מודעות עצמית: אחת-עשרה דרכים להגביר אותה בעולם לא-מודע

מטאו סול

מאתר: www.lonerwolf.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

עבור רבים מאיתנו, המודעות העצמית היא כחד-קרן מן האגדות.

לפעמים אנו זוכים לתת בה מבט חטוף. אך ברגע שאנו מבחינים בה, היא נעלמת כלא הייתה. מהי האיכות המסתורית הזו שאנו חושבים שיש לנו, אך שלמעשה, רק לעתים נדירות הדבר נכון? מדוע מודעות עצמית כה חשובה?

המודעות העצמית שלנו היא חלק מהותי מהמסע הרוחני. למעשה, ללא תכונה בסיסית זו, לא יתרחשו צמיחה רוחנית או פסיכולוגית. מודעות עצמית היא אבן הדרך הראשונה ביותר בנתיב לתודעה נרחבת והתנסויות כגון:

 • הבנה עצמית עמוקה יותר
 • חמלה עצמית רבה יותר
 • אהבה רבה יותר לאנשים אחרים

אבחן את היתרונות הללו בשלב מאוחר יותר… אך לעת עתה, בואו ננסה להבין את חד-הקרן הקסום והחמקמק הזה.

מהי מודעות עצמית?

מודעות עצמית היא היכולת להביט פנימה ולהיות מודעים למחשבות, לרגשות, לדחפים, לתחושות הפיזיות ולהתנהגויות שלכם. ברמה בסיסית, מודעות עצמית היא היכולת לשים לב למהות שלכם ולדברים שמניעים אתכם. ברמות המורכבות יותר, מודעות עצמית כוללת פיתוח הבנה ביחס לאמונות העמוקות ביותר, לפצעים הפנימיים, למנגנוני ההגנה המנטלים והרגשיים שלכם, ולדברים מודעים ולא-מודעים  – והיא ידועה גם כהבנה-עצמית.

אז מה ההבדל בין הבנה עצמית לבין מודעות עצמית?

בפשטות, מודעות עצמית היא הכרה במרחבים הפנימיים שלכם. הבנה עצמית משתמשת במודעות העצמית הזו כדי להבין דבר-מה לגבי עצמכם. אתם מבינים את ההבדל הקל?

מה בנוגע למודעות עצמית ולתודעה… האם הן אותו הדבר?

לא. הן לא. ההבדל בין בני האדם לרוב בעלי החיים הוא שלבני האדם יש מודעות עצמית כמו גם תודעה, בעוד שלרוב בעלי החיים יש רק תודעה אינסטינקטיבית. על פי מאמר מדעי אמריקאי אחד: ״תודעה היא מצב שבו אדם מודע לגופו, לסביבתו; מודעות עצמית היא ההכרה באותה תודעה״. במילים אחרות, תודעה היא מיקוד חיצוני, בעוד שמודעות עצמית היא מיקוד פנימי.

דוגמאות למודעות עצמית

טוב ונחמד להבין את המודעות העצמית באופן אינטלקטואלי. אבל בואו נלך לרמה הבאה. כיצד נראית למעשה המודעות העצמית בפעולה? הנה כמה דוגמאות למודעות עצמית:

אנג׳לה ״נופלת״ ללא הרף למערכות יחסים רעילות עם גברים לא פנויים. לבסוף, לאחר מערכת היחסים הכושלת החמישית שלה היא חווה הארה: ״חלק בי פצוע והוא שגורם לי למשוך גברים אלה אל תוך חיי״. היא חוותה רגע של מודעות עצמית.

לדניאל בעיית עודף משקל שגרמה לו לחלות בסוכרת. לאחר שהוא חוזר מיום עבודה הוא מתחיל לזלול. לפתע, בעודו דוחף סופגניה מלאה בריבה אל תוך פיו, הוא מבין: ״אני תמיד זולל כשאני שב מהעבודה. משהו במקום העבודה ממש מלחיץ אותי כנראה״. היה לו רגע של מודעות עצמית.

