איך להסיר מחסומים מצ׳אקרת הלב שלכם ולפתוח אותה

מאת: טאנאז

מאנגלית: סמדר ברגמן

צ׳אקרת הלב שלכם היא מקום המפגש בין גופכם לבין הנשמה שלכם. היא הגשר או נקודת האמצע שבין הנשמה שאתם לבין הגוף האנושי הפיזי שאתם.

בחיים האלה, עלינו לשלם חשבונות, להתגבר על פחדים, לעבוד עם האגו ולציית לכללים. אבל לא זה סך כל המהות שלנו.

איננו רק גוף שנשלח לכאן כדי לשלם חשבונות, אנו נשמה שנמצאת כאן לטובת משימה רוחנית. אנו נשמה החווה חוויה אנושית, ומקום מפגש זה של הנשמה והאנושי הוא צ׳אקרת הלב.

יש לנו שבע צ׳אקרות או שבעה מרכזי אנרגיה עיקריים בגוף, וצ׳אקרת הלב, הממוקמת באזור החזה, היא המקום שבו אנו לומדים לצעוד על הקרקע בכיוון יציב ובטוח, בעודנו הולכים בעקבות הנשמה שלנו, האינטואיציה שלנו וחוכמת היקום.

צ׳אקרת הלב שלנו פעילה במיוחד בעת עונת מזל אריה, והיא מושלת באזור החזה, הריאות, השדיים ומחזור הדם.

ממש כמו הדם שזורם דרך הורידים שלנו, צ׳אקרת הלב שלנו מסוגלת פוטנציאלית לזרום מבעד לכל גופנו, להביא לנו חיוניות ואנרגיית כוח חיים.

חלק מסמל צ׳אקרת הלב הוא כוכב בעל שישה חודים העשוי משני משולשיםהאחד מצביע מעלה והשני מטה (מגן דוד).

המשולש המצביע מעלה מסמל את הצורך להתעלות ולהתעורר. הצורך לשאוף לדברים טובים יותר ולרומם את חיינו. בהתחשב במהות מסע הנשמה שלנו, לכולנו דברים שונים שאנו לומדים כדי להתעלות בעזרתם. לכולנו דרכים שבאמצעותן אנו משפרים את עצמנו ואת חיינו.

המשולש המצביע מטה מסמל את המקור הזורם מהשמים ואל ההוויה שלנו. הוא מסמל את הצורך שלנו להתקרקע ולציית לכללי החברה והמגבלות האנושיות, בעודנו זוכרים מי אנו באמת.

צ׳אקרת הלב שלנו היא המקום שבו מופיעות התשובות לשאלות שלנו. היא המקום שבו אנו יכולים להבין מה משמח אותנו, מה מהות נתיב הנשמה שלנו, ומה צריכים להיות הצעדים הבאים שלנו. צ׳אקרת הלב שלנו היא המקום שבו אנו יכולים לחבר את הצרכים והרצונות האנושיים שלנו עם תשוקות הנשמה שלנו.

כאשר צ׳אקרת הלב שלנו פתוחה וערוכה, אנו מרגישים בטוחים, מלאי השראה ומלאים בתכלית.

בכל פעם שאנו מאבדים את התקווה או האמונה שלנו בעולם, בכל פעם שאנו מרגישים מיואשים או סגורים בפני העולם או בפני אחרים, בכל פעם שאנו מגלים שאיבדנו אמונה או אמון באנשים אחרים, הסיבה לכך יכולה להיות שצ׳אקרת הלב שלנו נסגרה.

צ׳אקרת הלב שלנו היא יקרת ערך וכאשר אנו חווים כאב לב, בגידה, כאב ואבל, הלב שלנו בונה חומות כדי להגן על עצמו.

ללא תשומת לבנו, החומות הללו נשארות וחוסמות את יכולתנו להיפתח לאהבה שיש לנו כלפי עצמנו, כלפי אנשים אחרים וכלפי העולם.

