האם אתם אמפתים?

מאת דיאן קת׳רין

https://theknowing1.wordpress.com/

ינואר 2018

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

רוב הסיכויים שאם נכנסתם לבלוג הזה בעקבות חיפוש בגוגל אחר ״תכונות האמפתים״, הרי שקרוב לוודאי שאתם אמפתים. ברגע ששמעתם על או קראתם את תכונות ״האמפתים״, ידעתם שהן מתארות אתכם, ועם גילוי הכותרת למהותכם, קרוב לוודאי שהגיעה גם נשימת רווחה גדולה… סוף סוף, אתם יכולים לחבר את חלקי הפאזל, אתם יכולים להבין מדוע הרגשתם כפי שהרגשתם לגבי אנשים ובמקומות מסוימים, מדוע אתם יודעים דברים שאינכם אמורים לדעת ודומה שחווים כאב רגשי ופיזי רב יותר מאנשים אחרים.

האמפתים הם חבורה של אנשים סקרנים שאוהבים ללמוד או לקבל אישור ביחס ל״חשדות״, ל״תחושות האינטואיטיביות״ או לרגשות שלהם. אני מקווה שהמידע שתמצאו כאן יעניק לכם כמה רגעי ״אה-הה״ נוספים במסע החיפוש שלכם אחר גילוי עצמי.

30 תכונות האמפתים:

