רוחות הטבע

תוכנית הרדיו “ערי האור והמאסטרים של החכמה”/רדיו “החיים הטובים”

מאת המתקשרת נועם קורל גלעד

בשיתוף עמיחי ים

(מתוך תוכנית מס’ 14 ששודרה ביום 9.6.11)

עריכה לשונית: סמדר ברגמן

בדרך כלל אנחנו מתייחסים לתופעות הטבע כאל תופעות פיזיות בלבד, שעה שיש להן אינטליגנציה ושדה אנרגטי משלהן.

ראיון עם עמיחי אודות מהות השאמאניזם

מהו בעצם “שמאניזם”?

המונח “שמאניזם” כשלעצמו הגיע למעשה מסיביר, וזאת בניגוד לטעות הרווחת לפיה המונח הגיע מהאינדיאנים של ארה”ב. האינדיאנים  של ארה”ב קוראים לשאמאנים שלהם “וויצ’יצ’איו” (מדיסין מן).

משמעות המילה “שאמאן” היא מרפא שבטי, שעובד בשיתוף פעולה עם כוחות הטבע. השאמאן מסוגל, בין השאר, לשנות את מצב תודעתו לפי רצונו, לנוע בזמן ובמרחב, לתקשר עם ישויות מממדים שונים ולא-נראים של הקיום ולהביא משם ריפוי, ידע, הנחיה וחוכמה שמשרתים את בני השבט שלו.

בדרך כלל, השאמאן משמש כדמות מרכזית בשבט שלו, ושימש במספר תפקידים שונים, שכיום מתחלקים בין מספר אנשים בחברה המודרנית שלנו. בנוסף להיותו מרפא, השאמאן משמש גם כמורה רוחני, כמנהיג רוחני, כמורה של הילדים, כעורך טקסים, כמתקשר, כמנבא, כעושה אמנות, ועוד ועוד.

הריפוי שלו לא כולל רק בני האדם אלא את כל מרקמי החיים, מתוך הבנה של החיים כמעגל והקשר בין כל הדברים הקיימים בהם. מתוך הרעיון של ראיית החיים כמעגל, השאמאן מתייחס באופן שווה-ערך לישויות עמן הוא מתקשר.

מה פשרם של המונחים “עולמות עליונים” ו”עולמות תחתונים” על פי השאמאניזם?

בשאמאניזם קיימות כמה חלוקות של המבנה הרב-ממדי של המציאות. בין היתר, קיימת חלוקה לשלושה עולמות ולשלושה מעגלים אנרגטיים. זו חלוקה המחברת בין השאמאניזם לטאואיזם: אנושות, אדמה, שמים.

במסגרת השאמאניזם הטאואיסטי קיימת חלוקה לשלושה טאן-טיאנים מרכזיים (מרכזי אנרגיות, כמו צא’קרות): הטאן-טיאן המרכזי – הנמצא בלב וקשור למעגל האנושות; הטאן-טיאן העליון – הנמצא בעין השלישית, וקשור למעגל השמים; והטאן-טיאן התחתון – הנמצא במרכז ההָרַה, וקשור למעגל האדמה.

לגבי החלוקה לשלושת העולמות השאמאנים:

העולם התיכון: הוא עולם המציאות הנסתרת של העולם הזה. לעתים, כשנתחבר לדוגמה לנחל כלשהו, בעינינו הפיזיות אולי נראה אותו מזוהם, אך כשנתחבר אליו באופן שאמאני, הוא יכול להיראות מלא חיות, כמו גן עדן, וגם מתוך המקום הזה אפשר לרפא.

העולם התחתון: הוא משכן האבות הקדמונים. התפיסה הנוצרית הפרידה את האדם מהטבע ומהעולמות השאמאנים, בכך שהיא דימתה את הגיהינום למקום שנמצא בתוך האדמה, ובכך יצרה פחד כלפי אזור זה. בניגוד לתפיסה הנוצרית, התפיסה השאמאנית רואה בו עולם של אנרגיה בראשיתית, שאליו ניתן להיכנס דרך היכלי אמנטי, ומשם להגיע ל”אגרתה” – שם נמצאות ערי אור רבות.

