שלושה-עשר סימנים שהגיע הזמן לפתח קצת כבוד עצמי

מטאו סול

מאנגלית: סמדר ברגמן

זה היום החופשי שלכם. הרגע סיימתם להקדיש חצי יום לעשיית טובות ל״החברים״ שלכם ואת החצי השני בתור ״פח הזבל״ הרגשי של אחותכם/אחיכם/ההורים שלכם. בזה הרגע הבטחתם לבוס שלכם, בטלפון, הבטחות שגורמות לכם אי נוחות ואתם מרגישים זוועה. ״מה לעזאזל קורה בחיים שלי?״ אתם תוהים בייאוש.

אם לומר זאת באופן בוטה, מה שמתרחש הוא שאתם נוהגים לרצות אנשים אחרים ועליכם לפתח מעט יותר כבוד עצמי. כן, קראתם נכון את דבריי. הגיע הזמן להפסיק לחשוש ״מה אנשים אחרים חושבים עליכם״ ולהתחיל לשרטט כמה גבולות, לומר ״לא״ ולתבוע לעצמכם מחדש את הריבונות האישית שלכם ביחס לחייכם.

מהו כבודעצמי ומדוע הוא כה חשוב?

כבוד עצמי משמעותו שאתם מכבדים את הערך שלכם, שומרים על כבודכם ומתגאים ביכולות שלכם. להיות בעלי כבוד עצמי משמעותו שאתם מאמינים בעמקי נשמתכם שאתם ראויים ליחס הוגן, אדיב ומנומס.

מדוע כבוד עצמי הוא כה חשוב? ללא כבוד עצמי, אנו הופכים רגישים למצבים שבהם אנשים אחרים מנצלים אותנו, מתעללים בנו ומתנהגים אלינו באופן גרוע. אנשים שאין להם כבוד עצמי הופכים תכופות למטרות לאנשים הלוקים בנרקיסיזם ובאגומאניה, שנהנים לנצל אנשים שמזניחים את עצמם ולהפוך אותם למשרתים שלהם. ואיזה אדם רציונלי ירצה להפוך למגרש משחקים עבור אנשים שכאלה? באופן מהותי, כבוד עצמי חיוני כיוון שהוא משפיע על כל תחום בחייכם.

מהחברויות ומערכות היחסים שלכם, למקומות העבודה שלכם, אם יש לכם כבוד עצמי אתם מוודאים שמתייחסים אליכם כהלכה, שמעניקים לכם הזדמנויות הוגנות, שהצרכים והרצונות שלכם נענים, ושאינכם נחותים מאנשים אחרים. ללא כבוד עצמי, אתם נוטים להקרבה עצמית מוגזמת, מאפשרים לאנשים אחרים לנצל ולרמוס אתכם, נוטשים את העצמי האמיתי ואת הצרכים האותנטיים שלכם, מוותרים על החלומות שלכם ומתרגלים צורות אחרות של פגיעה עצמית.

שבע דוגמאות לכבוד עצמי

כדי לקבל תמונה ברורה לגבי מהות הכבוד העצמי הנה כמה דוגמאות:

 • אתם לא מוכנים שידברו אליכם בדרך פוגענית כיוון שאתם יודעים שאתם ראויים ליחס הולם.
 • ניתוק קשרים מחברים עצלנים או לאאמינים כיוון שאתם יודעים שאתם ראויים לחברים שניתן לסמוך עליהם.
 • קביעת גבולות איתנים בנוגע לאנשים שהם ערפדים אנרגטיים כיוון שאתם רוצים לשמר את האנרגיה שלכם.
 • אתם אומרים ״לא״ לבקשות לאסבירות מצד ילדים או בני משפחה כיוון שאתם מכבדים את המגבלות שלכם.
 • יש לכם כללים ברורים במערכות היחסים שלכם, כגון ״ללא שקרים״, משום שאתם ראויים לבני זוג ישרים.
 • אתם מסרבים להתפשר על פחות ממה שמגיע לכם בעסקים, כיוון שאתם מכירים בערך העבודה שלכם.
 • אתם מסרבים להתפשר בכל הקשור לערכים העמוקים ביותר שלכם לטובת קבלה חברתית.

ברור שאין זו רשימה מלאה, אבל אני מקווה שהבנתם את הרעיון!

מהם יתרונות הכבוד העצמי?

