הגדרת הרגשות שהאמפתים קולטים מאנשים אחרים

יולי 2018

דיאן קת׳רין

מאנגלית: סמדר ברגמן

אמפתים ואנשים רגישים מתקשים לדעת ״למי שייכים הרגשות הללו״. כל האמפתים מגלים במהירות את היכולת שלהם לחוש באנרגיה רגשית הנובעת מאנשים אחרים, אך חלקם מתקשים להבחין בין הרגשות שלהם לבין רגשות האחרים.

תכופות שואלים אותי שאלות כגון: ״איך אגדיר את מה שאני קולט מאדם אחר?״ או ״איך אחסום את הרגשות שאני קולט מאנשים אחרים?״ בעולם האמפתים, חוסר ההבנה מה מייצגים רגשות האנשים שכיחה יותר מכפי שאתם חושבים.

כאשר הייתי צעירה יותר (בשנות הנעורים ובשנות העשרים לחיי), לא ידעתי שאני מסוגלת לחוש ברגשות האחרים. חשבתי שחוסר הביטחון שלי גורם לי לאי נוחות במחיצת אנשים מסויימים. אם מישהו נשא כאב נסתר, אנרגיה שלילית או בעיות כעס, חשתי זאת כתחושה עמוקה של אי נוחות. תחושה שאותה פירשתי בטעות כחלק מהתסביכים החברתיים האישיים שלי.

לפני ששמעתי את המונח ״אמפת״ הייתי מוכנה לעבוד על עצמי: גוף, נפש ורוח. אך מבלי שאדע זאת, כאשר התחלתי להתפתח מבחינה רוחנית, כמו גם לשאוף לאיזון, התחלתי להרגיש באנרגיה וברגשות של אנשים אחרים בעוצמה רבה אף יותר. וזו לא הייתה תחושה טובה. מאוחר יותר גיליתי שהתפתחות רוחנית מזככת את האמפתים ומאיצה את הרטט שלהם. זאת אומרת, כל דבר בעל רטט נמוך יותר גורם לתחושה קשה.

אנרגיה מרטט נמוך מרגישה כבדה, דביקה ודחוסה. סוג זה של אנרגיה עלול להכניע את האמפתים במהירות. ומסיבה זו, מקומות שבהם שהו האמפתים לעתים קרובות ללא בעיה, כגון מרכזי קניות, פאבים או בתי קפה, עלולים להפוך למקומות שהשהייה בהם קשה. אפילו לזמן קצר. (ככל שאתם הופכים מאוזנים יותר כאמפתים, כך האנרגיות הדחוסות הללו ישפיעו עליכם במידה פחותה יותר. אם אתם מגלים שההפך הוא הנכון, ייתכן שאתם לוקים ב״תסמונת ההילה הדולפת״).

כאשר גיליתי בסופו של דבר שאני אמפתית, היה זה רגע של גילוי מדהים. כול הדברים שלא הבנתי לגבי התחושות שלי הפכו הגיוניים. והמסע להבחנה בין סוגי האנרגיה החל.

נתקדם כמה שנים קדימה, ככל שפיתחתי את האינטואיציה ואת כישורי החיים שלי, כך הבנתי יותר מה אני קולטת מאנשים אחרים. למדתי להבחין באנרגיה של שקרים, חוסר ביטחון, צער ואבל. אך אף על פי שלמדתי להבחין בדקויות של האנרגיות הרגשיות, עדיין לא אהבתי את התחושה שהן גרמו לי.

אנרגיה של אנשים אחרים יכולה להותיר את האמפתים מרוקנים. גם כאשר הם יודעים למי האנרגיה שייכת, עדיין היא מעוררת תחושות לא נעימות.

באופן כללי, כאשר אתם קולטים אנרגיה רגשית של אנשים אחרים, אתם תפרשו אותה כרגש שאינכם נהנים ממנו כלל או כרגש שקשור לבעיה בלתי פתורה. ולעתים קרובות, האנרגיה תעורר בכם כעס או עצבנות, גם אם האדם האחר אינו חווה רגש זה בעצמו.

