איך לזהות מדיטציות, תרגולים, מרפאים וגורואים מזוייפים

מאת: אנה חוזמרובה

מאנגלית: סמדר ברגמן

ברוחניות, כמו בכל תחום, ישנם אנשים שכוונתם להעצים אחרים, וישנם אחרים שמנצלים את הכאב והקושי ממנו מנסים רבים להימלט. לי, באופן אישי, קל לזהות מאסטרים, גורואים, מובילי דעה, מרפאים ומסייעים אמיתיים בקרב אלה אשר מונעים על ידי כסף, שאצלם תועלת אישית מחליפה את המטרה הנעלה של סיוע לאחרים.

הרוחניות עוסקת באחדות, בעזרה הדדית, בערבות הדדית, באימוץ תכלית חיים גבוהה, ועיסוק זה מתעלה על הרצון ליהנות מדברים חומריים. כל מי שמעניק שירותים בתחום הרוחניות חייב, ללא יוצא מן הכלל, להיות מונע על ידי הרצון לעמוד לשירות האנושות. בכל מקום שבו דבר זה לא מתקיים, הוא הופך גלוי וברור. בבואכם לבחור שירות, אפליקציה רוחנית לנייד שלכם או דף פייסבוק לעקוב אחריואלה הם הדברים שעליכם לבחון.

מדיטציה מזוייפת

המילה ״זיוף״ היא מילה קשה, אבל אני משתמשת בה כדי להדגיש את הדברים שלא יביאו לכם תועלת כפי שיכולים להביא לכם תועלת דברים אותנטיים, המושרשים בידע ובהבנה עמוקים לגבי העוצמה האישית שלנו. אפליקציות שטחיות של תאגידים ועסקים גדולים תופסות את ראש הרשימה בחלון החיפוש, בערוצי יוטיוב וכן הלאה. על ידי שיווק יקר, פלטפורמות אלה הפכו לידועות ביותר ולנבחרות ביותר על ידי אנשים המבקשים ללמוד מדיטציה. וזה חבל.

העוצמה האמיתית של המדיטציה

כפי שקולט פלצ׳ט, המייסדת של האפליקציה DreamWise אמרה לי: ״מדיטציה היא הרבה יותר מאשר מוזיקת רקע שלווה, קול מרגיע וספירת הנשימות שלך״. במדיטציות אותנטיות, בעלות ידע, הנובעות מפרקטיקות עתיקות והבנה עמוקה לגבי כוחות החיים, כל מילה שנאמרת, תפיסה שמוצגת, מחשבה או דימוימשרתים תכלית ויש להם השפעה עמוקה משלהם על הגוף והנפש.

מדיטציה לא קשורה רק בהרגעה, דבר אותו מוכרים לכם ערוצים, אפליקציות ועסקים. מדיטציה היא ״מאסטריות המיינד״, שבאמצעות שקט ודממה אמורה לסייע לכם לגלות את הכוח שלכם לווסת את המחשבות שלכם, ההתנסויות שלכם, התחושות שלכם, ובאופן זה, את חייכם. מדיטציה עוזרת לכם לגלות את העצמי האמיתי שלכם. לכן מדובר בפרקטיקה מתמשכת. לא משום שאתם חוזרים אליה כדי להפיג את המתח, אלא משום שיש עוד הרבה כל כך לחשוף, והמיומנויות החדשות שאתם ממשיכים לרכוש מעניקות לכם שיטות חדשות לגמרי להתמודד עם גורמי הלחץ.

כאשר אתם מחפשים אחר תרגול מדיטציה:

 • הימנעו מהמותגים המובילים שאתם רואים בפרסומות בכל פינה על המסך שלכם.
 • בחרו בתרגול מדיטציה שיש לו מייסדים, אנשים אמיתיים, שמרגישים חביבים, כנים ואכפתיים.
 • שמעו את סיפורם האישי ואת ההסבר שלהם מדוע הם עושים את מה שהם עושים.
 • נסו את המדיטציה שלהם וראו אם אתם מרגישים משהו עמוק יותר מאשר סתם רגיעה.

״ספקי״ מדיטציות רבות הם חסריפנים, יבשים וקרים מדי מכדי לחלוק משהו כגון זה. חפשו אחר אמון וחיבור עם מדריך או מורה המדיטציות שלכם. עבורי הייתה זו ברט לארקין (Brett Larking) ביוטיוב. היא לימדה אותי לאהוב יוגה, בעוד שאפליקציית היוגה שניסיתי קודם לכן הרגישה נטולת נשמה, כיוון שהיו אלה רק תרגילים ולא יותר.

מרפאים מזוייפים

חוץ מאשר חשבונות לא פעילים רבים מאוד המציעים ייעוץ אישי באינסטגרם, קיימים גם תרגולים רבים שנראים לגיטימיים. שימו לב לאנרגיה, לכוונות ולתועלת שלהם, כיוון שרבים מהם פשוט מצאו דרך לעשות כסף על גב אנשים שזקוקים באופן נואש למישהו שיפחית את הכאב והבלבול שלהם.

