האהבה שבין הפעימות

מאת תמר קפואנו

אוקטובר 2014

עריכה לשונית: סמדר ברגמן

 

שלום לכולם.

ברוכים הבאים לשנת טבע חדשה. האם תהיתם אי פעם היכן המעגל מתחיל? בלבלוב? בזריעה? בפריחה? בפרי? היכן מעגל החיים מתחיל והיכן הוא נגמר? עצם קיומו של המעגל מעניק את התשובה. מעגל החיים-מוות-חיים אינו מתחיל ואינו נגמר. ובכל זאת אנו מציינים התחלה וחוגגים חגיגה של התחלת מחזור חדש. הזרעים נושרים אל האדמה ומפרים אותה סביב עונת יום השוויון, עונת הזיווג בין הזכרי לנקבי, עונת השתוות הכוחות, מעשה אהבה שוויוני המזריע את הפוטנציאלים לעונות הבאות. הזרע נקלט ברחם האדמה, משיל את קליפותיו ומכין את עצמו לעונת השוויון הבאה, האביב, בה הוא ילבלב וחיים חדשים יפציעו בעולם. האם גם אנו, כאותם זרעוני פוטנציאל עוברים תהליכים של זריעה, פירוק ולבלוב?

הטבע הכפול

גם בנו, כמובן, קיימים הכוחות המנוגדים, הקיץ והחורף, הכניסה פנימה והיציאה החוצה, הקור והחום, הפאסיביות והאקטיביות. הכמיהה לשייכות והתשוקה לחופש. אם ברצונכם לראות את הפיצול, אתם יכולים לערוך ניסוי קל. הביטו בעיניהם של רוב האנשים שמולכם. אתם תראו כי עין ימין ועין שמאל אינן משקפות את אותה התחושה. כל עין מספרת סיפור. עין מופנמת ועין מוחצנת. עין המציגה רגשות ועין המשליכה רצונות. כל עוד הכוחות המנוגדים שבתוכנו נאבקים ושוהים במצב של סכסוך, ולא הפריה של חיכוך, אנו עוברים תהליכי פרוק והרכבה, כיוון שכל כוח שואף לעמדה של איזון. המים בכלים השלובים מחפשים תמיד את הקו המשווה.

אך גם עין סערת המאבק הזה, מקורה באשליה, כיוון שאין עוד מחלה בעולם מלבד תחושת הקורבנות. היא מייצרת את הקוטביות ואת התסמינים של המחלות. כאשר אנו זזים בעולם מתוך תחושה שנעשה לנו עוול ואנו קורבנות של מצבים מסוימים, מנגנוני ההגנה שלנו מגיבים בהתאם. אנו הופכים להיות תוקפניים מדי או פאסיביים מדי. קוטביים.

אם נוכל להתבונן מחדש על המצב ולגלות את המתנה והברכה אשר המצב נושא אלינו, להבין כיצד אנחנו אחראים על יצירת המצב, נוכל לשנות אותו, מבלי להגיב בקוטביות, מתוך ויתור על התחושה שאנו קורבנות של עצמנו או של אחרים.

טבעה הכפול של נפש האדם, אין פירושה קוטביות, פירושה כי אנו יודעים לבחור ולזוז בגמישות מחמלה לאסרטיביות, מארכיטיפ השומר בנפש לארכיטיפ האם הגדולה. פירושו של הטבע הכפול הוא שאנו מקבלים את הניגודיות המתקיימת בנו והחושים שלנו פועלים לפי המצב, לא במגננה או התקפה, אלא באלגנטיות ובחוכמה.

אנשים רבים כל כך מתרגשים מתקופות עונות המעבר, כיוון שאנרגטית הן מייצגות איזון והבטחה לפוטנציאלים חדשים. התשוקה הרוחנית של כולנו היא המיזוג בין הכוחות הקוטביים שבנו. שלום בין פנינו הרבות, במאבק הצרכים הסותרים שלנו.

