מנטרה משלכם.

2. זמרו או חזרו על המטרה ״האם״

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

צליל זה תואם לרטט של צ׳אקרת הגרון. נסו להפוך את האותיות לצליל ארוך, הההההההההאאאאאאאאאםםםםםםםםם. תוכלו להקשיב גם לצלילים בינוראלים (קישור) שמסייעים להפעיל ולנקות את כל הצ׳אקרות באמצעות גלי קול מתחלפים.

3. אכלו עוד מהמזונות האלה

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

הוסיפו עוד מהפירות ומהירקות האלה לתזונה שלכם, כולם מהדהדים עם צ׳אקרת הגרון: אוכמניות, אָסְנָה, ענבים סגולים, דֻּמְדְּמָנִיות, קיווי, תפוחים, אשכוליות, לימונים, אגסים, שזיפים, אפרסקים, תאנים ומשמשים.

4. ריפוי בצליל

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

תרפיה בצליל מתאימה באופן מושלם לטיהור צ׳אקרת הגרון. כלים כגון קערות טיבטיות, גונגים וקולנים משפיעים עלינו ברמה התאית בשל הרטטים המיוחדים שהם מפיקים.

5. כתבו את מחשבותיכם ביומן

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה חסרה

אם אתם מתקשים לבטא את מחשבותיכם ותחושותיכם במילים, נסו לתעד אותם ביומן פרטי. אני אוהבת להשתמש בתוכנות מקוונות כגון Evernote כדי לתעד את מחשבותיי ותחושותיי. עשו מנהג קבוע ותעדו בכל יום את תחושתכם, אל תדאגו לגבי דברים כגון דקדוק או מבנה המשפט. הניחו למחשבות ולתחושות שלכם לזרום בחופשיות באמצעות העט או המקלדת.

6. נשמו אל תוך הבטן

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

דיבור מהיר ואימפולסיבי, או שתיקה, הם שניהם סימנים לכך שצ׳אקרת הגרון שלכם אינה מאוזנת. כדי לקרקע את עצמכם, נשמו עמוק אל תוך הבטן ונפחו אותה בעדינות. התמקדו בתחושה ואפשרו לה למרכז את האנרגיה שלכם. הנשימה העמוקה לא רק שמרגיעה אתכם, היא גם עוזרת לכם לפתח ביטחון. למדו עוד על נשימה קשובה.

7. השתמשו בצמחי המרפא האלה

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

השתמשו בצמחים כגון נענע/מנתה, סַמְבּוּק, ציפורן, קינמון, אֶכִינָצֶאָה, שומר ובוקיצה חלקה.

אחת הדרכים הטובות ביותר לצרוך צמחים אלה היא לשתות אותם כתה.

8. תרפיה בצבע

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

כחול בוהק הוא הצבע של צ׳אקרת הגרון. נסו להביט בשמיים הכחולים, ללבוש כחול או להקיף את עצמכם בכחול ושימו לב להבדל. אחת הצורות של התרפיה בצבע האהובות עליי היא ציור. אם אתם נהנים מאומנות, ציירו ציור משלכם עבור צ׳אקרת הגרון כאשר כחול הוא הצבע השולט.

9. בתוך תוככם, הודו לחיים

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

לפעמים צ׳אקרות הגרון שלנו חסומות כיוון שהשכל שלנו מלא מדי בדאגות ובטינה. על ידי אמירת ״תודה״ לחיים על מה שהם נתנו לנו, כל הצ׳אקרות שלכם, ובייחוד צ׳אקרת הגרון, יתרחבו. מצאו משהו שאפשר להודות עליו והרגישו בכנות ״תודה״ זו מבעבעת מתוככם.

10. עשו מדיטציה עם הקריסטלים האלה

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

השתמשו בקריסטלים כבטוטמים אנרגטיים שיעזרו לכם לאזן את אנרגיית צ׳אקרת הגרון שלכם. נסו למדוד עם קריסטלים כחולים אלה או לענוד אותם: קיאניט כחול, לרימר, טנזניט, אזוריט, אקוומרין ולאפיז לזולי.

11. הקשיבו בקפידה

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת

אם צ׳אקרת הגרון שלכם מקבלת כמות עודפת של אנרגיה, אתם עלולים להשתלט על השיחות ולהתעלם מאנשים אחרים. הרגל זה יכול להכניס אתכם לצרות עם ידידים, בני משפחה, בני זוג או עמיתים. כדי להתגבר על הרגל זה, תרגלו נשימה אל הבטן (סעיף 6) והקשיבו בקפידה למה שהאדם האחר אומר לכם. זכרו להתבונן בשפת הגוף שלולפעמים המילים לא תואמות לאנרגיה שהאנשים משדרים. כדי להראות שאתם מקשיבים, הנידו בראשכם, אמרו הערות קצרות וחזרו על מה שהם אמרו.

