התלוננות

סטיב פאוולינה

נכתב בשנת 2007

מאנגלית: סמדר ברגמן

תלונות, כמו כל דפוסי המחשבה, אינן פשוט התבוננות. תלונה היא פעולה יצירתית. ככל שאתם מתלוננים יותר, כך אתם מזמנים יותר את אנרגיות הבריאה שלכם למשיכת משהו שבגללו תוכלו להתלונן. ייתכן והתלונות שלכם נראות מוצדקות לחלוטין, אבל הבינו שבכל פעם שאתם מתלוננים, אתם מזמינים דברים זהים לאלה שעליהם אתם מתלוננים. להתלונן אין משמעותו שאתם פשוט מדברים על העבר. בכל פעם שאתם מתלוננים, הבינו שאתם מביעים כוונהמטרהלעתיד.

שימו לב לכך שתלונה אינה זהה לתגובה רגשית שלילית. אותה תגובה שלילית ראשונית היא לגיטימית. ההתלוננות היא פעולה שמחזקת את מה שאתם לא רוצים ומהווה כוונה לקבל עוד מאותו הדבר. זו פעולה של התעסקות בשלילי.

אנשים שמתלוננים לוכדים את עצמם במציאות שמעניקה להם ללא הרף עוד דברים עליהם יוכלו להתלונן. החיים שלהם ממשיכים להיות קשים. המזל שלהם מתחת לממוצע. דברים טובים באמת לא קורים להם. נסיבות גרועות, שדומה שנמצאות מחוץ לשליטתם, ממשיכות להתגשם. זה נשמע לא הוגן לגמרי, אבל זה לא נכון. המתלוננים רק עדים להגשמת הבקשות שלהם. כל מחשבה היא כוונה, והמתלוננים מתכוונים בדרך קבע למה שהם לא רוצים. ולכן הגיוני לגמרי שהם חיים במציאות שתואמת למחשבות הללו. המתלונן עשוי לומר לך שהמציאות שלו גורמת לתלונות שלו, אבל מדויק יותר לומר שהמציאות שלו משקפת את התלונות שלו.

התלוננות היא גם ממכרת. ככל שתעשו זאת יותר, אפילו במחשבותיכם בלבד, כך היא תהפוך להרגל מוטמע ויהיה קשה יותר להפסיקה.

התלוננות וחוק המשיכה

אנשים רבים טוענים שהם משתמשים בחוק המשיכה כהלכה, מחזיקים רק בכוונות חיוביות וחושבים אך ורק על מה שהם רוצים למשוך. אז, לאחר כמה שבועות שבהם קיבלו תוצאות מעטות או לא קיבלו תוצאות כלל, הם פורצים בשצף של תלונות:

״חוק המשיכה הזה הוא שטויות! ניסיתי לעבוד על פיו ברצינות, והוא פשוט לא עובד עבורי. למה הכוונות שלי לא התגשמו עדיין? למה זה עובד עבור אנשים אחרים ולא עבורי? בזבזתי המון זמן ולא קיבלתי דבר! בלה, בלה, בלה!״

אנשים שבאמת מבינים את חוק המשיכה לא ינהגו כך. הדבר דומה לזריעת זרע ואז הוצאתו מהקרקע בפעולה אלימה כדי לראות אם הוא צומח. הרגע הרגתם את השתיל. עכשיו חשבו על הדבר הבא: אם מישהו מוצא לנכון לחסל את השתיל שלו כדי לוודא שהוא צומח, האם באמת ציפה/התכוון שהצמח ישרוד וישגשג מלכתחילה? ברור שלא. אם אתם יודעים שהשתיל יצמח, לא תחפרו ותוציאו אותו. באופן דומה, אם אתם מביעים כוונה מתוך וודאות שהכוונה שלכם תתגשם, לא תתפרצו בתלונות בנוגע לכישלון שלכם. אתם פשוט ממשיכים להחזיק בכוונה עד אשר היא מתגשמת, ולא משנה כמה זמן יידרש לשם כך.

באופן מעשי, יש כמה אנשים שיחזיקו בכוונות שלהם בסבלנות במשך חודשים ושנים, בעוד שמתלוננים יוותרו בדרך כלל בתוך שלושים הימים הראשונים. מדוע? יכול להיות שמה שאגיד עכשיו לא ימצא חן בעיניכם, אבל האמת היא שהמתלוננים הם בעלי נטייה מוקדמת לוותר בסופו של דבר. הכישלון היה הכוונה הנסתרת האמיתית שלהם.

אתם מביניםאנשים שתוקפים את חוק המשיכה על שלא העניק להם את מה שרצו, לא אימצו מעולם באמת את חוק המשיכה מלכתחילה. הם תמיד ציפו להיכשל, פשוט שילמו מס שפתיים לרעיון של כוונות חיוביות. אבל החשיבה הבסיסית שלהם תמיד נותרה שלילית.

אינכם יכולים לשטות בחוק המשיכה. הוא יודע מהן הציפיות האמיתיות שלכם, ולא ישחרר את אוצרותיו לאלה שהוא יודע שיוותרו בסופו של דבר.

כוונות וזמן

עליכם להבין שחוק המשיכה הוא נצחי, ולא קשור לזמן. כך אני אוהב לחשוב עליו: כל מחשבה שאתם מחזיקים בכל זמן נתון היא כוונה נצחית, לכן כל המחשבות בכל הזמנים משפיעות על התוצאות שלכם בכל הזמנים. נכון שזו הכללה מארץ ההכללות, אבל אם תקבלו אותה כאמת, היא תעזור לכם להבין מדועאתם חייבים להתייחס לכוונות שלכם כאל התחייבויות נצחיות.