העולם העליון: מתייחס לממדים גבוהים יותר של היקום, הכוכבים ומשכנם של המלאכים והאלים.

מהו “איסוף חלקיקי נשמה” על פי השאמאניזם?

 על פי השאמאניזם, הסיבה הנפוצה ביותר לרוב המחלות נובעת מאובדן/פיזור חלקיקי נשמה, עקב מצב של טראומה שגורם לחלק מהשדה האנרגטי שלנו להתפזר בכל מיני מרחבים. השאמאן יוצא למסע במרחב ובזמן על מנת לאסוף את החלקיקים הללו ולהחזירם לשדה האנרגטי של האדם. זהו טיפול עוצמתי מאוד, שיכול, למשל, להחזיר לאדם מדוכא ואובדני את שמחת החיים והרצון לחיות. העבודה של השאמאן נעשית באמצעות מסע שאמאני המלווה לעתים בתיפוף, בשירה, בריקוד, בשימוש בסמלים ועוד.

מהו “ריפוי אדמה” על פי השאמאניזם?

 יש קשר בין האדם והאדמה. כשאדם כלשהו חווה טראומה כלשהי ומדחיק את רגשותיו, אז הרגשות הללו נשמרים בגופו. בדומה לכך, כאשר מתרחשים אירועים היסטוריים קשים וטראומטיים על פני האדמה, למשל במקומות שנערכו בהם מלחמות וקרבות או טקסים של מאגיה שחורה לדוגמה, האדמה סופחת אליה את כל האנרגיות הקשות ומחזיקה אותן בתוכה, כשירות למען האנושות.

כאשר בני האדם מכירים בקיומן של רוחות הטבע והאדמה ומוקירים להן תודה, ניתן לבקש מהן לשחרר את האנרגיות הללו מתוכן. לשם כך ניתן להשתמש בכל מיני טכניקות שמדמות את האנרגיות הללו משתחררות ועולות אל אור הבורא. בצורה כזו השדה האנרגטי של האדמה מקבל אור ומתרפא, ואז כל מי שנכנס למרחב שהתרפא יכול לחוש בשינוי מהותי. את העבודה הזו ניתן לעשות רק כשמחוברים לרוחות הטבע, וכן לגוף ולרגשות שלנו, ויודעים להשתמש היטב בטכניקות ההגנה על ההילות הנדרשות.

מהו “שאמאניזם טאואיסטי”?

 זהו ענף פחות ידוע של השאמאניזם, אותו גיליתי דרך ספריו של מאנטאק צ’יאה, בהם הוא מתאר שיטת עבודה טאואיסטית עתיקה מאד עם עצים, אותה פיתחתי לעבודה גם עם האדמה, סלעים, רוחות טבע שונות ועוד. ענף זה התפתח בסין בתקופה שבה החל הבודהיזם להתפתח שם, והחלו לרדוף אחר השאמאנים במטרה להוציאם להורג. כתוצאה מכך, השאמאנים הכניסו את כל התרגולים שלהם לתוך הטאואיזם והפכו אותם למבוססים רק על אנרגיה. כלומר, אין שימוש בתופים וכדומה, אלא רק בטכניקות אנרגטיות כמו של תרגילי צ’י קונג, שמאפשרות לתקשר עם רוחות הטבע.

תקשור של נועם עם פאן, אל הטבע

שלום לכם, הנני האל פאן. מה ברצונכם שאעשה?

מי אתה?

אני החיבור העמוק שבין האדמה לשמים. אני רוכב על הרוח ומתמזג עם טיפות הגשם. אני יורד עם קרני השמש וזורח עם קרני הלבנה. אני האב והאם של העצים, של הפרחים, של כל החי, הצומח והדומם. הנני חלק מהם והנני האל שלהם. הנני האב של כל רוחות הטבע אשר סרות למרותי. הנני הקשור לחיים, לעונות השנה, לחילופי העונות. הנני הקשור אל הדיוות, הקשור אל הפיות (שרובכם מיום שבגרתם אינם מאמינים בקיומן).

הנני האל המייצג עבורכם, במובן מסוים, את הפן הגברי, הזכרי יותר, של האנרגיה, כאשר האלה מייצגת את הפן הנשי היותר של האנרגיה.