12. קתרזיס באמצעות צעקות וצחוק

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

קתרזיס היא טכניקה עוצמתית לשחרור אנרגיה שתעזור לכם לטהר את צ׳אקרת הגרון שלכם. אנרגיה תקועה רבה נוטה להיבנות בגופים שלנו כאשר איננו מנהלים תקשורת ברורה. שחררו את התסכול שלכם באמצעות צחוק או צעקות. לדוגמה, צפו סרט מצחיק או אם יש לכם חסימה חמורה בצ׳אקרת הגרון, צעקו אל תוך כרית. על ידי תרגול קבוע, שתי הדרכים האלה יעזרו לכם להרגיש בטוחים יותר לבטא את עצמכם בדרך בריאה.

13. סלקו חסימות בעזרת יוגה

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

אזנו את צ׳אקרת הגרון שלכם על ידי תרגול מתיחות ביוגה. תרצו אולי לנסות פשוט לבצע סיבובים של הצוואר בעדינות כדי להזרים את הדם.

14. שירו לעצמכם

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

שירה היא דרך יפהפייה לפתוח בעדינות את צ׳אקרת הגרון. אם אתם מודעים לעצמכם כשאתם שרים, שירו לעצמכם בשקט, הרחק מאנשים אחרים. אתם יכולים גם להאזין למוזיקה או לצפות בסרט שמעורר אצלכם את החשק לשיר.

15. נקו את צ׳אקרת הגרון באמצעות שמנים אתריים

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

השתמשו בשמנים כגון לבונה, ילנגילנג, נרולי, אקליפטוס, ציפורן, רוזמרין ומור. אפשר להוסיף אותם למבער שמנים, או להניח על פרק כף היד (בצורתם המדוללת), או לענוד אותם בתליון המיועד לכך.

16. שתו מים טהורים

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

מים טהורים ונקיים הם חיוניים לבריאות צ׳אקרת הגרון שלכם. אם אתם חושדים שהמים שלכם מזוהמים עם חומרים כגון פלואור וכלורין, שקלו להשקיע במסנן מים.

17. עשו הדמיה של צ׳אקרת הגרון

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

דמיינו כדור זוהר פועם או מסתובב באור כחול בוקר באזור צ׳אקרת הגרון שלכם. הרגישו כיצד כדור האנרגיה הכחולה מפרק את כל החסימות או אנרגיה אגרסיבית.

18. הקדישו זמן לדממה

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

למרות שזה נראה מנוגד למטרה, זמן שקט יכול לעזור לכם להתכוונן אל הקול הפנימי המעודן שלכם. כאשר אתם מאפשרים לקול הפנימי שלכם לצאת, אתם מחזקים את צ׳אקרת הגרון שלכם. יוגים נשבעים תכופות שבועות שתיקה כדי לסייע להם לתקשר בחופשיות רבה יותר עם התודעה הנעלה שלהם.

19. קבלו עיסוי צוואר

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה עודפת וחסרה

עיסוי צוואר רך ומרגיע יכול לעזור לפזר מחדש את האנרגיה הלכודה בצווארכם. לכו רק למעסה מקצועי, או השתמשו במכשיר עיסוי לצוואר. מומלץ לחמם את האזור כדי לעזור לשרירים להירגע.

20. תרגלו אסרטיביות

שיטה זו טובה ביותר עבור: צ׳אקרה חסרה

כאשר אתם לומדים לומר ״לא״ ולהביע את הצרכים שלכם, אתם מרגישים מועצמים. אסרטיביות היא מיומנות של צ׳אקרת הגרון. כל אחד יכול ללמוד אותה, ואין זה משנה עד כמה אתם חוששים וביישנים.

לבסוף, תרצו אולי להשתמש בהצהרות כגון: ״אני מבטאת את עצמי בביטחון״, אני מביעה את האמת שלי בפתיחות ובחופשיות״, ״אני מכבדת את דעתי״ ו״אני מדברת בחביבות״, כדי לעזור לכם להתחבר לעוצמה הפנימית שלכם.

Photo by Christopher Campbell on Unsplash

*****************

בואו לתמוך באתר