איך לקבוע כוונות שתצליחו להגשים

סטיב פאוולינה

נכתב במקור בשנת 2006

מאנגלית: סמדר ברגמן

מכשול עיקרי שמונע מאנשים להגשים בהנאה את המטרות שלהם הוא שהם מלכתחילה קובעים את המטרות שלהם באופן שגוי. בעיה זו מתרחשת כיוון שאנשים לא מבינים במידה מספקת את טבעו של הזמן. כאשר אנשים חושבים על מטרה מסוימת, תכופות הם חוששים לגבי התחייבות הזמן: אם אקים עכשיו עסק משלי, יעברו שנים עד שהוא יהיה רווחי. אני כל כך שמן, יכולות לחלוף שנים עד שאחזור לכושר. אם אסיים מערכת יחסים לא מספקת, יכולות לעבור שנים עד שאחזור שוב ואעמוד על רגליי. ברור שמחשבות שכאלה הורסות את המוטיבציה, אך חשוב יותר, הן חושפות חוסר הבנה מוחלט לגבי טבעו של הזמן.

אנחנו מוקירים את הזמן שלנו, ולכן יש לנו נטיה טבעית להיות יעילים. ואנו רוצים גם ליהנות מרגע ההווה. כתוצאה מכך, אנו נוטים להימנע מהצבת מטרות שייקח זמן רב להגשימן. מי רוצה לעבוד במשך שנים כדי להגיע יום אחד למצב פוטנציאלי טוב יותר? לרובנו פשוט אין את המשמעת הדרושה לשם כך, גם אם יש אוצר מטבעות זהב בקצה הקשת בענן. אולם משמעת היא לא הבעיה האמיתית. הבעיה האמיתית היא הבנה שגויה של הזמן.

אנו נוטים לחשוב על הזמן כעל משאב שאנו מבזבזים, ממש כפי שאנו מבזבזים כסף. כדי להשלים משימה שאורכת שעה, עלינו להשקיע שעה בעבודה עליה. איך אתם מנהלים את היום שלכם? היכן תבלו את החופשה הבאה שלכם? איך תנהלו את השנה? זמן הוא כסף, משאב נזיל.

אולם זוהי דרך טיפשית ולא מדויקת לחשוב על הזמן. הזמן אינו משאב. אינכם יכולים לבזבז או להוציא או לפזר זמן. הזמן מוציא או מבזבז או מפזר את עצמו. אין לכם ברירה בנושא זה. לא משנה מה תעשו, הזמן יחלוף בכל מקרה. לא משנה אם תעשו דבר זה או אחר במשך חמש שנים. חמש השנים יחלפו בכל מקרה.

במציאות לעולם אינכם נמצאים בעבר או בעתיד. אתם קיימים רק בהווה. גם כאשר אתם זוכרים את העבר או מדמיינים את העתיד, אתם עדיין חושבים מחשבות אלה בהווה. כל שיש לכם הוא כאן ועכשיו. וזה תמיד כל מה שיהיה לכם. אינכם יכולים לשלוט בתנועת הזמן, אבל אתם יכולים לשלוט במיקוד שלכם כאן ועכשיו. זה הכול. אין עבר. אין עתיד. יש רק הווה.

אז אם הדבר היחיד שקיים הוא רגע ההווה, מה הטעם לדבר על מטרות ארוכותטווח? איך תוכלו למעשה להגשים משהו?

ראשית, הבינו שאתם יכולים להגשים דבר מה רק ברגע ההווה, ואתם יכולים ליהנות מההישגים הללו רק ברגע ההווה. אינכם יכולים להגשים משהו או ליהנות ממשהו בעבר או בעתיד, כיוון שאתם אף פעם לא נמצאים שם. זה ברור, נכון? אבל לעתים קרובות מדי אנשים פועלים באופן שלא הולם עובדה זו. קשה מאוד להגשים מטרה שמבוססת על מודל מציאות לא מדויקמטרה שכזו תהיה ללא ספק משימה סיזיפית.