למעשה, פעמים רבות אני מסמל עוצמה, פזיזות, שמחת חיים, חיות ואת האנרגיה המשתלחת המתפרצת. פעמים רבות אני מייצג את האש, פעמים אחרות את הרוח, את האדמה, ולעתים זורם אני איטי ורגוע, כמפל או כפלג מפכפך של מים.

פעמים רבות מרדים אני בנגינתי, בחליל המיועד לי, את הפיות ואת יצורי היער הקטנים הקיימים. פעמים אני מעיר לחיים, באמצעות צלילי הקסם של החליל, זרעים השוכנים בבטן האדמה והממתינים לבקיעתם. אני רוקד, שר ומחולל, שמח בשמחת הטבע, צומח וגדל עמו, מתמזג ומתפרד ממנו. הננו אחד.

 מהם יחסייך עם הבורא, עם האל האחד?

ראשית, אנחנו מאד אוהבים אחד את השני. למעשה הוא מאפשר לי לבטא חלק מהעוצמות והאיכויות שלו באופן מעשי, בדרך החומר על פני כדור הארץ, בדרך החיבור עם הטבע. כיוון שעליכם לזכור ולהבין כי פעמים רבות, בגלל ההפרדה שקיימת בתוככם, אתם רואים את האדם כיצור נפרד ונעלה על הטבע, ולא כך הוא. כיוון שהאדם הוא אחד מיצורי הטבע, בדיוק כמו העץ והקריסטל, רק שלכל אחד מכם רמת רטט ורמת תודעה שונה.

הבריאה הפיזית, כפי שהיא באה לידי ביטוי, ניתנה לי כמושל רוחות הטבע. לאמיתו של דבר, כל זה נמצא בחיבור אחד מלא ועמוק, הן עם האל האחד, הן עמכם בני האדם, והן עם החומר המגולם בטבע, בגאיה, בכדור הארץ – הכול שלמות אחת.

אילו תורות רוחניות קשורות אליך?

בעיקר התורות הפאגאניות, שמקדשות את האל ואת האלה. אלו תורות הגורסות כי יש בורא אחד ליקום, אך הבורא הזה אינו זכר ואינו נקבה, אלא שלמות אחת הבאה לידי ביטוי (כאשר העולם מתחיל להתפצל), לידי מימוש, הן באנרגיה נשית והן באנרגיה זכרית.

למעשה, התורות הפאגאניות רואות את כוח האלה ואת כוח האל כנגזרים שניהם מתוך כוח הבורא העליון ושניהם בעלי ערך, כוח ועוצמה שווים. בעוד שאנרגיית האלה משפיעה על ומושפעת מאנרגיות שונות, ומממשת על פני העולם צורות שונות של ביטוי וקיום חיים, והאל יוצר ומביא לידי ביטוי דברים אחרים.

למעשה קיים עניין הקשור ברמה העמוקה יותר לצורות: הצורה העגולה והצורה הפאלית. כאשר בטבע, יצורים או יצירים העשויים בצורה פאלית, משויכים לאנרגיית האל, ודברים הקשורים יותר לאנרגיה העגולה מחוברים יותר למהות האנרגיה הנשית.

הדתות הפאגאניות הבינו וקידשו את הטבע, כיוון שהם הבינו שלכל יצור ויציר יש משמעות, יש חיים, יש נשמה ויש רטט. לכן, על-ידי קידוש אותם כוחות, הם עבדו עמם בשיתוף פעולה מלא ובדרך זו הצליחו ליצור ולבנות את חייהם ואת העולם שמסביבם, בצורה המיטבית והעוצמתית ביותר, שהביאה לחיבור עמוק בין האדם לבין הטבע, לבין האל, לבין האלה, ולבין הבורא האחד בעצמו.

ניתן לומר כי אינני המקור של כל התורות הקשורות לטבע. המקור הוא הבורא, אך המקור עובד דרכי. הנני המקור בעולם הפיזי, בעולם המימוש. הנני המבטא והמביא לידי ביטוי בעולם הזה את אותן תורות (העובדות עם הטבע), של אותם דברים. כיוון ששוב, עליכם להבין, אין הבורא העליון מנותק מהאדמה. כל מה שקיים בו מופיע גם על פני האדמה, רק שלעתים יש צורך בצינורות שהופכים להיות גשמיים בצורה כזו או אחרת, או מנותבים לאנרגיה מסוימת, על מנת שניתן יהיה לבטא אותה בצורה וברמה המתאימות לכדור הארץ וליושבים עליו.

