איך להעלות את הרטט הכלכלי שלכם

סטיב פאוולינה

נכתב בשנת 2008

מאנגלית: סמדר ברגמן

במאמר זה אשתף אתכם בכמה טיפים שיעזרו לכם להעלות את הרטט הכלכלי שלכם ולהרחיב את אזור הנוחות הכלכלי שלכם.

אם אתם לא אוהבים את המונח ״רטט״, אל תדאגו בקשר לכךהוא שרירותי גם כך. הרגישו חופשיים להחליף אותו במילים אחרות כגון חדות, מיומנות, אינטליגנציה ואפילו תוצאות.

במשך הזמן אנו נוטים ליפול לתוך דפוסים פיננסיים שמפיקים טווח צר למדי של תוצאות. אנו מתחילים להרגיש בנוח עם חוויות כלכליות מסוימות; גם אם איננו אוהבים את החוויות הללו, הן מוכרות לנו, ולכן אנו חוזרים ונמשכים אליהן.

כדי להעלות את הרטט הכלכלי שלכם (ולשפר את התוצאות שלכם), עליכם לשנות את אזור הנוחות שלכם. בדרך כלל הדבר מחייב שתדחפו את עצמכם במשך תקופה של אי נוחות. אתם חייבים לשחרר את המוכר ולחוות את הלאמוכר.

הנה השלבים הבסיסיים שיש לבצע:

  1. העריכו את אזור הנוחות הכלכלי הנוכחי שלכם.

ענו על השאות הבאות בכנות רבה ככל האפשר:

  • איזו רמה (או טווח) של הכנסה מרגיש לכם נוח ונורמלי, ולא אחד ממקרי הקצה של מחסור מלחיץ או שפע מרגש? מה רמת ההכנסה שבה אתם מתחילים לדאוג אם ירדתם מתחתיה? מה רמת ההכנסה שבה אתם מתחילים להתרגש במידה ועברתם אותה?
  • איזו כמות (או טווח) של מזומן מרגיש לכם נוח ונורמלי, ולא אחד ממקרי הקצה של מחסור מלחיץ או שפע מרגש? איזו כמות מזומן גורמת לכם להתחיל לדאוג אם ירדתם מתחתיה? איזו כמות מזומן גורמת לכם להתחיל להתרגש במידה ועברתם אותה?

לדוגמה, אתם עשויים להגדיר את אזור הנוחות של ההכנסה שלכם בשלושים אלף עד חמישים אלף דולרים לשנה. ואולי אזור הנוחות של המזומן שלכם הוא מאלפיים ועד שמונה אלפים דולרים. הסכומים האישיים שלכם עשויים להיות שונים לגמרי מהסכומים הללו. התשובה הנכונה היחידה היא זו שמרגישה לכם נכונה.

אל תרגישו שאתם חייבים להיות מדוייקים לחלוטין כאן. אפשר לעשות הערכה, אבל נסו למצוא סכומים מסוימים שיענו על השאלות הללו. המטרה שלכם היא פשוט לקבל תמונה ברורה יותר לגבי האיזון הכלכלי הנוכחי שלכם.

יכולים גם להיות לכם מספרים שליליים כאן אם היותכם בחובות או חוויית תזרים מזומנים שלילי הם אזור הנוחות הנוכחי שלכם.

התשובות שלכם מגדירות את האיזון הכלכלי הנוכחי שלכם. תהיה לכם נטייה להימשך לטווח זה בכל פעם שתחרגו ממנו. כאשר אתם יורדים מתחת לטווח הזה, אתם תתאמצו לעבוד קשה יותר ולעלות שוב מעלה. אם אתם מתחילים להגיע לקצע העליון, אתם מגיעים לקצה אזור הנוחות שלכם ותהיה לכם נטייה להחליק חזרה מטה (תכופות על ידי חבלה עצמית או עצלות).

2. הגדירו את אזור הנוחות הכלכלי החדש שלכם.