תכלית קביעת המטרה היא לא לשלוט בעתיד. הדבר יהיה חסר טעם, כיוון שהעתיד קיים רק בדמיון שלכם. הערך היחיד בקביעת מטרה הוא שהיא משפרת את איכות המציאות שלכם ברגע ההווה. קביעת מטרות יכולה להעניק לכם בהירות ומיקוד רבים יותר ברגע זה. בכל פעם שאתם קובעים מטרה, תמיד תשאלו את עצמכם: ״איך קביעת המטרה הזאת תשפר את המציאות הנוכחית שלי?״ אם המטרה לא משפרת את המציאות הנוכחית שלכם, אזי המטרה הזאת מיותרת, ואתם יכולים לשכוח ממנה. אבל אם המטרה מביאה בהירות, מיקוד ומוטיבציה רבים יותר לחייכם בכל פעם שאתם חושבים עליההיא מטרה ראוייה.

אנשים רבים מציבים מטרות ואז משערים שהנתיב להגשמת המטרה מחייב סבל והקרבהמתכון לכישלון. רעיון טוב יותר יהיה לקבוע מטרה ולהעניק תשומת לב להשפעה שיש לה על המציאות הנוכחית שלכם. קבעו מטרות שתורמות להשפעה חיובית על חייכם בכל פעם שאתם חושבים עליהן, הרבה לפני שהתוצאה הסופית אכן מתממשת. התייחסו לקביעת המטרה כאל דרך להעצים את המציאות הנוכחית שלכם, לא כדרך לשלוט בעתיד.

נניח שאתם מציבים לעצמכם מטרה להקים עסק משלכם. אתם מדמיינים נקודה מסוימת בעתיד שבה תיהנו להיות הבוס של עצמכם, לעשות את מה שאתם אוהבים ולהרוויח רווחים יפים. אין בכך שום דבר רע. אז אתם חושבים על כמות העבודה הרבה, על הסיכונים עמם תתמודדו, ועוד מחשבות אחרות שמרפות את ידיכם. נטשתם את ההווה ואתם חיים בעתיד, שהוא רק אשליה. החזירו את עצמכם להווה והבינו שאף אחד מהדברים הללו לא התרחש. אתם סתם ממציאים אותם. כמה מטופש להמציא דברים שאתם בכלל לא רוצים! והדמיון שלכם כלל לא מדויק.

עכשיו נסו את הדבר הבא: חשבו על הקמת עסק משלכם ודמיינו כמה נפלא הוא יהיה כאשר הכול בו זורם חלק. עכשיו הישארו בהווה וחשבו כיצד המטרה הזאת יכולה לשפר את איכות חייכם עכשיו. לא שנה מעכשיו. לא חמש שנים מעכשיו. אפילו לא מחר. ממש עכשיו, בשניה זו. מה המחשבה הזאת על הקמת עסק משלכם עושה עבורכם כאן ועכשיו? האם היא מעניקה לכם תקווה? האם היא מעניקה לכם השראה? האם היא מבטיחה פתרונות לבעיות עכשוויות כלשהן? אפשרו למחשבות הללו להדהד בתודעה שלכם לזמן מה. חשבו כיצד המטרה של הקמת עסק משלכם משפרת את חייכם עכשיו. וכמובן, אם אינכם מסוגלים לראות שיפור, זנחו את המטרה הזאת וחשבו על מטרה אחרת.

חשבו על מטרות מסוימות שאולי הייתם מציבים לעצמכם אלמלא המכשולים הדמיוניים שבהם התמקדתם. האם אתם רוצים להוריד כמה קילוגרמים? ליהנות ממערכת יחסים חדשה? ליהנות מקריירה מספקת יותר? הפסיקו לדמיין ״גוג ומגוג״ בנתיב שיביא אתכם לשם, ופשוט התמקדו במחשבה כיצד כל מטרה יכולה לשפר את המציאות הנוכחית שלכם. מה המחשבה על כושר גופני עושה לכם ברגע זה? מה המחשבה על מציאת הנשמה התאומה שלכם עושה עבורכם? מה המחשבה על קריירה מספקת מעניקה לכם?