מיהן “רוחות הטבע”, מיהן “הדוות”, ומה תפקידן?

הדוות הינן ישויות אנרגטיות שתפקידן להיות אחראיות על תחום מסוים. קיימות, למשל, דוות השייכות לעולמות השונים, לממלכות השונות על פני כדור הארץ. למשל, לממלכת הקריסטלים, קיימת ישות, קיימת דווה. גם לישויות ולכל מה שקשור לממלכת הצומח, יש דווה האחראית על אותה ממלכה. כך שלמעשה, לכל ממלכה וממלכה הקיימת בכדור הארץ, הן בממלכות החיות והן בממלכות הצומח, והן בכל הממלכות הקיימות – קיימות דוות, שהן אלה שאחראיות על אותן ממלכות, הן אלה שיוצרות את האינטראקציה, מזינות ומוזנות על-ידי אותן ממלכות. הן אלה שגם מעבירות את הידע מאותן ממלכות אל כדור הארץ, אל ממלכות אחרות, ומשתפות בו, והן אלה שגם מעבירות אנרגיות שונות מהסביבה אל הממלכות שאיתן הן עובדות.

יש להבין כי ישויות הטבע הינן ישויות שמושפעות אנרגטית, ולכן ניתן לעבוד איתן כבני אדם (הנכם יכולים לעבוד עמן) והנכם יכולים גם לעזור להן להתרפא. רבות מהן מושפעות בצורה שאינה חיובית ביותר מפעולות שונות שעושה האדם בטבע, מחוסר הבנתו את הנזק העמוק והעצום שהוא גורם לאמת האחת, לאחדות האחת ולעצמו, ברמה העמוקה ביותר.

רוחות הטבע הן ישויות טבע נוספות, שאחראיות לדברים ספציפיים. למשל, יכולה להיות רוח טבע שאחראית על נחל מסוים, או יכולה להיות רוח טבע שאחראית על הר מסוים, או על בית, הר, בניין, רחוב. כלומר, רוחות הטבע הן גם ישויות טבע שתפקידיהן ספציפיים יותר לגבי מקומות מסוימים, אנרגיות מסוימות.

למי שייכת “הרוח הגדולה”?

 הרוח הגדולה שייכת לכול. הרוח הגדולה שייכת לבורא והבורא שייך לה. היא והוא הם אחד. הדוות אחת הן עם הרוח הגדולה. הרוח הגדולה היא כל הקיום כולו, כל המציאות כולה, וכל הבריאה והבורא כאחד.

יש לך איזה שהוא מסר שאתה רוצה להעביר לאנושות?

אנשים יקרים, פיקחו את עיניכם. כאשר אתם באים אל מקום בטבע, לעיתם נהנים מהשקט, מהרוגע, מהאווירה, פקחו את עיניכם. עליכם להבין כי העולם שאתם רואים בעיניכם, הוא רק קמצוץ מהעולם האמיתי, הנסתר מעיניכם. כיוון שבתוך אותה חלקת טבע קיימות נשמות, רוחות, מהויות לכל דבר. לכל נחל, לכל אבן, לכל עץ, קיימת מהות, קיימת ישות בעלת ידע עמוק ורב.

למעשה, המרקם האחד שאותו אינכם יכולים לראות כעת, הוא כה עמוק ויפה, יפה ערך ועצום ערך. עליכם להבין כי שכאשר אתם פוגעים בטבע, כאילו הלכתם לרשת אחת גדולה ופשוט קרעתם אותה. וברגע שנוצר קרע באותה רשת, היא אינה יכולה לפעול באחדות, כפי שפעלה קודם לכן.

עליכם להבין כי רוחות הטבע ונשמותיכם היו מחוברות בעבר בצורה עמוקה ביותר, שהזינה הן את האדם והן את הטבע מסביב. כיוון שככל שהאדם כיבד יותר את הטבע, את הישויות החיות בו, את העוצמות האמיתיות שלו,  כך השיב לו הטבע אהבה, השיב לו הטבע עוצמה, השיב לו הטבע איזון. ולכן היו פחות מצבים של בצורות ואסונות טבע, היו פחות מצבים שבהם האדמה רעדה. מכיוון שהכול היה בהרמוניה עמוקה הרבה יותר, ברמה העמוקה ביותר האפשרית.