בחנו את התשובות שלכם לשאלות בקטע הקודם. עכשיו הבינו שהסכומים הללו הם שרירותיים לחלוטין. קרוב לוודאי שנפלתם לדפוסים הללו בהתבסס על מה שלמדתם מאנשים אחרים. אם היו לכם מנטורים עשירים, קרוב לוודאי שהסכומים שלכם גבוהים יותר מאלה של רוב האנשים. אם הקפתם את עצמכם באנשים מרוששים או שנמצאים בחובות, קרוב לוודאי שהסכומים שלכם נמוכים יותר.

בסופו של דבר, הסכומים הללו מצויים בשליטתכם. אתם יכולים לשנות אותם אם אתם רוצים. אתם יכולים לבחור להפסיק לחזק אזור נוחות ישן ולהרחיק אל מעבר לו.

כעת הגדירו נקודת איזון חדשה שאליה הייתם רוצים להגיע. אין נכון ולאנכון, אבל אני ממליץ להכפיל כל מספר כצעד הולם. כאשר אתם רוצים להגיע לרמה חדשה, אני בדרך כלל מכוון לצמיחה של פי שלושה עד חמישה, כיוון שאני אוהב לאתגר את עצמי. אם ידרשו לי כמה שנים כדי להגיע לשם, זה בסדר. זה אתגר מהנה עבורי.

3. הבהירו וקבלו את ההשלכות של הרטט הכלכלי החדש שלכם.

דמיינו איך תרגישו ברמות החדשות שלכם, לא בפנטזיה אלא במציאות הממשית. כיצד הדבר ישפיע על סגנון החיים שלכם? אילו השלכות ותוצאות לוואי אתם יכולים לדמיין? האם אתם מסוגלים לקבל את ההשלכות הללו?

לדוגמה, האם יהיה עליכם להתחיל למצוא חברים חדשים כיוון שאתם מבינים שאנשים מסוימים מעכבים אתכם או מגיבים בשליליות אם אתם מתחילים לשפר את מצבכם הכלכלי?

ארין ואני איבדנו כמה ידידים ככל שהמצב הכלכלי שלנו השתפר. אנשים מסוימים החלו להתנהג ממש מוזר בחברתנו, והפך ברור שיש להם אמונות מגבילות משמעותיות לגבי כסף, ולכן שחררנו אותם. אז משכנו ידידים חדשים שלא היו חסומים בתחום זה. אין זה דבר רע כשלעצמו; זה רק שינוי שיהיה עליכם להתמודד עמו.

חשוב מאוד להקדיש זמן ולדמיין כיצד יראה סגנון החיים שלכם לאחר שתשנו את המאזן הכלכלי שלכם. דמיינו את שגרת היום שלכם במציאות החדשה שלכם. תחילה תהיו נרגשים אולי, אבל תמיד יש גם את הצד השני. האם תוכלו לחזות את כל ההשלכות הטבעיות? לדוגמה, האם תהיו מסוגלים להתמודד עם תשלום מסים גדול יותר? אם תכפילו את הכנסתכם, המסים שלכם יעלו אף הם. האם אתם צופים בעיות ברשת החברתית שלכם? האם אתם חושבים שתהיו חייבים לשנות את הקריירה שלכם, ומסוגלים להתמודד עם עובדה זו?

אם אינכם מסוגלים לקבל את ההשלכות ואת השפעות הלוואי של המאזן הכלכלי החדש שלכם, קיימת סבירות גדולה מאוד שלא תתקדמו בתחום זה. המשיכה של אזור הנוחות הנוכחי שלכם תהיה חזקה מאוד.

למידע נוסף בנושא זה, קראו את המאמר: ״פחד מפני הצלחה: מה יקרה אם תצליחו?״

4. שברו את אזור הנוחות שלכם, ובנו פיגומים שיתמכו בנקודת האיזון החדשה שלכם.

עכשיו אנחנו מגיעים לשלב הפעולה שיניע את גלגלי השינוי הזה.

