לנהל ציפיות כדי לשלוט בתוצאות

ג׳ניפר הופמן
דצמבר 2015
מאנגלית: סמדר ברגמן

כמה פעמים אנחנו מביעים כוונה ואז מתאכזבים מהתוצאה? באופן חלקי, הבעיה נעוצה בכוונות שלנו, בהתחשב בעבור מי אנו מביעים אותן, ובאופן חלקי בציפיות שלנו, בדברים שאנו מקווים שיתרחשו או שלא יתרחשו. אלה יוצרים את מה שאני מכנת בשם ״היערכות מדומה״, כיוון שבעוד שכלפי חוץ אנו משוכנעים בכוונה שלנו, ההיערכות הפנימית שלנו אינה תואמת אותה ואיננו מקבלים את התוצאות שרצינו. הציפיות שלנו הן השתקפות של הפחדים והתקוות שלנו, בייחוד אלה שבקיומם איננו מוכנים להודות. אבל אם נוכל לשמור את הכוונות שלנו אישיות ולנהל את הציפיות שלנו, אז נוכל למשול בהיערכות שלנו ולשלוט בתוצאות.

יש שני סוגי כוונות, אלה שאנו מביעים עבור עצמנו ואלה שאנו מביעים עבור אחרים. ואף על פי שאפשרי להביע כוונות עבור אנשים אחרים, אין זה רעיון מוצלח, משום שאיננו יכולים לגרום להן להתרחש. איננו יכולים לנהל אנרגיה של אנשים אחרים או את התוצאות שלהם, ואין זה משנה עד כמה אנו רוצים לעשות זאת או עד כמה נדיבות הכוונות שלנו עבורם.

יש שלושה סוגים של ציפיות, שמייצגים את מה שאנו באמת רוצים או מאמינים שאפשרי. יש ציפיות להצלחה, לכישלון וציפיות ביחס לאנשים אחרים. הציפיה העוצמתית ביותר היא הציפיה להצלחה, אבל היא יכולה גם להיות המאכזבת ביותר כאשר אינה מתממשת. והסיבה שהיא לא מתממשת כפי שיחלנו או התכוונו תלויה במה שאנו מצפים.

האם אנו רוצים להצליח אבל למעשה רק מנסים להימנע מכישלון? הדבר דומה להסתכלות מעבר לכתפכם בעת ההליכה – בסופו של דבר תתקלו במשהו ותפגעו.

האם אנו באמת מצפים להיכשל? אולי לא במודע, אבל אם איננו מאמינים שאנו יכולים להצליח, אז אנו מצפים להיכשל. והתוצאה תהיה כישלון, בכל פעם. אבל לפעמים כישלון זה מגן עלינו מפני הפחד שלנו מההצלחה, מבטיח שלא יהיה עלינו להתמודד עם הפחד מפני מה שיתרחש כאשר אכן נצליח, נגשים את החלומות שלנו, נהפוך לעצמי העוצמתי ביותר שלנו וכן הלאה.

לדוגמה, אם אתם מביעים כוונה למשרה נפלאה עם אחריות רבה, משכורת נהדרת, אפשרות לקידום ויוקרה אבל אתם לא מאמינים שהדבר יתרחש אי פעם, יש לכם ציפיה לכישלון אפילו אם חשבתם שהבעתם כוונה להצלחה.

לחילופין, יש לכם ציפיה שמשהו נפלא יקרה בחייכם, ואתם מביעים לכך כוונה, ואז יושבים ומצפים שהדבר יתרחש במקרה או פשוט יתממש בכוחות עצמו. במקרה זה, הציפיה שלכם משקפת את תחושות חוסר האונים וחוסר הביטחון שלכם. לא מילאתם את הפער שבין הכוונה לתוצאה באמונות חזקות ובאנרגיה חיובית, ואינכם באמת ערוכים עם התוצאה שלכם. אינכם סבורים שאתם יכולים לברוא אותה, ולכן אתם מקווים שהיקום או כוח על-אנושי כלשהו יגיע וימלא פערים אלה עבורכם. למעשה, אתם סבורים שזו הדרך היחידה באמצעותה התוצאה שלכם אפשרית.