כאשר צ׳אקרת הלב שלנו חסומה התוצאה יכולה להיות:

 • תחושה של היעדר תכלית.
 • מרירות וכעס כלפי החיים וכלפי אנשים אחרים.
 • צורך להאשים או לשפוט אחרים.
 • מחלות לב, שד או מחלות הקשורות במחזור הדם.
 • קושי לבטוח באחרים או לוותר על שליטה.
 • תחושת בדידות או ניתוק מאחרים.
 • ניתוק מהרגשות שלכם או חוסר יכולת להתחבר אליהם.
 • אתם מצוברחים, רגישים או עצבנים יתר על המידה.
 • אתם תלותיים או זקוקים לעצמאות במידה מוגזמת.
 • אתם מנהים מערכות יחסים מתוחות.
 • יש בכם שנאה עצמית או שיפוט עצמי.
 • אתם חשים תחושות של ״התעלמות״ או אדישות בנוגע לדברים שפעם היו חשובים לכם.

בכל הקשור לטיפול בצ׳אקרת הלב, אהבה רבה יותר היא תמיד התשובה. ברגע שנתחיל להלקות את עצמנו, לבייש את עצמנו או להאשים אחרים, החומה שסביב לבנו פשוט תהפוך חזקה יותר.

הדרך המובילה ללב היא חביבות אוהבת ועדינה. אנו מתחילים עם עצמנו, ואז מרחיבים זאת לאנשים אחרים, לחיים שלנו, ואז לעולם

אם אתם מרגישים שצ׳אקרת הלב שלכם זקוקה למעט אהבה, אם אתם רוצים למצוא שוב את השמחה שלכם, להרגיש שוב אהבה, או להיערך עם הנשמה שלכם ועם גופכם, כך תוכלו להפעיל ולפתוח את צ׳אקרת הלב שלכם:

כיצד לפתוח ולהעיר את צ׳אקרת הלב:

 1. שבו בתנוחה נוחה ובמקום שקט. אם אתם יכולים עשו זאת בטבע. נשמו 3-4 נשימות עמוקות כדי להרגיע את עצמכם. הניחו את ידכם במרכז החזה שלכם.
 2. התחילו להניע אותה בסיבובים כנגד כיוון השעון, דמיינו שאתם השעון. (היד שלכם תנוע ימינה). חזרו על תנועה זו 100 פעמים. בעודכם עושים זאת, דמיינו שאתם מנקים, משחררים ומסלקים כל חסימות שהן מצ׳אקרת הלב שלכם.
 3. לאחר שביצעתם 100 סיבובים, נערו את כף ידכם והתחילו להניע אותה עם כיוון השעון (לשמאלכם). בעודכם עושים זאת, דמיינו שאתם פותחים את צ׳אקרת הלב שלכם. פשוט התבוננו בכל תחושה שאולי תרגישו. חזרו על כך 100 פעמים.
 4. כעת, הניחו את כפות ידיכם על הירכיים שלכם, עצמו את עיניכם ודמיינו את צ׳אקרת הלב שלכם כפרח לוטוס יפהפה. ראו אותה כניצן קטן ואז ראו כיצד הפרח נפתח והופך זוהר ויפהפה. החזיקו בדימוי זה בראשכם זמן ממושך ככל שתוכלו.

חזרו על תרגיל זה בכל יום במידת הנדרש. אתם עשויים להבחין בתחושות שונות או ברטטי אנרגיה שונים בעת שאתם יוצרים את המעגלים. הקשיבו לגופכם. אם אתם חשים מתוחים מדי, אתם יכולים לבצע סיבובים רבים יותר, אתם יכולים גם להקטין או להגדיל אותם כרצונכם. הרגישו חופשיים להניח לכף היד שלכם לרחף כמה סנטימטרים מעל החזה שלכם, אם כך אתם מעדיפים. האינטואיציה שלכם תדריך אתכם!

כעת, כאשר צ׳אקרת הלב שלכם נקייה ופתוחה, הנה כמה הצעות שיסייעו לכם לשמור עליה חופשיה ממחסומים:

