שחרור עצמי: כיצד לשכתב את סיפורי החיים הרעילים שלכם

אלת׳יה לונה
www.lonerwolf.com
מאנגלית: סמדר ברגמן

 

שחרור עצמי

לכל אורך חיינו אנו נושאים עמנו אינספור סיפורים. כאשר היינו צעירים נשאנו סיפורים שסיפרו מי חשבנו שהיינו, מה היה בעברנו, וכיצד אנו רוצים שיראה העתיד שלנו. כאשר התבגרנו, המשכנו לשאת רבים מהסיפורים עמנו, סיפורים שמכתיבים את מה שאנו חושבים על עצמנו, כיצד אנו תופסים אחרים, וכיצד אנו תופסים את החיים באופן כללי.

במקרה שלי, הסיפור השכיח ביותר שנשאתי עמי למשך רוב חיי היה: ״המשפחה שלי דתית מאוד. האמונות הקיצוניות שלה הגבילו את היכולת שלי להתיידד עם אנשים, לנסות דברים חדשים ולעצמי האמיתי שלי לשגשג. הדרך הצרה והשונאת שבאמצעותה בני משפחתי תפסו אנשים אחרים גרמה לי לטראומה, ופיתחתי ערך עצמי נמוך בשל אי יכולתי להתחבר עמם ועם אנשים אחרים. כעת אני סובלת מפגיעות ומבעיות חרדה כלליות״.

נשמע מוכר?

כולנו נושאים סוג כלשהו של סיפור טרגי או עצוב. הסיפורים הללו – בין אם נוצרו לגבי העבר, ההווה או העתיד – מטביעים אותנו בטינה, ברחמים עצמיים, בדעות קדומות ובחרדה.

תכופות איננו מודעים כלל לסיפורים שאנו נושאים עמנו, והם מוטבעים עמוקות בנפשנו באמצעות שנים של חזרה שגרתית. במילים אחרות, אנו רגילים לספר לעצמנו סיפורים אלה שוב ושוב במשך כל חיינו.

אבל האמת היא שרוב הסיפורים שאנו נושאים עמנו מכבידים עלינו מאוד, הם מגבילים לגמרי את היכולת שלנו לחוות חיים של שלווה, הודיה ושמחה. במאמר זה נלמד כיצד לזהות סיפורים כלשהם שאפשר שאתם סוחבים אתכם וכיצד לשכתב אותם כאקט של שחרור עצמי.

כיצד לזהות את הסיפורים שאתם סוחבים אתכם

איך תדעו אם אתם סוחבים אתכם סיפור רעיל בחיי היום-יום שלכם? בדרך כלל, סיפורים רעילים מגשימים את עצמם כתחושות: תחושות של כבדות, עצבות, חרטה, טינה וחוסר נוחות.

קחו רגע והניחו לגופכם להירגע. נשמו לאט ובשקט. איך אתם מרגישים? האם אתם מרגישים נקיים, רגועים וחיוניים? או האם אתם מרגישים חסרי מרץ, מתוחים וכבדים?

הסיפורים שלנו הם כמו קרציות או פרזיטים: הם שואבים את האנרגיה החיונית הדרושה לנו כדי להירפא, להיות שמחים ושלווים בחיינו. הסיפורים הרעילים שלנו, באופן מהותי, מזהמים את נוף קיומנו.

אבל אפשר להימנע מכך. כאשר אנו בוחרים במודע לבחון אילו סיפורים אנו סוחבים עמנו שלא מדעת, אנו פותחים את הדלת לשינוי, לריפוי ולחירות.

כדי להתחיל בתהליך הבחינה, אתם חייבים להבין שקיימים שלושה סוגי סיפורים שאותם אנו יכולים לספר על העבר, ההווה או העתיד. אלה כוללים:

  • סיפורים על עצמנו.
  • סיפורים על אנשים אחרים.
  • סיפורים על העולם/החיים באופן כללי.

בואו נבחן כמה דוגמאות שיעזרו לכם לזהות את הסיפורים המגבילים שלכם.