לכן, אנשים יקרים, עליכם להבין כי הטבע אינו רק דבר חיצוני, שנועד עבורכם על מנת שתיהנו ממנו או שתנצלו אותו דרך מחצבים שונים וצורות שונות. עליכם להבין כי הכול מרקם אחד, וכאשר אתם פוגעים בישויות העמוקות הקיימות ברחבי כוכבכם, אתם פוגעים בעומק נשמתכם, אתם פוגעים במארג האנרגטי המרכיב את ישותכם, בעצמכם.

אינני מתייחס לכל התורות האקולוגיות ולכל זיהומי האוויר, ולכל אותם דברים מקובלים וידועים, לשמחתנו, בעולמכם. אני מדבר על הדברים העמוקים, העוצמתיים, השורשיים, שברגע שתסכימו לפקוח את עיניכם, ולראות את הדברים, ולראות את עצמכם כחלק מהמעגל השלם, כפי שידבר האיש היושב כאן, הוא דיבר שהשאמאן רואה את הכול במעגל, ובמעגל כולם שווים. עליכם להבין כי לא רק השאמאן רואה זאת כך. גם עבור הבורא, כל הבריאה קיימת וכל הבריאה חשובה, וכל הבריאה אחת. לכן החי, הצומח והדומם נועדו לעזור לאדם, והאדם נועד לעזור להם, אך הכול מרקם אחד, הכול מהות אחת.

ולכן, אנשים יקרים, כאשר אתם הולכים לסלע, או להר, או לנחל, שבו מעט, היכנסו מעט פנימה לתוך עצמכם והתבוננו מתוך המקום העמוק שבתוככם. בקשו להאזין לקולות, ללחשים, שהעצים מסביבכם מנסים ללחוש לכם; לפעימות האנרגיה שהאבנים שעליהן אתם יושבים מנסות להעביר אליכם; להקשיב לשיחה של פכפוך המים ולסודות שמנסה רוח הנחל להעביר לכם. כאשר תסכימו לפתוח את עצמכם למקום זה, תוכלו לצאת נשכרים מתוך מקום זה. ואם מתוך מקום זה תסכימו להעביר אהבה ושמחה אל אותם מקומות, תוכלו להודות לרוחות הטבע על השירות העצום שהן עושות עבורכם.

ברצוני לומר דבר נוסף: קיימות רוחות טבע נוספות, שתפקידן להתמיר אנרגיות קשות ושליליות שאתם מביאים אל כדור הארץ. פעמים רבות רוחות הנחלים הן אלה אשר עובדות בצורה זו, כאשר הן מתמירות אנרגיות שליליות מהערים בהן עוברים הנחלים. את אותן אנרגיות הן מטמיעות ומתמירות בתוכן, ועל-ידי כך מטהרות ומביאות לאיזון עמוק יותר את הקיים בין בני האנוש. עליכם להבין כי למרות הכאוס שאתם רואים, לולא עשו יצורי הטבע את עבודתם, היה מצבכם קשה הרבה יותר. ולכן, אנא העריכו וכבדו את רוחות הטבע ואת העבודה העמוקה והעוצמתית שהן עושות עבורכם, כיוון שפעמים רבות הן מוכנות להקריב את עצמן ברמה מסוימת, על מנת לעזור לכם כאנושות. זכרו זאת אנשים יקרים. וחוץ מזה, נסו להסתכל על החיים קצת יותר בקלילות.

תודה, להתראות.

מדיטציה ותקשור של נועם עם רוח נחל שורק

נסתכל על השדה האנרגטי שלנו (דמוי הביצה), ונדמה שגם נחל שורק הוא שדה אנרגטי, זורם וחי. נדמה שאנו הולכים עם השדה האנרגטי שלנו בתוך הנחל, מתאחדים עם השדה האנרגטי של הנחל, נמסים לתוכו, והופכים לאחד עם רוח הנחל. שימו לב גם לחיים שנמצאים בתוך מי הנחל ועל פניהם (צמחים וחיות), המהווים עולם שלם. מתוך האחדות הזו אנו קוראים לתודעה, לרוח של הנחל, ומבקשים לתקשר עמה. רוח הנחל עולה מתוך הנחל, בדמות ישות נשית, מאד רכה, זוהרת, כמעט שקופה, מאד יפה.