דרך יעילה מאוד להתחמק מאזור הנוחות הישן שלכם היא לשנות את הפיגומים של חייכם. הדבר מחייב רק פרץ זמני של משמעת עצמית במקום לדחוף את עצמכם בכל יום. אם עליכם לדחוף את עצמכם בכל יום, קרוב לוודאי שאתם לא מצליחים להשלים את השינוי. גישה טובה יותר תהיה לבצע שינויים בסביבתכם ששוברים את הדפוסים הישנים שלכם ומתחילים לבנות דפוסים חדשים.

אם אתם מגלים שחלקים מסוימים מהמציאות שלכם מנוגדים לשפע כלכלי רב יותר, אתם חייבים לשבור אותם, להיפטר מהם, או להותיר אותם מאחור. אם אתם רוצים לחוג סביב פלנטה כלכלית חדשה, אתם חייבים להימלט מכוח המשיכה של הפלנטה הנוכחית שלכם. אינכם יכולים להיות עם רגל אחת פה ורגל אחת שם.

אתם לא חייבים לדייק באופן מושלם לגבי כל פרט ופרט. אתם פשוט חייבים להשיג נקודת מפנה אשר בה אתם מפסיקים להדהד עם הרמות הישנות ומתחילים להדהד עם הרמות החדשות.

זה המקום שבו אתם מתחילים לומר ״אני מתפטר״ לכל דבר שלא תואם לרמות החדשות שלכם. אם אתם עובדים במשרה ללאמוצא שלא מסוגלת כלל לסייע לכם להגיע לנקודת האיזון החדשה שלכם, קבעו תאריך יעד להתפטרות. אם ברור שהמשרה שלכם רק תחזק את נקודת האיזון הישנה, אין טעם להעמיד פנים שאתם צריכים להישאר. אינכם צריכים להתפטר מיד, אבל עליכם לקבל שבסופו של דבר יהיה עליכם להתפטר.

אתם לא צריכים להלחיץ את עצמכם לגבי השינויים הגדולים באופן מיידי. התחילו עם השינויים הקלים קודם, בייחוד אלה שהם בעלי סיכון נמוך. אל תבזבזו כסף שאין לכם, אבל היו יצירתיים בשינוי הסביבה שלכם, בייחוד הבית והרשת החברתית שלכם. התחילו לחזק את נקודת האיזון החדשה יותר מאשר את הישנה.

זה יהיה זמן טוב לנקות את הבית. לזרוק חפצים ישנים שלא תואמים לנקודת האיזון החדשה שלכם.

בחנו את הרשת החברתית שלכם והתחילו לנתק עצמכם ממערכות יחסים שאתם יודעים שלא יתמכו בכם לאחר השינוי שתעשות. אז התחילו לבנות גשרים עם אנשים שלדעתכם יעזרו לתמוך בכם לאחר השינוי. אין זה אומר בהכרח שאתם צריכים למצוא לעצמכם חברים עשירים יותר. המשמעות היא שאתם צריכים להחליש את הקשרים עם אנשים שיתנגדו לצמיחה הכלכלית שלכם ולחזק את הקשרים לאנשים שיתמכו בכם.

ערכו רשימה של שינויים אחרים שתעשו ברגע שהכסף יחל לזרום אל תוך חייכם, כגון שדרוג המחשב שלכם, חידוש המלתחה שלכם, יציאה לחופשה מהנה או קניית יותר מוצרים אורגניים. דמיינו שהדברים הללו הופכים לחלק משגרת היוםיום שלכם. יישמו שינויים אלה כאשר אתם יכולים להרשות זאת לעצמכם.

כאשר אתם מבצעים שינויים קטנים אחד בכל פעם, אתם יוצרים מומנטום. מבנה התמיכה של אזור הנוחות הישן שלכם יתמוטט בסופו של דבר, ואתם תבראו בהדרגה פיגומים עבור אזור הנוחות החדש שלכם.

