האם אנחנו בעידן הדלי?

מאת: טאנאז

מאנגלית: סמדר ברגמן

הצמידות האחרונה בין צדק לשבתאי שהתרחשה ב-21 בדצמבר, 2020, במזל דלי העלתה את השאלה: ״האם אנחנו בעידן הדלי?״

ובכן, תלוי את מי אתם שואלים, משום שקיים ויכוח נוקב בשאלה מתי מתחיל עידן הדלי או האם הוא כבר החל.

לאלה שמאמינים שהוא כבר החל, אלה הם התאריכים שראיתי שצויינו: ה-13 בינואר, 1996, ה-21 בדצמבר, 2012, וה-21 בדצמבר, 2020.

לאלה שמאמינים שעידן הדלי עדיין לא החל, התאריך המדובר הוא ה-20 במארס, 2597, המרוחק מאיתנו מאות שנים.

אז מי צודק? איך נדע?

בואו נבחן תחילה כיצד נקבעים בדרך כלל העידנים.

העידנים האסטרולוגים

בכל שנה, בסביבות ה-21-20 במארס, אנו חווים את נקודת השוויון, זמן שבו שעות היום והלילה זהות.

נאמר שקבוצת הכוכבים שבה נמצאת השמש בעת יום השוויון היא שקובעת את העידן שבו אנו מצויים, כאשר כל עידן נמשך 2160 שנים.

עכשיו, לפני שנמשיך, חשוב להבהיר שהאסטרולוגיה המערבית קובעת שיום השוויון של מארס הוא תחילת עונת מזל טלה. כך מחושבים באסטרולוגיה המערבית מפות הלידה וההורוסקופים. הם קבועים, מציינים תמיד את תחילת עונת מזל טלה ביום השוויון של חודש מארס.

אבל אם נבחן היכן למעשה ממוקמת השמש בקבוצות הכוכבים (לא בגלגל המזלות המערבי), נוכל לראות שהשמש יושבת כעת במזל דגים בזמן יום השוויון של חודש מארס.

שיטת חישוב זו, המבוססת על אסטרונומיה, תציב אותנו כעת בעידן הדגים.

מיקום השמש ביום השוויון משתנה לאיטו וכאשר היא תגיע למזל דלי, אז, יש המאמינים, נגיע לעידן הדלי.

אם נשתמש במיפוי הנוכחי של קבוצות הכוכבים על ידי האסטרונומים, הדבר קובע את תחילתו של עידן הדלי בשנת 2597.

אולם כאן הנושא הופך מורכב ומעט מבלבל. האסטרולוגיה והאסטרונומיה לא תמיד ערוכות זו עם זו. גם קבוצות הכוכבים אינן בעלות גודל זהה, ולכן לא כל העידנים מתאימים למחזור בן 2160 שנקבע על ידי אנשי קדם.

במקום לפנות לאסטרונומיה, אסטרולוגים מסוימים מעדיפים להשתמש בשיטות שונות, ובכלל זה מעקב אחר כוכבים ופלנטות מסוימים, כדי לקבוע את העידנים. החישובים הללו מראים שאנו נמצאים קרוב מאוד לעידן הדלי או כבר נמצאים בתוכו.

כיוון שאין תאריך מוחלט שבו מתחיל עידן הדלי, הכלי היחידי שעליו אנו יכולים להסתמך הוא האינטואיציה שלנו ובחינת הנושאים של עידן הדלי לעומת אלה של עידן הדגים.

עידן הדגים

תקופה זו בת 2160 שנים נחשבת לזמן של אלכימיה, שבו אנו מגשימים את היכולת שלנו לברוא. הנרטיב: ״אם אתם יכולים לחלום על זה, אתם יכולים לעשות את זה״, מחובר מאוד לעידן הדגים. בתקופה זו, השתמשנו במשאבים של כדור הארץ ובדמיון שלנו כדי לבנות ולברוא דברים מסוגים שונים.

עידן הדגים מחובר בחוזקה לאמונות שלנו. כל הדתות המאורגנות העיקריות של העולם נוסדו בעידן הדגים. הדת עזרה ליצור תחושת השתייכות, אמונה והבנה רוחנית, אבל היא גם בראה הפרדה חמורה, שנאה קשה ומניפולציות.

מזל דגים מיוצג על ידי שני דגים השוחים בכיוונים מנוגדים. נאמר שהדגים הללו מייצגים את הדואליות ואת האחדות. בעידן הדגים, תשומת הלב שלנו נמשכה במידה רבה מאוד לדואליות של החיים. אף על פי שהייתה הכרה מסוימת באחדות, היו גם רבים שהלכו לאיבוד ברעיון הדואליותטוב ורע, נכון ולאנכון. כל אלה היו אמצעים בהם השתמשנו כדי למשול וכן כדי לנהל את החברה ואת רוב הדתות.

