איך לחסל דפוסי מחשבה שליליים

סטיב פאוולינה

נכתב בשנת 2006

מאנגלית: סמדר ברגמן

נניח שיש לכם הרגל רע שבו אתם שוקעים יתר על המידה במחשבות שליליות כלשהן. ונניח שאין התגשמות פיזית חיצונית המשוייכת למחשבות הללו. זו רק חשיבה שלילית, כגון: ״אני כל כך מדוכא/ת״ או ״אני שונא/ת את העבודה שלי״ או ״אני לא יכול/ה לעשות את זה״ או ״אני שונא/ת להיות שמן/שמנה״. איך תוכלו לחסל הרגל רע כאשר כולו מצוי בראשכם?

למעשה קיימות כמה דרכים להתנייה מחדש של דפוס מחשבה שלילי. הרעיון הבסיסי הוא להחליף את הדפוס הישן בדפוס חדש. התנגדות מנטלית למחשבה השלילית רק תחזור כבומרנגאתם פשוט תחזקו אותה ותהפכו אותה לגרועה אף יותר. ככל שאתם ממשיכים ״לירות״ את אותם נוירונים באותה הדרך, כך הדפוס הופך חזק יותר.

יש שיטה קטנה שאני משתמש בה כדי לשבור דפוסי מחשבה שליליים. ביסודו של דבר, זה משהו שהמצאתי מתוך צירוף של השיטה NLP וטכניקת זיכרון הידועה בשם ״קישור״ או ״חיבור״. אני סבור שהשיטה הראשונה לבדה חלשה ולא אפקטיבית, אבל השילוב עובד היטב עבורי.

במקום לנסות להתנגד לדפוס המחשבה השלילי, אתם תכוונו אותו מחדש. חשבו על כך כעל קונגפו מנטלי. קחו את האנרגיה של המחשבה השלילית ותעלו אותה מחדש למחשבה חיובית. עם מעט התנייה מנטלית, בכל פעם שהמחשבה השלילית מתרחשת, החשיבה שלכם תזרום באופן אוטומטי אל המחשבה החיובית המחוברת אליה. בדומה לכלבים של פבלוב שלמדו להזיל ריר עם צלצול הפעמון.

כך זה עובד:

בואו נניח שהמחשבה השלילית שלכם היא ״תתקולית״, זאת אומרת שאתם שומעים כביכול קול בראשכם שאומר דבר מה שאתם רוצים לשנות, כגון ״אני אידיוט/ית״. אם המחשבה השלילית היא ויזואלית (דימוי מנטלי) או תחושתית (תחושת בטן), אתם יכולים להשתמש בתהליך דומה. במקרים רבים, המחשבה תתממש כשילוב כל השלושה (ויזואלי, קולי ותחושתי).

שלב ראשון: הפכו את המחשבה השלילית לדימוי מנטלי.

קחו את אותו קול קטן והפכו אותו לתמונה מנטלית תואמת. לדוגמה, אם המחשבה שלכם היא ״אני אידיוט/ית״, דמיינו את עצמכם חובשים כובע מטופש, לבושים בצורה אווילית ביותר, ומדלגים כשוטים. ראו את עצמכם מוקפים באנשים אחרים, כולם מצביעים עליכם בעודכם צועקים: ״אני אידיוט/ית״. ככל שהסצינה מוגזמת יותרכך טוב יותר. דמיינו צבעים בוהקים, תנועות רבות וגדולות, תזוזה מהירה ואפילו דימויים מיניים אם הדבר מסייע לכם לזכור. חזרו על הסצינה הזאת שוב ושוב בראשכם עד אשר תגיעו לנקודה שבה חשיבת המחשבה השלילית תעלה דימוי מטופש זה באופן אוטומטי.

אם אתם מתקשים לדמיין, אתם יכולים לעשות את הרשום מעלה באופן שמיעתי. תרגמו את המחשבה השלילית לצליל, כגון זמריר שאתם שרים. בצעו את אותו תהליך בעזרת צליל במקום תמונות דמיוניות. הוא עובד בכל מקרה. אני למשל מעדיף את השיטה הויזואלית.