פטרישיה מתאמצת לקיים קשרים אמיתיים עם אנשים אחרים – היא גם נוהגת ללא הרף לדבר על אנשים מאחורי גבם. באמצע שיחה עם חבר לעבודה שאינו נוהג לברור מילים, השיחה נעצרת. ״פטרישיה, למה את תמיד מרכלת על אנשים אחרים?״ לפתע, נדלקת נורה בראשה של פטרישיה והיא מבינה מדוע אין לה חברים אמיתיים. היא הפכה זמנית למודעת לעצמה.

הנה כמה דוגמאות נוספות למצבים של מודעות עצמית:

 • מודעות לתחושות ולרגשות האמיתיים שלכם.
 • מודעות לאמונות שלכם.
 • מודעות לדעות הקדומות והמוטות שלכם.
 • מודעות לאופן שבו אתם מקיימים אינטראקציה עם אנשים אחרים.
 • מודעות להרגלים שלכם.
 • מודעות לאופן שבו אתם רוצים שאנשים אחרים יתפסו אתכם.
 • מודעות לפחדים הגרועים ביותר שלכם.
 • מודעות לקונפליקטים פנימיים.
 • מודעות למטרות ולחלומות שלכם.
 • מודעות להיותכם מודעים (משמע, בעת מדיטציה וחשיבה).

מדוע מודעות עצמית חשובה?

פיתוח מודעות עצמית כה חשוב כיוון שבלעדיה אנו יכולים להיתקע בקלות בדפוסים רעילים למשך שנים, אפילו למשך כל תקופת חיינו (כפי שקורה לאנשים רבים). מודעות עצמית ניצבת בבסיס כל צמיחה רגשית, פסיכולוגית ורוחנית. אדם שחי ללא מודעות עצמית, חי חיים לא-אותנטיים וקאוטיים שנדחפים על ידי דחפים לא מרוסנים, הרגלים לא מודעים ואמונות לא מוטלות בספק. במילים פשוטות, מודעות עצמית חשובה מאוד כיוון שבלעדיה אנו עלולים לאמץ הרסנות עצמית.

כמה פעמים נתקלתם באנשים שחוזרים שוב ושוב על אותן הטעויות?

אלה הם אנשים ללא מודעות עצמית.

כמה פעמים ראיתם אנשים המקובעים בדרמה ובהתנהגות של הרס עצמי?

אלה הם אנשים חסרי מודעות עצמית.

מה בנוגע לאנשים שנוהגים באלימות קשה כלפי אנשים אחרים?

אלה הם אנשים נטולי מודעות עצמית.

מה בנוגע לאנשים שחיים את רוב חייהם בשגרה משעממת, עבשה וחסרת משמעות?

לאנשים אלה אין מודעות עצמית

מבינים את הרעיון?

ספרו לי על כל בעיה אנושית ואהיה מסוגל לאתר את מקורותיה לחוסר מודעות עצמית.

זה די עצוב.

אבל, יש תקווה – והיא להפוך את המודעות העצמית למשימה אישית. כאשר אתם הופכים למודל של מודעות עצמית, אנשים אחרים סביבכם מושפעים לטובה. ״היו השינוי שאתם רוצים לראות בעולם״ (אני יודע שזו קלישאה, אבל היא הדרכה אמיתית ביותר). הפיכתכם לבעלי מודעות עצמית היא הדבר הראשון שאתם יכולים לעשות כדי לחולל שינויים גדולים בחייכם. נבחן כיצד לעשות זאת בקרוב.

למה קשה כל כך לעזאזל להיות בעלי מודעות עצמית?

האגו (הזהות או תחושת העצמי שאתם נושאים) הוא ממזר ערמומי למדי. כדי לשמר דימוי של עצמו, הוא חייב לקיים כל דבר שמאתגר את עצם קיומו ולהגן עליו. באופן בלתי נמנע, צורך זה ״לשמור על הדימוי״ כרוך בכמות רבה של רמייה-עצמית, התנגדות, חתרנות ואפילו הימנעות גסה מהמציאות. כפי שאמר פעם מישהו באופן פרובוקטיבי: ״בקצרה, האגו הוא מפעל בולשיט, ותהליך זה מעדיף להתנהל ללא הפרעה ומתחת למכ״ם״.

