להיות מאושרים עכשיו

להשתמש בפחד כדי להגיע לאושר
ג׳ניפר הופמן
24 בנובמבר, 2015
מאנגלית: סמדר ברגמן

 

האם רציתם אי פעם משהו אך הייתם משותקים מפחד? האם כעסתם אי פעם על עצמכם על כך ששוב פספסתם הזדמנות, לא פעלתם והתעלמתם מהחלומות שלכם? האם אתם משתוקקים להיפטר מהפחד כדי שתוכלו להיות מאושרים? יש דרך לעשות זאת והיא לא מחייבת שתזנקו זינוקי אמונה גדולים, שתעמידו פנים שאתם אמיצים (כשאתם לא), שתתחילו לצנוח צניחה חופשית או לצאת למחנאות בשטח, או לעשות משהו אחר שמוציא אתכם הרחק מאזור הנוחות שלכם. מדובר בשלושה שלבים שמתחילים בפחד, כיוון שפחד הוא הבסיס ליצירת אושר.

הנה שלושת השלבים ואתם תראו כיצד הם משתלבים יחד:

שלב 1. הודו שאתם מפחדים ודעו ממה אתם באמת מפחדים. אין שום טעם להעמיד פנים שאינכם מפחדים, הדבר רק יוצר עוד בלבול. גם אם יש לכם פחדים רבים, יש להם מכנה משותף שיכול להיות פחד מפני ביקורת, שיפוט, בדידות, בגידה, רדיפה, זלזול, כישלון או הצלחה רבה מדי. הכירו את הפחד וכך אתם מכינים את הקרקע לשלב השני.

שלב 2. קבעו את ״גמול האושר״ שלכם, כך שיהיה ערך להיותכם מאושרים, ערך גדול יותר מערך הפחד שלכם. הפחד שמשתק אתכם משרת מטרה, הוא מגן עליכם מלעשות דבר מה שממנו אתם באמת מפחדים. לא תפעלו כאשר אתם מפחדים, לכן ערך היותכם מאושרים חייב לכלול גמול משמעותי, רב-ערך. כאשר תוכלו לראות את היותכם מאושרים כגמול וכאלטרנטיבה להיותכם מפוחדים, אתם מוכנים לשלב השלישי.

שלב 3. הכירו בהתנגדות שלכם והתאימו אותה לתוצאות שלכם. אנו משתמשים במשפטים כגון ״הייתי יכול לעשות זאת, אבל אז משהו אחר היה קורה, לכן לא אעשה זאת״. אלה הן הצהרות של אבל/בגלל והן עוצמתיות מאוד, כיוון שהן מראות לנו היכן אנו מתנגדים. אם נמשיך אותן בהצהרות פעולה, נכיר בפחד ובהתנגדות, ובנכונות שלנו לנקוט בפעולה למרות הכול. זה נשמע כך: ״יכולתי להתחיל לצאת לפגישות אבל אז אולי אפגוש מישהו כמו האקס שלי ולכן אשאר בבית ואצפה בסרטים לבדי. משום שאני רוצה מערכת יחסים, אקח את הסיכון ואתחיל לפגוש אנשים חדשים״.

התעלמות מהפחדים שלנו לא משרתת שום מטרה, וגם דבקות בהם לא עוזרת לנו, הדבר רק מנציח את השיתוק ומעמיק את הייאוש, חוסר הפעולה והבלבול. זה בסדר לפחד, כולם מפחדים ממשהו, אין טעם להשתמש בפחדים שלנו כדי להימנע משמחה, מאושר ומנקיטת פעולה.

מה יהיה גמולכם אם תאפשרו לאושר להיכנס לחייכם? ודאו שזהו גמול מפתה, חשוב ומשמעותי והשתמשו בפחדים כאבן דרך להבנת הדבר המהותי ממנו אתם מפחדים ולא יהיה עליכם לפחד עוד. אז תוכלו להתחיל להכניס קצת שמחה לחייכם, תוכלו להתחיל להרגיש טוב יותר ביחס לעצמכם, ליצור גמול אושר משמעותי ומספק, ולהוסיף אושר לכוונות חייכם.