שלום לך רוח הנחל, מהו שמך?

שמי בעולם הרוחות לא יאמר לכם דבר, אך עבורכם הנני רוח הזרימה, רוח האור של הנחל. ברצוני לספר לכם ולהעביר לכם מעט ממהותי.

ראשית, כפי שידוע לכם, הנני נמצאת ועוברת בין ערים שונות, כאשר אחת מהעבודות העמוקות ביותר שאני עושה עבורכם, בני האדם, הוא התמרה של אנרגיות הכעס, השנאה והמלחמה הרבות שהקיימות בערים שונות.

עליכם להבין כי נחל זה, שאני מייצגת את רוחו, נובע ממעיינות וממקורות הקיימים באזור ירושלים – ובשל כך הוא מהווה כעין עורק ראשי המתמיר את כל האנרגיות הקשות הללו לרמה שהנכם מסוגלים להתמודד עמה.

עליכם להבין כי בחרתי תפקיד זה באהבה, ברצון ובשמחה, על מנת לשתף פעולה עם המין האנושי.

ברצוני לומר לכם כי בתוכי רוחשים חיים רבים. דברים רבים נוצרים, דברים אחרים מתפוגגים ברמה האנרגטית וגם ברמת החי. ברצוני לומר לכם, אנשים יקרים, כי יש בכוחכם לעזור לי ולרוחות הטבע האחרות. עליכם להבין כי כאשר אתם מזהמים אותי, עלי לשאת אנרגיה זו בנוסף לאנרגיות האחרות, ולמרות אנרגית הזיהום והקושי, עליי להעמיק את האנרגיה הזורמת, החיובית, על מנת שאוכל להמשיך ולמלא תפקידי נאמנה.

לכן מבקשת אני מכם, כאשר יש באפשרותכם (בנוסף לדברים מעשיים שאתם יכולים לעשות), אנא מכם, שדרו אנרגיות של אהבה וריפוי אל הנחל, על מנת שאנרגיות אלה יעזרו לכוחות הריפוי, החיות, העוצמה, השמחה והשפע הקיימים בתוכי להמשיך ולפעול בשיתוף פעולה מלא אתכם, ובאהבה רבה אתכם, המין האנושי.

אני יכולה לספר לכם מעט, כי ראיתי שינויים רבים. עליכם להבין כי רוחות הנחל הן נצחיות. הן אינן מתות אף פעם, ולכן הן נמצאות וקיימות גם כאשר הנחלים חרבים, וגם כאשר הנחלים מלאים. לכן הן רואות את כל התמורות הקורות בסביבתן: את כל עולמות החי, הצומח והדומם, ואת העולם האנושי על כל התפתחויותיו ועל כל השינויים המתרחשים בכל העולמות ובכל הממלכות הללו כולם.

עליכם להבין כי ממלכת המים מזינה את שאר הממלכות האחרות, אך גם ניזונה מהם.

שלוחה לכם אהבת הנחל, שלוחה לכם אהבת הזרימה והשפע. ברכות אור, אהבה ושמחה. ברכות חיבור פנימי עמוק למהותכם האמיתית והעמוקה. אל תשכחו, בני אנוש יקרים, כי רובכם עשויים מיסוד המים ולכן זהו היסוד שעמו יש באפשרותכם להתחבר בצורה העמוקה ביותר ולחולל תמורות עמוקות ונפלאות הרבה יותר מכפי שכרגע ידוע ומובן לכם.

ברוכים ואהובים תהיו.

כעת נבקש להוריד לנחל את אנרגיית הלהבה הסגולה, שביכולתה לטהר ולהתמיר את האנרגיות של הנחל.

עוד נבקש לאחד את כל חלקי התודעה שלנו יחדיו, לרבות החלק ששלחנו למסע, ולאט לאט לחזור לגוף הפיזי, לכאן ולעכשיו.