איפה להתחיל? פיתוח מודע של כבוד עצמי הוא היסוד החשוב ביותר לאהבה עצמית ולטיפול עצמי. הנה כמה מהיתרונות הללו:

 • אתם מכבדים את הצרכים, הרצונות והערכים שלכם.
 • אתם מרגישים מספיק עוצמתיים לומר ״לא״ ולקבוע גבולות.
 • יש לכם יותר אנרגיה להשקיע בעצמכם ובחלומות שלכם.
 • אתם מרגישים שווים לאנשים אחרים.
 • אתם מכבדים את איכות עבודתכם.
 • אתם בוחרים ידידים, בני זוג ומקומות עבודה טובים יותר.
 • אתם מרגישים מאושרים ומסופקים בחיים הרומנטיים שלכם.
 • אתם מרגישים מאושרים ומסופקים יותר בתחום העבודה שלכם.
 • אתם מרגישים תחושה חזקה יותר של אמוןעצמי ובשל כך ביטחון עצמי.
 • אתם יודעים כיצד להגן על עצמכם.
 • אתם מרגישים עוצמתיים ובעלי תחושת סמכות בנוגע לחייכם.
 • אתם מסוגלים לתרגל אהבה עצמית וטיפול עצמי.

יתרון נוסף לכבוד העצמי הוא שאתם מעניקים לעצמכם רשות להגשים את החלומות והמטרות שלכםבמקום ללכת לאיבוד בשעה שאתם מטפלים ב״שטויות״ של כל שאר האנשים.

זה כבר נשמע כמו אנחת רווחה גדולה, נכון?

שלושהעשר סימנים לכך שהגיע הזמן לפתח קצת כבוד עצמי!

כאשר חסר לנו כבוד עצמי, האור הפנימי הבוער בנו מעומעם. הזאב הפנימי שלנו נלכד. הפכנו מבוייתים ואיננו יודעים כיצד להגן על עצמנו. שימו לב לסימנים הבאים, כמה מהם נכונים לגביכם?

 1. דומה שאתם תמיד מושכים אנשים שמנצלים אתכם או שמתייחסים אליכם באופן גרוע.
 2. אין לכם זמן לעצמכם.
 3. אתם מרגישים תשושים רוב הזמן בשל ההתחייבויות שלכם לאנשים אחרים.
 4. אתם מתפשרים על פחות ממה שמגיע לכם.
 5. אתם מרגישים נחותים ביחס לאנשים אחרים.
 6. אתם מתקשים להתבטא בקול רם.
 7. אינכם מסוגלים לומר ״לא״.
 8. אין לכם ביטחון עצמי.
 9. אתם תמיד נמצאים שם עבור אחרים, אבל אף אחד לא נמצא שם עבורכם.
 10. אתם לא מעריכים מספיק את הכשרונות, ההישגים והיתרונות שלכם.
 11. אתם מאפשרים לאחרים ״לרמוס״ אתכם.
 12. אתם חוששים יתר על המידה ממה שאנשים אחרים חושבים עליכם.
 13. אתם מרגישים אומללים באופן כללי מאיכות חייכם.

עצרו וחישבו. כמה מהסימנים הללו מדברים אליכם? אל תדאגו אם כל הסימנים הללו נכונים ביחס אליכם. אתם לא לבדזו בעיה גדולה שאנשים רבים מתמודדים עמה (גם אני התמודדתי עמה בעבר).

כיצד לבנות ולרכוש כבוד עצמי

אם אתם רגילים לוותר לאנשים אחרים ולהיכנע לרצונם, בניית כבוד עצמי תהיה קשה. אם התרגלתם לשאול את עצמכם באובססיביות מה אנשים אחרים מרגישים או חושבים עליכם, רכישת כבוד עצמי תהיה קשה. בנוסף לכך, אם חינכו אתכם במסגרת המשפחה או החברה להציב את הצרכים האישיים שלכם במקום האחרון, הכבוד העצמי יהיה חמקמק מאוד.

אבל אל תדאגו.

כל ההרגלים מחייבים זמן, נחישות וגמול (חיזוק חיובי). הנה כמה הצעות שיעזרו לכם לאמץ נוסחה מנצחת. הנה כמה שלבים פשוטים שתוכלו לבצע כדי לבנות ולהשיג כבוד עצמי:

1. הקדישו זמן לאשר בלהט את ערככם

הדיאלוג הפנימי שלכםהקול שמפטפט ללא הרף בראשכםהוא בעל עוצמה אדירה. כדי לבנות כבוד עצמי רב יותר, עליכם להשתיק את הדיבור העצמי השלילי שגורם לכם לזלזל בעצמכם.


