מהי התעצמות?

התמכרות להתעצמות-עצמית, אידיאלציה ועוצמה אישית

אלת׳יאה לונה

נכתב ב-2016

מאנגלית: סמדר ברגמן

מהי התעצמות, באמת?

אם אתם מתייחסים בהתלהבות לכל מה שקשור להתפתחות אישית, קרוב לוודאי שגמעתם עשרות ספרים בנושא העוצמה האישית. קרוב לוודאי שהשתתפתם בסמינרים או שצפיתם בסמינרים ברשת או שקראתם ספרים של אנשים מצליחים, בעלי ביטחון עצמי רב, כגון טוני רובינס, אליזבת׳ גילברט, ברנה בראו, גבריאל ברנשטיין, דון מיגואל רואיז, גארי צ׳פמן ורבים אחרים.

אף על פי שהסופרים, הנואמים והיועצים הללו מעניקים עצות יעילות, נפלאות ומעצימות, קשה שלא להרגיש ספק לאחר זמן מה. בסופו של דבר אתם נכנעים לספק ופונים אל הסופר הבא. ואז אתם פונים אל הבא, והבא, והבא. לאחר כמה שנים, יש לכם ערימה של ספרים להתפתחות אישית בביתכם, ואז יש לכם 30, 50, וספרייה שלמה של ספרים וחומרים שהבטיחו לכם דברים כגון ״אושר רב יותר״, ביטחון עצמי רב יותר״, ״הצלחה רבה יותר״, ״פתיחות רבה יותר״ וכן הלאה.

הספרים הללו, ללא ספק, היוו השראה לבחירות, לתחושות ולהשקפות חדשות בחייכם. ייתכן והסופרים הללו היו הזרזים לשינויים ולפריצות דרך משמעותיות. אבל לא משנה כמה זמן הקדשתם להתפתחות האישית שלכם, אתם מגלים שוב ושוב שיש עוד ועוד ועוד דברים שצריך לשפר. במילים אחרות, אתם לא באמת מרוצים מעצמכם. כמו סיזיפוס שנענש על ידי האלים וגלגל את הסלע במעלה ההר, רק כדי שזה יתגלגל מטה שוב, באופן כלשהו אתם לכודים במעגל אינסופי של תחושה שאינכם טובים מספיק.

באופן כלשהו, מבלי לדעת, אתם תקועים בהתמכרות: התמכרות לרצון להיות נקיים יותר, שפויים יותר וטובים יותר.

במחשבותיכם, אתם עובדים ללא הרף כדי להגיע לגרסה אידיאלית של עצמכם; דימוי של גדולה, בדומה לאדם או אישה דגולים כלשהם שאתם מעריצים.

אך בעודכם אצים כל הזמן לכיוון ״קו הסיום״, אתם שוכחים את העובדה שהפכתם לעכבר הרץ על גלגל. והזמן אוזל.

ההתמכרות לשיפור עצמי נמצאת בכל מקום

בכל מקום שאליו אנו מפנים את עינינו בימים אלה, אומרים לנו שאנחנו לא מספיק טובים. בטלוויזיה, ברדיו, באינטרנט, בסרטים ובפרסומות, אומרים לנו שאנחנו לא יפים מספיק, לא גבריים מספיק, לא רזים מספיק, לא שריריים מספיק, לא מגניבים מספיק ולא מצליחים מספיק.

בתחום השיפור העצמי, ניתנות לנו גם הבטחות מפתות רבות. רבות מההבטחות הללו כוללות חשיבה, תחושה והתנהגות בדרכים ״טובות ומשופרות יותר״. אף על פי שעצה זו יכולה, כמובן, להועיל מאוד עד לנקודה מסוימת, היא יכולה גם להיות מגבילה מאוד. למה?

כיוון ששיפור עצמי מתבסס על ההנחה שאתם לקויים, שבורים או פגומים מלידה. הוא סומך על האמונה שמתישהו בעתיד, משהו יתקן אתכם, יהפוך אתכם בטוחים ויגרום לכם להרגיש בנוח בגופכם. הוא מניח שמצב ההוויה הטבעי שלכם לוקה בחסר ואינו הולם.

אבל הנה האמת: אותה נקודה סטטית בעתיד היא אשליה. אותה גירסה אידיאלית שלכם לא קיימת. אתם רודפים אחר חזיון תעתועים. אתם רודפים אחר דבר שאינו קיים.