תהליכי הפירוק וההרכבה שאנו עוברים בחיינו מכוונים אותנו בדיוק לשם. עד שלא נהיה זקוקים למעברים חדים של עונות בתוכנו. בין שותפות לפרידה, בין עשייה למנוחה. עד שנדע לשלב ולשזור את עצמנו לרקמה עדינה ומורכבת של הכול. פשוט בגלל שאנו הכול. איננו רק חומלים או רק צדים וכובשים, איננו רק אישה או גבר. איננו רק שותפים או רק נוהים אחר התשוקה לחופש. איננו רק אינדיבידואליים או רק קהילתיים. התכחשות לכוחות הפועלים בתוכנו יוצרת מנגנונים מסובכים של הגנה והסתרה, מאבק ומלחמה הנובעים מהשלכות החוצה של ההתנגדויות שלנו לכוחות הפועמים ברבדים של נפשנו. ההכרה בצרכים המנוגדים מאפשרת את הנשימה השלווה של עצמנו את החיים, קבלה שלהם כפי שהם. הקבלה מאפשרת את השזירה וזו מאפשרת את ההתעלות. את האבולוציה הרוחנית.

הקשבה ושזירה

אנשים רבים מתייחסים אל עצמם כאל בעלי הפרעת קשב וריכוז. זו אינה הפרעה. רפואת המערב יודעת לערוך תצפיות על תגובות הגוף. אך תגובות הגוף למה? ולמה? האם ההסבר הוא ביטוי של התוצאה, של התסמין? האם מבנה המוח הוא הסיבה והתוצאה, או שהוא תגובת שרשרת של מערכת התפתחות מורכבת?

הנפש, כחלק מהתפתחות אבולוציונית רוחנית, הופכת להיות מדויקת יותר לעצמה, על ידי מנגנון המשמש כמצפן, הבא לאזן את הטבע הכפול לשיתוף פעולה בין פלט לקלט, בין הקשבה לביטוי.

כאשר, אנחנו מקשיבים החוצה לעולם הדורש מאיתנו תקשורת אינטנסיבית, מתרחשת פעולה מבורכת של המנגנון, המודיע על הצפה של מידע ועומס על מערכת העצבים, אשר מובילה לצורך עז של שחרור העומס והקלה, דרך צמצום מעגלי התקשורת והתבודדות, כדי לעכל את המידע שקלטנו וכדי להיות ערוכים להקשבה פנימה.

ללא הקשבה פנימה, אין לנו שום יכולת לבטא את היצירה הייחודית שלנו. ואין לנו שום מרחב לחוות את עצמנו באופן פשוט, ולא רק כדמויות המגיבות לגירויים בעולם החיצוני. זהו מנגנון התפתחותי חשוב ולא תקלה או הפרעה! אין מה לתקן, אלא להקשיב למנגנון ולפעול איתו. זהו מצפן יצירתי, רוחני ובעל חשיבות רבה מאוד לחיי נפש מאוזנים ובריאים. זהו מנגנון אנרגטי השומר על רמת האנרגיה של הגוף החשמלי שלנו מפני הצפה ומספק הזנה והתחדשות.

ככל שהאנושות תתפתח, תתפתח גם הרגישות התקשורתית, כיוון שכאשר מנגנוני ההגנה מוסרים, אנו הופכים להיות פתוחים יותר אל העולם, קולטים יותר מידע, וללא מנגנון הרפיה וביטוי של הפרשנות האישית והייחודית שלכם את החוויות שחוויתם, אין למערכת העצבים יכולת לאזן את עצמה. גם ההבנה של המנגנון המאזן את הפעילות התקשורתית והיצירתית של הנפש תתפתח והוא לא יקרא הפרעה, אלא מנגנון נפשי בריא.

