עבר, הווה ואינטואיציה

ג׳ניפר הופמן

אוגוסט 2016

מאנגלית: סמדר ברגמן


היה נחמד אילו יכולנו למחוק את העבר ולהתחיל שוב ללא כל זכר לכאב או לזכרונות שמזכירים לנו את אותה התקופה בחיינו. אבל אנו יודעים שהחיים לא מתנהלים באופן זה. וגם לאחר שהתמודדנו עם דבר מה בדרך שחשבנו שהייתה החלטית, עדיין לעבר יש נטיה לצוץ ולחזור כאשר איננו רוצים בכך. מדוע זה קורה? משום שלעבר יש תכלית יעילה בהווה ואנו זקוקים למידע זה כדי לקבל החלטות, אם ברצוננו להימנע מלחזור עליו. ללא שיעורי העבר, לא נדע מהי הדרך שבה עלינו לצעוד היום.

כאשר אנו נמצאים בתקופת מעבר או בצומת דרכים, העבר הופך לידידנו הטוב ביותר, משום שהוא מזכיר לנו תכופות מה איננו רוצים לבחור עכשיו. אף על פי שאנו חושבים שהתזכורות הללו מן העבר צצות ועולות רק כדי להראות לנו כיצד נכשלנו או את ההחלטות השגויות שלנו, באותו זמן סברנו שהן הבחירות הנכונות או הטובות ביותר שיכולנו לקבל. רק לאחר שהתנסנו בהן בחיינו ואנו נמצאים עכשיו בסוף ״הנתיב האנרגטי״ שלהן – אנו רוצים אפשרויות אחרות. במקום לראות זאת ככישלון, אנו יכולים לראות זאת כתזכורת לנתיב שעדיף להותיר מאחור ולחפש אפשרויות אחרות.

אבל אם נשפוט את העבר שלנו ככישלון אחד גדול משום שאיננו מאושרים, עשירים ומצליחים היום, אזי אנו לא משתמשים בעבר ובמידע שלו באופן יעיל. עלינו לבחון את התדר האנרגטי של הבחירות שלנו, את הרטט האישי שלנו, את רמת הפחד שלנו, ועד כמה שוקלים ובטוחים היינו בעבר. עלינו לבחון גם את הציפיות שלנו ביחס לתוצאות, את הדברים שהיינו מוכנים להשלים עמם או להתפשר לגביהם, כיוון שהם השפיעו על האופן שבו קיבלנו את ההחלטה הסופית לגבי בחירות העבר שלנו. ואנו יכולים לבחון את האינטואיציה שלנו, את מערכת ההדרכה הפנימית שלנו, את הקשר שבין הרצון שלנו, לרצון האלוהי ולרוח, כגשר שיעזור לנו לתכנן את המסלול לחיים שמחים ומספקים יותר מאלו שהיו לנו בעבר.

ברמה האנרגטית, העבר קובע את תדר הבסיס האנרגטי להווה, זו הנקודה שבה איננו רוצים ״לחזור על עקבותינו״ או לחזור על חוויות העבר. באופן זה, העבר הוא נקודת התחלה מעולה למה שברצוננו לברוא בהווה, והוא גם מזכיר לנו מה ברצוננו לשנות. חשבו על משהו ש״אף פעם אינכם רוצים לעשות שוב״ והדבר קובע את קו הזינוק האנרגטי, אם ניתן להתבטא כך, שממנו אתם רוצים להתעלות ולא לחצות שוב על ידי חזרה על אותה התנסות.