סיפורים על עצמנו יכולים להישמע כך: ״הציקו לי בילדות וקרוב לוודאי שיציקו לי כל חיי״. ״אני סובל מדיכאון ומהפרעה טורדנית-כפייתית. בשל כך תמיד אהיה לבד ואף פעם לא אהיה מאושר בחיי״. ״תמיד הייתי מכוערת ואין זה משנה כמה פעמים יצאתי לדייט, אף אחד לא נשאר. אני חייבת להתייפות כדי שאנשים אחרים יחבבו אותי יותר״. ״תמיד הייתי ביישן, לכן אמשיך להיות ביישן כל חיי״. ״אף פעם לא קיבלתי את ההחלטות הנכונות בחיי… אני תמיד מפשל. אני חסר תקווה״.

סיפורים על אחרים יכולים להישמע כך: ״ההורים שלי היו מכורים לסמים ואף פעם לא נתנו לי את האהבה שהייתי צריך. הם דפקו לי את החיים״. ״האח שלי התעלל בי, תמיד אהיה שבורה ולא מאושרת״. ״בכל פעם שאני מנסה להתיידד עם אנשים, זה אף פעם לא מצליח. אין אף אחד שדומה לי בעולם״. ״החברה הכי טובה של אחותי מופקרת. היא שכבה עם יותר מעשרים בחורים. היא תנסה לפתות את החבר שלי בסופו של דבר״.

סיפורים על החיים יכולים להישמע כך: ״החיים הם שדה קרב. כדי שאהיה מאושר, כדי שכל אדם יהיה מאושר, חשוב להילחם עבור מה שאתה רוצה אפילו על חשבון אחרים״. ״העולם נגדי. רוב הדברים בחיי לא מתנהלים כפי שאני רוצה, בטח נולדתי עם מזל רע״. ״כשלא יכולתי לחזות מה עומד להתרחש בפגישה, הרגשתי ונראיתי כמו אידיוט. את הכול צריך לחזות ובכול צריך לשלוט כדי שאוכל להיות מאושר ולהרגיש תחושת הקלה״. ״אני רוצה ללדת ילדים אחרי שאבנה קריירה מצליחה, אבל ברגע זה החיים שלי מבולגנים לגמרי״.

אלה הם רק כמה מהסיפורים האינסופיים שקיימים בחיינו.

עכשיו תורכם. אלו סיפורים רעילים אתם מספרים על עצמכם, על אנשים אחרים ו/או על החיים באופן כללי? איך הסיפורים האלה תורמים לרווחה ולשקט הנפשי שלכם? איך הם מגבילים אתכם?

שכתוב סיפורי החיים הרעילים

אחת הדרכים העוצמתיות ביותר שבאמצעותן נוכל לשחרר את עצמנו מסבל בחיים היא על ידי שכתוב סיפורי החיים הרעילים שלנו.

מה זאת אומרת?

ביסודו של דבר: החיים הם תפיסה. אין דרך ״נכונה״ ו״לא נכונה״ לראות את העולם; אולם, יש דרכים חכמות ולא חכמות, אינטליגנטיות ולא אינטליגנטיות, מועילות ולא מועילות לתפוס את העולם.

במשך זמן רב נשאתי בתוכי מרירות ועצבות רבות. הסיפור שהזכרתי בתחילת המאמר שאב, פשוטו כמשמעו, את האושר שלי בכל יום, כיוון שהוא יצר תפאורת רקע לכל הקיום שלי. החשבתי את עצמי ל״קורבן״ ול״מנודה״ של משפחה שלא יכלה להבין את תשוקתי לחקור, לגלות ולהפוך לישות עצמאית. בסופו של דבר גיליתי עד כמה הרסני היה הסיפור הזה שניגן כתקליט שבור בראשי… והחלטתי לשכתב את הסיפור שלי.

