פחד מפני הצלחה: מה יקרה אם תצליחו?

סטיב פאוולינה

נכתב במקור בשנת 2004

מאנגלית: סמדר ברגמן

לפעמים אתם מוצאים את עצמכם עם מטרה שאתם חושבים שאתם רוצים להשיג, אבל דומה שאתם לא מצליחים לנקוט במספיק פעולות כדי להגשימה. אתם לא באמת מפחדים מכישלון או מדחייה, הדרך למטרה נראית ברורה מספיק ואולי אפילו בגדר אתגר מעניין, ולפעמים חלה גם התקדמות. אך רוב הזמן, דומה שאינכם מצליחים להיכנס למצב של זרימה, ואתם לא יודעים למה. דבר זה קורה לעתים קרובות במקרים של מטרות ארוכותטווח שמחייבות פעולה תקופתית, כגון הורדה במשקל או מעבר מקום כדי להתחיל עסק חדש ובסופו של דבר, התפטרות ממקום העבודה הנוכחי.

שאלה אחת שגיליתי שכדאי לשאול במצבים שכאלה היא זו: מה יקרה אם אצליח? שכחו את מה שאתם מקווים שיקרה או מה שאתם מפחדים שיתרחש, אלא שקלו באופן מציאותי מה קרוב לוודאי שיתרחש. אתם תגשימו את המטרה שלכם. ואז מה? מה עוד ישתנה?

אני לא מדבר על תשובה זריזה וברורה כגון ״אם ארד במשקל, אהיה רזה״. הקדישו בין רבע לחצי שעה ופשוט חשבו כיצד החיים שלכם ישתנו באמת ברגע שתגשימו את המטרה שלכם (ללא טלוויזיה, רדיו או כל הסחות דעת אחרות). תכופות קיימות תופעות לוואי בלתי צפויות שאולי אינכם מודעים אליהן, אבל שבאופן לאמודע יכולות למנוע מכם פעולה מחוייבת. לדוגמה, אם תורידו קילוגרמים רבים ממשקלכם, הנה כמה תופעות לוואי אפשריות: אנשים יבחינו בכם ויעירו על כך, אנשים אחרים יבקשו מכם עצות בנוגע לדיאטה, אתם עשויים להרגיש שאתם חייבים להמשיך בשינוי סגנון חיים קבוע כדי לשמור על המשקל החדש שלכם, אתם עשויים להזדקק למלתחה חדשה, אתם עשויים להפוך מושכים יותר ובכך למשוך מפגשים חברתיים יותר (רצויים או לא רצויים), חברים כבדי משקל עלולים לקנא בכם, המשפחה עלולה להתנגד לשינויים, ואתם עלולים להילחץ בקשר לשאלה האם אתם רוצים לשמור על המשקל החדש או לא, אתם עלולים לדאוג כיוון שעכשיו אסור לכם לאכול מאכלים אהובים וכן הלאה.

נדיר שמטרה כלשהי כולה סוגה בשושנים. הצלחה דורשת שינוי, ולשינוי השלכות שליליות וחיוביות גם יחד. לעתים קרובות, אף על פי שאנשים טוענים שהם רוצים להצליח בדבר מה, המציאות היא שההשלכות השליליות ״מנצחות״ את ההשלכות החיוביות מבחינתם. אבל דרך אחת שבאמצעותה אפשר להתגבר על הבעיה הזו, היא לחשוב במודע על אותן השלכות שליליות, ואז לעקור אותן מן השורש אחת אחת. עקירת השפעת לוואי שלילית עשויה להיות כרוכה בהבנה כיצד לחסל אותה לגמרי, או ייתכן והיא עשויה להיות כרוכה בקבלתה ובלמידה כיצד לחיות עמה.

ברור שעדיף להתמקד בצד החיובי של המטרה. אבל אל תשכחו לבחון מדי פעם את הצד האפל ולהבין שיהיה עליכם להתמודד עמו גם כן.

שלא כמו פחד מפני כישלון או פחד מפני דחייה, פחד מהצלחה יכול להיות ערמומי הרבה יותר, כיוון שהוא כמעט תמיד לא מודע. אבל לא הפחד מפני ההצלחה הוא הבעיה האמיתית, אלא במקום זאת, הפחד מתופעות הלוואי של ההצלחה, שרבות מהן עלולות באמת להיות לא רצויות. לפחדים שאנו אף פעם לא בוחנים באופן מודע, יש נטייה להתחזק. הסיבה היא פשוט התנייה התנהגותיתכאשר אתם נמנעים ממשהו שממנו אתם מפחדים (בין אם במודע או שלא במודע), אתם מחזקים באופן אוטומטי את ההרגל להימנע. כאשר אתם (אפילו שלא ביודעין) נמנעים מלעבוד להשגת המטרה שלכם בגלל פחד נסתר מפני הצלחה, למעשה אתם מחזקים את הרגל הדחיינות, וככל שהזמן חולף, אתם מתקשים יותר ויותר לגרום לעצמכם לנקוט בפעולה. ערמומי!

