ארבעה סוגים של מערכות יחסים עם נשמה עמיתה המדריכות את חייכם

מת׳או סול

יולי 2016

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

רובנו מגדירים נשמה עמיתה כשותף רומנטי מושלם שיגשים כל היבט של ישותנו. נשמות עמיתות מסונכרנות עמנו, הן תומכות, סקסיות, חכמות, מצחיקות וייקחו חלק בסיפור ״חיו באושר ועושר עד היום הזה״ שלנו.

האמת היא שהחיים אינם פשוטים כל כך.

מהי בדיוק נשמה עמיתה?

נשמה עמיתה היא חברה במשפחת הנשמה שלכם. אלה הן נשמות שנכנסות לחיינו מסיבה זו או אחרת, והן יכולות להיות קרובי משפחה, ידידים, עמיתים לעבודה, שכנים, מאהבים ואפילו אויבים.

לכולנו יש נשמה וכאשר אנו פוגשים בנשמות אחרות בחיינו, החיכוך של המפגש בין שני כוחות האנרגיה יכול ליצור השפעות מאתגרות ומרתקות שונות. נשמות מסוימות ירגישו כאילו הכירו זו את זו בתקופת חיים קודמת, חלקן ילחמו זו בזו ואחרות ירגישו בנוח בחברת הנשמה האחרת.

ביסודו של דבר, חלק מהנשמות שאנו פוגשים בחיינו יסייעו לנו לצמוח באהבה ובחוכמה, בעוד שאחרות יעזרו לנו ללמוד שיעורי חיים קשים או אמיתות אוניברסליות.

אין זה משנה כמה קצר הוא המפגש, לכל נשמה שנכנסת לחיינו יש את הפוטנציאל לספק רגע משנה חיים משמעותי; אפילו אותה נערה שחייכה אליך מחלון האוטובוס החולף.

נשמות עמיתות משמשות כהשתקפויות שלנו. מה שאנו רואים בנשמה אחרת משקף את הנשמה שלנו.

כאשר אנו מסוגלים לראות נשמות אחרות כ״עמיתות״ (ובכלל זה את אויבינו), כבני המשפחה שלנו שהגיעו כדי ללמד אותנו שיעורי חיים, אז התפיסה שלנו כולה והיחס שלנו לאנשים אחרים משתנים לגמרי.

סוגים שונים של נשמות עמיתות

בשפתנו יש לנו את המילה ״ידיד״ ואת המילה ״נשמה עמיתה״ (soul mate) שהיא רומנטית מטבעה. אך איך תתארו מישהו שנמצא באמצע שתי המילים הללו? מישהו שהוא יותר מ״סתם ידיד״ אבל שחסר את המשיכה הרומנטית והמינית של ״נשמה עמיתה״?

עלינו למצוא מילים חדשות כדי לתאור את מערכות היחסים הללו שיש לנו עם אנשים אחרים. הנה כמה מילים שיכולות לסייע לנו לאפיין את הקשרים העמוקים הללו שבחיינו:

ידיד נשמה

זהו הסוג השכיח ביותר של מערכת יחסים. אלה הם האנשים בחייכם שבחרתם משום שהאגו, האינטליגנציה או הרגשות שלכם נמצאים בהרמוניה עם שלהם. במהותו של דבר, אתם חולקים את אותם הטעמים, תחומי העניין, האמונות, חוש ההומור והערכים.

בעוד שקשר זה אינו כה עמוק כמו מלווה נשמה (בן לוויה), חברתו של ידיד נשמה יוצרת חיכוך מועט. לפעמים ידידי נשמה הופכים למורי נשמה, אבל בדרך כלל אתם אלה שבוחרים את ידידי הנשמה שלכם, כיוון שאתם תופסים את העולם בדרך דומה להם.

מורה נשמה

מורי נשמה הם כל אותם אנשים בחייכם שבאו ללמד אתכם שיעור. הם לא בהכרח מלמדים אתכם בכוונה, אך תכופות הם מספקים מצבים מאתגרים בחייכם, מצבים שיהיה עליכם להתגבר עליהם וללמוד מהם.