שלב שני: בחרו מחשבה חלופית עוצמתית.

כעת החליטו איזו מחשבה אתם רוצים לחשוב במקום המחשבה השלילית. ולכן, אם אתם חושבים ״אני אידיוט/ית״, אולי תרצו להחליף זאת במחשבה ״אני מבריק/ה״. בחרו במחשבה שמעצימה אתכם בדרך שפוגעת בהשפעה המחלישה של המחשבה השלילית המקורית.

שלב שלישי: הפכו את המחשבה החיובית לדימוי מנטלי.

כעת חזרו על אותו התהליך שעשיתם בשלב הראשון כדי ליצור מהמחשבה החיובית סצינה מנטלית חדשה. ולכן, עם הדוגמה ״אני מבריק/ה״, תוכלו לדמיין את עצמכם ניצבים זקופים, עומדים כמו סופרמן או סופרוומן עם ידיכם על המותניים. דמיינו שנורה ענקית מופיעה הישר מעל לראשכם. הנורה נדלקת באור מסנוור, ואתם רואים את עצמכם צועקים: ״אני מבבבברררריייייקקקק/הההההה!״ שוב, המשיכו לתרגל סצינה זו עד אשר עצם הופעת האמירה החיובית מעלה אוטומטית את הדימוי המשוייך אליה.

שלב רביעי: קשרו מנטלית את שני הדימויים יחד.

כעת קחו את הדימויים שבשלבים הראשון והשלישי, ובאופן מנטלי הדביקו אותם יחד. בטריק הזה משתמשים בטכניקות זיכרון כגון ״קישור״ או ״חיבור״. אתם רוצים להחליף את הסצינה הראשונה בסצינה השניה. השיטה NLP רוצה שתעברו הישר מהסצינה הראשונה לשניה, אבל אני ממליץ שתנפישו את הסצינה הראשונה אל תוך השניה. מעבר חד הוא בגדר דבק חלש מאוד ותכופות אינו עובד. לכן במקום זאת דמיינו שאתם במאים של סרט. יש לכם סצינת פתיחה וסצינת סיום, ועליכם למלא את האמצע. אבל נותרו לכם רק כמה דקות של סרט, ולכן אתם רוצים למצוא דרך לבצע את המעבר במהירות האפשרית.

לדוגמה, אחד מהמטרידים בסצינה הראשונה עשוי להשליך נורה על גרסת האידיוט שלכם. דמות האידיוט שלכם תופסת את הנורה ומחברת אותה אל קצה ראשה, מעוותת פניה בכאב. הנורה גדלה אז לנורה ענקית והופכת כה זוהרת עד שהיא מסנוורת את המטרידים. אתם תולשים מעליכם את הבגדים המטופשים ומתחתיהם מתגלה גלימה לבנה. אתם ניצבים בגאווה כמו סופרמן וצועקים בביטחון: ״אני ממממבבבבררררייייקקקקק/ההההה!״ המטרידים כורעים על ברכיהם וסוגדים לכם. שוב, ככל שתגזימו בסצינה, כך טוב יותר. ההגזמה מסייעת לכם לזכור את הסצינה, כיוון שהמוחות שלנו מתוכנתים לזכור את הבלתי רגיל.

לאחר שבניתם את כל הסצינה, תרגלו אותה מנטלית כך שתתרחש במהירות. חזרו על כל הסצינה שוב ושוב עד אשר תוכלו לדמיין אותה מתחילתה ועד סופה בתוך 2 שניות, אידיאלית, בתוך שניה אחת. היא אמורה להתרחש במהירות האור, מהר הרבה יותר מכפי שהייתם רואים אותה בעולם האמיתי.

שלב חמישי: ניסוי.

כעת עליכם לבחון את ההכוונה החדשה המנטלית שלכם כדי לראות אם היא עובדת. בדומה להכוונה מחדש לדף ברשתכאשר אתם מכניסים את הדף השלילי הישן, המוח שלכם אמור לבצע הכוונה מחדש אוטומטית לדף החיובי. עצם חשיבת המחשבה השלילית אמורה להעלות במהירות את המחשבה החיובית. אם אתם עושים זאת נכון, לא תוכלו להתנגד לכך. המחשבה השלילית היא הזרז שגורם למוח לכם להריץ את כל הדפוס אוטומטית. ולכן בכל פעם שתחשבו: ״אני אידיוט/ית״, אפילו מבלי שתהיו מודעים לכך, תעלה מיד המחשבה: ״אני מבריק/ה״.