אולם, עלינו גם להודות על קיום האגו שלנו. ללא אגו, או ללא תחושת עצמי נפרדת, לא היינו מצליחים להבדיל בין עצמנו לבין סכנה ממשמשת ובאה. האגו הוא מנגנון הישרדות שעוזר לנו להחליט מה שלנו ומה של אחרים – אנו זקוקים לו כדי לשרוד.

אבל יש לאגו חסרון אדיר (ותוכלו לקרוא עוד על האגו כאן – במאמר על העצמי האפל – המאמר בעברית). האגו מנוגד לחלוטין למודעות עצמית, כיוון שהמודעות העצמית קוראת תגר על האגו, מסיתה אותו ולפעמים אפילו מנפצת את המסכה שלו. לעתים האגו לא מסוגל להתמודד עם המודעות העצמית (לכן כה חשוב לתרגל מודעות עצמית יחד עם טיפול עצמי ואהבה עצמית).

סיבה נוספת מדוע מודעות עצמית כה קשה היא שאנו מתוכנתים, פשוטו כמשמעו, לעשות את רוב הדברים במוד של טייס אוטומטי. על פי מאמר במגזין ״פסיכולוגיה היום״ אנו פועלים במוד של טייס אוטומטי בערך חמישים אחוזים מהזמן. האם אתם מסוגלים לדמיין עד כמה קשים היו החיים אילו הייתם חייבים לזכור לנשום, להתגרד, ללכת, למצמץ, לנהוג במכונית, להשתמש בטלפון, לדבר וכן הלאה? רוב הדברים שאנו עושים נעשים במוד של טייס אוטומטי מסיבה טובה: זו דרך חיים יעילה הרבה יותר! התפתחנו והפכנו ליצורים העושים שימוש יעיל ביותר בזמן ובאנרגיה. כדי לשמר אנרגיה ולשרוד, עלינו ללמוד כיצד לעשות דברים במהירות. לרוע המזל, משמעות הדבר היא שבחלק גדול מחיינו אנו מתנהלים כרובוטים. לכן, המודעות העצמית כה קשה, כיוון שהתכנות הביולוגי שלנו מקשה עלינו להתבונן פנימה.

אתם עשויים לתהות מדוע לטרוח כלל כדי לפתח מודעות עצמית, אם הפסיכולוגיה והביולוגיה שלנו דומה שפועלות נגדנו? התשובה היא שלמרבה המזל, אנו הרבה יותר מאשר המוחות והגופים שלנו – יש לנו גם לב ונשמה – והמרכיבים הרגשיים והטרנספרסונליים של ההוויה שלנו הם שדוחפים אותנו לכיוון המודעות העצמית. יתרה מכך, הפיכתנו מודעים לעצמנו משנה לטובה, תרתי משמע, כל היבט של חיינו. בואו נבחן נושא זה עתה.

היתרונות של המודעות העצמית

פיתוח מודעות עצמית הוא אחד הנתיבים הטובים ביותר שבהם תוכלו ללכת בחייכם. הנה כמה מהיתרונות הרבים של המודעות העצמית:

 • אתם הופכים אותנטיים יותר ומסוגלים להיות עצמכם במידה רבה יותר.
 • אתם מפתחים חיבור חזק יותר לאינטואיציה ולחכמה הפנימית שלכם.
 • מערכות היחסים שלכם הופכות אוהבות ושלוות יותר.
 • קיימת סבירות רבה יותר שתגלו את תכלית חייכם.
 • אתם מסוגלים להתגבר על התמכרויות בקלות רבה יותר.
 • אתם מפתחים תמיכה עצמית (במקום חבלה עצמית).
 • יש לכם ביטחון עצמי רב יותר במצבים חברתיים.
 • אתם מסוגלים לשנות הרגלים וקבעונות שליליים.
 • אתם מסוגלים לטפל בבריאותכם ביעילות רבה יותר.
 • אתם חיים חיים מספקים יותר (המבוססים על הערכים שלכם, ולא של אחרים).
 • אתם מרגישים מחוברים יותר לנשמתכם.
 • אתם מרגישים מחוברים לקיום.

