אני הניצוץ האלוהי

הפשטות והקלילות של הקיום

יערה בויום-קפלן

נובמבר 2016

עריכה לשונית: סמדר ברגמן

 

במהותנו הראשונית, הבראשיתית, נולדנו כדי להביא את הניצוץ האלוהי שבכל אחת ואחד מאיתנו לכדי ביטוי. במרוצת השנים, החיים, תקופות החיים, לכל אחד ואחת מאיתנו עומעם או כבה האור הפנימי.

תחושת האור וקיום הניצוץ שבנו קשורים לאהבה, לאמון ולערך עצמי; קשורים לאישור הקיימות שבנו.

כל דת, אמונה ומשנת חיים סדורה מבקשת למצוא את הדרך להדליק ולהגביר את תחושת האור הפנימית.

לשאלה מהי הסיבה שבני האדם, כמעט כולם, בלי יוצאים מן הכלל, חווים במהלך חייהם את תחושת הנפרדות מן האור, ניתנו פרשנויות רבות ושונות במהלך ההיסטוריה האנושית. חלקן טוענות לחטא קדום, למשגה, לגאווה ועוד. אך למען האמת זוהי המהות של חיינו: להשיב את תחושת החיבור לאלוהי, להעיר בתוכנו את הזיק האלוהי, להדליק את הניצוץ בתוכנו  מתוך אישור פנימי עמוק ומשם ייווצר שוב החיבור אל הבריאה. ללמוד ולאפשר את היכולת להדליק את הניצוץ האלוהי ולהאיר את חיינו בתחושת חיבור אינסופי לאור השמחה, התקווה, ההנאה והאושר.

לא מתוך נהנתנות גרידא, אלא מתוך חוויה שקיימת משמעות עמוקה להיותנו כאן, בצלם דמותו של מעשה הבריאה; לחוות את הרגע דרך קשת הרגשות, לעתים גם דרך הכאב ולהמשיך בתנועת החיים, בקלילות.

מצב זה יתאפשר ככל שהאמון, האהבה והערך העצמי יתחזקו, ככל שתגדל יכולתו של אדם לחוש אישור פנימי עמוק לקיימותו, לערך הרב שבהיותו. בדקו עם עצמכם ואמרו במשך כמה דקות שוב ושוב את המשפט: “אני הניצוץ של האור האלוהי. אני ההרמוניה והאהבה”.

בדקו אילו תחושות ורגשות עולים בכם. חלקכם יחושו מיד התרגשות והודיה ולאחריה גם תחושת ספק. “האומנם?”, “נכון, אבל לא מספיק…”. אולי אפילו התנגדות בתואנה שמדובר במגלומניה, בשגעון גדלות, בדמיונות של הנפש כדי למצוא סיבתיות לקיומנו חסר המשמעות….”.

כמה נחבלנו בחיינו עד שאין בנו מקום להאמין, לאהוב ולהעריך את קיומנו, כפי שהוא. ישנם משמעות וערך לעצם קיומנו גם מבלי שנעשה דבר, מבלי שנוכיח את עצמנו במערכות יחסים או בקריירה.

מתוך רצון לחוש את אותם ערך ואישור קיימות, אנו רודפים אחר אישורים חיצוניים לנו, דרך בני זוגנו, ילדינו, הורינו וחברינו. אישורים אלו אף פעם לא ימלאו את תחושת החסר. הבור הפנימי לא יתמלא לעולם כל עוד הוא מוזן אך ורק מסביבתו, הוא ימשיך לא להיות בטוח בערכו ולהטיל ספק בניצוץ האלוהי שבו, כל עוד ישאב ויוזן מסביבתו. לעתים תעלה תחושת ערך שקרית, כל עוד התזונה מן הסביבה מתפקדת, אך ברגע שמסיבה כלשהי יואט או יופסק הזרם – האמון, הערך העצמי והאישור לקיימות יתעמעמו ואף ייאבדו.

אישור הקיימות אינו תלוי הצלחה, באי הצלחה. נהפוך הוא, ברגע שאישור הקיימות קיים באדם הוא מאפשר לו להתרומם בקלות מכל מפלה ומעידה ולא להפכם לכישלון ולאכזבה צרובה. אדם שערכו העצמי ואישורו הפנימי מתקיימים, נוהג ממש כתינוק הלומד ללכת: אם נפל, מבכה את המכה ומתרומם בשנית, עד תצלח הליכתו.

כמה אנרגיה אנו משקיעים במאמץ לקבל אישור מסביבתנו, כמה אנרגיה מוזרמת לרצון להציג לסביבה “תמונת אני” נעימה שתקבל אישור וחיזוק. אכן, אנו יצורים חברותיים וזקוקים לזולתנו, אך על אישור הקיימות והערך העצמי לנבוע ממקום פנימי עמוק, המאפשר מרחב לטעויות, להתנסויות וללמידה.

בגופנו שוכנת תחנה אנרגטית שמחברת אותנו אל הכלל בזוגיות, במערכות יחסים, בתקשורת אישית ובינאישית והיא מופעלת בהתאם למצב אישור הקיימות שבנו. התחנה יושבת במפתח הלב, בין מקלעת השמש לצ’אקרת הלב.

תחנה זו קיימת ופועלת בכל אדם באופנים ובדרכי ביטוי שונים: לאחד תהיה סגורה דווקא בתחום הזוגיות, לאחר בקשרים חברתיים, לשלישי בקריירה ובפרנסה. אך כל אדם שאישורו הפנימי אינו מעוגן יחוש בה כתחושת נפרדות, כחוסר שייכות בתחום אחד או בכמה תחומים בו זמנית לכלל החברה.

הריפוי לערכנו הוא ראשית בידיעה, בהסכמה ובהתכוונות לפעול בעד עצמנו. הסכמה לתת מרחב ומקום לכל מה שמנוגד לאותה אהבה עצמית לעלות, להישמע ולהירפא. לשמוע את הקולות שמדברים בתוכנו ושמייצרים את אותה תחושת אי שייכות ונפרדות מן הכלל. הם אלו שיאפשרו לנו לאתר את המיקום שבו נוצרה בתוכנו מחשבה שלילית על עצמנו. המיקום המדויק שבו הוטמן זרע המחשבה, אשר ממנה נוצרה פגיעה באהבתנו ובערכנו העצמי.

ככל שנתוודע לזרעים שנטמנו בנו, שיצרו קולות והחלטות, שעליהם הושתת מערך אמונות ותפיסות עולם רבות, כך תודעתנו תוכל להתרחב ולאפשר התבוננות נוספת, התבוננות רכה ומכילה לפגיעות הישנות.

האהבה העצמית, האמון והערך העצמי יתחזקו ויתגבשו ככל שיתאפשר מרחב הכלה לקולות אלו.

ברגע שאדם חווה אישור קיימות פנימי, הוא נפתח בחיבורו אל הכלל וחש תמיכה עצומה מסביבתו, כזו שפילל אליה כל חייו ושכעת באה אליו בקלילות וללא מאמץ. הוא כמעט ואינו חווה התנגדות מסביבתו, כי אינו מזמן זאת לעצמו.

היו הניצוץ. חוו את החיבור וחושו בקלילות החיים.

בשאיפה צבעוני

יערה בויום-קפלן – מרפאה בתקשור, מטפלת בריברסינג (נשימה מעגלית), מכשירה ומנחה מרפאים בתקשור ובפתיחת תדרים.

ליצירת קשר: 0526770273

yaarabk@gmail.com

https://yaara-buium-kaplan.co.il/