השאלה: ״מה יקרה אם אצליח?״ יכולה לפתור את הבעיה הזו, כיוון שהיא ממקדת את תשומת הלב המודעת שלכם בפחדים הללו. לפחד יש נטייה להתכווץ תחת בחינה ישירה, והדבר יקל עליכם לנקוט בפעולה. כאשר אני אומר שהפחד מתכווץ, דרך אחרת לומר זאת היא שההתנייה ההתנהגותית הלאמודעת נחלשת בשל בחינה מודעת ומדוקדקת. אני יודע שיש אנשים שמתעבים את המילה ״פחד״ ביחס להתנהגות שלהםאל תתפסו למינוח המדויק; קראו לזה ״התנהגות של הימנעות״ אם זה מוצא חן בעיניכם יותר.

אך תועלת נוספת היא שאתם יכולים גם לבצע עבודה אינטליגנטית סביב אותם פחדיםשהפכומודעים, שחלקם עשויים בהחלט להיות סימנים תקפים לבעיות שלא באו על פתרונן. לדוגמה, נחזור לדוגמה על ירידה במשקל, אם אתם יורדים במשקל במידה רבה, קרוב לוודאי שתזדקקו לבגדים חדשים. ואם אין לכם כסף לרכוש בגדים חדשים, זו עלולה להיות בעיה אמיתית שאליה תצטרכו להתייחס (אלא אם לא אכפת לכם ללבוש בגדים גדולים מדי). אם היא נשארת ללא התייחסות, אפילו בעיה קטנה כגון זו יכולה להספיק כדי לחבל באופן לא מודע בהשגת המטרה שלכם. אבל ברגע שתבחנו את המצב במודע ותמצאו דרך להתמודד עמה מראש, אתם שולחים מסר לתתמודע שלכם שאין צורך לפחד מבעיה זו כיוון שיש לכם דרך מעשית לפתור אותה.

כעת בואו נחשוב על הצד האחר. נניח שאתם שואלים: ״מה יקרה אם אצליח?״ ולאחר ששקלתם את כל תופעות הלוואי, אתם מבינים שלמעשה אינכם רוצים כלל להגשים מטרה זו. השלילי גובר על החיובי. אני נתקלתי במצב זה כאשר ערכתי תוכנית לפתח את עסק המשחקים שלי אבל דומה היה שאיני מתקדם כפי שרציתי. כאשר שאלתי שאלת קסם זו, הבנתי שלא באמת רציתי להגשים את המטרה על כל תופעות הלוואי שלהמה שבאמת רציתי היה לכתוב ולהרצות במשרה מלאה, וקידום עסק המשחקים שלי היה מרחיק אותי למעשה ממטרה חשובה יותר זו. קידום עסק המשחקים שלי נראה היה כמטרה שאני אמור לרצות, אבל כאשר חשבתי באמת על המקום שבו אהיה אם אגשים מטרה זו, הבנתי שזו לא ההצלחה שאני באמת רוצה. הייתה זו הבנה קשה עבורילהכיר בכך שהסולם המקורי שלי להצלחה נשען כעת על הבניין הלאנכון. ולכן היה עליי למעשה ״לבטל״ מטרה זו ברגע שהבנתי באמת את ההשלכות שיתלוו אליה בוודאי.

גם עכשיו כשאני מציב מטרות בכיוון הקריירה החדשה שלי של כתיבה ומתן הרצאות, אני מכיר בכך שישנן תופעות לוואי גדולות. פשוט אין לי רוחב פס מנטלי רחב מספיק לשתי קריירות במשרה מלאה. אחת תופעות הלוואי הקשות ביותר עבורי הייתה הצורך לשחרר את המטרות והחלומות שהיו לי בנוגע לעסק המשחקים שלי. כל אותם רעיונות יצירתיים למשחקים חדשים שלעולם לא יתממשווהשחקנים העתידיים שלא יהנו מהםאבל כל אלה התגמדו לעומת הדברים שיתרחשו בעודי מצליח בקריירה החדשה שלי. ליצור משחק חדש שמאתגר, משעשע ומשמח אנשים הוא דבר נפלא; אולם, היכולת לסייע לאנשים להתפתח מעניקה לי סיפוק גדול אף יותר. גיליתי שתהליך סקירת כל תופעות הלוואי הללו זו אחר זו כדי להבין שאני מקבל אותן הוא תהליך שמביא הארה רבה.

מה יקרה אם תצליחו? אם תרדו במשקלתשיגו את הדייטתקבלו את הקידוםתקימו את העסקתיכנסו להיריוןתפסיקו לעשןתהפכו למיליונריםתאתגרו את עצמכם?