בעודכם חושבים כיצד המטרות שלכם משפרות את המציאות הנוכחית שלכם, בסופו של דבר תרגישו מוטיבציה לנקוט בפעולה. בו בזמן, תתחילו למשוך משאבים אל תוך חייכם, שיעזרו לכם להגשים את המטרות שלכם. אין צורך לאלץ את עצמכםאתם תמצאו שאתם נמשכים באופן טבעי לנקוט בפעולה בעת שאתם ממשיכים להתמקד בהווה. כאשר אתם חושבים על מטרה כפי שהיא מניעה אתכם עכשיו, רק טבעי שתתחילו לנקוט בפעולה שהולמת למטרה זו.

כאשר אתם מציבים מטרות שמעצימות את איכות המציאות הנוכחית שלכם, לא משנה כמה זמן יידרש כדי להגשים את התוצאה הסופית, נכון? לא רלוונטי אם היא תתגשם בתוך שבוע או חמש שנים. הנתיב עצמו יהיה מהנה ומשמח. חשוב יותר, אתם תרגישו מאושרים ומסופקים ברגע זה. הדבר יניע אתכם לנקוט בפעולה מהנה, וכך תהיו גם יעילים.

לא משנה מהי המטרה שקבעתם לעצמכם, יש לכם אפשרות לדמיין נתיב של הקרבה וסבל על ידי התמקדות באשליית העתיד, או אתם יכולים לאפשר למטרה להביא למציאות הנוכחית שלכם תקווה חדשה, התלהבות ומוטיבציה. אף על פי שדומה שאתם קובעים מטרה שתתגשם בעתיד, למעשה אתם מציבים מטרות להווה. ככל שתבינו זאת טוב יותר, כך תגשימו את המטרות שלכם בקלות ובהנאה רבות יותר.

אם תאמצו הלך מחשבה זה ביחס לקביעת המטרות, תגלו שאתם קובעים מטרות מסוגים שונים. גודל והיקף המטרה לא יהיה חשוב יותר. הגורם החשוב ביותר יהיה איזו השפעה תהיה למטרה זו על רגע ההווה שלכם כאשר אתם חושבים עליה. כאשר באמת תבינו תפיסה זו, תתחילו לאמץ משימה לחיים במקום רק אוסף של מטרות והעדפות מנותקות אלה מאלה. לא משנה כלל אם ניתן להגשים את המשימה שלכם בתקופת חייכם. מה שמשנה הוא ההשפעה שיש לה על המציאות הנוכחית שלכם. כיוון שכך, אתם יכולים לאמץ בחופשיות משימה עצומה באמת, אפילו משימה שלא ניתנת להגשמה בתקופת חייכם, כל עוד המשימה הזאת מעניקה לכם השראה ומוטיבציה. אם המשימה היא כה גדולה שהיא מחלישה אתכם, עזבו אותה. אבל אם היא באמת מעניקה לכם השראה, אמצו אותה.

אני ממליץ שתזנחו את תפיסת המטרות שהן ספציפיות, מדידות, בעלות אוריינטציה לפעולה, מציאותיות ומוגבלות בזמן. מודל זה נשמע אינטליגנטי, אבל הוא מבוסס על הבנה שגויה של הזמן. במקום לחשוב על מטרות כעל פרוייקטים מוגבלים בזמן, חשבו על כל מטרה לאור ההשפעה שיש לה על המציאות הנוכחית שלכם.

אני יודע שזו דרך שונה מאוד לחשוב על מטרות, ולכן רק טבעי שתהיה לכם התנגדות מסוימת אם המודל של קביעת מטרות מוגבלות בזמן מוטמע בכם מאוד. לכן שאלו את עצמכם את השאלה הבאה: האם מודל קביעת המטרות הנוכחי שלכם עובד היטב עבורכם? בסולם של אחד עד עשר, כיצד הייתם מדרגים את ההצלחה שלכם בהצבת ובהגשמת מטרות משמעותיות? אופתע אם תדרגו את עצמכם יותר מאשר חמש. דחיפת עצמכם להשתפר אינה הפתרון. כל הפרדיגמה מקולקלת מלכתחילה. הדבר דומה לדחיפת עגלה בעלת גלגלים מרובעים. אינכם צריכים להתאמץ יותר כדי לדחוףאתם צריכים עגלה עם גלגלים עגולים. העגלה בעלת הגלגלים המרובעים נראית יפה מאוד, ומנקודת מבט מסוימת, דומה שהיא גם אמורה לעבוד היטב. אבל המציאות עצמה היא שתקבע.