התקפות על-חושיות לא קיימות, הנה הסיבה…

אלת׳יאה לונה

נובמבר 2016

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

אחת מהאמונות המגבילות, המוטעות והמעוררות-פרנויה ביותר שקיימות היא האמונה בהתקפה על-חושית.

מרפאים, שאמאנים ומורים רוחניים רבים טוענים שאנרגיה שלילית לא רק של אנשים אחרים אלא גם של ישויות על-טבעיות אחרות יכולה לתפעל אתכם, לשלוט בכם ואפילו להפיל עליכם קללה. כתוצאה מכך, הם ממליצים על מגוון כלים, מנהגים, תכשיטים, וכמובן, מוצרים שאתם פשוט חייבים לקנות כדי ״להגן״ על עצמכם מכל פגע.

לרוע המזל, אמונה זו יוצרת אצל האנשים מידה רבה של חרדה, פחד ודיסוננס קוגניטיבי (קונפליקט פנימי), וזו הסיבה מדוע ברצוני לנתח ולהפריך אותה יחד אתכם.

מהי התקפה על-חושית?

נטען שהתקפה על-חושית היא מצב שבו אנרגיה שלילית של אדם או צורת חיים על-טבעית משפיעה עליכם באופן מודע או לא מודע. אנרגיה זדונית זו מכוונת אל הרווחה הפיזית, החברתית, הרגשית, המנטלית ו/או הרוחנית שלכם.

מרפאי עידן חדש רבים טוענים שהתקפה על-חושית יכולה להגיע לא רק מאנשים אחרים, אלא גם מישויות כגון רוחות, רוחות רפאים או שדים. אבל באופן כללי, התקפה על-חושית מתרחשת לכאורה כאשר אדם אחר מרגיש כעס, שנאה, טינה, קנאה או רגשות ״שליליים״ אחרים כלפיכם.

אנשים אלה טוענים שהתקפה על-חושית כוללת:

 • תחושות שהיפנטו אתכם ללא רשותכם.
 • חלומות מפחידים.
 • שיתוק בעת השינה.
 • תחושת היותכם מקוללים.
 • תחושה שצופים בכם.
 • כאבי ראש.
 • תחושות שאתם נשלטים פיזית.
 • תשישות.

… ותסמינים רגשיים/פיזיים רבים אחרים שנעים מפחדים לא מציאותיים עד לכאבים ולמיחושי בטן.

חסידי רעיון ההתקפה העל-חושית אומרים שישנם כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי ״להגן״ על עצמכם, ובכלל זה, לדוגמה, לנתק קשרים, להשתמש בקריסטלים, לעשות עבודת אנרגיה, לדמיין חומות של אור ועוד.

מדוע התקפה על-חושית אינה קיימת

נכון שהכול בחיים הוא אנרגיה, ובכלל זה רגשות ומחשבות. נכון גם שאנו יכולים להיות מושפעים שלילית על ידי התנהגות, מילים וברמה מעודנת יותר, על ידי האנרגיה של אדם אחר.

אולם, התקפה על-חושית אינה קיימת משום, שבמציאות, שום דבר ואף אחד לא יכולים באמת ״לשלוט״ בנו.

אנשים שמאמינים לרעיון של התקפה על-חושית נוטים להחזיק בהשקפת עולם מפוחדת שמתרכזת סביב האמונה בחוסר אונים. לכן, בכל פעם שרגש או תחושה שליליים מורגשים בתגובה לאדם אחר, הם מפורשים מיידית כהתקפה. הדבר מוביל למחשבות התקרבנות-עצמית (מלשון, קורבן) של ״עליי להגן על עצמי״ ולאישור לכך שאתם נתונים לחסדם של אנשים אחרים.

במהותו של דבר, התקפה על-חושית מניחה שאין לנו שליטה ושאנו באופן בסיסי ״קורבנות״ של אנשים אחרים. היא גם מניחה שהכול בחיים נפרד (זאת אומרת, ״הם״ פוגעים ״בי״), ובכך מחזקת את השקפת המציאות של האגו. במילים אחרות, משהו ״שם בחוץ״ יכול ״לפגוע בי״ ולכן עכשיו ״עליי להגן על עצמי״. זוהי תפיסת מציאות מפצלת.

הרעיון שניתן ״להפנט״ אותנו ללא רשותנו (דבר שאינו אפשרי) או לחוות מזל רע הוא תוצאה של חוסר הביטחון והאמונות שלנו המבוססות על פחד. לאמתו של דבר, שום דבר לא יכול לפגוע בנו אלא אם נאמין, במודע או שלא במודע, שהוא יכול. אולם, כאשר אנו מתבוננים בחיים מבעד מסנן של הטיית אישור, נגלה שהכול תומך באמונות שלנו מבלי להתחשב עד כמה הן נראות הזויות או נכונות לכאורה.