עכשיו הסיפור שלי נשמע כך: ״המשפחה שלי דתית מאוד. האמונות שלהם הציגו בפני תפיסת אלוהים מגיל צעיר והניעו אותי לחקור, כאשר התבגרתי, סוגים אחרים של דתות ומנהגים רוחניים. נדבקתי במסירות האינטנסיבית שלהם והדבר אפשר לי להתמסר בעוצמה לחיים של גילוי עצמי וטרנספורמציה. הודות לדרך בה גדלתי, צמחתי להיות האדם שאני היום״.

מה בקשר אליכם? איך נשמע הסיפור המשוכתב שלכם?

אנו קובעים כיצד נתפוס את ההתנסויות שלנו בחיים. התפיסות שלנו יכולות לשעבד אותנו או להוציא אותנו לחופשי.

לאחר ששכתבתי את הסיפור שלי… לפתע הוסר ממני נטל עצום. סוף סוף יכולתי להרגיש נקייה יותר, בהירה יותר ומרוצה יותר מהחיים. סוף סוף יכולתי להשלים עם משפחתי, עם העבר שלי ועם החינוך שקיבלתי. סוף סוף יכולתי לחוש הודיה, סליחה ואהבה פעם נוספת.

כאשר אתם משכתבים את הסיפור שלכם, התמקדו בדרכים שבהן ההתנסויות הביאו לכם תועלת. התמקדו במתנות, בהזדמנויות, בשערים וביתרונות שקיבלתם. אם אתם נושאים סיפור רעיל בנוגע להורים הגרושים שפירקו את ביתכם, לדוגמה, אתם עשויים לבחור לשכתב את הסיפור שלכם באופן הבא:

״הוריי התגרשו כשהייתי בן 12. גרתי עם אמי במשך חצי שנה ואז עם אבי למשך המחצית השניה של השנה והדבר אפשר לי לנסוע, לראות ולפגוש יותר אנשים. למדתי לסמוך על עצמי ולהיות עצמאי, כמו גם לשמור על ראש פתוח ביחס לבני הזוג והילדים החורגים של הוריי״.

התנסויות החיים עשויות לכלול מתנות ותועלת רבות או מועטות. אין זה משנה כמה הרבה או כמה מעט קיבלתם, נסו לזהות את האוצרות הנסתרים. נסו.

הסיפורים שלנו יכולים לשחרר או לשעבד אותנו, להציג אותנו כקורבנות חסרי אונים או כמנצחים אמיצים, להזין אותנו באומללות או להזין אותנו בהודיה.

איננו צריכים לחכות שאנשים אחרים יצילו, יגאלו או ישחררו אותנו כדי שנוכל לחיות את חיינו באופן טוב יותר. במקום זאת אנו מסוגלים ללא ספק לשחרר את עצמנו והלמידה כיצד לזהות ולשכתב את סיפורי החיים הרעילים שלנו היא אחת מהדרכים העוצמתיות ביותר באמצעותן ניתן לעשות זאת.

אל תחכו… לכו על זה!

הביוגרפיות שלנו

אלת׳יאה לונה

אלת׳יאה לונה היא כותבת רוחנית רבת השפעה שעבודתה שינתה את חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. לאחר שנמלטה מכת דתית בה גדלה, לונה חוותה משבר קיומי עמוק שהוביל להתעוררותה הרוחנית. כיועצת פסיכורוחנית וסופרת מקצועית, המשימה של לונה היא לסייע לאנשים אחרים להפוך מודעים למלכודת בה הם חיים, ולמצוא שמחה, התעצמות וחירות בכל הנסיבות. ראו עוד מעבודתה באתר: www.lonerwolf.com

מטאו סול

מטאו סול הוא יועץ ומנטור פסיכורוחני ידוע שעבודתו השפיעה על חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. משום שנולד למשפחה בעלת היסטוריה של התמכרות לסמים, סכיזופרניה ומחלת נפש, מטאו למד על קשיי המצב האנושי מגיל צעיר. כיועץ ומנטור רוחני, משימתו של מטאו היא לסייע לאנשים אחרים לחוות חופש, שלמות ושלווה בכל שלב בחיים. ראו עוד מעבודתו באתר: www.lonerwolf.com