 1. נסו להפוך מודעים לכל דבר שחוסם את צ׳אקרת הלב שלכם. מדטו או נסו להרגיש אילו הרגלים, זכרונות, פחדים או דפוסים תורמים למחסומים שסביב לבכם. אתם יכולים גם לנסות תרגיל כתיבה זה: כתבו בראש הדף שלכם: ״חסמתי את עצמי מלתת ולקבל אהבה כיוון ש״ כוונו טיימר לעשרים דקות ואז התחילו לכתוב כל דבר שצץ בראשכם, אפילו אם אין לו שום קשר למה שכתבתם למעלה. המשיכו לכתוב עד שנגמר הזמן. קראו מה כתבתם וראו האם הגיעו אליכם תובנות כלשהן.
 2. בטאו בחופשיות את הרגשות האמיתיים שלכם. כאשר אתם מדחיקים את התחושות שלכם או מנסים להסתיר את הרגשות האמיתיים שלכם באמצעות חיוך, הדבר עלול לתרום למחסומים באזור זה. היו אמיתיים עם עצמכם, ואל תפחדו מאותם רגשות כבדים ושליליים.
 3. ורוד וירוק הם צבעים שמשוייכים לצ׳אקרת הלב, ולכן נסו להקיף את עצמכם בצבעים הללו כמה שאפשר. אכילת מזונות בעלי צבע טבעי של ורוד וירוק וענידת קריסטלים בצבעים הללו יכולות אף הן לסייע. כמה קריסטלים המשוייכים לצ׳אקרת הלב כוללים אמרלד, טורמלין ירוק או ורוד, מלכיט, ג׳ייד ורוז קוורץ.
 4. תרגלו אהבה עצמית רבה! לא מדובר רק ברחצה באמבטיה מפנקת, מדובר גם בהצבת גבולות, באמירת ״כן״ לעצמכם ו״לא״ לאנשים אחרים, ובלקיחת אחריות כלפי המחשבות, התחושות והפעולות שלכם.
 5. הניעו ומתחו את גופכם בדרך שתאפשר לאזור החזה שלכם להיפתח אל העולם. קיימות תנוחות יוגה רבות לשם כך או אתם יכולים לנסות את התרגיל הזה: שבו בישיבה מזרחית על הרצפה והושיטו את זרועותיכם הישר לפנים כאשר האגודלים שלכם מצביעים כלפי מעלה. קחו שאיפה עמוקה ואז בעת הנשיפה פתחו את זרועותיכם לצדדים כמה שרק ניתן. אז שאפו והחזירו את הזרועות שלכם למרכז. עשו זאת למשך 30 נשימות.
 6. המריצו את צ׳אקרת הלב על ידי שימוש בצלילים כגון קערות טיבטיות המיועדות לצ׳אקרת הלב, פעמונים, גונג ושירה. הצליל ״יאם״ (YAM) קשור לצ׳אקרת הלב, תוכלו לשיר אותו בתדרים ובטונים שונים ולראות מה מהדהד בכם באופן הטוב ביותר.
 7. רוז, רוזגרניום ופפרמינט הם שמנים ארומטיים שמשוייכים לצ׳אקרת הלב. ערבבו שמנים אלה עם שמן נשא או קרם לחות פשוט ועסו אותם אל אזור החזה לאחר הרחצה או לפני שאתם הולכים לישון.
 8. בצעו פעולות של חביבות, הודיה וחמלה על בסיס יוםיומי. ככל שתביאו את הרגשות הללו אל תוך חייכם, כך תהפכו חזקים יותר וערוכים יותר עם רטט צ׳אקרת הלב שלכם.
 9. אל תפחדו לשחרר מערכות יחסים רעילות ולהמשיך לבנות וליצור מערכות יחסים חיוביות עם אנשים אחרים. בניית קשרים משמעותיים ויצירת קשר עין בעת שאתם מקיימים אינטראקציה עם אנשים אחרים הן דרך נהדרת לחזק את צ׳אקרת הלב שלכם.
 10. נסו להרבות לדבר ולהגיב מהלב ככל האפשר. לפני שאתם מקבלים החלטה, כותבים מייל או נוקטים בפעולה לגבי דבר מה, ראו אם אתם יכולים להתכוונן תחילה אל אנרגיית הלב  שלכם וראו אילו חוכמה או הדרכה היא נושאת. אתם יכולים לדמיין את אנרגיית הלב שלכם צפה מעלה אל תוך התודעה שלכם ואל אזור הגרון שלכם, עוטפת את המחשבות והמילים שלכם.

כאשר אתם מתנהלים בעולם כאשר צ׳אקרת הלב שלכם פתוחה, הדבר מאפשר לכם להתחבר לאהבה שאתם. הדבר מאפשר לכם לתת ולקבל אהבה, ולהרגיש תמיד בטוחים ומוגנים בעצמכם.

נסו את התרגילים הללו וראו אם אתם יכולים להתנהל בעולם בלב פתוח.