מורי נשמה מגיעים לעתים קרובות בצורת בני משפחה, ידידים, מכרים, מאהבים מן העבר, מפגשים חטופים ואפילו אויבים. אתם מושכים אותם אל חייכם כיוון שעליכם ללמוד מהם דבר מה. לדוגמה, חלקם מלמדים אתכם לנהוג בסובלנות כלפי הנהג שלא מאותת לפני שהוא עובר נתיב, להפסיק ליפול ברשתם של ״גברים רעים״ בהם אתן פוגשות, או לפתח חמלה והבנה רבות יותר לדרך החיים והאמונות של אחרים.

בדרך כלל, כל חיכוך במערכות יחסים הוא אי יכולת להכיר בדבר מה בתוכנו, או במילים אחרות, התנגדות לשיעורים שמורי הנשמה שלנו מלמדים אותנו. לעולם לא נשנה אנשים אחרים אלא אם הם פתוחים לשינוי, אבל אנו יכולים לשנות את עצמנו.

נשמה מלווה (בן-לוויה)

סוג זה מתקרב במידה הרבה ביותר למה שאנו מגדירים כ״נשמה עמיתה״ ביחס לציפיות למשיכה רומנטית. מלווי נשמה יכולים להיות גברים או נשים, ידידים או קרובי משפחה. בעוד שידידי נשמה נמצאים עמנו בהרמוניה באמצעות זהויות האגו שלהם, מלווי נשמה חווים עמנו הרמוניה נשמתית. מסיבה זו, טבע מערכת היחסים של נשמה מלווה הוא ממושך ויציב הרבה יותר מאשר ידיד נשמה.

פעמים רבות מערכות היחסים שאתם מפתחים עם אנשים אלה יגרמו לכם להרגיש כאילו אתם מכירים אותם במשך מאות בשנים, אפילו מגלגולים קודמים. עם נשמה מלווה קיימת הבנה רבה ועמוקה של האדם האחר, ותחושה ששניכם משדרים על אותו ״גל״ של מחשבות ורגשות. תכופות, חיבורים אלה נמשכים כל החיים.

בני לוויה אלה חולקים הן את תכונות ידידי הנשמה והן את תכונות מורי הנשמה, בכך שהם חווים עמנו הרמוניה של האגו, וכמו כן מלמדים אותנו, מסייעים לנו ללמוד ולהתפתח, ללא החיכוך של מורה הנשמה, משום שבני לוויה חולקים עמנו באהבה את המסע. אחת הסיבות לעומק ולהרמוניה אלו היא משום שהם חולקים איתנו בדרך כלל את אותו גיל נשמה.

נשמה תאומה

היוונים הקדומים האמינו שהנשמות שלנו היו פעם שלמות ושהאלים חילקו אותן לשני חצאים שונים, וברגע שנמצא את החצי האחר שלנו, נהפוך שלמים שוב. זוהי מהות הנשמות התאומות.

מציאת הנשמה התאומה שלנו דומה תכופות למציאת חלק מעצמנו שהיה חסר. רבים מתארים את התחושה הזו כ״שיבה הביתה״, או מפתחים תחושת שלמות רבה יותר בנוכחות האדם האחר. נשמות תאומות חולקות מטרות נשמה משלימות ותואמות והטבע הרוחני שלהן נמצא תכופות בהרמוניה זו עם זו. הן גם חוות רמות גבוהות של נחמה זו עם זו שאותן לא ניתן לחוות במערכות יחסים אחרות, והן משלימות זו את זו בדרכים רבות באמצעות נקודות הכוח והחולשה שלהן.