ציפיות שיש לנו ביחס לאנשים אחרים יכולות להיות מסובכות, כיוון שהן מייצגות את האג׳נדה האישית שלנו לקבלת תוקף, הערכה והצדקה, כמו גם את השיעורים הקרמתים שלנו. ייתכן שאתם רוצים שאדם מסוים יהיה מאושר ורוצים לעשות דבר מה נפלא למענו, מתוך ציפיה שהוא יוקיר את המאמצים שלכם. זו האג׳נדה האישית שלכם בפעולה. ואם הוא מתעלם מהמאמצים שלכם או לא מעניק להם תוקף, אתם יכולים להרגיש מנוצלים. אבל הבעיה טמונה באג׳נדה ובציפיות שלכם; אתם רוצים שמישהו יחשוב שאתם בעלי ערך, שיראה לכם שהוא חושב שאתם אדם נהדר וכאלה אתם, אבל עליכם לברוא זאת כבסיס פנימי, כדי שהאחרים יוכלו לשקף את נפלאותכם ולא למלא ריק זה.

ציפיות הן דרך אחת באמצעותה אנו מסתירים את חוסר הביטחון, החרדה והפחדים שלנו. אנו מצפים למשהו שאנחנו פשוט לא מאמינים שיתרחש, אף על פי שאנו מקווים שיתרחש ודבר זה הוא שבורא היערכויות מדומות. אנו ערוכים עם תוצאה שפשוט אינה נכונה עבורנו, כיוון שאיננו מאמינים בה. אף על פי שאנו יכולים לברוא כל תוצאה שאנו רוצים, כל עוד היא חלק משדה הפוטנציאל שלנו, אנו שולטים בתוצאה באמצעות האמונות שלנו. וללא אמונה ופעולה, התוצאות יתממשו על פי האנרגיה של ההיערכות שלנו, אמיתית או מדומה.

כוונות הן הצהרות של הסכמה אנרגטית שבוראות נתיב ממוקד אל תוכו יכולה האנרגיה לזרום. ציפיות הן אמונות או דעות ביחס לאופן שבו הדברים אמורים להתממש. אם ציפיה מבוססת על כוונה ונתמכת על ידי אמונות, היא תומכת בכוונה. אבל אם ציפיה תלויה לה באֶתֶר ללא כל תמיכה אנרגטית מאחוריה, אזי זו כוונה מדומה והיא עשויה להתרחש, אבל התוצאות עלולות להיות מאכזבות. כוונות חייבות להיות אישיות, קשורות בנו ובמה שאנו רוצים, וציפיות חייבות להיות מבוססות על ביטחון עצמי אמיתי כדי שיעבדו יחד בדרך הטובה ביותר, כדי לברוא את התוצאות הרצויות ביותר שלנו.

אנו יכולים להשתמש בציפיות שלנו בשילוב עם הכוונות כדי לברוא תוצאות עוצמתיות ביותר כל עוד אנו יודעים שפעולה היא חלק הכרחי של התהליך המוביל מכוונה לתוצאה. אין משמעות הדבר שעלינו לעבוד קשה, אבל עלינו לתמוך בעצמנו ובמה שאנו מגשימים.

מה יהיה אפשרי אילו נעניק את כל התמיכה האנרגטית, האהבה, האמונה וההתחייבות שנתנו לאחרים, לעצמנו?

כמה נוכל להגשים אם נעודד את עצמנו, נתמוך בכוונות שלנו באמצעות אמונות חזקות ופעולה?

נוכל לברוא הכול ואנו אכן יכולים, כאשר אנו משתמשים בכוונות בדרך הטובה ביותר ומצפים לטוב ביותר מעצמנו ולעצמנו.