זוהי רשימה חלקית. יש יתרונות רבים הרבה יותר. אבל אני רוצה רק לפתוח דלת קטנה לעולם המופלא של המודעות העצמית.

סימנים לכך שחסרה לכם מודעות עצמית

האם את או אתה מודעים לעצמכם? חשבו על שאלה זו למשך דקה.

עד כמה אתם באמת מודעים למחשבות, לתחושות ולהתנהגויות הרבות שאתם מפגינים במשך היום? אם יש לכם נטייה לעשות משהו מתוך הרשימה הבאה, הרי שחסרה לכם מודעות עצמית:

 • לעתים קרובות אתם לא מודעים לכך שהמילים או שהפעולות שלכם פוגעות או מעליבות אדם אחר (עד אשר הוא מציין זאת באוזניכם).
 • אתם נוהגים מתוך הרס עצמי וממשיכים לעשות את אותן הטעויות שוב ושוב.
 • אתם מתקשים לזהות מה בדיוק אתם מרגישים או חושבים.
 • אתם מתקשים לדעת מה הם הצרכים או התשוקות האמיתיים שלכם.
 • אתם רגילים להתנהג ללא מחשבה תחילה (משמע, אתם אימפולסיביים).
 • תכופות, תפיסות של אנשים אחרים לגביכם מפתיעות אתכם (משום שהן לא תואמות לאופן שבו אתם תופסים את עצמכם).

אחד-עשר פעילויות של מודעות עצמית לשוחרי הרוחניות:

פיתוח מודעות עצמית היא הבסיס לכל שינויי החיים החשובים ולעבודה פנימית עמוקה. ככל שאנו יותר מודעים לעצמנו, כך אנו מבינים, מקבלים ואוהבים את עצמנו. וככל שאנו אוהבים יותר את עצמנו, כך אנו יכולים לאהוב אנשים אחרים במידה רבה יותר. אתם מבינים כיצד כל הדברים הללו מחוברים אלה לאלה?

עברו על רשימת הפעילויות (מאת אלת׳יאה לונה) המוגשת בהמשך למאמר זה ובחרו תרגול אחד שמוצא חן בעיניכם. תרגלו אותו למשך שבוע אחד וראו כיצד אתם מרגישים. חזרו לרשימה ובחרו תרגול נוסף וכן הלאה, וכן הלאה…

1. התכווננו אל גופכם

הגוף שלכם הוא אחת מהדרכים הישירות ביותר שבאמצעותן תוכלו להתחבר לרגשות שלכם. אם אתם נוטים ללכת לאיבוד בראשכם, תרגלו סריקת גוף. חפשו אחר אזורי מתח או אי נוחות ושאלו: ״מה קורה כאן?״ למשל, אתם מבחינים בכך שאתם מאגרפים את כף ידכם או מכווצים את הלסת ומבינים שאתם חשים בכעס. אתם שמים לב לכך שאזור הכתפיים שלכם מכווץ ומבינים שאתם ״נושאים את משקל העולם״ על כתפיכם. או אתם מגלים אולי שבעיה פיזית מתמשכת שיש לכם קשורה למקום או לאדם מלחיצים. ברגע שאתם הופכים מודעים לבעיה, אתם יכולים לנקוט בצעדים להפחית את הלחץ, הכעס או העצב שלכם.

2. זהו את סוג ״שריון הגוף״ המסוים שלכם

שריון גוף הוא תפיסה שפותחה על ידי הפסיכואנליסט וילהלם רייך והיא מתארת את תהליך אחסון התנסויות טראומטיות בתוך שרירי הגוף. במילים אחרות, ״הבעיה נמצאת בתוך הרקמות״. אם יש לכם חלק מסוים בגוף שלעתים קרובות הוא מציק, נוקשה או מלא בכאב, קרוב לוודאי שרגש כלשהו לכוד שם. על ידי תשומת לב לגוף, תהיו מסוגלים לזהות את זוג שריון הגוף שלכם.