כל המחשבות שחשבתם בתקופת חייכם דומות לתזמורת/קבוצה מהדהדת של כוונה. החתימה הכוללת של התזמורת הזו קובעת איזה סוג חיים יש לכם. מתלונן כרוני יגשים חיים שליליים בעיקר. חושב חיובי יגשים חיים חיוביים בעיקר.

המחשבות/הכוונות שלכם אינן קשורות לזמן. אם אתם תתלוננו בנקודה מסוימת בעתיד, תלונה זו תשפיע עליכם בעדינות היום

הרשו לי לתת לכם דוגמה מהחיים האמיתיים. נניח שהמכונית שלכם התקלקלה הבוקר, באופן בלתי צפוי לגמרי.

מה גרם לקלקול? יש שיגידו שאלה הם חוקי הפיזיקה. שוחר חוק המשיכה עשוי לומר שהבעתם כוונה לא מודעת להגשים את הקלקול, אולי מסיבות שעדיין לא ברורות לכם. אולם, אני סבור שמשהו אחר עשוי היה לגרום לתקלה.

איך הגבתם לתקלה לאחר שהתרחשה? האם התלוננתם עליה? האם המשכתם להריץ אותה בראשכם, הפכתם את התגובה השלילית שלכם חזקה יותר ויותר? האם אתם מבינים שכל המחשבות הללו הן כוונות? אני מציע למעשה שפעולת ההתלוננות שלכם על התקלה לאחר שהתרחשה היא שהגשימה אותה מלכתחילה. אילו לא הייתם מתלוננים עליה, התקלה אולי לא הייתה מתרחשת מעולם.

אני יודע שזה מנוגד לגמרי למה שרוב האנשים חושבים על הסיבה והמסובב (סיבה ותוצאה). אולם, אם תהרהרו ברעיון זה מעט, תגיעו להבנה חדשה לגבי חוק המשיכה, הבנה שאני מאמין שהיא נכונה יותר לגבי התפקוד הממשי שלו. אם תתחילו לראות בכוונות כמסוגלות לנוע קדימה ואחורה בזמן, אתם תבינו עד כמה הכרחי לוודא שהמחשבות שלכם הן מחשבות חיוביות כל הזמן, אם ברצונכם להגשים חיים חיוביים. אפילו תלונות בנוגע לעבר הן דפוס מחשבה שעליו עליכם לוותר בסופו של דבר.

אנשים מסיקים באופן שכיח שחוק המשיכה מתקדם עם הזמן. אני לא חושב כך. למעשה, אני בטוח למדי שזה לא נכון כלל וכלל.

זרע תלונה

הנה דרך נוספת לחשוב על כך, דרך שאולי יהיה קל יותר לקבל אם אתם קשורים מאוד לחשיבה ליניארית. אם משהו לא נעים קורה לכם, ואתם עומדים להתלונן על כך אחר כך, אז היה חייב להיות סוג כלשהו של זרע תלונה בתוככם מלכתחילהלפני שהאירוע השלילי התרחש. ניתן לשער שאתם חייבים להיות אדם שנוטה להתלונן. ואם הזרע קיים שם, אתם יכולים להיות בטוחים שחוק המשיכה יקלוט אותו.

אנשים חיוביים באמת שמצטיינים בהגשמה, לא מתלוננים. גם כאשר חלים שיבושים, הם ממשיכים לכוון את מחשבותיהם לכיוון הצד החיובי. הם מצפים שהדברים יסתדרו בסופו של דבר לטובתם. הם גם נוקטים בפעולה כדי להשתתף בהגשמה החיובית. עיכובים לא גורמים להם להיכנע, לוותר ולקלל את חוק המשיכה, משום שהם לא מכילים את זרע התלונה. הם לא ינהגו כך באופן מושלם, אבל זהו הדפוס הדומיננטי שלהם.

אם אתם רוצים לברוא את החיים שאתם באמת רוצים, במקום חיים שעמם אתם משלימים, אתם חייבים בסופו של דבר לעקור את זרע התלונה. זרע זה הוא כה הרסני שהוא ימשיך להרוג את הזרעים החיוביים שאתם זורעים. הוא יודע שהוא יכול לחסל אותם בסופו של דבר. הוא יודע שאתם רק משטים בעצמכם. הוא יגרום לכם לחשוב שהזרעים החיוביים שאתם זורעים הם למעשה עשבים שוטים, כגון משאלות לב או תמימות.

כאשר אתם מבינים בסופו של דבר שזרע התלונה ימשיך לחבל במאמצים שלכם כל עוד אתם מחזיקים בו, קבלו החלטה מודעת לוותר עליו. רק אז יוכלו הכוונות החיוביות שלכם להשתרש בבטחה.

בכל פעם שאתם תופסים את עצמכם מתלוננים, דמיינו את זרע התלונה, ודמיינו כיצד אתם עוקרים ומשליכים אותו. הזינו בו את הציפורים. החזירו אותו למקור. או פשוט שימו אותו בפח האשפה. אז דמיינו זרע של מחשבה חיובית, דשנו והשקו אותו. אמרו לעצמכם: ״אני מחזיק בזרע האושר״.

ההתלוננות עלולה להיות התמכרות חזקה, אבל היא לא חייבת להיות מאסר עולם.