רבים מאיתנו מאמינים בתמימות שקיימת נקודה כלשהי בעתיד שבה נהיה ״סוף סוף מאושרים ושלווים״. אנו מאמינים באמונה עזה במה שכל האנשים הללו מספרים לנו על מי שאנחנו, כיוון שדומה שהם נמצאים בעמדת ״כוח״, ואנו לא.

אבל בבקשה, אם תפנימו משהו אחד מהמאמר הזה, זכרו את הדבר הבא: קיים הבדל גדול בין עזרה-עצמית לבין שיפור-עצמי, אבל זהו קו דקיק מאוד. אם אתם מסייעים לעצמכם להשתנות ולהתגבר על דפוסים שליליים – אתם עושים משהו טבעי ובריא. אבל התמכרות לרעיון של ״שיפור״ עצמכם אינה כזו. ורובנו הפכנו מכורים לאידיאל זה.

המציאות היא שאינכם יכולים לכפות השתפרות אמיתית. השתפרות מתרחשת באופן טבעי כתוצאה מנוכחות שקולה ברגע ההווה. לכן, אם אתם רוצים לשאוף למשהו, שאפו להיות כאן, עכשיו!

ככל שאתם שואפים במידה רבה יותר לתקן את כל הפגמים, חוסר הביטחון והמגבלות הנתפסות של עצמכם, לשלוט בהם ולנהל מלחמה שקטה נגדם, כך אתם סובלים יותר. וככל שאתם מנציחים, שלא מדעת, את הרעיון ש״אין בכם די״, כך אתם מתרחקים מהטבע האמיתי שלכם.

אִידֵאָלִיזַצְיָה של רעיון ה״הארה״

כמה מכם קראו ספרים שנכתבו על ידי גורואים נאורים כגון אקהרט טולה, אושו, קרישנאמורטי, גאנגאג׳י, מוג׳י, לאו צ׳ו וכן הלאה?

קרוב לוודאי שחשבתם שהם מדהימים, אפילו משני-חיים. אולי ראיתם סרטונים ביו-טיוב, הקשבתם להקלטות, או השתתפתם בסטסנג בשידור חי ש״העיף״ אתכם. יכול להיות אפילו שיש לכם גורו או יוגי משלכם, שאותו, בואו נודה, אתם פשוט מעריצים. אתם אוהבים את נוכחותו, אתם אוהבים את השלווה שלו, אתם אוהבים את החוכמה שלו, את ההומור שלו, אתם אוהבים את האמת והאור שהוא מפיץ. ועמוק בתוככם, אתם רוצים נואשות להידמות לו.

אל דאגה, גם אני חוויתי זאת. ככל שהמסע הרוחני שלכם ארוך ואינטנסיבי יותר, כך קרוב לוודאי שהגעתם לנקודה של היותכם ״מורעלים לגמרי ביחס לאידיאל ׳ההארה׳״. אתם שואפים לו ומשתוקקים אליו באינטנסיביות רבת תשוקה. למה? משום שהוא מייצג את ״הגביע הקדוש״ לכל הבעיות שלכם.

לרוע המזל, עצם פעולת החיפוש אחר ״מצב נאור״ כלשהו הופכת את הרצון לשפר את עצמכם להתמכרות.

הרשו לי להסביר באמצעות דוגמה מחיי.

בסופו של דבר הגעתי לנקודת עצירה.

ניקוי הצ׳אקרות שלי, למידת טכניקות מדיטציה מפוארות, תרגול יוגה, לקיחת צמחים פסיכואקטיביים, אכילת מאכלים בעלי רטט גבוה, קריאת אינספור ספרים רוחניים… כל הדברים הללו הראו לי שהחיפוש אחר השיפור העצמי הוא מתיש. הוא מרוקן לגמרי את האנרגיה שלכם. הוא מזכיר לכם ללא הרף עד כמה אתם ״לקויים״ או כמה עוד עליכם ״לעשות״ כדי להיות טובים יותר, רוחניים יותר, נאורים יותר.