3. בקשו מאדם אחר להצביע על ״האזורים העיוורים״ שלכם

כן, אני יודע שבתחילה רעיון זה עלול להישמע ממש מפחיד. אבל למעשה הוא אחת מהפעילויות העוצמתיות ביותר הקשורות למודעות עצמית שתוכלו למצוא. אבל יש לי גם מילת אזהרה: בחרו בחבר טוב, ביועץ, במדריך רוחני או בעמית לעבודה לטובת פעילות זו, אתם רוצים מישהו שטובתכם לנגד עיניו. תרצו לוודא שאדם זה קרוב אליכם ומרגיש בנוח להיות כנה. אז, בקשו ממנו או ממנה לחשוף בפניכם כל חולשה או הרגל גרוע שאולי יש לכם.

זכרו שלטובת משימה זו עליכם להכין את עצמכם מנטלית. אתם לא רוצים לבקש ממישהו לעשות לכם טובה ואז להתנפל עליו בכעס! התמודדות עם הליקויים שלנו יכולה להיות קשה ומאיימת מבחינת האגו. לכן ודאו שאתם נמצאים במרחב רגוע לפני שתתחילו. מחקרים מראים שהעמיתים שלנו לעבודה מסוגלים להעריך את נקודות החולשה והכוח שלנו באופן שהוא מדוייק פי שתיים מכפי שאנו מסוגלים – הם רואים דברים אנו לא יכולים או לא רוצים לראות. בקשו זאת מכמה אנשים – כמה שיותר, יותר טוב. השתמשו בתובנות שלהם לטובתכם.

4. עמדו לפני המראה

דרך פשוטה אך עוצמתית להפוך מודעים יותר לעצמכם היא להקשיב לשיח הפנימי שלכם. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לעמוד מול המראה ולהביט בעצמכם. איזה שיפוט עצמי שלילי או חוסר ביטחון צצים ועולים? מה הם הרגשות הדומיננטיים שאתם חווים? עבודת מראה תעניק לכם תובנה ישירה לאופן שבו אתם תופסים את עצמכם, ותעצים באופן זה את המודעות העצמית שלכם.

5. חשבו על האיכויות החיוביות המשמעותיות ביותר שלכם

חשבו על ההישגים שלכם ועל הדברים בהם אתם מתגאים. מה אתם אוהבים אצלכם? כתבו ביומן ותעדו את התגליות שלכם. ככל שתהיו מודעים יותר לאיכויות המשמעותיות שלכם, כך תהיו מסוגלים לקבל החלטות מודעות שיתאימו לעצמי האותנטי שלכם.

6. בחנו את נקודות החולשה הגדולות ביותר שלכם

בחינת נקודות החולשה שלכם עלולה להיראות כפעולה לא-הכרחית או מזיקה, אבל כפי שוולדו אמרסון פעם כתב: ״העוצמה שלנו צומחת מתוך החולשה שלנו״. ברגע שתהיו מסוגלים להתמודד עם החלקים החשוכים יותר הללו של עצמכם, כך תחוו, באופן פרדוקסלי, חירות ועוצמה רבות יותר. אני מעדיף לחקור את חולשותיי באמצעות ״עבודת הצל״. כדי להתחיל בתהליך זה, התחילו להבחין מתי אתם מרגישים רגש עז כגון בושה, אשמה, כעס, טינה ופחד – הפכו זאת להרגל. אז שאלו: ״מה עורר בי רגשות אלה?״ תוכלו גם לתעד זאת ב״יומן צל״ מיוחד שבו תרשמו את התגליות שלכם, כדי שתוכלו לעקוב אחר מסע המודעות העצמית שלכם.

7. מהי הסחת הדעת גדולה ביותר שלכם?