אם אתם מתקשים מדי ליישם שינויים אמיתיים בגלל מעט מדי זמן או כסף, הפכו את השינויים לסמליים. לדוגמה, אתם יכולים להכין לוח חזון המייצג את נקודת האיזון החדשה שלכם, ולתלותו על הקיר. פעם כאשר רציתי הכנסה גדולה יותר, שמתי מתקן פלג מים קטן במשרד שלי ואמרתי ליקום: ״זהו מעיין העושר שלי. הוא מייצג זרימת כסף רב יותר אל חיי בתמורה לזרם המידע והרעיונות שאני מעניק לאחרים״. אז הצבתי חפצים אחרים סביב ״המעיין״ שייצגו מבחינתי שפע וצמיחה, כגון כמה מהעציצים שלי. ההכנסה שלי עלתה במהירות באותו זמן. עודדתי את ארין להציב ״מעיין שפע״ במשרדה גם כן. היא עשתה זאת והתרגשה אף היא מהתוצאות.

כאשר אתם משלימים שלב זה, אתם כבר אמורים להרגיש ששרפתם את הספינות מאחוריכם ושאין דרך חזרה. אין משמעות הדבר לשרוף גם מזון ומצרכים! המשמעות היא בפשטות, שאתם מתחייבים בברור לנוע קדימה. קיימת סבירות גבוהה שתחושו כאב מסוים אם תנסו לחזור חזרה לאזור הנוחות הישן שלכם. לדוגמה, אתם עלולים לסבול קצת השפלה אם יהיה עליכם להתחנן בפני ידידים ישנים לחדש אתכם את החברות לאחר שאמרתם להם שעליכם לשחררם.

5. בצעו פעולה רבת השראה

בעודכם ממשיכים לעבוד על השלב הרביעי, אזור הנוחות הישן שלכם יתחיל להיות פחות ופחות נוח. אתם תתחילו להרגיש מתואמים יותר עם נקודת השיוויון החדשה שלכם, אף על פי שייתכן שלא תראו כל עדות לכך במציאות שלכם עדיין. נניח שאתם מרוויחים סכום כלשהו בשנה, ואף על פי שחשתם בנוח במקום זה במשך שנים, עכשיו אתם מרגישים שהוא נמוך מדי ולא נוח עבורכם. אתם מתחילים להרגיש לחץ להרוויח יותר כסף. אתם חושבים שמספר כפול מהסכום זה לשנה יהיה הרבה יותר נוח.

כאשר אני חווה לחץ חיובי זה, הוא דומה להתעוררות מינית. דומה שיש בי אנרגיה שרוצה לפרוץ החוצה. זוהי תחושה טובה למעשה, לא לחץ שלילי אלא לחץ חיובי, כאמור. שחרור האנרגיה הזאת הוא ההתגשמות של תשוקותיי.

כאשר האנרגיה חזקה דיה, קיימת תחושה של היותה בלתי נמנעת. אתם יכולים פשוט להרגיש שתגיעו לייעדכם. דומה שההתגשמות כבר לא בשליטתכם עכשיו, כיוון שהיקום עובד עבורה מאחורי הקלעים.

לדוגמה, יש לי תחושה בלתי נמנעת שהספר שלי יצא ב-15 לאוקטובר. הדבר לא התרחש עדיין, אבל אני יכול להאמין שהוא יכול לקרות ואף יקרה. אני מרגיש בנוכחות של לחץ רב שצריך להשתחרר. כאשר הספר שלי יצא לאור לבסוף, קרוב לוודאי שארגיש הקלה. האנרגיה המצטברת תזרום סוף סוף לצורתה הפיזית.

זו ההרגשה ממש לפני שאתם עוברים לנקודת איזון כלכלית חדשה. הלחץ נבנה ואתם מרגישים שהוא צריך להשתחרר. אם לא הגעתם עדיין  לנקודה זו, המשיכו לעבוד על השלב הרביעי עד אשר תגיעו לשם. פשוט לא יצרתם עדיין מספיק עוררות.

בנקודה זו אתם מוכנים לנקוט בפעולה רבת השראה. בדרך כלל הדרך שבה הדבר מתרחש היא שאתם מתחילים להבחין בהזדמנויות חדשות שתואמות לנקודת האיזון החדשה שלכם. רמת האנרגיה החדשה שלכם תמשוך אותן אל תוך חייכם. אתם תבחינו בדרכים חדשות להרוויח עוד כסף.

