עברו מכעס לפעולה בחמישה שלבים

ג׳ניפר הופמן

מאנגלית: סמדר ברגמן

כעס אינו רגש שאנו אוהבים להתפלש בו, כיוון שלבד מן העובדה שהוא גורם לנו לתחושה רעה, אנו מאמינים שאנשים ״רוחניים״ לא כועסים. שזה רגש בעל אנרגיה נמוכה שאסור לנו לבטא, וכאשר אנו כועסים איננו מקור אור טוב במיוחד. יכול להיות שכך אנו מאמינים אבל זה לא ממש נכון ולמעשה, אמונה זו מזיקה לנו יותר מאשר מועילה, כיוון שכדי לעבד רגש באופן מלא עלינו לדעת מהו וכעס הוא אחד מהרגשות העוצמתיים ביותר שלנו, כמו גם מקור חשוב להתעצמות עצמית. זה בסדר לכעוס, כל עוד אנו משתמשים בכעס שלנו כדי לפעול ולהשלים מחזורים קרמתיים, לנוע מריפוי לשלמות.

אנו מסוגלים להרבה כאשר אנו כועסים מאוד ולפעמים דרוש לנו כעס רב כדי לנוע בחיים. כעס יכול להפוך אותנו לעוצמתיים מאוד וכאשר אנו כועסים, תכופות אנו מסוגלים לדברים שאיננו מסוגלים לעשות כאשר איננו כועסים. זה הצד המעצים של הכעס וחבל שאנו זקוקים לכעס כדי להתקדם. אבל הצד המחליש של הכעס הוא הצד שאנו מבטאים בדרך כלל, כאשר אנו רותחים וזועמים, מרגישים חסרי אונים, נטולי עוצמה, נלקחים כמובן מאליו וכועסים על עצמנו. או מחביאים ומכחישים אותו כיוון שאנו מרגישים שאסור לנו לכעוס על אנשים, בייחוד אלה שאנו מאמינים שלא צריכים להכעיס אותנו או שאל לנו לכעוס עליהם.

כדי להבין את הכעס שלנו עלינו לחזור למשימת הנשמה שלנו שהיא הגשמת שלמות ולתכלית הריפוי של חיינו. הדבר שמכעיס אותנו מראה לנו היכן יש לנו שיעורי חיים חשובים, והשימוש בכעס ככלי להתעצמות, להשבת האנרגיה שלנו, הוא הדרך שבאמצעותה אנו משתמשים באופן הטוב ביותר בפן המעצים שהכעס יכול להעניק לנו.

הנה חמישה שלבים באמצעותם תוכלו להשתמש בכעס כדי לפעול ולתבוע לעצמכם מחדש את עוצמתכם:

1. קבלו את הכעס השלימו עם כך שאתם כועסים. אין טעם להעמיד פנים שאינכם כועסים או לחשוב שאסור לכם לכעוס. אז אתם שופטים את הכעס שלכם וסבורים שלהרגיש כך זו טעות. קבלו את הכעס שלכם כדי שתוכלו להשתמש במידע שהכעס שלכם מכיל כדי לקבל החלטות שונות ולעבד את שיעורי החיים הללו.

2. הבינו על מי אתם כועסים – האדם שעשה לכם משהו, מצב שאתם חשים שאינכם יכולים לשלוט בו, או אולי אתם כועסים על עצמכם בגלל משהו ששוב קרה לכם? אינכם יכולים לעשות דבר בנוגע להתנהגות של מישהו אחר אבל אתם יכולים להפוך את עצמכם למטרה קטנה יותר או בלתי נראית על ידי כך שלא תמשכו סוג אדם או התנהגות אלה.

3. דעו על מה אתם כועסים. מה הכעיס אתכם בנוגע למצב מסוים? מה אתם באמת מרגישים? זה זמן טוב לכתוב ביומן או לרשום על דף מה אתם מרגישים באמת לגבי המצב, ולהתחיל במילים: ״אני ממש כועס/ת כי…״. זוהי נקודת התעצמות, והכחשה או הסתרה של הכעס רק דוחים את התגובה שלכם עד לפעם הבאה שמשהו יכעיס אתכם.

4. שימו לב היכן אתם מוותרים על עוצמתכם או לא משתמשים בה לתועלתכם. היכן נלקחה מכם העוצמה שלכם או היכן ויתרתם עליה? זה חלק מכריע של תהליך הכעס, כיוון שהבנת אובדן העוצמה מסייעת לכם לדעת היכן אינכם לוקחים בעלות על העוצמה שלכם ומשתמשים בה לטובתכם ולתועלתכם.

5. בחרו להפוך את הכעס שלכם למשהו עוצמתי. שמירת הכעס בבטן או בלב, דומה ״לשתיית רעל ולציפייה שמישהו אחר ימות״, כפי שנהוג לומר. האדם שהכעיס אתכם לא סובל כאשר אתם מתבשלים בכעס שקט ומתסכל במשך ימים, שבועות או שנים – אתם אלה שסובלים. ההחלטה להיות עוצמתיים, להעלות את הכעס לרמה אחרת, ולהשתמש בכעס כדי לשנות את האמונות, המחשבות והפעולות שלכם הופכת את הכעס לכלי עוצמתי של צמיחה ושלמות.

הכעס הוא רגש אנושי לגיטימי, בעל היסטוריה ארוכה של קרמה וריפוי, שנחווה מעת לעת. אבל הכעס עצמו אינו מעצים, ההחלטה שלנו מה לעשות עם הכעס היא שמובילה אותנו בנתיב השלמות העוצמתי. ריפוי מתרחש כאשר אנו מכירים באחריות שלנו ובוחרים ליישם את מה שלמדנו מהכעס שלנו לשיעורי החיים. השלמות מתרחשת כאשר אנו תובעים לעצמנו מחדש את עוצמתנו ומפסיקים לחזור על צורות התנהגות, ובכלל זה משיכת אנשים מכעיסים שמשתתפים בשיעורים שלנו.

הסליחה נכנסת אף היא לתהליך זה, אבל במובן האנרגטי. סליחה משחררת קשרים אנרגטיים ששוב איננו רוצים שיכבידו עלינו. וכאשר אנו בוחרים להשתמש בכעס כקרש קפיצה לחיים מספקים, שמחים ועוצמתיים יותר, אנו יכולים גם לסלוח לאנשים ולמצבים שיצרו את הכעס, וכך איננו חייבים עוד לכעוס עליהם או לשהות בחברתם. הדבר הגרוע ביותר שאנו יכולים לעשות הוא לחוש בושה או להאשים את עצמנו בגלל הכעס שלנו, להכחיש או להדחיק אותו כיוון שאנו חושבים שאסור לנו לכעוס, או להעמיד פנים שזה לא קורה. רגשות הם האופן באמצעותו אנו מבטאים אנרגיה, וכעס הוא רגש שיכול להיות כלי יעיל כאשר איננו שופטים אותו ובמקום זאת, משתמשים בו כדי לקבל החלטות אחרות שמגשימות את כוונתנו לחיות חיים שמחים, אוהבים, שלווים ומשגשגים.