הסחות הדעת שלנו מספרות לנו הרבה על התשוקות, הפחדים והדחפים הנסתרים שלנו. אילו משימות לא הכרחיות גוזלות מכם זמן רב? אולי צפייה בטלויזיה, קניות ברשת, זלילת חטיפים, אוננות, גלישה באינסטגרם, משחקי וידאו, רכילות עם חברים או אפילו חלומות בהקיץ. הסחת דעת אינה תמיד דבר רע, אבל כאשר אנו מוצאים באובססיביות דרכים להימלט מהמציאות, זו בעיה. הפנו את מודעותכם להסחות הדעת שלכם ותזכו בתובנות גדולות יותר בנוגע לעצמכם.

8. תרגלו מדיטציה ומיינדפולנס

מיינדפולנס משמעותה מתן תשומת לב לרגע ההווה, בעוד שמדיטציה היא הלמידה כיצד להפוך מודעים למחשבות שלכם. לכן, מדובר בצמד מנצח. מיינדפולנס מסייעת לכם להתקרקע במציאות, דבר שמעצים מודעות עצמית. מדיטציה, היא דרך שבאמצעותה אתם מפתחים היכרות אינטימית עם המוח שלכם ותהליכיו. ניתן לשלב את שני התרגולים בקלות רבה יחסית אל שגרת היום-יום שלכם. אם יש לכם חמש או עשר דקות מיותרות, התמקדו בגוף ובחושים שלכם.

9. כתבו ביומן את הדברים הטובים והרעים

תעדו ביומן את הדברים שאהבתם וששנאתם. כתבו כיצד הרגשתם, מה היו התוכניות שלכם וכל דבר אחר שאתם רוצים לבטא. כתיבת יומן היא צורה פשוטה ועוצמתית של ביטוי עצמי המהווה דרך נהדרת להעצים את המודעות העצמית שלכם.

10. מה אתם הכי שונאים באנשים אחרים?

אני זוכר שפעם מלמלתי לעצמי: ״אני שונא אנשים שיפוטיים״. ידיד חכם הסתובב אליי ואמר: ״ומה איתך? אתה לא שופט את האנשים הללו על היותם שיפוטיים?״ אופס. כן, זה קורה הרבה. רובנו לא מודעים כלל לכך שאנו משליכים הרבה מ״הזבל״ שלנו על אנשים אחרים. למה?

כיוון שכאשר אנו לא לוקחים בעלות על החלקים שאנו לא אוהבים בנוגע לעצמנו, קל יותר לחיות עם עצמנו. אבל הנתיב הקל הוא נתיב לעצלנים. צמיחה עצמית אינה תמיד גן של שושנים, והיא גם לא אמורה להיות כזאת. המציאות היא שאם אנו רוצים להפוך מודעים לעצמנו באמת, עלינו לקחת בעלות על ההשלכות שלנו במוקדם או במאוחר. על ידי כך שאנו תובעים לעצמנו מחדש ומאמצים אל חיקנו את ההיבטים המוכחשים, המודחקים והמנודים שלנו, אנו חיים בשלום ובשלווה רבים יותר עם עצמנו ועם הסובבים אותנו. הדבר דורש כמובן כנות עצמית קיצונית. האם יש לכם את האומץ לקחת בעלות על ההשלכות שלכם? קראו את המאמר על ״השלכה פסיכולוגית״ (בשפה העברית).

11. קראו ספרים, עשו מבחני אישיות, השתתפו בסדנאות

מודעות עצמית היא תהליך הנמשך לאורך כל החיים – אין לו נקודת סיום אמיתית, כיוון שאנו משתנים ומתפתחים ללא הרף. החיים היו משעממים למדי אילו ניתן היה לדחוס את המודעות העצמית לסדנה של חמישה ימים! בזוכרנו זאת, חשוב ליהנות מהמסע. קיימות דרכים מרגשות כל כך ״לקלף את קליפות״ הנפש שלכם. אז אם קיים בכם רצון עז לידע עצמי, צאו וצפו בהרצאות, השתתפו בסדנאות ורכשו מיומנויות חדשות. ראו את החיים כבית ספר והשתמשו בכל הזדמנות כדי להגביר את המודעות העצמית ואת הקבלה העצמית שלכם – זו דרך נפלאה לחיות את החיים!