מודעות עצמית – שש פעילויות שרצוי לנסות

אלת׳יאה לונה

מאנגלית: סמדר ברגמן

מודעות עצמית היא מיומנות הקיום החיונית והמהותית ביותר.

ללא מודעות עצמית, המחשבות, הרגשות ודפוסי ההתנהגות שלנו נשלטים לחלוטין על ידי אמונות לא-מודעות, הנחות ואינסטינקטים. כאשר אין לנו מודעות עצמית, אנו בוראים את הסבל שלנו בעצמנו ומנציחים אותו בחיי אנשים אחרים, בוראים כאב ותוהו ובוהו אינסופיים.

אולם, כאשר אנו לומדים להפוך מודעים למחשבות ההרסניות והפרימיטיביות, לאמונות, לאידיאלים, להנחות ולבחירות שלנו, אנו הופכים שלווים ואוהבים יותר, ולישויות חכמות יותר. לא רק שאנו מספיקים לסבול, אנשים אחרים בחיינו מפסיקים להגיב לאומללות מתוצרת-עצמית שלנו. במקום זאת, הם זוכים בשלווה רבה יותר. 

המחשבות שלנו בוראות, פשוטו כמשמעו, את המציאות שלנו, ולכן חשוב מאוד שנלמד ושנטמיע את הפעילויות המקדמות מודעות עצמית שרשומות במאמר זה.

האם חסרה לכם מודעות עצמית? אם כן, תוכלו לזהות את הסימנים הבאים:

 • אתם מתקשים להבין מה אתם מרגישים.
 • אתם מתקשים לדבר על הרגשות והמחשבות שלכם עם אנשים אחרים.
 • אתם הולכים לאיבוד במחשבות שלכם ללא הרף.
 • לעתים קרובות אנשים אחרים גורמים לכם להרגיש זעם או צער.
 • יש לכם דימוי עצמי נמוך.
 • אתם חולקים רבים מסימני ההרס העצמי הללו (בשפה האנגלית)
 • יש לכם תחושת עצמי חלשה (בשפה האנגלית), או יש לכם זהות נוקשה מאוד.

על ידי יישום פעילויות המודעות העצמית שמופיעות במאמר הזה, תבראו, לאט אך בבטחה, שמחה וסיפוק רבים יותר בחיי היום-יום שלכם. 

שלוש פעילויות מודעות עצמית למתחילים

אם אתם מרגישים שחסרה לכם הבנה בסיסית ביחס לעצמכם ולאנשים אחרים, תפיקו תועלת מהפעילויות הללו לקידום מודעות עצמית  – אבל רק אם תהפכו אותן להרגל.

1. התרחקו מאנשים, היו שקטים ואל תעשו שום דבר.

תכופות אנו ״עסוקים מדי״ והדבר משמש לנו כדרך להימלט מהפחדים, מהשנאה ומהכאב שבחיי היום-יום. אנו מרגישים באופן כרוני בצורך ״לעשות משהו״, כאשר תכופות, הדרך הטובה ביותר לחוות ולהוקיר את החיים היא להיות לבד, בשקט עם עצמנו.

כדי לפתח מודעות עצמית, הכרחי שתתחילו עם ״דף חלק״, והתבודדות שקטה היא המקום הטוב ביותר להתחיל. זאת משום שהתבודדות מקרקעת אתכם במציאות, ואף על פי שאתם עלולים לפחד בהתחלה להיות לבד, כאשר אתם נמצאים לבד עם עצמכם בכל יום, אתם מעניקים לעצמכם הזדמנות להרהר על עצמכם, על מה שעשיתם, מה שאמרתם, מה שהרגשתם ומה שהייתם רוצים לעשות. ההתבודדות מחברת אותנו מחדש לצרכים ולרצונות העמוקים ביותר שלנו בחיינו, ובשל כך היא מוליך מושלם למודעות עצמית.

2. מדיטציה וחקר-עצמי.

קיימים אופני מדיטציה רבים ושונים, ולא מהסוג המחייב אתכם פשוט לשבת על הרצפה. לדוגמה, תוכלו לעשות מדיטציה דינמית שכרוכה בקתרזיס גופני מלא, או תוכלו לעשות מדיטציה בתנועה או מיינדפולנס שתשלבו את שגרת היום-יום שלכם. אין זה משנה איזה סוג מדיטציה תבחרו לעשות, חיוני שתלמדו כיצד להאט את המוח והגוף שלכם, כיוון שהדבר מסייע לכם להפוך מודעים יותר לפטפוט הפנימי שלכם, שתכופות אינכם מבחינים בו.

חקר עצמי הוא דרך נהדרת נוספת להגביר את המודעות העצמית שלכם גם כן. שאלו שאלות כגון:

מדוע אני מרגיש/ה כך?

מהיכן צצה המחשבה הזאת?

האם ההנחות הללו נכונות?

מה עורר את ההתנהגות הזאת?

אלה הן שאלות עוצמתיות שיעמיקו את המודעות שלכם.