מעניין לציין שהתפתחות גיל הנשמה ממלאת תפקיד משמעותי במערכות יחסים של נשמות תאומות. נשמות עתיקות ובוגרות, לדוגמה, מכווננות  יותר למציאת הנשמות התאומות שלהן משום שהן מסוגלות לחוות אהבה שלווה ושמחה רבות יותר, שמקורן אינו התאהבות שטחית. אהבה זו יכולה להבסס על חיבה ללא תנאי שמחייבת התפתחות רוחנית משמעותית, הגוברת תחילה על הפחדים וההתקשרויות הרכושניות שכרוכות ברוב מערכות היחסים הטיפוסיות.

בסופו של דבר, חשוב לזכור שאף אחת ממערכות היחסים הללו אינה טובה יותר או גרועה יותר מן האחרת – כל אחת מהן משרתת מטרה בהתפתחות הרוחנית ובריפוי שלנו.

מדוע נשמות עמיתות נכנסות לחיינו

קיימות שלוש דרכים שבאמצעותן נשמה עמיתה נכנסת לחיינו והן: בגין סיבה, לעונה ולכל החיים.

חשוב להכיר הבחנה זו כיוון שברגע שאתם יודעים מדוע נשמה עמיתה נכנסה אל חייכם, אתם יכולים לדעת מה לצפות מהקשר. לדוגמה, לעתים קרובות ניתן לראות בני זוג שנאחזים בפרח המת של מערכת היחסים, שפעם פרח אבל שהגיע לסוף העונה. בואו נבחן דרכים אלה מקרוב:

בגין סיבה

כאשר אתם פוגשים נשמה עמיתה בגלל סיבה, הדבר מתרחש בדרך כלל כדי לענות על צורך שבא לידי ביטוי בחייכם. הוא יכול להיות הדרכה, סיוע בזמנים קשים, תמיכה, שיחות עמוקות או פשוט נוכחות עבורכם מבחינה פיזית, רגשית או רוחנית. נשמה עמיתה יכולה להיות חלק מחייכם למשך רגע קט או תקופת חיים, בהתחשב בסוג מערכת היחסים שיש לכם עם אותה נשמה עמיתה.

לעונה

יש נשמות עמיתות שנכנסות לחיינו למשך עונה, או אנשים שנכנסים לחיינו באופן זמני. אנשים אלה משמשים כזרזים לשיתוף, להתפתחות וללמידה, או הם עשויים להופיע ברגע שבו אנו צריכים להתגבר על הפחדים שלנו מפני פגיעות, או כאשר אנו זקוקים למישהו שיאתגר את מערכת האמונה שלנו, או אפילו כאשר אנו צריכים לגלות תשוקה אליה לא היינו מודעים. ללא קשר לסיבה, נשמות עמיתות אלה הן עונתיות בלבד ועוזבות ברגע שהמתנה שלהן ניתנה לנו.

למשך כל החיים

מערכות יחסים הנמשכות תקופת חיים הן בעיקר קשרים של נשמות תאומות. הן מלמדות אותנו שיעורים שהם כה עמוקים, כה מורכבים שמחייבים תקופת חיים של צמיחה אוהבת עם האחר כדי שניתן יהיה להטמיעם עמוקות.

בקשרים הנמשכים כל החיים, כוחו של האדם האחד משמש לחיזוק האחר, וההרמוניה שבין שתי הנשמות התאומות היא כה שלווה וזורמת היטב כל כך שתכופות היחסים נמשכים כל החיים. יחסים אלה הם נדירים ויקרי ערך כיהלומים, ועלינו להרגיש מבורכים ביותר אם אנו פוגשים בהם בחיינו.

~~~

קיימות נשמות עמיתות רבות אינספור בעולם שבהן נפגוש במהלך חיינו. חלקן ילמדו אותנו משהו חדש, אחרות יחלקו עמנו את שמחתנו. בעוד שחלקן ילוו אותנו רק כמה חודשים או שנים, אחרות יהיו עמנו למשך כל חיינו.

בעזרת שיעורים ורגעים משותפים אלה של אושר וחסד, אנו לומדים להתפתח רוחנית ולמצוא את השלמות שלנו כבני אנוש.