כאשר אני אומר ״לאשר בלהט את ערככם״, אני מתכוון לכך שאתם צריכים להאמין בכנות שאתם בעלי ערך. בתחילה, הדבר עשוי לדרוש מעט זמן ומאמץ. אבל ככל שתאשרו את ערככם לעתים קרובות יותר, כך ישתנו דפוסי החשיבה שלכם.

איך תוכלו לאשר בלהט את ערככם? שימוש בהצהרות חיוביות הוא הדרך הפשוטה ביותר. לדוגמה, בכל פעם שאתם מרגישים חסרי עוצמה, פשוט חיזרו ואימרו: ״אני ראוי/ה לכבוד״, והדבר יעזור לכם לשנות את הדיבור הפנימי שלכם. אבל אני ממליץ מעל לכול לתרגל בכל יום עבודה מול המראה.

2. תרגלו עבודה מול המראה

בעבודה עם מראה, אתם ניצבים למול מראה, מביטים הישר בעיניכם ואומרים דבר מה אוהב או מעצים. מול המראה, אנו יכולים לראות את כל הפחדים, חוסר הביטחון והתשוקות שלנווזה בדיוק הדבר שהופך סוג זה של עבודה פנימית לעוצמתי כל כך. נסו והיווכחו.

עמדו מול המראה למשך עשר דקות בכל יום וחזרו (בלהט) שאתם ראויים לכבוד. יכול להיות שתרצו גם להתאים את שפת הגוף שלכם לעמידה מלאת ביטחון עצמי. הזדקפו, הבליטו את החזק, ועמדו באופן איתן. לשינוי שפת הגוף תהיה גם השפעה חיובית על הצד המנטלי והיא תעניק לכם, כמעט מיד, מנה גדושה של ביטחון ואמונה עצמית.

3. הגדירו את הערכים שלכם שהם בגדר ״ייהרג ובל יעבור״

מה אתם מעריכים בעצמכם ובאנשים אחרים? על איזה ערך לא תוותרו בשום פנים ואופן, איזה ערך לא תנטשו ולא תסכימו להתפשר בגינו? כדי לפתח כבוד עצמי, עליכם לזהות את הערכים שלכם. להלן כמה דוגמאות:

 • אמינות
 • כנות
 • חמלה
 • קבלה
 • משמעת
 • שמחה
 • איזון בין חיים לעבודה
 • ייחודיות
 • חוש הומור
 • חיים אתיים
 • כבוד

לכו למנוע החיפוש המועדף עליכם וכתבו ״רשימת ערכים״ כדי לקבל רעיונות נוספים שיעזרו לכם להתחיל. אז, כתבו על נייר מהם הערכים שלכם שהם בגדר ״ייהרג ובל יעבור״. שמרו נייר זה בקרבתכם והביטו בו בכל יום.

4. פתחו תחומי עניין שמחוץ לקשרים שלכם עם אנשים אחרים ועם ״השטויות״ שלהם

בואו נהיה כנים, התמודדות עם דרמה יכולה להתיש, אבל היא יכולה להיות גם מרגשת מאוד. לא רק שאתם יכולים להרגיש כמושיעים, אתם גם משתתפים בטלנובלה האישית שלכם.

אנשים רבים, חסרי כבוד עצמי, הופכים מכורים לדרמה של הסובבים אותם. אל תהיו אנשים שכאלה. התחילו לבחון תחביבים, תחומי עניין ופרוייקטים שלא קשורים לאנשים אחרים. קחו קורס, מצאו ערוץ ביוטיוב שמוצא חן בעיניכם ולמדו משהו חדש שיגרום לכם לחוש עוצמתיים.

5. הציבו גבולות וכללים ברורים

יש לכם את הזכות להציב כללים. אני יודע שהמילה ״כללים״ עלולה להישמע סמכותית מדי ולהזכיר לכם את מנהלת בית הספר, אבל כללים הם ביסודו של דבר קווי יסוד. כללים מגדירים מה תעשו ומה לא תעשוומה אנשים אחרים יכולים ולא יכולים לעשות בחברתכם. ללא כללים, החיים הופכים לתוהו ובוהו. ללא כללים, אנשים אחרים יכולים לרמוס אתכם מבלי להניד עפעף.

הדרך הטובה ביותר לקבוע כללים ברורים (משמע, הבסיס לגבולות חזקים ובריאים), היא לשים לב לתחושות שלכם. אם אתם מתקשים להגדיר את התחושות שלכם, שימו לב לגופכם. האם הבטן שלכם מתכווצת כאשר עמית מבקש מכם להשקיע שעות עבודה נוספות אף על פי שהבטחתם לבלות זמן רב יותר עם הילדים? אם כן, אמרו ״לא״ בנימוס והציבו גבול. (ורצוי שתהיה לכם תוכנית אל״ף ובי״ת, שתומכת בכבוד העצמי שלכם, במידה והוא מתעקש). האם יש לכם כאב ראש עז בכל פעם שאתם מדברים עם אדם מסוים? אם כן, הגבילו את המגע שלכם עמו.

