ריפוי טראומה 

מאת: כריסטינה לופז

תרגום ועריכה מקובץ האודיו: סמדר ברגמן

תופתעו אולי לדעת שכולם סובלים מטראומה ברמה זו או אחרת. טראומה היא לא סתם משהו שקרה למעטים שנאלצו להתמודד עם אירועים קשים או כאב נורא בחייהם. טראומה נפוצה יותר וקשה לגילוי, וכאשר מדברים על טראומה, כולנו סובלים סבל רב בשל הדרך שבה החברה המודרנית מנסה, ללא הצלחה, לרפא אותה. כפי שאומר המומחה העולמי לנושא הטראומה, ד״ר פיטר לוין: ״טראומה היא אולי מקור סבל אנושי שנמנעים ממנו יותר מכול, מזלזלים בו, מכחישים, לא מבינים אותו ולא מטפלים בו״. כמורה רוחנית, אני סבורה שקיימת סיבה רוחנית ברורה מדוע הטראומה כה נפוצה וקשה לריפוי עבר רבים מאיתנו, אבל לאחר שתקראו, תהיה בידכם הבנה ברורה לגבי ההיבטים הרוחניים של הטראומה וכיצד תוכלו לרפא אותה ביעילות. תלמדו מהי באמת הטראומה, מה הן הטעויות העיקריות שאנו עושים בבואנו לרפא טראומה וכיצד לרפא טראומה ביעילות ובמהירות רבות יותר.

מהי טראומה?

ד״ר גאבור מאטה, אחד מהמומחים המובילים בנושאי טראומה והתמכרות כותב בספרו המדהים החדש ״The Myth of Normal״, את הדברים הבאים: ״טראומה היא פגיעה פנימית, שבר או פיצול ממושך בעצמי בשל אירועים קשים או כואבים. טראומה היא לא מה שקרה לכם, אלא מה שקרה בתוככם״. אני אוהבת את ההגדרה הזאת, כיוון שהיא מראה לנו שטראומה לא חייבת להסתמך על אירועים חיצוניים בלבד, היא אירוע אישי ופרטי מאוד. זו הסיבה מדוע קבוצת אנשים יכולה לחוות בדיוק את אותו אירוע כואב, אבל רק חלקם יחווה טראומה בעוד שאחרים לא. אבל אני רוצה להוסיף להגדרה הזאת, משום שעבורי, היא אינה שלמה. קיים היבט רוחני שחסר כאן והוא כל ההבדל בבואנו לנסות להבין ולרפא טראומה. טראומה היא פגיעה פנימית שמתרחשת ברמות המיינד, הגוף אבל גם ברמה הרוחנית. היא לא רק פגיעה בעצמי או בהיבט המנטלי, היא כוללת גם את הגוף ואת הרוח באופן שווה. 

נעבור עכשיו לטעויות העיקריות שאנו עושים בבואנו לרפא טראומה. החברה המודרנית תופסת את הטראומה מנקודת מבט מנטלית שמזניחה את הרוח והגוף, החשובים במידה שווה. טראומה לא נוכחת רק במיינד או בתחושת העצמי, המכונה האגו. טראומה חיה בגופכם ומשפיעה גם על הרוח שלכם, וכאן אני מתייחסת לרוח כחלקים הבלתי נראים שלכם, כגון שדה האנרגיה או ההילה, מרכזי האנרגיה העיקריים מכונים צ׳אקרות והנשמה שלכם, החלק שחי בגופכם, אבל קיים גם מעבר לו. טראומה גורמת למה שידוע כהתפצלות ובפסיכולוגיה הדבר מובן כפיצול מנטלי מהמציאות או הדחקת האירועים הכואבים עמוק בתוך התת מודע והרחק מההכרה המודעת. אבל הפיצול הזה מתרחש גם ברמות הגוף והרוח. 

בגוף, הפיצול מתבטא כחסימה באנרגיה באזורים מסוימים, שיוצרת התכווצות ותסמינים פיזיים אחרים. כאשר עבדתי כפיזיותרפיסטית, יכולתי לדעת מיד מי סובל מטראומה, פשוט על ידי התבוננות בדרך שבה המטופלים שלי עמדו או הלכו. היציבה של האדם חושפת את הטראומה שלו בקלות רבה, והסיבה לכך, על פי המומחה לטראומה ד״ר בסל ואן דר קולק ,היא שהטראומה ״נרשמת בגוף״ (זהו גם שם ספרו של ד״ר בסל״נרשם בגוף״). 