ואם אתם מעריצים מורה רוחני כלשהו, הרי שהמצב גרוע אף יותר. אתם מביטים בו, אז מביטים בעצמכם, ואתם מבינים עד כמה אתם ״פגומים״… לקויים, כמה לא ראויים. בהשוואה אליו, בהשווה לכל האנשים הרוחניים הללו, אתם מרגישים כמו זבל.

מוכר לכם? הייתם שם פעם?

מהי התעצמות?

״אל תסתפקו בסיפורים, כיצד אחרים עשו זאת. מצאו את המיתוס שלכם״ ~ רומי

ובכך אנו מגיעים לשאלה המקורית: מהי התעצמות? אנשים רבים כתבו על התעצמות, אבל הם כותבים עליה מתוך הקשר של שיפור עצמי, שבאופן אירוני הורס את המהות של ההתעצמות האישית שלכם.

בממלכת השיפור העצמי, ההתעצמות קשורה אך ורק בשיפור הגוף, השכל, הרגשות והאישיות. היא לא מעמיקה אל הליבה של מהות ההתעצמות האמיתית.

הליבה העמוקה ביותר של התעצמות אמיתית היא הדבר הבא:

אתם כבר שלמים ומושלמים.

אתם העוצמה.

הרעיון שאתם לא שלמים ומושלמים הוא, ברגע זה, אשליה. כן, הבעיות שלכם אמיתיות. אבל האמונה שלכם שהן מגבילות אתכם – היא לא.

אף מאסטר, גורו או אדם חכם לא יכול כלל להבין את המהות הייחודית שלכם.

היו אתם.

זוהי המשמעות האמיתית של ההתעצמות.

למדו לראות את הנפלאות הקבועה והעמוקה של מי שאתם.

אנשים רבים חסומים מלראות ולהרגיש עוצמה זו בשל האמונות וההנחות שיש להם לגבי עצמם. האגו מאמין בשגגה שהוא חסר אונים, כיוון שהוא לא רוצה לקבל שקיים כוח מעבר לו.

אבל עמוק מתחת לרובדים הללו שוכנת נוכחות, שלמות, שהיא אתם, שמגלמת את עצם המילה ״עוצמה״.

עוצמה זו אינה צמאה לדם או יהירה. במקום זאת, היא חכמה עד אינסוף, ממורכזת, נוכחת ואוהבת, והיא באה לידי ביטוי בדרך ייחודית משלכם.

אינכם צריכים לחקות או להיות העתק של מרפא, גורו או אדם חכם אחר כלשהו.

באתם אל העולם הזה כדי לבטא את ניחוח הנשמה שלכם ואת ביטוי הרוח היצירתי והאישי שלה.

מהי התעצמות?

היו מי שאתם. בכל רגע ורגע, היו מי שאתם. טפחו קבלה מושלמת זו של כל שעולה. קבלו את עצמכם. הבחינו במה שעולה, אולי שעמום, טירוף, טינות מן העבר, דרישות מן העתיד או עייפות, ואפשרו להם להיות שם. אל תנסו לשנות דבר, לתקן דבר, להעניש משהו, לשלוט במשהו, להפוך דבר מה לדרמה, להימנע או להכחיש.

האם אתם בודדים, מלאי מחשבות ואינטואיטיביים? האם תמיד הרגשתם זרים על הפלנטה הזאת? אם כן, ייתכן שאתם נשמות עתיקות – ואתם לא לבד. גלו עוד על המתנות הנדירות שלכם.

קבלו כל מקום שבו אתם עשויים להיות ברגע זה בחייכם. למדו לפתוח את עצמכם ללא תנאי לאגו הפרוע שהוא למעשה רק מסך המסתיר את המהות האמיתית שלכם.

כל שדרוש הוא להתעורר ממצב החלום של חייכם להווה הנצחי.

זה הכול.

 

*~*~*~*~*~*~*

אתר זה קיים כבר כעשרים שנים. אין עוד כמוהו בארץ. הוא משמש כספריית עצומה של תרגומים וחומרים מקוריים, הנגישה לכל מי שמעוניין להיכנס ולקרוא. הכניסה חופשית. יכולתי לשים בכניסה עמדת תשלום, למכור מנויים… אבל זה לא מרגיש לי נכון. אולם, כדי להמשיך בעבודת התרגום אני זקוקה לתמיכה ולעזרה שלכם – הקוראים.
לחצו על הלב ותנו מהלב. ~ סמדר