3. כתבו יומן אישי בכל יום

כתיבת כל המחשבות שלכם במקום מוגן ובטוח מסייעת לכם לא רק לעקוב אחר תהליך הצמיחה האישית שלכם, אלא שמנהג זה מסייע לכם גם להיות אותנטיים יותר עם עצמכם. כאשר אתם כנים לגבי המחשבות והתחושות שלכם וכאשר אתם מוצאים מקום לבטא אותן, הן לא נותרות עוד סגורות בראשכם, דבר שיוצר מתח ולחץ רבים. כתיבת המחשבות שלכם מעניקה לכם הזדמנות לבחון מה אתם באמת חושבים ומרגישים, ומה אתם יכולים לעשות טוב יותר או לפתור בעיות מסוימות. תרצו אולי לאחסן את המחשבות שלכם במקום סודי, או לכתוב ואז להשמיד אותן.

שלוש פעילויות מודעות עצמית למתקדמים

״כפי שנהרות מאבדים את שמם וצורתם באוקיינוס, כך אנשים חכמים מאבדים שם וצורה באלוהים, זוהרים מעבר לכל המרחקים״.  – Mundaka Upanishad

מגיעה עת שבה המודעות העצמית מתפתחת מהבנת טבעם של הזהות והעצמי, להבנה של טבע העצמי המהותי או המהות הרוחנית של מי שאנחנו.

עם כל מחשבה, הופך ברור שהשכל הוא שריר מוגבל מאוד, ואף על פי שהאינטלקט שלנו הוא כלי מורכב, הוא מבין שבריר קטן של המציאות. ואף יותר מכך, מתברר גם שמי שאתם ״חושבים״ שאתם, הוא לא מי שאתם באמת.

פעילויות המודעות העצמית הבאות נועדו לאנשים שהגיעו לתובנות רבות בנוגע לעצמם, אך שאין להם עדיין די תובנות לגבי העצמי הרוחני, או העצמי שלעתים קרובות מדברים בו ואשר מגולם על ידי אנשים ״נאורים״.

1. שאלו את שש השאלות הבאות:

 • האם אני הרגש הזה?
 • האם אני המחשבה הזאת?
 • האם אני התחושה הפיזית הזאת?
 • האם אני הנסיבות הללו?
 • האם אני הגוף הזה?
 • האם אני האישיות הזאת?

אם הייתם בוחנים את עצמכם בחיי היום-יום, הייתם מבינים שרוב המחשבות שלכם סובבות סביב הזדהות בלתי מתפשרת עם האישיות, הגוף, הרגשות שלכם וכן הלאה. אבל האם ה״אני״ שלכם הוא באמת כל הדברים הללו? איך תוכלו להיות משהו שנועד לגדול, להשתנות ולהירקב? ואם אינכם דבר מהתופעות הפיזיות, הרגשיות או המנטליות הללו החולפות כרוח, מי אתם? אתם תגלו משהו מדהים… אתם שום דבר! אבל לא שום דבר שהוא ריקני או מדכא; שום דבר שהוא מלא, חיוני, טהור, אוהב ונצחי; שום דבר שהוא באופן פרדוכסלי – הכול. כתבתי עוד על נושא זה במאמר הבא. (בשפה האנגלית).

2. להצביע לשני הכיוונים

יד אחת מצביעה על העולם, יד שניה מצביעה עליכם. בחנו את המראה שלמולכם שעליו אתם מצביעים. בחנו את כל הצורות, הצבעים, החפצים והפרטים. אז התמקדו ביד שמצביעה ״עליכם״. מה אתם יכולים לראות עכשיו? עצמי, אדם, זהות? אתם תבינו שהמראה שונה לחלוטין: אין כלום לבד ממרחב התודעה! אין ראש, אין פנים, יש רק מודעות!

כיצד ניתן ליישם זאת בחייכם? כאשר אתם נמצאים בכל מצב שהוא, הבינו שאתם המתבוננים במרחב זה של ריקנות חיונית. זכרו שאתם לא הראש והגוף שנועדו לגדול, להשתנות ולהירקב, אלא מרחב המודעות הנוכח תמיד.

כפי שאמר המאסטר הנאור ראמאנה מאהארשי: ״התשובה לבעיה שלכם היא לראות למי יש אותה״. להיות מודעים לחלוטין אינו תהליך פסיכודלי מדהים, נוצץ, זוהר ומפואר, אלא התנסות פשוטה מאוד.

3. ניסוי בעיניים עצומות

עצמו את עיניכם. אפשרו לעצמכם לנוח, אפשרו למחשבות שלכם להאט. ואז שאלו:

כמה גדול/ה אני?

איזו צורה יש לי?

האם יש לי גבולות?

האם יש מקום שבו אני מפסיק/ה והעולם מתחיל?

האם משהו מפריד אותי מהעולם?

מה אני?

היו מודעים לכך שהמוח שלכם יתחיל להסתמך על זכרונות העבר, על חוויות מן העבר, על תמונות ותחושות ויזואליות, על שמועות ודמיון. הניחו לכל המחשבות, הדימויים והתחושות הללו להתפוגג בעת שאתם מתמקדים לחלוטין בהתנסות רגע ההווה שלכם.

תרצו אולי לרשום את השאלות הללו, ואז לעצום את עיניכם בעת שאתם עונים לאט על כל שאלה ושאלה.

כאשר תשליכו את כל המחשבות, תבינו שלא ניתן לענות על השאלות באותו אופן שפעם עניתם עליהן. אתם תבינו שאתם חסרי מגבלות וגבולות: לא ניתן להגדיר אתכם.

נכון שזו תגלית מדהימה?