הוויתור על ההתמכרויות וההקשבה פנימה, כמוהם כהליכה אל הבאר ושאיבת מים חיים מהמעיין הפנימי, המשקה את חיי הנפש מחיבור עם הרוח. השקט וההתכנסות שומרים על עונותיה של הנפש, על זמן ההתכנסות וזמן הלבלוב. החיים לא מתחילים ונגמרים מחוץ לעצמנו. הם לא מתחילים ונגמרים בתוכנו. הם פועמים בשזירה.

פאזל רב-ממדי

יש לכם נטייה לפנות החוצה כאשר אתם מחפשים מידע, כאשר אתם נושאים תפילה, כשאתם פונים לכוח נסתר וגלובלי. פשוט כי כך לימדו אתכם. אך זו היא אירוניה רוחנית, כיוון שגם כאשר אתם מקבלים מידע, אינכם מקבלים אותו מחוץ לעצמכם! אתם מקבלים אותו מתוככם! גם כאשר אתם קוראים לכך הדרכה או תקשור. המדריכים שלכם אינם אלא עוזרים לכם לכרות את המידע מתוככם.

אינכם מתייחסים ברצינות למידע הפנימי שלכם, כפי שאתם מתייחסים למידע חיצוני. אתם נוטים לזלזל בו ולבטל את המידע הפנימי. אך אתם הרי ספריות קוסמיות, כל אחד מכם נושא פיסת מידע ייחודית ויחד אתם מרכיבים פאזל רב-ממדי.

כמובן שכדי לחשוף את קולכם הייחודי עליכם להיפטר קודם מהסיסמאות המכסות את התודעה שלכם, מרעיונותיהם של אחרים, מדעות קדומות ומוטות ובעיקר מהספקות שלכם בעצמכם. אך כאשר המידע הייחודי שלכם נחשף, אתם יודעים בכל מאודכם כי זו האמת שלכם. זהו הידע שלכם. זו חתיכת הפאזל הייחודית שלכם. טביעת האצבע הקוסמית שלכם.

העולם הנעלם

צעיף ההפרדה הרוחני הוא תוצר של מנגנון מעגל הזמן. הזמן הוא מנגנון היוצר פירוק והפרדה, ליניאריות, דבר העוקב אחר דבר ולכן ההתעלות כרוכה בחמלה. החמלה מייצרת באופן מיידי תחושה של שייכות ואחדות ורקמת האחדות מפוגגת את הפנוט הצעיף, את מסך אשליית הדואליות והנפרדות ומציגה תחושה של אהבה בלתי מותנית וחיבור לכול.

חוויה של חיבור ואחדות, אני הוא הכול והכול הוא אני ודבר אינו עשוי אלא מאהבה. זו תחושה היוצרת תודעה הפורצת מהספירלה הליניארית אל חוויה רב-ממדית. האור מייצג את ממד הזמן, הוא בעל חוקים פיזיקאליים, מסה, כבידה, כוח חשמלי ומגנטי. אך כך הופך העולם המואר להיות אנטיתזה של עצמו. הגלוי מסתיר את הנסתר. המואר מכסה במעטה של תופעות את הנעלם.

במצב הקוונטי, האור והחשכה אינם נפרדים. הם ממוזגים ולכן אין הסתרה וסתירה, אין צעיפים, אין מעטה. הבינו את תפקידן של החשכה והנשיות בהתעלות הרוחנית. את זמן השתיקה, השקט, הלילה, הפאסיביות, אז הצעיף מוסט והאינטנסיביות של עולם התופעות נרגעת וקולות השורשים והרקיעים הפנימיים נגלים.

הסתכלו על היסודות, על טבע הדברים המושפעים פחות מדעה מוטה, האמת נמצאת בכל מקום. בכל זרע ועלה כותרת, בלהקת שחפים ובקן נמלים, בהשתברות האור על טיפת הטל, בצבעים המתכהים לפני שהם נפגשים למיזוג באלומת האור. העולם מסתפר את סיפורו, מעצם קיומו, ולנו לא נותר אלא להקשיב.