אינכם צריכים לקחת סיכונים משמעותיים. פשוט התחילו לנצל את ההזדמנויות שמופיעות. הכוונות שלכם יתגשמו בצורה של הזדמנויות, אבל עליכם לנצל הזדמנויות אלה באופן פעיל.

כאשר הוא יגיע בסופו של דבר, השינוי האחרון שלכם יכול להתרחש במהירות רבה למדי. שבוע אחד אתם מרגישים את הלחץ החיובי, ובשבוע הבא הלחץ השתחרר, ונקודת האיזון שלכם כבר נעה למקומה החדש.

התמקדו בהזדמנויות שמאפשרות לכם לברוא ערך רב יותר עבור אנשים אחרים. הבינו שעשיית עוד כסף אינה דבר אנוכי. למעשה זהו מעשה נדיב מאוד, בהתחשב בכך שאתם מרווחים הכנסה על ידי כך שאתם תורמים ערך שווה או גדול יותר (בניגוד לגניבה או לניצול כספי של אנשים אחרים).

אם אתם מכפילים את הכנסתכם, משמעות הדבר שאתם תורמים ערך כפול לאנשים אחרים. הכסף שאתם מרוויחים הוא כ״שטר חוב״ מהחברה. אם יש לכם מיליון דולרים בחשבון הבנק, משמעות הדבר שנתתם ערך בשוווי דומה או יותר מכפי שקיבלתםוזה נדיב מאוד. אם אתם בחובות, משמעות הדבר שאתם לוקחים יותר מאשר אתם נותנים. ככל שאתם מעריכים את תרומתכם, כך החברה חייבת לכם יותר בתמורה. אם אתם מאפשרים להכנסה שלכם להתנוון, משמעות הדבר שאתם ״מתקמצנים״ בצד הנתינה שלכם. זהו מעשה עצלני ואנוכי. התמקדו בהרחבת התרומה שלכם, ותגלו שהחברה מעניקה לכם יותר ״שטרי חוב״.

6. תיהנו מהתוצאות

כאשר אתם משנים בהצלחה את נקודת האיזון הכלכלית שלכם, אפשרו לעצמכם להודות לשינוי. אמצו את ההזדמנויות החדשות ואת השינויים בסגנון החיים שאתם מסוגלים לברוא. הודיה כנה תסייע לכם לקבע את השינויים במקומם ולמנוע מכם נסיגה לאזורי נוחות ישנים.

אולי ייקח קצת זמן עד שתרגישו בנוח בעמדה הכלכלית החדשה שלכם. אל תבהלו! פשוט הירגעו ותיהנו מהנסיעה.

צמיחה נוטה להתרחש בקפיצות גדולות. בלתי רגיל לחוות צמיחה ליניארית קבועה למשך תקופת זמן ממושכת. מה שנראה כצמיחה ליניארית הוא תכופות רק צורה של התנוונות. לדוגמה, יכול להיות שתקבלו העלאה במשכורת פעם בשנה שבקושי תפצה אתכם בכל הקשור לאינפלציה, לעלייה במסים, ובהוצאות אחרות, אבל סגנון החיים שלכם נותר קבוע למדי כיוון שלא הגברתם את התרומה שלכם. אם אתם רוצים לחוות רמה חדשה, אתם חייבים להיות אלה שיוזמים את השינוי ואלה שמשמרים אותו.

המטרה של הגעה לרמות כלכליות שונות היא לחוות אותן באופן מלא וללמוד לצמוח מההתנסויותשלכם. ברגע שאתם קולטים את השיעורים החשובים של רמה מסוימת, אתם מוכנים לעבור לרמה הבאה. אתם אחראים על הקצב.