תחושת הבטן והספק

דודתי, מאסטרית ברייקי, אמרה לי שבבואי לבחור מרפא או איש מקצוע, תמיד עליי ללכת עם תחושת הבטן שלי. ואפשרי גם שיהיו ספקות. היו לי ספקות כאשר רכשתי תרגול בריפוי קוונטי מחברתי ואת הפגישה הראשונה בכיוונון השדה. אולם, חשתי סוג של משיכה פנימית והתרגשות לקראתם. הספק שלי היה הגיוני, אבל הרצון והכוונה שלי נבעו מהלב. כאשר ההפך הוא המצב, אין זו בחירה טובה. אם הם לא נגעו בלבכם, אלא נגעו במחשבותיכם באמצעות פרסום חכםהיזהרו. כמה מאותן פרסומות מתוכננות לתפעל את הרגשות ואת התהליכים הקוגניטיביים שלנו.

דוגמה לדברים עבורם לא אשלם אף פעם

עבורי הכול קשור לאנרגיה שאני מרגישה, שעמה אתם ניגשים אליי. גברת אחת, שאחר החשבון שלה עקבתי, החלה לפתע לשלוח לי באינסטגרם ברכות של אור ואהבה. זה היה מתוק מאוד. לאחר מכן היא החלה לשלוח את המסרים הרגילים שלה ולהציע את שירותיה. השבתי שאיני מעוניינת, אבל היא המשיכה לשלוח לי תגובות אוטומטיות, למכור לי את שירותיה. הייתה לכך תחושה לא נעימה, לא אמיתית וחשתי אכזבה. ציפיתי למשהו אחר ממנה. וברגע שהצהרתי בברור שאני לא קונה כלום, קיבלתי ״אוקיי״. תמו מסרי האור והאהבה, כיוון שאלה, כך נראה, היו מיועדים אך ורק ללקוחות פוטנציאלים. מיותר לומר שלא אשקול לרכוש ממנה שירות.

הנה רשימה שאני מכנה אותה ״רשימת לזיהוי מרפאים מזוייפים״:

 • מרגישים כמו אנשי מכירות, מנדנדים.
 • מעניקים לכם תחושה רעה או מוזרה.
 • לא נראה שבאמת אכפת להם, גם כאשר אינכם משלמים.
 • יוצרים תלות ארוכתטווח בהם.

מרפאים אותנטים יעזרו לכם להתפתח ולמצוא את עוצמתכם, לא רק באמצעותם. זה בסדר לקבל שירות באופן קבוע, אבל מעניק השירות לעולם לא אמור להפוך את עצמו למקור העיקרי לנחמה ולתחושה טובה. מרפאים אותנטים מעצימים אתכם, גורמים לכם להרגיש, עם הזמן, חזקים יותר ויותר בעצמכם ולהזדקק להם פחות ופחות.

גורואים מזוייפים

מסוכן פחות לעקוב אחרי דף מאשר לשלם עבור שירות, אבל זה עדיין רעיון טוב להיות בררנים לגבי מה שנוחת בפיד הרשת החברתית שלכם. כאשר אתם נתקלים בגורו רוחני או במוביל דעה ברשת החברתית, שאלו את עצמכם:

 • עד כמה הדף הזה עוסק ברווחים כספיים בניגוד לשיתוף ידע?
 • האם הוא מרגיש חומרני, באיזו אינטנסיביות הוא משווק את מה שהוא מוכר?
 • האם הדף משנה את תחושתו במשך הזמן, האם יש עוד ועוד מודעות ממומנות?

אנשים שהכוונות שלהן אנוכיות לחלוטין מראים זאת על ידי בחירת רווח על פני יושרה ותועלת לקהל שלהם. דפים עם מטרה נטולת אנוכיות לשרת אחרים ולעזור להם להטיב עם חייהם נותרים יציבים, ממוקדים במסר ובסגנון שלהם. הם דוחים את רוב (אם לא את כל) ההצעות העסקיות וממשיכים להתחבר איתכם בדרך שמרגישה אישית, אותנטית ואמיתית.

האם זה צריך להיות בחינם?

לבסוף, סכום הכסף שאדם גובה אינו סימן למידת הדאגה שלו לאנושות. הכול הוא עסקה וחילוף אנרגיה. יש לתגמל אנרגיה, ריפוי, אהבה ותשומת לב שמוענקים על ידי מרפא או איש מקצוע. אחרת, צד אחד מרוקן את משאביו בעוד שהאחר מקבל באופן חדצדדי. זה לא בריא. הדדיות בקבלה ובנתינה של אנרגיה מובילה לתוצאות טובות יותר. הדבר הוא לתועלת האישית שלכם ולאיכות הקשר ומערכת היחסים שלכם עמם ברמה האנרגטית. מרפאים לא אמורים לרוקן את עצמם לטובת הכלל. כאשר הם נובעים מהלב, הריפוי והעזרה טעונים באהבה, בדאגה ובכוונה. תהייה זו פעולה עוצמתית מצדכם לבטא הודיה באופן שתואם לתועלת שקיבלתם.

סיכום

ברוחניות, בחרו בעסקים שיש להם נשמה, תכלית, שמדברים אליכם באופן אישי. הקשיבו לקול הפנימי שלכם, הוא מדריך אתכם אל המורים והמסייעים הטובים ביותר. השכל יכול לפקפק בכך, אבל הלב שלכם יודע לאן ללכת ובמי לבטוח. אני מאחלת לכם שתמשיכו למצוא סיוע ולהעניקו לאחרים. כולנו יחד בסיפור הזה.

בוחרים לתת תמורה? – הנה קישור