ברוח, הפיצול מופיע בשתי דרכים עיקריות: תחילה יש הפחתה בזרימת האנרגיה אל ההילה ואל מרכזי האנרגיה (הצ׳אקרות). אנשים בעלי יכולות עלחושיות יכולים לראות את הטראומה בשדה האנרגיה של האדם, פשוט על ידי התבוננות בצבע הצ׳אקרות והאם הצבעים הללו בהירים וחיים או דהויים ועמומים. וקיימת גם אנרגיית נשמה פחותה בגוף, כיוון שבעת הטראומה, תכופות הנשמה שלכם מושכת חלקים מהאנרגיה שלה מן הגוף כמנגנון התגוננות, כדי שלא תרגישו בטראומה באופן עמוק. כאשר הנשמה מושכת חלקים מהאנרגיה שלה החוצה, הדבר ״מרדים״ אתכם מעט ולכל הפחות מאפשר לכם לשרוד את הטראומה, אבל עובדה זו הופכת לבעיה בשלב מאוחר יותר, כיוון שאתם מתחילים להרגיש מתים מבפנים אם הנשמה שלכם לא נוכחת באופן מלא. 

כיוון שהחברה המודרנית לא מתייחסת באופן הולם למתרחש בגוף וברוח, אנשים צריכים להתמודד עם הטראומה שלהם בשתי דרכים עיקריות: הם מנסים להדחיק אותה ולשכוח את שאירע, או הם הולכים לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בניסיון לטפל בהיבטים המנטליים של הטראומה. ואין לי שום דבר נגד פסיכולוגיה או פסיכיאטריה, כיוון שהן יכולות לעזור לטפל בהיבטים המנטליים של הטראומה, אבל זה לא מספיק. אינכם יכולים לרפא טראומה באופן מלא באמצעות המיינד לבדו. לכן עבדתי עם אנשים רבים כל כך שהקדישו שנים לטיפול פסיכולוגי, אך לא הצליחו לרפא את הטראומה שלהם לגמרי. בסופו של דבר, הם מרגישים שהם נתקלים במבוי סתום בתרפיה ורק כאשר הם מתחילים לעבוד עם הגוף והרוח, הם סוף סוף מרפאים את הטראומה. 

איך לרפא טראומה?

כעת אתם מבינים באופן עמוק יותר את הטראומה ואת ההיבטים הרוחניים שלה, אבל איך נוכל לרפא אותה ביעילות? הנה שלושה שלבים עוצמתיים שיעזרו לכם להתחיל.

דברו עליה

השלב הראשון הוא לדבר עליה. כאן התרפיה יכולה לעזור לכם לעבד אותה או אתם יכולים גם לדבר עם מישהו בו אתם בוטחים על מה שקרה לכם. מורים רוחניים מכנים זאת ״עדות״. כאן אתם מביאים את סיפור הטראומה שלכם אל פני השטח, מדברים עליה עם אדם המשמש כעד בדרך לא שיפוטית. דיבור על הטראומה שלכם יעזור לרפא אותה, כיוון שהדבר ממלא תפקיד חשוב אחדמאפשר לטראומה לעלות להכרה המודעת ולפתוח את האנרגיה. זוכרים שטראומה מתאפיינת בחסימה אנרגטית? כאשר אתם מדברים את האמת שלכם, אותה אנרגיה תקועה משתחררת ומתחילה לנוע. הדיבור על הטראומה שלכם מתחיל את תהליך הריפוי. אם אין לכם כסף לטיפול או אין לכם מישהו שאתם בוטחים בו ויכולים לדבר איתו על הטראומה שלכם, כתבו עליה. כתיבה ביומן גם היא צורת דיבור והיומן שלכם יהיה עד למה שקרה לכם.