קראו את המאמר שלנו על קביעת גבולות אישיים (קישור למאמר בעברית), לטובת הדרכה נוספת.

6. אל תמכרו את עצמכם בזול

אם אתם מתקשים לזהות את ערך הזמן, האנרגיה, היצירה והמוצר שלכם, עשו קצת מחקר. בחנו אנשים אחרים בתחום העיסוק שלכם שאותם אתם מעריכים מאוד. נהלו עמם שיחה, עקבו אחריהם ברשתות החברתיות או גלשו באתר שלהם (אם יש להם אתר).

איך האנשים הללו משווקים את עצמם? מצאו שירותים, מוצרים או שירותים דומים הם מציעים ובחנו את השוני והדמיון. אם אתם זקוקים לדעה אובייקטיבית, הצטרפו לקבוצה (למשל, קבוצה בפייסבוק) של אנשים העוסקים במקצוע שלכם ובקשו את עזרתם. אם אתם סובלים מתחושת נחיתות (רוב האנשים בעלי כבוד עצמי נמוך סובלים מכך) התמקדו בעבודת צל (קישור למאמר בעברית) שתעזור לכם לבחון את אמונות הליבה (קישור למאמר בעברית) שיש לכם לגבי עצמכם.

במונחים של מערכות יחסים, השתדלו במודע להיות במיטבכם. חפשו אחר האיכויות שאתם הכי אוהבים בעצמכם הדגישו אותם. אל תמכרו את עצמכם בזול על ידי יצירת קשר עם אנשים שלא מהדהדים איתכם באופן מלא. האם תעדיפו להיות מאושרים עם עצמכם, אבל להיות לבדאו להרגיש גרוע לגבי עצמכם ולהיות במערכת יחסים לאמספקת? אנשים שמכבדים את עצמם מעדיפים להמתין עד אשר האדם הנכון מגיע במקום להתפשר. ראו את עצמכם כמי שראויים לנשמה תאומה אמיתית.

7. תרגלו באדיקות טיפול עצמי

כאשר אני אומר ״באדיקות״, אני מתכוון לעתים תכופות ובכל יום. תרגול של טיפול עצמי משמעותו לראות את הצרכים שלכם כראויים לתשומת לב. במילים אחרות, טיפול עצמי הוא צורה של כבוד עצמי. הזינו את הגוף, הלב, המוח והרוח שלכם. אכלו את המזון המתאים, ודאו שאתם ישנים מספיק, עסקו בפעילות גופנית, הזינו את ראשכם בידע ותרגלו תרגול רוחני כלשהו בכל יום. כאשר אתם מחוייבים לטיפול בעצמכם, אתם תגבירו באופן אוטומטי וטבעי את רמות הכבוד העצמי שלכם. קראו עוד על טיפול עצמי (קישור למאמר באנגלית).

8. התגאו במהות שלכם ולא במה שאתם עושים

כבוד עצמי משמעותו מתן כבוד לדרך שעשיתם עד כה בחייכם. משמעותו לאמץ את המהות שלכם. בבקשה אל תבלבלו בין כבוד עצמי לבין מה שאתם עושים. כן, אתם יכולים להתגאות בהישגים שלכם, אבל ההישגים שלכם לא מגדירים אתכם. אם תאפשרו להצלחות שלכם להגדיר אתכם, אתם גם תאפשרו לכישלונות שלכם להגדיר אתכםוזהו לא מדד בריא לערך עצמי! כדי להגשים כבוד עצמי יציב, עליכם לאהוב את עצמכם מהפנים אל החוץ, ולא מהחוץ אל הפנים! מבינים את ההבדל?

****

כפי שאריסטו אומר לנו: ״המהות שלנו היא הדבר שאנו עושים שוב ושוב. מצויינות אינה פעולה, אלא הרגל״. כדי באמת להפוך את הכבוד העצמי לחלק מההוויה שלכם, כדי להתאחד מחדש עם הזאב הפנימי שלכם שמסרב להירמס, עליכם לתרגל ללא הרף. עם הרעיונות שכללתי במאמר זה, אותם ניסיתי בהצלחה בעצמי, יש לכם מפה דרכים שבה תוכלו לחזור ולעיין במסעכם להעצמה עצמית.

לתמיכה – לחצו כאן