דוגמה אישית

עבורי, שיעורי הצמיחה העיקריים לא היו קשורים למשיכת כסף או להוצאת עוד כסףאו אפילו לקבלת שפע נוסףהם היו קשורים למציאת קולי האמיתי וללמידה כיצד לברוא ולחלוק ערך נוסף. אף על פי שאני מסכים שאתם יכולים לברוא שינויים על ידי התמקדות ברווחים הקשורים לסגנון החיים, רוב פריצות הדרך האישיות שלי היו קשורות לתחום הביטוי האישי היצירתי. היה עליי להסיר את אזור הנוחות הישן שלי שכלל שהייה ברמת תרומה מסוימת ולחצות את אזור אי הנוחות אותו חווים בעת הצעידה לרמה חדשה.

לדוגמה, כרגע אני חווה את המעבר מהיותי ״בלוגר״ לסופר. אני לא מסוגל באמת לראות כיצד הדבר ישפיע על ההכסה שלי (ברור שהוא לא יזיק לה), אבל החלק הגדול ביותר של השינוי הזה התרחש בתחושה שלי לגבי ביטוי אישי יצירתי. היה עליי לעבור כמה מהשלבים שתיארתי כאן כדי ליצור תחושה של לחץ חיובי לכתיבת ספר. לא הייתי חייב לעשות את זה. יכולתי להישאר תקוע באזור הנוחות הישן שלי כבלוגר.

לדוגמה, אזור הנוחות של הכתיבה שלי היה מאמרים שכוללים בין 1,000 ל-8,000 מילים. הספר שלי ארוך פי עשר מהמאמר הארוך ביותר שלי. אבל רציתי גם לכתוב ספר שהוא יותר מאשר אסופת מאמרים. רציתי לברוא משהו מאוחד וקוהרנטי. הייתי זקוק לרעיון שיתאים לספר. זה היה שינוי גדול שהוציא אותי מחוץ לאזור הנוחות שלי. ולכן אלה היו שלבים אחד ושניים.

בשלב השלישי היה עליי לשאול את עצמי, האם אני באמת רוצה להיות סופר? סביר להניח שהספר שלי יזכה בתשומת לב רבה בגלל הבלוג שלי. האם אני באמת רוצה בכך? איך יגיבו החברים שלי אם אהפוך לסופר? האם זה יפריע למישהו (כגון אנשים שמדברים על כך שהם יכתבו את הספר שלכם ביום מן הימים, אבל אף פעם לא עושים זאת)? האם באמת אני רוצה עוד מיילים, עוד בקשות לראיונות, ועוד חטטנות? נדרש לי זמן כדי להגיע למקום שבו הייתי מוכן לקבל את ההשלכות הטבעיות של השינוי הזה.

בשלב הרביעי ערכתי כמה שינויים קטנים במטרה להזיז את אזור הנוחות שלי. נתתי לעצמי רשות לכתוב פחות בבלוג, כדי שאוכל לפנות זמן לכתיבת הספר. יצרתי רשימת פרקים שתליתי על קיר המשרד שלי, מתוך כמאתיים פתקים צבעונים, וכך בכל פעם שהתיישבתי לשולחני, לא יכולתי שלא להבחין בקיר הצבעוני שלמולי, תזכורת קבועה עבורי לעבוד על הספר שלי. סיפרתי לחבריי שאני כותב ספר, כדי שיוכלו לשאול אותי לגביו. כתבתי על כך בבלוג גם כן. הדבר יצר מחוייבות רבה יותר וסייע לי לשרוף את הגשר. כעת אי כתיבת הספר תהיה לא נוחה אף יותר.

בעודי יוצר לחץ חיובי זה לכתיבת הספר שלי, הזדמנויות מתחילות להופיע בחיי. בסופו של דבר, קיבלתי הצעה מHay House- וערכתי עמם משא ומתן לפרסום ספרי. הכול הלך חלק למדי, כיוון שהזזתי את נקודת האיזון שלי. כאשר הם פנו אליי כבר הייתי מוכן להפוך לסופר. ההזדמנויות הגיעו אליי, אבל עדיין היה עליי לנצל אותן. נדרשה לשם כך עבודה רבה, אך בנקודה זו כבר לא הייתה דרך חזרה. זה היה השלב החמישי.

