שש דוגמאות להשלכה פסיכולוגית שכולנו עושים

אלת׳יאה לונה

מאנגלית: סמדר ברגמן

אני נוטה להניח הנחות, המון הנחות, לגבי כל דבר וכל אחד.

בעת שלמדתי, בדרך הקשה בדרך כלל, שרוב האנשים לא חושבים, מרגישים ומנתחים באותה דרך שאני עושה זאת, הבנתי, לפני זמן רב, שהנטייה להניח הנחות היא תמימות שיש לכולנו מלידה, במידה זו או אחרת.

לרוע המזל, הנחת הנחותשקשורה קשר הדוק למשהו שידוע בשם ״השלכה פסיכולוגית״אינה רק דבר שכולנו עושים, אלא גם שכיח שנסבול רבות בשל הרגל זה. אם אתם ״משליכים״ כרוניים, תחוו חרדה רבה מאוד בסביבת אנשים אחרים, כמו גם רגשות לא נעימים אחרים כגון כעס, אכזבה, טינה ודעה קדומה על בסיס יוםיומי.

מהי השלכה פסיכולוגית (במונחים של הדיוטות)?

מה קורה כאשר אתם מרגישים כמות גדולה של רגשות לאנוחים, מביכים ומרגיזים שאינכם רוצים להתמודד עמם? על פי הפסיכולוג הנודע זיגמונד פרויד, הרגשות הללו ״מושלכים״ על אנשים אחרים, וכך האנשים האחרים הללו הופכים לנשאים של הפגמים הנתפסים שלנו.

למרבה המזל (או לרוע המזל) עבורנו, צורה זו של הַעְתָּקָה רגשית הופכת את חיינו עם עצמנו לקלים הרבה יותרכיוון שכל האחרים הם שאחראים לאומללות שלנוולא אנחנו!

כתוצאה מכך שאנו מחצינים את הרגשות שלנו ותופסים אותם באחרים, אנו ממשיכים לסבול במידה רבה, תכופות יוצרים דימוייםעצמיים מזוייפים שמציגים אותנו כ״קורבן״ או כ״אדם טוב והגון״, כאשר המציאות היא שאיננו כאלה.

דוגמאות שכיחות להשלכה פסיכולוגית

הרעיון הוא להצליח לראות מבעד לתחפושת ההשלכה כדי להפוך מודעים להרגלים ערמומיים, חוזרים ונשנים שאותם אנו מיישמים על בסיס יוםיומי. להלן חלק מהדוגמאות השכיחות ביותר להשלכה פסיכולוגית שכולנו עושים:

1. ״הוא/היא שונא/ת אותי!״

בין אם בבית, בעבודה או בכל מצב אחר, כולנו האמנו בשלב זה או אחר שהבוסים, העמיתים, החמות, בני המשפחה המורחבת ואנשים אחרים עמם יש לנו קשר ״שונאים״ או ״לא מחבבים״ אותנו ללא סיבה כלל. אף על פי שאנו משוכנעים שהמילים, שהכוונות ושהמבטים החטופים שהם נותנים בנו הם השתקפויות של שנאה נסתרת, רובנו לא מצליחים להבין שהאמונה שמישהו ״שונא אותנו״ היא תכופות תוצאה של השלכה. אם מלכתחילה אנו מתעבים מאוד אדם כלשהו, שכיח שנגונן על עצמנו כנגד תחושה זו על ידי כך שנשליך אותה על אחר.

2. ״השם ישמור, היא כל כך שמנה/מכוערת/זנותית!״

כמה פעמים ״ליכלכתם״ על אישה אחרת (או גבר אחר) שההופעה הפיזית שלו לא מצאה חן בעיניכם? הרגשתם אולי תחושה עזה של גועל או דחייה כלפי אדם זה, כאשר למעשה תחושה שלילית זו היא מגנון השלכה שמסתיר את בעיות דימוי הגוף העמוקות שלכם. קרוב לוודאי שאתם חשים חוסר ביטחון עמוק לגבי גופכם, ולכן משליכים באופן לאמודע את התיעוב הזה על אנשים אחרים.