 1. ידיעה: אמפתים פשוט יודעים דברים, מבלי שיאמרו להם. זו ידיעה שמרחיקה לכת אל מעבר לאינטואיציה או לתחושות הבטן, אף על פי שכך רבים יתארו את הידיעה. ככל שהם ״מחוברים״ יותר, כך יכולת זו הופכת חזקה יותר.
 2. השהייה במקומות הומי אדם יכולה להיות קשה מאוד עבורם: מקומות כגון מרכזי קניות, סופרמרקטים או אולמות גדולים שבהם אנשים רבים יכולים למלא את האמפתים ברגשות כועסים וגועשים שמקורם באחרים.
 3. הם מרגישים רגשות של אחרים ומאמצים אותם כשלהם: זוהי תכונה ענקית של אמפתים. חלקם ירגישו רגשות של אנשים המצויים בקרבתם, ואחרים ירגישו רגשות של אנשים הנמצאים במרחק רב מהם, או שני המצבים יהיו נכונים מבחינתם. האמפתים המנוסים יותר ידעו אם מישהו חושב עליהם מחשבות שליליות, אפילו ממרחק רב.
 4. הם אינם מסוגלים לצפות באלימות, באכזריות או בטרגדיות בטלוויזיה: ככל שהאמפתים הופכים מחוברים יותר, כך תכונה זו הופכת קשה יותר ויותר, עד כדי כך שהם מפסיקים לחלוטין לצפות בטלוויזיה ולקרוא עיתונים.
 5. אתם יודעים מתי אדם כלשהו אינו כנה: אם חבר או אדם אהוב משקר לכם, אתם יודעים זאת (אף על פי שאמפתים רבים מנסים שלא להתמקד בכך, כיוון שהידיעה שאדם אהוב משקר עלולה להכאיב). או אם מישהו אומר דבר מה אך מרגיש/חושב דבר מה אחר, אתם יודעים זאת.
 6. אמפתים ״מאמצים״ תסמינים פיזיים של אנשים אחרים: אמפתים כמעט תמיד יפתחו תחלואים השייכים לאנשים אחרים (הצטננות, דלקת עיניים, כאבים ומכאובים בגוף), בייחוד של אנשים הקרובים להם.
 7. בעיות עיכול ובעיות בגב התחתון: צ׳אקרת מקלעת השמש ממוקמת במרכז אזור הבטן וידועה כמושב הרגשות. זה המקום שבו האמפתים מרגישים את התחושות הנכנסות של האחר, שיכולות להחליש את האזור ובסופו של דבר לגרום לכיבים ולתסמונת המעי הרגיז (בנוסף לבעיות רבות נוספות שקצרה היריעה מלהזכירן). כאבים בגב התחתון יכולים להתפתח בשל היותם לא מקורקעים (בנוסף לדברים אחרים), ואנשים שאין להם מושג שהם אמפתים, יהיו, כמעט תמיד, לא מקורקעים.
 8. אמפתים תמיד דואגים לנתונים במצוקה: כל אדם שסובל, כואב כאב רגשי או סובל מבריונות יעורר את תשומת הלב והחמלה של האמפתים.
 9. אנשים אחרים ואפילו זרים ״פורקים״ את בעיותיהם עליכם: אדם אמפתי יכול להפוך ל״מזבלה״ לבעיותיהם ולצרותיהם של אנשים אחרים, והוא יכול, אם אינו זהיר, לאמץ אותן כשלו.
 10. עייפות תמידית: תכופות אמפתים מוצאים את עצמם מרוקנים מאנרגיה, בגלל ערפדים אנרגטיים או פשוט כיוון שהם לוקחים על עצמם דברים רבים מדי השייכים לאנשים אחרים, אותם אפילו השינה לא מרפאה. רבים מהם מאובחנים כלוקחים בתסמונת העייפות הכרונית.
 11. נטייה להתמכרות: אלכוהול, סמים ומין הן רק כמה מההתמכרויות שאליהן פונים האמפתים, כדי לחסום את רגשותיהם של אחרים. זוהי צורה של הגנה עצמית, שמטרתה להסתתר מפני מישהו או משהו.
 12. משיכה לריפוי, לתרפיות הוליסטיות ולכל הדברים המטפיזיים: אף על פי שאמפתים רבים היו רוצים לרפא אחרים, הם יכולים לחדול מהעיסוק בריפוי (אף על פי שיש להם יכולת טבעית לכך), לאחר שלמדו והוכשרו, כיוון שהם לוקחים על עצמם דברים רבים מדי מן האדם שאותו הם מנסים לרפא, בייחוד אם הם אינם מודעים לאמפתיה שלהם. כל דבר על-טבעי מעניין את האמפתים והם לא מופתעים או מזועזעים בקלות.
 13. יצירתיות: שירה, ריקוד, משחק, ציור או כתיבה – לאמפתים יש דחף חזק ליצור ודמיון מפותח.
 14. אמפתים אוהבים את הטבע ואת בעלי החיים: שהייה בטבע חיונית לאמפתים וחיות מחמד הן חלק מהותי מחייהם.
 15. צורך בבדידות: אמפתים עלולים להשתגע אם לא יזכו בזמן שקט. הדבר בולט גם אצל ילדים אמפתיים.
 16. האמפתים משתעממים ודעתם מוסחת בקלות בהיעדר גירויים: עבודה, בית הספר והחיים בבית צריכים להיות מעניינים ללא הרף עבור האמפטים, או שהם ״יתנתקו״ ויגלשו לחלומות בהקיץ ולשרבוטים.
 17. האמפתים לא מסוגלים לעשות דברים מהם הם אינם נהנים: ראו סעיף קודם. הם מרגישים שהם חיים בשקר במקרה שכזה. לאלץ אמפתים לעשות משהו שהם לא אוהבים באמצעות רגשות אשמה או כינויים ״עצלנים״, רק יאמלל אותם. מסיבה זו אמפתים רבים מתוייגים כ״עצלנים״.
 18. אמפתים שואפים לחקר האמת: הדבר הופך גלוי כאשר האמפתים מגלים את הכישורים והיכולות המולדות שלהם. כל דבר שאינו אמיתי פשוט מרגיש להם לא נכון.
 19. אמפתים מחפשים תמיד אחר תשובות וידע: הם מרגישים מתוסכלים לנוכח היעדר תשובות לשאלות ומתאמצים למצוא הסבר. אם יש להם ידיעה לגבי משהו, הם יחפשו אישור לכך. הצד השלילי של תכונה זו הוא כמות מוגזמת של מידע.
 20. האמפתים אוהבים הרפתקות, חופש ונסיעות: האמפתים הם נשמות חופשיות.
 21. האמפתים שונאים בלגן: בלגן גורם לאמפתים להרגיש עמוסים והוא חוסם את זרם האנרגיה.
 22. אוהבים לחלום בהקיץ: אמפתים יכולים לבהות במרחב במשך שעות, לשהות בעולם משלהם ולהיות מאושרים עד מאוד.
 23. אמפתים סבורים ששגרה, כללים או שליטה הם כשהייה בבית הסוהר: כל דבר שנוטל את חירותם גורם להם למצוקה.
 24. יש להם נטייה לעלות במשקל גם כאשר הם אינם מגזימים באכילה: המשקל העודף הוא צורה של הגנה, שמטרתה לעצור כניסת אנרגיות שליליות ולצמצם את השפעתן.
 25. יודעים להקשיב: האמפתים לא ידברו על עצמם אלא רק באוזני אדם שבו הם באמת בוטחים. הם אוהבים ללמוד ולדעת על אנשים אחרים ומפגינים אכפתיות אמיתית.
 26. חוסר סובלנות לנרקיסיזם: על אף היותם חביבים ותכופות סובלניים מאוד כלפי אנשים אחרים, האמפתים לא אוהבים לשהות בסביבת אנשים אגואיסטים, ששמים את עצמם במקום הראשון ומסרבים להתחשב ברגשות או בדעות של אנשים אחרים.
 27. יש להם יכולת ״להרגיש״ את ימי השבוע: האמפתים ירגישו ״תחושת יום שישי״ בין אם הם עובדים בשישי או לא. הם קולטים את תחושת הקולקטיב. בימים הראשונים של חופשה ארוכה (למשל חופשת פסח) הם עשויים להרגיש כאילו העולם מחייך, רגוע ושלו. בערבים שקודמים לימי עבודה, הם עשויים להרגיש תחושת כבדות.
 28. לא יבחרו לקנות עתיקות, דברים ישנים או דברים יד שניה: כל דבר שהיה כבר בבעלות אדם אחר נושא את האנרגיה של בעליו הקודמים. האמפתים יעדיפו מכונית או בית חדשים (אם יש להם את היכולת הכלכלית לכך) שנטולים שאריות אנרגיה.
 29. הם חשים באנרגיה של מזון: אמפתים רבים לא אוהבים לאכול בשר או עוף כיוון שהם מרגישים את רטט בעל החיים (בייחוד אם בעל החיים סבל), גם אם הם אוהבים את טעמו.
 30. הם עלולים להיראות מצוברחים, ביישנים, מרוחקים ומנותקים: תחושות האמפתים יקבעו את האופן שבו יציגו את עצמם בפני העולם. עלולה להיות להם נטייה למצבי רוח ואם הם קולטים שליליות רבה מדי, הם יראו שקטים, לא חברתיים ואפילו אומללים. האמפתים לא אוהבים להעמיד פנים שהם שמחים כאשר הם עצובים, הדבר רק מוסיף לעומס שהם חשים (דבר שהופך את מקצועות השירות, שבהם יש לתת שירות עם חיוך, למאתגר מאוד) ויכול לגרום להם לרצות להסתתר.