עכשיו, הסתכלו סביבכם על תודעת הרבים המושפעת מדעה מוטה. טרנספורמציה היא תסמין להתעלות. שינוי צורה הנובע מהבנת המציאות. מזווית ראייה פשוטה על העולם. מהבנה שהמציאות היא תשקיף של תודעה, השלכה של הדעות הקדומות שלכם.

אם אתם רוצים שינוי, אל תגיבו באותו האופן אל עולם התופעות. מה קדם למה, הביצה או התרנגולת? עולם התופעות או התחושות של התודעה? התודעה הקולקטיבית המשפיעה ומשנה את תודעת היחיד? זה לא באמת משנה.

פשוט הפסיקו להגיב אל עולם התופעות באותו האופן שהנכם רגילים לו. התייחסו אליו כאל צפייה בסרט. הרי אתם מכירים את החוויה שבה אתם צופים בתרחיש על המסך, אז התודעה שלכם מוצפת בגירויים ובתחושות וגופכם מגיב בהתאם. הגוף חש בפחד, באהבה, בקנאה ובזעם, אף על פי שאתם יודעים כי התופעות שאתם רואים אינן אמת. למרות זאת, גופכם מגיב לגירויים המופיעים על המסך ומצבכם הביולוגי והכימי משתנה. גופכם מגיב לגירויים כאילו היו אמת, מערכת העצבים שלכם מופעלת, המערכת האנדוקרינית (ההורמונלית) משתנה ומערכות נוספות מפעילות מנגנונים ביולוגיים מורכבים. כל זאת, אך ורק מצפייה בסרט. אותו מצב בדיוק מתרחש כאשר הגוף שלכם צופה בעולם התופעות, לו אתם קוראים המציאות.

עולם התופעות אינו אלא השלכה והקרנה של תודעה. אל תתפתו לשנות את עולם התופעות מתוכו, דרך הכללים שלו, כיוון שאז אתם שבויים באשליה. שנו את עולם התופעות מתוך התודעה הפנימית שלכם. הכירו בכך שעולם התופעות אינו אלא הקרנת סרט של תודעה משותפת. הוא אינו אמת או שקר, הוא יצירה של תודעה. שנו את תגובות התודעה שלכם ועולם התופעות שלכם ישתנה בהתאם. הגיבו מתוך עולכם הפנימי. מתוך התודעה הגבוהה שלכם, המכירה את הרוח. הגיבו מתוך ביטחון רוחני ולא מתוך חיפוש אחר ביטחון מדומה של עולם תופעות הנוצר משזירה של רצון בשליטה, פחד ומעט תשוקה בעלת תנאים.

כך תגאלו את עצמכם מגלות התודעה שנדדה מהפנים אל החוץ, שהכתירה את המציאות כנקודת מוצא על פני עולם תודעת הרוח הפנימית. השתמשו בקרן הלייזר של הרוח שבכם כדי ללכוד את ערפילי השקר ולפזר אותם.

הימנעות, אינטואיציה ושינוי

אחד מהנרטיבים המשמעותיים שפועמים בנפש כעת, הוא נרטיב ההימנעות. כשאתם נמנעים מביטוי של עצמכם, אתם צריכים למצוא לעצמכם הסחות דעת. כדי לא לשמוע את הקול הפנימי, את האינטואיציה והתשוקה ליצירה, לחשיפה ולתקשורת.

אינכם בנויים בצורה כזו הדורשת מכם כלים מיוחדים כדי להיות מחוברים לעצמכם. הנכם מחוברים לעצמכם באופן טבעי. אתם זקוקים להסחות דעת ולמניפולציות על הרוח, כדי לא להיות מחוברים לעצמכם!