הנה גישה נוספת להפרכת ההתקפה העל-חושית. האם שאלתם את עצמכם אי פעם את השאלה: ״האם חוויית דבר מה לא נוח משמעותה שמדובר בהתקפה אישית עליי?״ או שקלתם האם יכול להיות שמשהו שפוגע בכם לא מנסה לפגוע בכם במכוון? האם ייתכן שהגוף/נפש שלכם פשוט רגישים מאוד ומרגישים המומים בתגובה לגירוי עוצמתי?

אנשים רבים עשויים לטעון: ״אבל זה אמיתי, חוויתי התקפה על-חושית, כיוון שדבר זה או אחר קרה לי״. אבל התקפה על-חושית יכולה להפוך ל״התקפה״ רק כאשר אתם לוקחים זאת באופן אישי ותופסים אותה כהתקפה. אחרת, אנרגיה של אנשים אחרים היא רק אנרגיה, נעה וזורמת.

בפשטות, התקפה על-חושית היא אמיתית רק אם אתם מאמינים שהיא אמיתית. אחרת, זה שום דבר.

יתר על כן, התקפה על-חושית פועלת אך ורק מהתפיסה הדואלית של האגו. אולם, כאשר אנו חוקרים באמת את מהותנו, אנו מבינים שאף פעם לא ניתן באמת לפגוע בנו, כיוון שאנו החיים עצמם. מעבר לשמות, לגופים, לתחושות, למחשבות, לרגשות, לאמונות ולאישויות שאנו מניחים שהם ״אנחנו״, קיימת נוכחות שלעולם לא משתנה, שתמיד הייתה עקבית. נוכחות זו היא כל הדברים – אין כלל הפרדה. במילים אחרות, האמונה בהתקפה על-חושית זהה לאמונה שהאוקיינוס יכול להטביע את עצמו. הדבר בלתי אפשרי.

מדוע אנשים מאמינים בהתקפה על-חושית?

התקפה על-חושית היא אמונה שמשקפת את חוסר הביטחון, ההסתגלות הלקויה וחוסר האיזון המנטלי של האנושות. האמונה בה מספקת תחושת ״ביטחון״ ו״הגנה״ זמנית, אבל היא תחושת פרנויה ארוכת טווח ומחזקת את גבולות האגו המפוחד.

אנשים מסוימים עשויים לתהות מדוע האמונה בהתקפה על-חושית קיימת כלל. התשובה היא שיש הרבה להרוויח מאמונה שכזו, למשל:

 • היא מחזקת את סיפור האגו על הפרדה מאחרים.
 • היא מחזקת את הצורך של האגו להרגיש מיוחד.
 • היא עוזרת לנו לעקוף רוחנית את הצורך לקבל אחריות אישית כלפי הפחדים שלנו על ידי האמונה שאחרים ״מאלצים״ אותנו להרגיש דבר מה.
 • היא מחזקת את השקפת העולם המפוחדת שלנו (הטיית אישור).
 • היא מחזקת את תפקיד הקורבן והטורף.

אני גם מאתרת את האמונה בהתקפה על-חושית בהוליווד ובדת. שניהם נוטים לדגול בסנסציות ולברוא השקפת עולם מעוותת המבוססת על פחד.

כיצד תתבעו מחדש את העוצמה האישית שלכם

בעבר קיבלתי כמה אימיילים מאנשים שמאמינים שאחרים שמתרגלים כישוף שחור ״״קיללו״ אותם באנרגיה חשוכה או שכוחות על-טבעיים מסוימים ״מתקיפים״ אותם.

אין זה משנה מה אדם אחר אומר או עושה, חשוב שתקחו אחריות כלפי הרווחה שלכם. זכרו שסבל מתחיל ונגמר בכם. לא נועדתם לחיות בפחד.

הנה כמה דרכים בעזרתן תוכלו לתבוע לעצמכם מחדש את עוצמתכם האישית ולהחליש את אחיזת אמונה זו בחייכם:

 1. רשמו בכתב דרכים באמצעותן אתם משליכים אולי את הפחד שלכם על אנשים אחרים.
 2. בחנו את המחשבות והאמונות המושרשות שגרמו לכם להרגיש חוסר אונים בחייכם.
 3. למדו לפתח תחושת עצמי ברורה – הדבר ידוע בשם ״אינדיבידואציה״.
 4. קחו אחריות כלפי האושר שלכם על ידי כך שתזהו מצבים בהם אתם נופלים אל תפקיד הקורבן.
 5. למדו לתרגל קשיבות (mindfulness) ואי התנגדות.
 6. למדו ויסות רגשי וקתרזיס. תוכלו להיעזר במאמר זה.

אחזור ואדגיש כמה חשוב להשתמש בחשיבה ביקורתית בשילוב פתיחות לרעיונות חדשים. ההבחנה חשובה בנתיב הרוחני. קיימות אשליות רבות כל כך המתחפשות למציאות, וקל להסתבך ברשת של פחדים. אני מקווה שניתוח זה של התופעה הידועה כהתקפה על-חושית סייע לכם להתחבר שוב עם המציאות.

היו חופשיים.