אימא – מקור הקרמה והריפוי

ג׳ניפר הופמן

14 במאי, 2018

מאנגלית: סמדר ברגמן

בסוף השבוע האחרון חגגו את יום האם בחלקים רבים של העולם ולכולם יש דעה שונה בנוגע ליום זה. עבור אלה שאמם האהובה נפטרה, יום זה עלול להביא עמו עצב וחרטה. אחרים עשויים להירתע מהצורך לשלוח ברכה או מתנה לאימם או לבלות עמה זמן כיוון שהם כועסים, מלאי טינה ופגועים בשל מה שהיא עשתה (או לא עשתה) להם. אחרים מצטערים שלא בחרו אם אחרת מזו שלהם, ויש אנשים שנהנים מיום זה, מוקירים את אימם ושמחים לבלות בחברתה.

הייתה ההתנסות שלכם עם ״אימכם״ אשר הייתה, אנו בוחרים במודע את האם שהסכימה להעניק לנו חיים, להטביע בנו דנ״א רגשי מסוג מסוים, לקבוע פרדיגמות ופרמטרים אנרגטיים מפורטים בגוף האנרגיה שלנו, ולברוא את הבסיס למה שתהיה תכלית החיים שלנו – הלמידה כיצד לאהוב ולהעצים את עצמנו. אנו עשויים לשפוט את אימנו על כך שלא הייתה טובה מספיק, שלא אהבה אותנו, תמכה בנו או הדריכה אותנו מספיק, על שהייתה אכזרית, לא מודעת, לא סלחנית ואף גרוע מכך. ואף על פי כן, היא עשתה בדיוק את מה שביקשנו ממנה לעשות במסגרת חוזה הנשמה המשותף שלנו.

האימא שציפינו שתשרת את הצרכים הרגשיים שלנו עשתה זאת ברמות רבות, אבל לא תמיד בדרך שבה חשבנו שהיא תעשה זאת. במקום זאת, היא שירתה את הצרכים הקרמתיים והרוחניים שלנו וכדי להבין את אימנו ואת התפקיד שלה בחיינו, ולהיות מסוגלים לשחרר רגשות כלשהם שיש לנו לגביה, עלינו להבין אותה גם מנקודת מבט זו.

כהערה צדדית, אין זה תירוץ להתנהגות נוראית של אדם כלשהו ואין זה הופך אותה לנכונה, כיוון שהדבר לא נכון. כולם יכולים לבחור את הפעולות שלהם ואנשים מסוימים מיישמים את חוזי הנשמה שלהם בדרכים הנוראות ביותר האפשריות. אבל כאשר אנו סוחבים כעס, טינה או חרטה בשל מה שהאימהות שלנו עשו או לא עשו, כיצד התייחסו אלינו, או מה היינו רוצים שיעשו או שיהיו במקום זאת, אנו מגבילים את חיינו ואת התרחבות האנרגיה שלנו לנתיבים שמחים ומספקים יותר.

דרך אגב, הנשמה שהסכימה להפוך לאימנו בתקופת החיים הזאת היא האדם החשוב והמשפיע ביותר בקבוצת הנשמה שלנו. אין משמעות הדבר שהן תתייחסנה אלינו בחביבות אוהבת, משמעות הדבר היא שהן תבצענה את משימת הנשמה שלהן בחיינו בדרך הטובה ביותר שהן יכולות, על פי הסכם הנשמה שלנו.

קיימים שלושה היבטים לאנרגיית האם: פיזי, רגשי ורוחני.

  • באמצעות ההיבט הפיזי, האם הסכימה להוליד אותנו ולהביא אותנו אל העולם.
  • באמצעות ההיבט הרגשי, היא הסכימה להפעיל את חותם הדנ״א הרגשי שלנו ולברוא את פרדיגמת העוצמה שלנו.
  • באמצעות ההיבט הרוחני, יש לנו עמה חוזה נשמה שלמעשה יוצר את הבסיס לשני ההיבטים האחרים, אשר כוללים ריפוי הקרמה שלנו עם עצמנו, עם קבוצה הנשמה שלנו, ועמה.