שימו לב באילו הסחות דעת אתם משתמשים כדי להימנע מעצמכם, ממה שרוצה להיאמר מתוככם החוצה אל העולם, ממה שמשתוקק ללבלב בכם, ועצרו. הפסיקו לשלוט בעצמכם, אפשרו, עצרו בכוח, עצרו בבת אחת מתוך הפעלה של כוח רצון והיו עם עצמכם בשקט, בלי הסחות דעת, למרות קושי הפחד והכאב הכרוך בכך. הוא יחלוף ואז תעלה התשוקה, תעלה הקריאה האינטואיטיבית של הנשמה המכוונת אתכם. זהו את ההימנעות והפסיקו אותה. זה השינוי היחיד שאתם באמת משתוקקים לו בחייכם, כיוון שהוא זה שיוליד את שפע היצירה, היחסים והמתנות המייחלות להגיע אל חיקכם. אז הכל יקרה, כי אתם תקרו.

אם אינכם מבינים את המציאות שלכם, התבוננו סביבכם. הבתים שאתם חיים בהם מייצגים את האנרגיה שלכם, האזור שבו אתם גרים, מקום העבודה שלכם, מצבכם הכלכלי, החברים שלכם, הקשרים המשפחתיים שלכם, כל אלו מציגים עבורכם את השלכת עולמכם הפנימי על המציאות.

כאשר אתם מרגישים שהחשכה סוגרת עליכם, היכנסו פנימה וחושו את עצמכם. ברגע שתחושו את עצמכם, תתחברו למקור האור שבכם אשר יושלך על החשכה ויאזן אותה.  המשיכה שלכם אל יחסים מסוימים והתנסויות מסוימות הפועלות על מנגנוני המשיכה-דחייה, מציגים לכם היכן אתם עדיין יוצאים אל העולם מתוך אנרגיה ישנה של הצמדות וכאב. המשיכה הזו מבקשת ריפוי והתמרה, של זווית הראייה על המצב, של תשוקה לשנות את חייכם אל בחירות גבוהות יותר ההולמות את התנסותה של הרוח.

אם אתם מבקשים שינוי בחייכם, אל תבחרו מתוך תחושה של מחסור, רגשי או חומרי. הפסיקו לערוך עסקאות ומסחר ביחסים שלכם, המתינו והיכנסו פנימה, מצאו את האור והתשוקה שלכם, והקרינו אותו על רקמת החשכה, רקמת הפוטנציאלים הממתינים להגשמה.

החושך במציאות שלכם רק מזמין אתכם למצוא ולהביא יותר אור מבפנים. לדייק את השדה החשמלי והמגנטי שלכם, כדי שתוכלו למשוך עבור עצמכם פוטנציאלים חדשים להגשמה.

הכל נמצא עבורכם סביבכם תמיד. כך מתוכננת הבריאה. כיוון שכל מציאות החומר מורכבת מיסודות האדמה, האוויר, האש והמים, הכול נמצא בהישג ידכם. אם חסרה לכם אדמה, צאו החוצה והתחברו אליה דרך גופכם. כך עשו עם כל היסודות. ברגע שגופכם ונפשכם יתאזנו, יהיה לכם פשוט וקל ליצור שינויים ממשיים בחייכם.

שיפלו עלינו הגשמים

שיבכו עלינו הרבה

בעתותינו 

אנו מברכים על הדמעות

כמו היו דעת לב השחקים

 

שתכסה האדמה ותפתח את הזרע

בעתותינו

אנו מברכים על החולות

כמו היו פרורי לחם 

קודש הדרכים אל בתי חלומותינו

 

שתשרוף האש ולא נדע פחד

בעתותינו

אנו מברכים על הלהבות

כמו היו גן של עדן

כשכל מה שצריך למות, מת 

וקם מן האפר, אחר, אמת

 

שתשתולל הרוח

ותנשוב שריקותיה

בעתותינו

אנו מברכים על מנגינות

כי הן הד

לאהבה שבין הפעימות.

 

הכל כבר כאן, כי כזו היא הרוח וכזה הוא הבית.

שנה טובה ושופעת תשוקה ויצירה.

שלכם, תמר קפואנו