אם מעולם לא עשיתם הדמייה שכזו בעבר, יכול להיות שידרשו לכם כמה דקות או יותר כדי לבצע את כל התהליך. המהירות תגיע עם התרגול. כל העניין יכול להתבצע בשניות, פשוטו כמשמעו, ברגע שתתרגלו אליו. אולם אל תניחו לאיטיות של הפעם הראשונה לייאש אתכם. זו מיומנות נרכשת כמו כל מיומנות אחרת, וקרוב לוודאי שתרגיש מעט מוזרה בפעם הראשונה.

אני ממליץ לכם לבצע ניסיונות עם סוגי דימויים שונים. קרוב לוודאי שתגלו שגרסאות מסוימות יעילות יותר מאחרות. העניקו תשומת לב מיוחדת לאסוציאציה בניגוד לדיסוציאציה. כאשר אתם מבצעים אסוציאציה בסצינה, הדמיון נראה מבעד לעיניכם (משמע, פרספקטיבה של גוף ראשון). כאשר אתם מבצעים דיסוציאציה, הדמיון שלכם נראה מבעד לעיניים של אחרים (משמע, פרספקטיבה של גוף שלישי). אני מקבל בדרך כלל את התוצאות הטובות ביותר כאשר אני מבצע דיסוציאציה בשתי הסצינות. התוצאות שלכם עשויות להיות שונות. יכול להיות שיהיה עליכם לבצע עבודת ״צילום״ מנטלית מסוימת, אם אתם עוברים מאסוציאציה לדיסוציאציה או ההפך, אבל הדבר ניתן לביצוע בעזרת תרגול.

תרגלתי רבות סוג זה של התניה מנטלית בתחילת שנות התשעים. בכל פעם שגיליתי מחשבה שלילית, תלשתי אותה החוצה וכיוונתי אותה מחדש. בתוך כמה ימים, תכנתתי מחדש עשרות דפוסי מחשבה שליליים, ובמהרה התקשיתי להפיק מחשבה או רגש שליליים. הכול כוון מחדש לצד החיובי. אני חושב שבאופן חלקי זוהי הסיבה מדוע הייתי כה בטוח בעצמי בבואי לפתוח עסק עצמאי מיד לאחר סיום הלימודים בקולג׳השתמשתי בהתניה מנטלית כדי לכוון מחדש מחשבות של ספק עצמי להלך רוח של ״אני יכול״. השתמשתי בכך רבות גם בעת הלימודים בקולג׳, ואני בטוח שהדבר סייע לי לסיים את הלימודים מהר יותר מהרגיל. עדיין היה עליי להתמודד עם אתגרים רבים של העולם האמיתי, אך לכל הפחות לא נלחמתי בספק העצמי שלי בוזמנית.

סוג זה של התניה מנטלית העניק לי שליטה מודעת רבה יותר במצבים הפנימיים שלי. היום ההפנמה כה גדולה שאני פשוט עושה זאת באופן אוטומטי מבלי לחשוב. התת מודע שלי נטל את השליטה בנקודה מסוימת, ולכן בכל פעם שחולפת בי מחשבה כגון ״אני לא יכול״, היא הופכת מיד ל״איך אוכל לעשות זאת?״ כך צריך לקרות למעשהעם די תרגול של התניה מנטלית, התת מודע שלכם ייקח את השליטה לידיו. מומחי זיכרון מדווחים באופן דומה שבעזרת תרגול, התת מודע לוקח לידיו שליטה על טכניקות כגון חיבור וקישור, ממש כמו לרכוב על אופניים.

נסו תהליך זה בפעם הבאה שאתם שמים לב שאתם שוקעים במחשבה שלילית. אני חושב שתגלו שהוא מעצים מאוד. והרגישו חופשיים לחלוק זאת עם אנשים אחרים הזקוקים לעידוד מנטלי.