הניעו אותה

השלב השני מכונה ״להניע אותה״. זה השלב שבו הגוף הנפלא שלכם נכנס לתמונה. הטראומה שלכם תקועה בגוף ולכן יש צורך להניע את הגוף, בייחוד לאחר שאתם מדברים על הטראומה. מורים רוחניים מכנים זאת ״עבודת התגלמות״, וכאן אנשים מתקשים, אם הם חוו טיפול שהתאפיין רק בשיחה. פעמים רבות הם מדברים ומדברים, אבל אם הם לא מבצעים גם ״עבודת התגלמות״, האנרגיה נשארת בראש והם נתקעים במצב שבו הם מספרים את הסיפור, מדברים ומדברים עד אשר ראשם מתפוצץ והסיבה היא שהאנרגיה חגה הלוך ושוב בראש, אבל לא נעה בשאר הגוף. 

כך תבצעו עבודת התגלמות בדרך פשוטה מאוד: השמיעו מוזיקת טיפוף שאמאניאני ממליצה על המתופף ביירון מטקאלף (Byron Metcalf). שבו או שכבו על הרצפה, עצמו את עיניכם והתמקדו בנשימה איטית והרגיעו את גופכם. לאחר שגופכם נרגע, התחילו לדבר אליו ואימרו את המנטרה הבאה: ״אני מבקשת מגופי לסייע לי לרפא טראומה זו״. חזרו על המנטרה לאט מספר פעמים ואז התחילו להניע את גופכם בעודו על הרצפה. הקשיבו לקול התופים והניחו למוזיקה להיכנס לגופכם בעודכם זזים על הרצפה. קומו לאט והתחילו לרקוד לקצב התופים. אינכם צריכים לדעת לרקוד, פשוט הניחו לגופכם לנוע כרצונו, תנו לחכמת הגוף לקחת פיקוד. אתם יכולים לרקוד כמה דקות או שעהכל עוד אתם מניחים לגוף שלכם לעשות כרצונו. אתם יכולים לחוות שחרור רגשי, כאבים בגוף בעוד האנרגיה נעה, ואפילו פלאשבאק של הטראומה שלכם. אל תחששו מכל אלה, זהו סימן שהאנרגיה נעה ומעבדת. צרחו אם אתם רוצים, בכו אם אתם צריכים ונסו לא לחסום את מה שגופכם רוצה לעשות. 

הטעינו באנרגיה

השלב השלישי הוא ״להטעין באנרגיה״. משמעות המילים ״להטעין באנרגיה״ היא לפרק ולרפא את חסימות האנרגיה, את הקפאון ואת פיצול הנשמה שמלווים את הטראומה. במקרים של חוסר איזון של שדה האנרגיה או של הצ׳אקרות, כדאי לנצל את שירותיהם של מרפאים בעלי יכולת ראיה עלחושית שיעזרו לדעת באילו צ׳אקרות או בעיות בהילה כדאי להתמקד ויעזרו להניע את האנרגיה. סוגי הריפוי האהובים עליי בקטגוריה זו הם דיקור, ריפוי אנרגטי וניקוי שאמאני. 

בנושא פיצול הנשמה, אני אוהבת להשתמש בטקס שאמאני מיוחד ששמו ״השבת חלקי נשמה״ ואתם יכולים לעשות זאת בעזרת שאמאן או בבית בעצמכם על ידי הדלקת נר ושימוש בעשן מרווה מקודש כדי לנקות את המרחב, ואז לעצום את העיניים, להרגיע את המחשבות ולהתמקד בנשימה למשך כמה דקות. כאשר הגוף והמחשבות רגועים, התחילו לומר הצהרה עוצמתית זו בקול רם: ״אני מזמנת, מכל כיווני הזמן, את חלקי הנשמה שלי חזרה אליי״. חזרו על הצהרה זו שוב ושוב למשך כמה דקות ולוו אותה בתנועות ידיים ודמיינו כיצד חלקי הנשמה שלכם חוזרים אל גופכם. כאשר אתם מרגישים שסיימתם, שבו בשקט ובדקו את תחושותיכם. לאחר מכן, אתם יכולים לכתוב על ההתנסות, התחושות והרגשות שלכם. 

אלה שלושה שלבים שיעזרו לכם לרפא ביעילות טראומה ברמות המיינד, הגוף והרוח.