בנוסף, אם אתם אנשים שלא אוהבים נוכחות של אנשים אחרים בתוך ״הבועה האישית״ שלכם, אתם לא תקדמו בברכה גם את האנרגיה הרגשית שלהם. אתם עלולים להרגיש שאנרגיה של אדם אחר, המופיעה לפתע פתאום, ללא הזמנה, בשדה האנרגיה שלכם, היא פולשנית וקלסטרופובית. האנרגיה שאתם חווים לא חייבת להיות שלילית כדי לעורר תחושות שליליות; עצם היותה בלתי קרואה די בדבר כדי להצית תחושות לא נעימות.

תכופות דרוש לאמפתים זמן כדי ללמוד כיצד לא לאפשר לאנרגיה רגשית של אנשים אחרים להשפיע עליהם. ורק בשל היותכם אמפתים, אין משמעות הדבר שבאופן אוטומטי אתם מבינים את האנרגיה שאתם קולטים מאנשים אחרים או מסוגלים למנוע את השפעתה עליכם.

הצעדים הראשונים שיש לנקוט בדרך להגדרת רגשות השייכים לאנשים אחרים טמונים בהתפתחות האישית שלכם. פתחו את האינטואיציה שלכם, השקיטו את המחשבות שלכם באמצעות מדיטציה ושאפו לאיזון. כל הדברים הללו יסייעו לכם להימנע מהשפעת אנרגיות ששייכות לאנשים אחרים. בניית העוצמה הפנימית שלכם מגנה עליכם מפני ספיגת האנרגיה של הסובבים אתכם. כפי שכבר נאמר, אם ניסיתם את הטכניקות שצוינו לעיל אך עדיין מרגישים מוכרעים ללא הרף בשל אנרגיה רגשית של אנשים אחרים ועל ידי החיים, עליכם לקחת בחשבון שאולי הצ׳אקרות ושדה האנרגיה שלכם אינם מאוזנים.

איזון מחדש אינו תהליך המתרחש בן לילה. עליכם להשקיע מאמץ אם ברצונכם להבין מה אתם מרגישים, האם הרגשות שייכים לכם או לאדם אחר, וכדי למנוע את התחושות הקשות הבלתי הכרחיות המתלוות אליהן.

אמפת ירגיש תמיד רגשות של אנשים אחרים ברמה מסוימת. האופן שבו אתם או המוח שלכם מפרשים את האנרגיה הזאת, נקבע על ידי המקום שבו אתם נמצאים במסע שלכם. אם אנרגיה של אדם אחר מעוררת בכם תגובה שלילית, חשוב שלא תענישו את עצמכם, או תרגישו אשמים.

כאשר אתם עובדים על עצמכם, בונים את המודעות העצמית שלכם כאמפטים ופועלים להחזיר לעצמכם את האיזון, האופן שבו אנרגיה של אנשים אחרים משפיעה עליכם ישתנה במידה רבה. אך אין זה משנה עד כמה תרחיקו לכת בהתפתחות העצמית שלכם, אתם עדיין אנושיים. ולא משנה עד כמה אתם מפותחים, תמיד תחוו ימים שבהם אנרגיה רגשית של אדם אחר תצליח להפיל אתכם ו״להקפיץ״ לכם את הפיוזים.

*~*~*~*~*~*~*

אתר זה קיים כבר כעשרים שנים. אין עוד כמוהו בארץ. הוא משמש כספריית עצומה של תרגומים וחומרים מקוריים, הנגישה לכל מי שמעוניין להיכנס ולקרוא. הכניסה חופשית. יכולתי לשים בכניסה עמדת תשלום, למכור מנויים… אבל זה לא מרגיש לי נכון. אולם, כדי להמשיך בעבודת התרגום אני זקוקה לתמיכה ולעזרה שלכם – הקוראים.
לחצו על הלב ותנו מהלב. ~ סמדר