איך להיות נאמנים לעצמכם מבלי להיות אנוכיים

ג׳ניפר הופמן
מאנגלית: סמדר ברגמן

כשגדלתי, אמי נהגה לומר לי פעמים רבות: ״אל תהיי אנוכית״. כבת הבוגרת במשפחה, תמיד היה עליי לחלוק הכול עם אחיי ואחייני. וכאשר לא רציתי לחלוק, כינו אותי ״אנוכית״. למדתי אפוא שאם אני רוצה להתמקד בעצמי, הרי שאני אנוכית ושזה דבר רע. אבל אם לא נלמד כיצד להיות מי שאנחנו, משמע לתבוע בעלות על העוצמה שלנו, להיות באנרגיה שלנו, אז לעולם לא נפתח בסיס איתן של זהות עצמית, שליטה עצמית ומודעות עצמית. הזמנים השתנו, הגיע הזמן להיות מי שאתם וכאשר אנו עצמנו יותר (self-ish), למעשה אנחנו גם עוצמתיים, מסופקים ושלמים יותר. מעניין שאנו מצלמים את עצמנו ב״סלפי״ (selfies), בזמן שבו השלב הבא במסע שלנו מחייב אותנו להיענות לצרכים שלנו ולהיות נאמנים לעצמנו.

יש דרך להיות אנוכיים שהיא אינה הדרך המרגיזה שבה אנו מתעקשים להיות האדם החשוב ביותר בחדר, באופן שמבטל את כל הצרכים או הרצונות של כל האחרים. אנו הופכים נאמנים לעצמנו (self-ish) מבלי להיות אנוכיים (selfish) באמצעות מודעות עצמית. כאשר אנו מודעים לעצמנו, אנו יודעים למה אנו זקוקים ומתעלים את האנרגיה שלנו לבריאת התוצאות הללו למען עצמנו. אנו נמצאים במצב של קבלה, לא לקיחה, ואנו בוראים במודע את המציאות שלנו, שלב אחר שלב, תוצאה אחר תוצאה. למעשה, כאשר לא מאפשרים לנו להיות נאמנים לעצמנו, או לדאוג לעצמנו, אז אנו הופכים אנוכיים, כתגובה לחוסר ההיענות לצרכים שלנו.

כאשר הצרכים שלנו נענים באמצעות הכוונה האנרגטית שלנו, שמאפשרת להם להתגשם בדרכים יצירתיות וקסומות, אנו יוצרים קשר עם אנשים אחרים ממקום של סיפוק ולא ממקום של צורך. אנו תמיד שלמים והדבר יוצר בנו תחושות ביטחון ושמחה, שמתרחבות אז לתחומי חיים אחרים. דאגה וטיפול לעצמנו ובעצמנו, יצירה של ושמירה על גבולות אנרגטיים איתנים, היותנו בהירים וברורים לגבי מה שאנו רוצים ולא רוצים במציאות שלנו עשויים להיות משהו שאחרים יכנו בשם ״אנוכי״, אבל היותנו נאמנים באמת לעצמנו, הטיפול בעצמנו, זו הדרך היחידה לנהל את האנרגיה שלנו.

מנקודה זו, אנו מסוגלים לחלוק עם אנשים אחרים בקלות ובחן, כיוון שאנו חולקים את העצמי השלם שלנו. אנו יכולים לקבל ולתת בקלות, לתת ממקום של שפע במקום כדי לנסות למלא את הצרכים שלנו בכל דרך שנוכל, ולקבל ללא מאמץ, כיוון שהכוונה שלנו פותחת אותנו לקבלת ברכות, בעוד הפחד סוגר אותנו. אנו גם לא מתעסקים בקנאה ובהתפלשות בתחושות חוסר. מה שיש לאחרים הופך לאופציה שאנו יכולים לברוא עבור עצמנו, אם הדבר מתאים לכוונה ולתוצאות שלנו.

אבל נאמנות לעצמנו אין משמעותה שאנו שומרים הכול לעצמנו ולא חולקים. למעשה, אנו יכולים להרשות לעצמנו להיות נדיבים יותר כאשר אנו נאמנים לעצמנו, כיוון שיש לנו יותר לתת.

איך נוכל להיות גם אנוכיים וגם נדיבים? כאדם הנאמן והמודע לעצמו, אנו יכולים להשתמש באנרגיה שלנו כדי להגשים את צרכינו, וזה לא אומר שאנו נמצאים בראש התור, חוטפים הכול כדי שאף אחד אחר לא יוכל לקחת. נאמנות לעצמי מאפשרת לנו לראות את העולם מנקודת מבט של שפע אינסופי ואפשרויות ופוטנציאלים בלתי מוגבלים. כל שנכון וטוב יותר עבורנו יכול להיות שלנו, כאשר אנו מביעים כוונה לתוצאה זו. אחרת, אין לנו עניין בדבר.

אנו משתמשים באנרגיה שלנו כדי לקבוע גבולות איתנים שמאפשרים לכל שאנו זקוקים לו להתחבר אלינו בדרכים עוצמתיות. ומנקודה זו של עוצמה בוטחת, אנו יודעים שתמיד נהיה מסופקים ובשמחה שאנו מאפשרים לעצמנו לחוש, אנו אף פעם לא מרגישים מבודדים, נטושים או חסרי תמיכה, כיוון שעל ידי היותנו נאמנים לעצמנו, אנו תמיד שלמים, מסופקים ומלאים עד מאוד בתשוקות לבנו.

האם הגיע הזמן שתהיו נאמנים לעצמכם? הנה חמש דרכים באמצעותן תוכלו להיות ״אנוכיים״ יותר בחייכם:

  1. היו ברורים לגבי הדברים שחשובים לכם ושאתם רוצים. ובקשו בדיוק את מה שאתם רוצים, לא מה שאתם חושבים שאתם יכולים לקבל. אל תדאגו ביחס למה שמישהו אומר או חושב על כך. אתם אחראים למה שמתגשם בחייכם.
  2. דעו שמה שיש לאחרים נגיש לכם כאשר אתם ערוכים עמו. יש מספיק לכולם ומה שמושך את תשומת לבכם הוא הזמנה להביע כוונה ביחס אליו.
  3. קבעו גבולות אנרגטיים איתנים, האמירה המועדפת עליי היא: ״כולם בחיי אוהבים, מכבדים ומוקירים אותי וכל דבר בחיי הוא מקור לאהבה, לשלווה ולשמחה״. אמרו זאת כל יום, האמירה מסייעת לנהל את גבולות האנרגיה שלכם ולכוון את האנרגיה לכיוון הכוונות שלכם.
  4. שחררו את מה שלא משרת אתכם או גורם לכם אושר. אם אין הדבר מקור לשמחה, אזי הוא לא משהו שעמו אתם ערוכים. שחררו אותו כדי שמשהו אחר יוכל לתפוס את מקומו.
  5. הבינו שאינכם פוגעים באף אחד כאשר אתם נאמנים לעצמכם, או מטפלים בעצמכם ומגשימים את הצרכים שלכם. כל אדם אחראי לשמחה ולשפע שלו וכאשר אתם דואגים לעצמכם ומראים לאנשים אחרים עד כמה אתם בטוחים, מאושרים ושלווים, אתם משמשים דוגמה אישית עבורם.

הביעו כוונה להיות נאמנים לעצמכם, דאגו לעצמכם ותכננו נתיב אנרגטי שיביא להגשמת הצרכים שלכם. אתם יכולים להיות נאמנים לעצמכם מבלי להיות אנוכיים וכאשר הצרכים שלכם נענים, אתם הופכים למקור של השראה לאחרים.