השלב השישי עדיין תלוי ועומד. התוצאה אשר מרגשת אותי יותר מכול היא ללמוד כיצד אנשים מיישמים את הרעיונות שבספר כדי לפתור בעיות ולשפר את חייהם. אני לא דואג האם מישהו יאהב את הספר או לא; אני מבין שאני לא יכול לרצות את כולם. אבל אני יכול להניח שהרעיונות הללו יפיקו תוצאות חיוביות עבור אנשים רבים, כיוון שאני חוויתי בעצמי השפעות אלה. לא עובר יום שבו אני לא מיישם במודע ובכוונה את העקרונות הכתובים בספר.

אז כאשר אתם מבקשים להעלות את הרטט הכלכלי שלכם, הבינו שלא מדובר רק במשיכת כסף נוסף ובהתנסות בשפע רב יותר. העניקו תשומת לב קפדנית לצד התרומה גם כן. אם אתם רוצים להכפיל את הכנסתכם, חשבו על הכפלת הערך שאתם מעניקים.

איך תוכלו להגביר את התרומה שלכם? התשובה הפשוטה היא שעליכם לשרת עוד אנשים או שעליכם להעניק ערך רב יותר לכל אדם שאותו אתם משרתיםאו שניהם. האם אתם יכולים להעמיק? האם אתם יכולים להתרחב?

לדוגמה, כתיבת הספר אפשרה לי להעמיק ולהתרחב. הוא משמעותי יותר מכל מאמר או סדרת מאמרים שכתבתי. אין דבר באתר שלי שמשתווה למה שהייתי מסוגל לכתוב בספר. שנית, על ידי הרחבת הפעילות שלי לתחום הספרים, אני יכול להעביר רעיונות אלה לידי אנשים רבים הרבה יותר ממספר האנשים שאליהם אני מגיע באמצעות הבלוג שלי. אנשים שמעולם לא שמעו על הבלוג שלי מסוגלים למצוא את הספר בחנויות הספרים המקומיות, ובכלל זה גם מהדורות מתורגמות במדינות שונות.

אתם יכולים לברוא שינויים מסוג זה גם אם אתם עובדים במשרה רגילה. אתם פשוט צריכים לחשוב על הצבתכם בעמד שבו תוכלו לתרום ערך רב יותר לאנשים שאתם משרתים (עמוק יותר), או במקום שבו יש לכם את היתרון להשפיע באופן חיובי על יותר אנשים (רחב יותר). ניתן אולי להגשים את הדבר על ידי מעבר לעמדה שיש בה יתרון רב יותר במקום העבודה הנוכחי שלכם, או אולי להחליף מקום עבודה. אתם יכולים גם לפתוח עסק משל עצמכם. יש לכם אפשרויות רבות, אבל אתם חייבים להיות אלה שיוזמים את השינוי והתזוזה אל מעבר לאזור הנוחות הנוכחי שלכם.

המילה נוחות עשוייה להישמענומנחמת. אבל נוחות רבה מיד למשך זמן ממושך מדי אינה דבר טוב. אני מעודד אתכם להתייחס אל הנוחות לא כאל הישג אלא כאל מצב של הדרדרות. אם נוח לכם מדי, אתם גולשים מטה. אתם מתים לאט מבפנים, בעוד שמשהו בתוככם משתוקק לחוות פעם נוספת תשוקה והתרגשות.

במקום נוחות ארוכת טווח, הביעו כוונה לצמוח. התמקדו בהגברת ובהרחבת התרומה שלכם, והגמול שלכם יגיע באופן טבעי. רווח כלכלי גדול, כשלעצמו, אינו הגמול הראוי לכם. זהו ניצחון חלול שיכול לנחם את גופכם, אבל לא לרגש את נשמתכם. הגמול שמרגש את נשמתכם הוא היכולת לבחון את חייכם מתוך הודיה עמוקה לכל התנסויות הצמיחה שמהן נהניתם (כמו גם אלה שמהן נהניתם פחות) ותחושה של חיבור אוהב לכל האנשים שאת חייהם שיפרתם במעט בעצם נוכחותכם.

קישור לספרים של סטיב פאוולינה באתר אמזון.