בעידן הדגים, היכן שהאמונות שלנו חזקות, אנו יכולים להפוך פגיעים לשטיפת מוח, להפחדות ולמניפולציות. בכל אלה נעשה שימוש כנגדנו על ידי החברה, הממשלות, אמצעי התקשורת וכן הלאה

לפני עידן הדגים, היינו בעידן הטלה, זמן של עצמאות ולחימה על דברים בהם האמנו. עידן הדגים אפשר לנו אולי להגשים אהבה גדולה יותר, להיות רחומים יותר, להתכוונן לצדדים הרוחניים של החיים ולהבין שיש יותר לחיים מכפי שאנו מסוגלים באמת להבין.

התקווה היא שכאשר עידן הדגים אכן יסתיים, נלמד כולנו שהדמיון שלנו הוא חסרגבולות, שהדואליות היא אמיתית אך גם אשליה, ושהאהבה והחמלה יוצרות עולם טוב יותר.

עידן הדלי

בתקופה זו אנו נוטשים את רעיון הדת ועוברים להבנה פתוחה יותר של הרוחניות. במקום לנהור אחר מנהיג רוחני, אנו פונים במקום זאת אל ההדרכה הפנימית האישית שלנו. כמו כן, קרוב לוודאי שנחפש פחות הבנה רוחנית ונבטח יותר במדע ובטכנולוגיה.

רובוטים, אינטליגנציה מלאכותית ומיקרוצ׳יפים הם כולם דברים המשוייכים לעידן הדלי. זהו אכן עידן דיגיטלי, זמן לקדם את המיומנויות והידע שלנו על ידי שימוש בטכנולוגיה.

נוסף על היותו זמן של התפתחויות טכנולוגיות מהירות, עידן הדלי הוא גם זמן של הקהילה. במקום לחפש אחר הדרכה ותמיכה אצל ה״דברים גדולים שנמצאים שם בחוץ״, יהיה מעבר לבריאה של משאבים ותמיכה הנדרשים ברמה נגישה יותר המבוססת על הקהילה.

האנרגיה של מזל דלי עוסקת כולה במאמץ הומניטרי, ולכן יש לצפות לדחיפה גדולה יותר בכיוון זה. אם עידן הדגים לימד אותנו אהבה וחמלה, עידן הדלי יעזור לנו ליישם רגשות אלה לכדי פעולה מעשית.

האנרגיה של מזל דלי מתרכזת במידה רבה סביב מה שטוב לקולקטיב ולכלל, במקום לפרט. היא מאפשרת לנו להבין שאף אחד מאיתנו לא יכול באמת לשגשג עד אשר כולנו נשגשג.

לאור אנרגיה זו, עלינו להיזהר כדי לא להישאב אל תוך מנטליות של ״חשיבה קבוצתית״ או לוותר יתר על המידה על המחשבות והאמונות שלנו למען טובת הכלל.

כפי שאתם יכולים לראות, לשני העידנים יש צדדים מוארים וצדדים חשוכים עמם יש לעבוד. לאחר עידן הדלי, נעבור לעידן הגדי, נחזור חזרה לאורך גלגל המזלות עד אשר נשוב למזל טלה. בנקודה זו נשלים את מה שידוע כ״שנה הגדולה״.

בסופו של יום, האם באמת משנה באיזה עידן אנו נמצאים?

לכל עידן התועלת והחסרון שלו. לכל עידן יש משהו ללמד אותנו ולהראות לנו. כל עידן חשוב להתפתחות ולצמיחה שלנו כאן על הפלנטה.

אולי תחילתו של עידן חדש אינה דבר שאפשר להגדיר על ידי תאריך מסוים אחד. אולי זהו מעבר איטי או התפתחות של העידן. אולי ישנם סמנים רבים לאורך הדרך שעוזרים לנו לעבור אל ולשלב לאט את אנרגיות החדשות הממתינות לנו.

או אולי, ברמה עמוקה אף יותר, העידן האסטרולוגי בו אנו נמצאים קשור כולו להלך הרוח שלנו. אולי ברמה הפיזית, רק כאשר אנו ״מוכנים״, אז יתחיל העידן.

באופן אישי אני מרגישה שאנו נמצאים בתקופת מעבר, באים והולכים בינות לעידן הדגים לעידן הדלי. אני לא יודעת מתי נטמיע את עצמנו באופן רשמי בעידן הדלי, אבל אולי הדבר לא חשוב מבחינת המקום שאליו אנו הולכים.