3. ״אנשים אחרים גורמים לי אי נוחות״.

תכופות החרדה והמתח שאנו מרגישים בחברת אנשים אחרים היא השתקפות של האופן שבו אנו תופסים את עצמנו. כאשר אנו חסרי ביטחון או בעלי דימוי עצמי נמוך, שכיח שנתפוס את הבעיה כשייכת לאנשים אחרים ולא לעצמנו. צורה קלאסית זו של השלכה שכיחה בקרב אלה שסובלים מחרדה חברתית.

4. ״אם אני יכול לעשות זאת, גם אחרים יכולים״.

זהו קרוב לוודאי אחד מהסוגים המעצבנים ביותר של השלכה שאנשים עושיםאשר, בעוד שהוא מחמיא ומעודד בדרכים מסוימות, הוא לחלוטין לא מציאותי בדרכים אחרות. כמה פעמים שמעתם פרסומות או תשדירים של אנשים עליזים שמצהירים: ״ירדתי 30 קילוגרמים בשלושה שבועותגם את/אתה יכול/ה!״ או ״הרווחתי 1,245 דולרים בן לילהגם את ואתה יכולים!״ זוהי דוגמה שכיחה של השלכה ששוכחת לקחת בחשבון את העובדה שלכל אדם רמת יכולת שונה. גם אנו מבצעים סוג זה של השלכה פסיכולוגית באופן אישי. לדוגמה, לגבי הילדים שלנו אנו עשויים לחשוב: ״אם הייתי ספורטאית מצטיינת, גם היא תהיה!״ או עם העמיתים שלנו אנו יכולים לחשוב: ״אם אני יכול לנהל פרוייקט זה, גם הוא יכול״. תכופות סוג זה של השלכה יוצר תסכול ואכזבה רבים.

5. ״זה מגעיל/רע, תרחיק את זה ממני״.

הדבר שאליו אנו מגיבים בצורה החזקה ביותר מסמל את המקום אשר לו אנו משייכים את החשיבות הרבה ביותר. למשל, אם איננו מסוגלים לצפות בסקס בטלוויזיה, הדבר יכול בהחלט להיות השתקפות של חוסר ביטחון או בושה נסתרים בכל הקשור למין שאנו מרגישים בתוך עצמנו. הומופוביה גם היא תכופות סוג של השלכה, בייחוד בקרב אנשים דתיים.

6. ״הוא/היא מנהלים רומן״.

הפחד שבן או בת הזוג שלכם מנהלים רומן או שאין לתת בהם אמון היא תכופות השתקפות של הדרך שבה אתם מרגישים כלפי עצמכם. כל האנשים הנורמלים שנמצאים במסגרת מערכת יחסים נמשכים לאנשים אחרים במוקדם או במאוחר, ולפעמים גילוי עצמי זה מעורר פחד ובושה שמושלכים לעתים על בן או בת הזוג.

זכרו שהדוגמאות הללו משקפות רק את מה שמתרחש לפעמים, ולא תמיד. לדוגמה, אולי בן או בת הזוג שלכם באמת מנהלים רומן, ואם זה המצב יש לעשות דבר מה בקשר אליו. אולם, אין לשלול גם השלכה פסיכולוגית.

כולנו ״משליכים״ בחיי היוםיום שלנו כדי להגן על עצמנו מפני רגשות, מחשבות ותפיסות שאנו שופטים כ״רעים״, ״מכוערים״, ״מביישים״ או ״בלתי נשלטים״. תכופות, ההיבטים הדחויים הללו של עצמנו יוצרים את עצמי הצל שלנו ואנו יכולים לשלבם רק באמצעות עבודת צל. לכן כה חשוב לזהות את סוגי ההשלכה שמשפיעים עלינו יותר מכול ולהיות מודעים אליהם.