מטרת הסחת הדעת והפילוג

מאת: דיאן קת׳רין

מאנגלית: סמדר ברגמן

בכל תחומי חיינו, לכל אדם דעה ורעיונות משלו לגבי מה נכון ומה לאנכון בעולם. יש שמצדדים בהשקפה אחת בעוד שאחרים מצדדים בהשקפה אחרת. אך מעולם לא היה העולם כה מפולג וכה שרוי בהסחת דעת כפי שהוא כיום.

בעבר, מחלוקות באוכלוסיה התגלו, לדוגמה, כקבוצת כדורגל אחת נגד קבוצה אחרת, כעיר אחת כנגד עיר שניה, כדת נגד דת אחרת, או כמדינה אחת נגד מדינה אחרת. אולם עכשיו, בכל מקום שאליו תפנו את עיניכם, קיימות סיבות לאנשים להיות מפולגים, כעוסים ובעמדה של התנגדות לאנשים אחרים.

הסחות הדעת שלנו עטו צורות רבות. מחשבות כגון ״האם אחלה בווירוס הנורא? מי יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית? האם הברקסיט יתרחש? האם צפוי לנו אסון כלכלי בעתיד? האם אזכה לראות את משפחתי בתקופת החגים הקרובה?״ ועוד.

מה הסיבה לכך?

כאשר התעוררתי הבוקר, המילים שהתרוצצו בראשי היו: ״מדוע ׳הם׳ מתאמצים כל כך כדי להותיר את כל האנשים כה מפולגים ומוטרדים. מדוע הם צריכים לוודא שאנשים נשארים מפוחדים וכעוסים כל כך? הדבר קורה בשל סיבה גדולה״.

ציינתי בכמה מאמרים קודמים שאמצעי התקשורת והממשלות מתאמצים מאוד להשאיר אותנו במצב פחד נצחי, כמו גם מותירים אותנו מפולגים על ידי הסטת האנשים אלה כנגד אלה.

יתרה מכך, ספקות וחוסר אמון לגבי השאלה לאן אנו הולכים כציוויליזציה מתפשטים בנו כמו מגיפה. דומה שאנו נוסעים בנתיב המהיר לעולם של טוֹטָלִיטָרִיּוּת.

אנשים כגון דיוויד אייק אמרו מזה שלושים שנים או יותר שהמצב לו אנו עדים עכשיו תוכנן מזה עידן ועידנים. ״הם״ רוצים שנחייה תחת דיקטטורה, תחת שליטה מוחלטת. חברה שבה ניתן לדעת בדיוק היכן נמצא כל אדם, שבה כולם פועלים על פי אותה אג׳נדה. אבל למה עכשיו? מדוע בעת הזאת האג׳נדות הללו צצו והופיעו? למה לא לפני ארבעים שנים?

האמת היא שבמידה כזו או אחרת חיינו כל חיינו תחת דיקטטורה. פשוט לא ידענו זאת כיוון שהחזקנו באשליה של חופש ובחירה. שועבדנו על ידי המערכת המוניטרית, על ידי מערכת החינוך, על ידי מערכת הרפואה ועוד. מהרחם ועד הקבר, אנו נשלטים. נאמר לנו אופן תתסיפי כיצד לחשוב ולהתנהג, כיצד להתלבש ואיך להשתלב בחברה.

משום שאנו מחזיקים באשליית החופש והרצון החופשי, קיבלנו את גורלנו. לא התמרדנו כנגד המערכת כיוון שגרמו לנו להאמין שזה מה שאנו רוצים. צייתנו מרצון לכללים שנקבעו על ידי ״שליטים בלתינראים״. ללא פקפוק.

כל מי שכן ״התעורר״ לאמת העולם ודיבר כנגד המערכת, נודה, נאמר שהוא מאמין בתיאוריות קונספירציה או הוא תוייג כמשוגע. ההליכה בתלם הייתה האופציה הבטוחה ביותר.

אפילו עכשיו, יש אנשים רבים שמצייתים לכללים שהם לא מסכימים להם, בנוגע לסגרים וכן הלאה, לא מתוך פחד פן ישברו את הכללים, אלא מפחד פן ינודו או יותקפו מילולית על ידי אנשים אחרים.

והדבר מחזיר אותנו לשאלה, למה זה קורה עכשיו?

התיאוריה שלי

אני מבינה שאף אחד לא יכול לומר בוודאות מלאה מה מתרחש או לאן המין האנושי מתקדם. אני לכל הפחות לא יכולה

אך ללא קשר למה שטומן בחובו העתיד, זוהי התיאוריה שלי: אם ״הכוחות השולטים״ עובדים קשה כל כך כדי להותיר אותנו מוטרדים ומפולגים, הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות הוא את ההפך. להתמרד. במקום לאפשר למחשבות שלנו לעסוק בתעמולת הפילוג, שמתודלקת בכוונה תחילה, עלינו לאפשר לעצמנו להישאר ברגע ההווה בלב פתוח ועם הלך רוח חיובי.

הימנעו מאי הסכמה עם אנשים אחרים ופשוט אפשרו לעצמכם ״להיות״.

אני יודעת שהרבה ״אנשים ערים״ מרגישים כאילו זוהי משימתם ״להעיר״ אנשים אחרים, לגרום להם לראות את האמת של מה שמתרחש בעולם. אבל האמת קיימת שם בחוץ, מוחבאת בגלוי, לעיניי כול, אם הם מוכנים לראותה.

על פי הניסיון האישי שלי, גיליתי שאנשים שמאמינים לגמרי לנרטיב של אמצעי התקשורת, לא יקשיבו לקול אחר. גם כאשר מוצגת בפניהם הוכחה תקפה, אם היא מנוגדת לנרטיב של אמצעי התקשורת, הם נכנסים בדרך כלל למצב של דיסוננס קוגניטיבי.

איננו יכולים לשנות את דעתו של אדם לגבי נושא מסוים, כאשר הוא לא מוכן לשמוע. אז מדוע לנסות? כולנו כאן כדי להחזיק בדעתנו האישית. אנו אמורים לגלות תגליות בעצמנו, בזמן הנכון לנו.

פשוט להיות

על ידי מאמץ מודע להישאר בהלך רוח חיובי ולהימנע משיחות שמעוררות קונפליקט ואיבה, אנו שומרים על אנרגיה בתדר גבוה. אנו גם עושים את ההפך בדיוק ממה שהממשל האפל רוצה שנעשה.

הפסיקו לחשוב על העתיד, וכיצד הוא יראה, פשוט האמינו בלבכם שהכול יהיה מדהים.

לכן, לסיום, אם אתם מרגישים שהעולם הולך למקום אפל ודומה שאין מוצא, שאלו את עצמכם מדוע ״הכוחות השולטים״ מתאמצים כל כך כדי להסיח את דעתנו ולפלג אותנו, כאשר יש להם כבר שליטה מלאה גם כך? מה יכולה להיות המטרה? אולי שבו עם השאלה במדיטציה וראו לאן היא לוקחת אתכם.

בתקווה שהכול טוב בעולמכם.

עד הפעם הבאה.

דיאן