השפעה מתוך שפע

להתחבר אל תדר הבריאה

יערה בויום-קפלן

מארס 2018

עריכה לשונית: סמדר ברגמן

תקופת האביב המתעורר בטבע היא אפשרות להשראה, להבנת האופן שבו תהליכי ההתפתחות מתרחשים. החורף, המבקש צמצום, דורש התכנסות והתנהלות פנימית ללא פעילות אקטיבית משמעותית; הוא אפילו מבקש מעצים ומצמחים מסוימים להנשיר את עליהם כדי להקטין את אספקת האנרגיה כלפי חוץ ולפעול למען שימור הקיים. הוא זמן שבו בעלי חיים רבים מתכנסים במאורה וחלקם אף פונה לממלכת השינה. פעילות זו מעידה על צורך אמיתי בהתכנסות פנימה.

עם בוא האביב, מתעורר הצורך ביציאה מחודשת החוצה; כוחות החיים מתעוררים ומבקשים תנועה מהפנים אל החוץ. האדמה הרוויה מים, בעזרת קרני השמש, מאפשרת אנרגיה חדשה המתועלת את הזרע, אל הצמח, אל יצירי הבריאה.

כוחות החיים של ההתרחבות מתחילים לפעול בצומח ובחי – הטבע הוא דוגמה נהדרת להתרחבות זו על ידי פריחה וצמיחה.

החומרים שבתוכנו, לאחר ההתכנסות זו, מרוכזים מאוד, מתומצתים, לעיתים המעבר עצמו מצמצום להתרחבות מהווה הזדמנות לראות מה מתעורר בנו. לרובנו המעבר אינו פשוט כמו בטבע, והוא מעיד על המקומות שבהם אנו אוחזים ברגשות, במחשבות על עצמנו או על העולם ובאמונות נוקשות שאינן עולות בקנה אחד עם אותה גמישות מתבקשת.

האיזון בין המשפיע למושפע

ברמת המודעות, רובנו כבר מבינים שאנו חלק ממכלול המשפיע על ומושפע מסך כל החלקיקים המרכיבים אותו, אך ברמה הרגשית אנו עדיין חווים נפרדות ומובחנות ממכלול זה.

עכשיו, יותר מתמיד, אנו מחויבים לעבודת איזון וכיול המידתיות שבין נתיב השפעתנו לבין נתיב המושפעות שלנו מאותו מכלול, מאותו אחד שאנו סך חלקיו.

זו תקופה שבה אנו מתבקשים לקחת אחריות על הסמכות, ההנהגה הפנימית שבכל אחד מאיתנו, כדי שנוכל לממש ולהגשים את עצמנו במלאות, כחברה, כיחידים.

אחריות זו מגיעה בראש ובראשונה מן ההסכמה לבחון לעומק את מידת המושפעות והשפעתנו. המידה המדויקת שבין הסכמתנו להיות מובילים ומובלים, עד כמה אנו לוקחים בעלות רבה מידי ושאינה תואמת על הסמכות שלנו, עד שלעיתים סמכות זו הופכת למידה מסוימת של כוחניות ושליטה. ומצד שני עד כמה אנו נמנעים מתפקידנו כמשפיעים, ובכך לא מצליחים להיות המנהיגים והסמכות הפנימית המיטיבה של חיינו.

לעיתים, מידת השליטה והשתלטנות אינה ניכרת לעין, משום שאנו מפגינים אדיבות ונועם ואף גמישות ללא גבולות, אך היא ניכרת דווקא בתחושה שעלינו לרצות אחרים ואת הסביבה, או להיות מושלמים בדרך פעולתנו, ללא רבב, שעלינו לייצג משהו שלם וגבוה – התנהלות כגון זו מעידה שהיא נובעת מתוך רגש אשמה ותחושת אחראיות על רגשותיהם ופעולותיהם של אחרים, אך היא מסמנת כי טושטש הגבול ושישנה מידה לא מאוזנת של רצון או תחושת מחויבות להשפעה.

ההסכמה להיות מושפע מהמציאות, מהבריאה, מאירועי החיים או ממפגשים שונים במערכות יחסים – גם היא מבקשת מידתיות, שהרי גם גמישות יתר אינה מאפשרת צמיחה יציבה ומיטיבה.

אדם שניחן בגמישות יתר במידת מושפעותו, מסרב למעשה לקחת אחריות על מעשיו, להיות המנהיג והסמכות בחייו. לעיתים דבר זה נובע מפגיעה עמוקה בתפיסה העצמית – הקבלה העצמית, הדימוי והערך העצמי והאמון העצמי.

ניתן גם לחוות את אי ההרמוניה בנתיב המושפעות בקושי לקבל, דבר המאופיין בעיקר בעקשנות, בהתנגדות או בכעס לא מווסת של אנשים שמוכנים שהדברים יתרחשו רק על פי דרכם, תפיסתם ואמונתם.

הקושי לקבל אנשים אחרים, מצבי חיים ותפיסות שונות חוסם את הכלי שלנו כאן, במימוש עצמי דרך גוף וחומר. אי הקבלה היא כמעין מחסום בראש הקערה שאנחנו, המסרבת להתמלא בשפע.

שפע = להשפיע, מושפע, לשפוע

גם אלו שתפיסתם העצמית פגועה, למעשה כמו מחזיקים בכלי סדוק או שבור, שהשפע הנכנס מבעדו חומק.

עלינו לזכור שהחורף הביא עימו תמצית, ריכוז של כל מה שמנוגד לזרימה, לאהבה; לכן לעיתים אנו מטולטלים נפשית מסוף החורף ועד לאביב; אך זוהי בקשה של הסכמה לרכך את הנוקשה, למצוא את הגמישות המיטיבה, כדי שנוכל להפעיל את הסמכות, לברוא את ההנהגה המיטיבה בתוכנו ומשם החוצה.

דרך הגשמה, למלא את הכלי ולפזר מטובנו הלאה לסביבתנו, וחוזר חלילה…

יערה בויום-קפלן – מרפאה בתקשור, מטפלת בריברסינג, מכשירה ומנחה מרפאים בתקשור ובפתיחת תדרים.

ליצירת קשר: 0526770273

yaarabk@gmail.com

https://yaara-buium-kaplan.co.il/

אתר זה קיים כבר כעשרים שנים. אין עוד כמוהו בארץ. הוא משמש כספריית עצומה של תרגומים וחומרים מקוריים, הנגישה לכל מי שמעוניין להיכנס ולקרוא. הכניסה חופשית. יכולתי לשים בכניסה עמדת תשלום, למכור מנויים… אבל זה לא מרגיש לי נכון. מצד שני, כדי להמשיך בעבודת התרגום אני זקוקה לתמיכה ולעזרה שלכם – הקוראים.
לחצו על הלב ותנו מהלב. ~ סמדר