שפת המציאות שלכם

ג׳ניפר הופמן

מאנגלית: סמדר ברגמן

כולנו מנהלים שיחות עם עצמנו, ורובן מתרחשות בפרטיות מחשבותינו. באותן שיחות, אנו מחליטים החלטות, מתווכחים, מבקרים, שופטים וקובעים את מהלך היבטי חיינו כולם. הדבר בורא את המציאות שלנו כמו גם קובע כיצד אחרים מתקשרים איתנו ומתייחסים אלינו. דיאלוג פנימי זה ממלא תפקיד חשוב בחיינו ולרוע המזל, הוא שלילי ברובו. תכופות איננו זקוקים למישהו בחיינו שינהג בנו ברשעות, שיבקר ושישפוט אותנו; אנו עושים זאת היטב בעצמנו. ואנו יכולים לשכנע את עצמנו שלא להיכנס למצב מסוים לפני שאנו מאפשרים לו להתפתח כלל. דיאלוג פנימי זה יכול לזרום בשני נתיבים: הוא יכול להיות סטטי, להחזיק אותנו באותו הלך רוח ישן ושלילי, לדחוף אותנו מטה ברגע שאנו מנסים לקום, או הוא יכול להיות דינמי, מתרחב, להניע אותנו קדימה ולפעול ככוח מרומם וחיובי בחיינו.

אם הדיאלוג הפנימי שלנו סטטי, הוא משקף את הפחדים והספקות שלנו. לדוגמה, כאשר אתן מביטות במראה, האם אתן אומרות: ״אני נראית נהדר היום״, או האם אתן אומרות: ״אני שמנה, נראית זקנה, שונאת את השיער שלי, לא היה מזיק לי פרצוף חדש״, וכן הלאה? דיאלוג סטטי זה מותיר אותנו תקועים באותם דפוסי חשיבה והתנהגות ישנים. וכדי להוציא את עצמנו, אנו חייבים לשנות את האופן שבו אנו מדברים אל עצמנו, ואז הדבר ישתקף בדרך שבה אנשים אחרים מדברים אלינו ועלינו. אף על פי שהדיאלוג הפנימי שלנו הוא עניין פרטי ביותר, יש לו אנרגיה משל עצמו שאחרים יכולים לקלוט. האם שמתן לב שאם אינכן מרוצות מהופעתכן, שמישהו יעיר הערה בנושא? הם קולטים את האנרגיה השלילית המופקת מהדיאלוג הפנימי הסטטי.

כאשר הדיאלוג הפנימי שלנו הוא דינמי, הוא לוקח בחשבון את הפחדים והספקות שלנו ומתקדם הלאה מהם למרות הכול. דיאלוג פנימי דינמי ימצא אפוא דבר טוב אחד לגבי הופעתכן, קטן ככל שיהיה, ויתמקד בו. כן, יכול להיות שיש לכן משקל עודף אבל יש לכן גם חיוך נהדר, לדוגמה, או שאתן מתלבשות היטב, חביבות, בעלות שיער נהדר, או שתמיד יש לכן משהו נחמד לומר לאחרים. כאשר הדיאלוג הפנימי שלנו הוא דינמי, הוא יוצר אנרגיה חיובית סביבנו, כך שאנשים אחרים חייבים להגיב אלינו בדרך חיובית. דיאלוג פנימי דינמי יוצר את האנרגיה הדרושה לנו כדי לחולל שינויים בחיינו. מה ההבדל בין השניים? דמיינו שאתם הולכים לראיון עבודה, בה אתם חושקים מאוד. אתם יושבים מול מנהלת כוח האדם, אומרים את כל הדברים הנכונים, לבושים בבגדים המתאימים, אבל הדיאלוג הפנימי שלכם אומר: ״אני יודע שלא אקבל את המשרה הזאת״. איזו אנרגיה קולטת המנהלת, עליה היא תבסס את החלטתה האם לשכור אתכם או לא?

זה מה שקורה כאשר אתם מנסים לבצע שינויים חיצוניים חיוביים והדיאלוג הפנימי שלכם הוא סטטי או שלילי. הדבר דומה לנהיגה במכונית עם רגל אחת על דוושת הגז ורגל שניה על דוושת המעצור. אתם נעים קדימה ועוצרים חליפין ולא מגיעים לשום מקום בקלות, במהירות או בחן. המיקוד של הדיאלוג הפנימי שלנו קובע את מהלך חיינו ולכן עלינו לוודא שהוא חיובי ודינמי, מעניק תוקף מחודש לערך ולשלמות שלנו, ומתרחק מביקורת, משיפוט ומשליליות.

בכל פעם שפחד צץ, הכירו בו – אתם יודעים שהוא שם ולכן אל תנסו להסתיר אותו או להתעלם ממנו. אז מצאו דרך לשנות את הדיאלוג מסטטי לדינמי, כדי שתוכלו לנוע דרכו, להתקדם ולברוא את מה שאתם רוצים בחייכם. ברגע שהדיאלוג הפנימי שלכם דינמי, אתם תקרינו החוצה ביטחון עצמי ושמחה, ותמשכו אנשים, חוויות ומצבים שמשקפים את האנרגיה החיובית שאתם יוצרים סביבכם. השבוע, בחנו את הדיאלוג הפנימי שלכם. האם הוא סטטי או דינמי, ביקורתי או אוהב? אל תשפטו את עצמכם, פשוט שנו את הדיאלוג השלילי, הביקורתי והשיפוטי לדיאלוג חיובי, אוהב, שמעניק תוקף לעצמי וראו כיצד השינוי הזה משתקף בחייכם ובאופן שבו אנשים אחרים מתייחסים אליכם.