על ידי כך שאנו מכירים בשלושת היבטי האמהות הללו, מערכת היחסים שלנו עם אמנו יכולה לעטות ממדים חדשים ואנו יכולים לבחון אותה מנקודת מבט שונה לחלוטין.

חלק מעבודתנו כישויות נאורות ומודעות היה להכין את כדור הארץ לדורות החדשים של הילדים ולהפוך לסוג ההורה הדרוש להם כדי לבטא את האנרגיה שלהם באופן מלא. מה שלמדנו מאימנו סייע לנו לעשות זאת, כיוון שבאופן זה הפכנו להורים מודעים יותר – מודעים לאנרגיה, לתחושות, לרגשות, לפעולות, לפוטנציאל, לפגיעה, לבגידה ולעוצמה.

לרובנו, שנולדו לפני שנות השמונים, היו אימהות עוצמתיות שהיו כלואות בחיים נטולי עוצמה ותכופות הן הוציאו את התסכולים שלהן עלינו. בשנות עבודתי נדהמתי לראות את מספר האימהות שסבלו למעשה ממחלות ומהפרעות נפש, ואפילו מפסיכוזה. הילדים שלהן הפכו קורבנות של אנרגיות שבהן הם לא יכלו להשתמש, שעמן לא יכלו להתמודד ושאותן לא יכלו לבטא והם סבלו מיחס רע מאוד. אני מופתעת מכך שחלק מהלקוחות שלי הצליחו לשרוד את הילדות שלהם, כיוון שההתנסות שלהם הייתה נוראה כל כך.

כאנשים בוגרים, אנו משתמשים במה שחווינו עם אימנו כדי להפוך תכליתיים יותר בכל הקשור לשימוש שלנו בעוצמה או שאנו חיים ביסורים שקטים, פגועים וחסרי אונים בשל העובדה שהייתה לנו אימא שלא אהבה אותנו, תמכה בנו, הדריכה אותנו או טיפלה בנו במידה מספקת. או אימא שהותירה אותנו פגועים רגשית לתמיד.

אנו יכולים לחגוג את יום האם כדי לשמש לעצמנו כאֵם, לשחרר את עצמנו מנטל של אנרגיה רעילה מאוד על ידי כך שנסלח לאימהות שלנו על כל שהן עשו או לא עשו, ועל ידי כך שנכיר בכך שהן היו לנו מורים רוחניים. ואז נוכל להעניק לעצמנו את האימהות המזינה, התומכת, המדריכה והאוהבת שרצינו שתהיה לנו, ונתחיל לאהוב את עצמנו, דבר שמושך אנשים תומכים ואוהבים שיכולים לשאת אותנו אל מעבר להתנסות בחוזה הנשמה האימהי ולהעניק לנו חווית אהבה חדשה. חוויה שאותה אנו יכולים לממש, שאיתה אנו יכולים למצוא שלווה, ושאותה אנו יכולים לחלוק עם העולם.

ואם באמצעות חוויות הילדות שלנו אנו יכולים להפוך להורים רחומים, אוהבים ומודעים יותר לילדינו, אז אנו יכולים לחגוג את הניצחון שלנו על כך שסגרנו מעגל קרמתי זה ובראנו רמה חדשה של אימהות עוצמתית שמכבדת את משימת הנשמה ותכלית החיים של האם והילד בדרך אוהבת, תומכת ומכבדת יותר.

 

***

אתר זה קיים כבר כעשרים שנים. אין עוד כמוהו בארץ. הוא משמש כספריית עצומה של תרגומים וחומרים מקוריים, הנגישה לכל מי שמעוניין להיכנס ולקרוא. הכניסה חופשית. יכולתי לשים בכניסה עמדת תשלום, למכור מנויים… אבל זה לא מרגיש לי נכון. אולם, כדי להמשיך בעבודת התרגום אני זקוקה לתמיכה ולעזרה שלכם – הקוראים.
לחצו על הלב ותנו מהלב. ~ סמדר