לדעת מי אני – הגשמת רוח האדם

יערה בויום-קפלן
ספטמבר 2015
עריכה לשונית: סמדר ברגמן

 

“כל אדם צריך לדעת שמאז הבריאה לא נברא אדם כמותו… כל אחד נוצר כדי להביא את תכונותיו המיוחדות לדרגת שלמות״. ~ הבעש”ט

היכן איבדנו את ידיעתנו הפנימית? מרגע הנפרדות שלנו מהאלוהות וירידתנו אל החומר, אנו חשים מנותקים מהידיעה לשם מה אנו כאן, כיצד נמלא את תפקידנו ומה הן אותן תכונות המייחדות אותנו.

מעבר לאישיותנו השונה, הנובעת מסך חוויותינו ורשמינו הרגשיים, בכל אחד מאיתנו קיימת שאיפה פנימית למשמעות, לכיוון ולמטרת חיים. הדחף להבנת משמעות חיינו חשוב להתפתחותנו הנשמתית, הנפשית, ממש כשם שנדרשים צרכים בסיסיים להישרדותו של הגוף הפיזי. לעתים לא נדע שיש מטרה ותפקיד בחיינו או נכיר בכך, אך בתת המודע אנו מבינים ואף יודעים מה נשלחנו לעשות כאן. ידיעה זו נובעת הישר מרוח האדם, מהעצמי הגבוה שבנו.

רוח האדם – העצמי הגבוה

רוח האדם, העצמי הגבוה, שוכן בגוף הרוחני, האנרגטי. דרך גוף זה יכנסו התדרים, היכולות הראשיות, יעברו לשאר הגופים האנרגטיים ומשם דרך כתר הראש לגוף הפיזי. על פי ייחודו ותפקידו של האדם, ישפיעו ויכנסו תדרים מסוימים ויכולות שונות בעוצמה חזקה ודומיננטית יותר מאצל אנשים אחרים.

הצ’אקרה הרביעית, צ’אקרת הלב, היא מושב העצמי, משכן רוח האדם כפי שהיא באה לידי ביטוי בפועל. העצמי הגבוה יוכל לבוא לידי ביטוי בהגשמה על פי רמת האיזון של תחנות התפיסה העצמית בצ’אקרה זו: אהבה עצמית, קבלה עצמית, נתינה והתייחסות עצמית, אמון עצמי, ערך עצמי, בטחון עצמי ותדמית עצמית מנטלית ופיזית.

כל אלו מאפשרים לנו להתבונן באובייקטיביות בחיינו ולהתחיל לשמוע את הרוח הגבוהה, את הנשמה המהדהדת, שמנסה ללחוש באוזנינו. תת הכרתנו שולחת לנו לעתים אותות ומסרים על ידי חלומות, אינטואיציה וכמיהות פנימיות. כל עוד תחנות אלו בצ’אקרת הלב אינן מאוזנות באופן יחסי, לא נוכל להבין את האותות וההכוונה של יעודנו. וגם אם הבנו את יעודנו, לא נוכל להגשימו אם איננו מסוגלים להביא את העצמי בצ’אקרה זו לידי ביטוי.

יעודנו מנסה להגיע לידי ביטוי בדחפים ובכישורים העמוקים ביותר שלנו, הכוחות הנסתרים שמאחורי אישיותנו. עד שלא נכיר את ונחיה בהתאמה עם מטרת חיינו, נחוש שחיינו הם כפאזל בעל חלקים חסרים. חלקינו עלולים להעביר חיים שלמים בגיוס משאבי האנרגיה שלנו להדחקת דחפים וכישורים כמוסים אלו, חלקנו יכולים להעביר חיים שלמים בתחושה של אי הבנה וחוסר, שאנו לא צועדים במסלולנו המדויק.

אם נתבונן סביבנו, נראה כי שיטות רבות מנסות לעזור לאדם לכוון את מטרת חייו והגשמתה, אך מרבית השיטות מתייחסות לפן האישיותי של האדם ולא למהותו ולייעודו הגבוה. לעתים, על מנת להתחבר לעוצמת רוח האדם, לייעוד ולהגשמתו בממדי הזמן והמרחב, יש לפרום את החוויות הרבות שהתירו עלינו רשמים ושעיצבו את אישיותנו ואת מערך אמונותינו, להבין את האני שיוצא ממני לפועל, וזאת על מנת להשיב את ערכנו העצמי, את תפיסת עצמיותנו ואת עצמאותנו, כחלק קטן אך חשוב בתוך המערך הכללי.

החשיבות להיות עצמי למען האחדות

אנו חיים בעולם שבו כל חלקיק משקף ומכיל את השלם, במערך של סדר גדול יותר. מבנה כל סך האלמנטים יוצרים לכדי מערכת אחת. אנו עדים למעשה לשני כוחות מנוגדים המאפשרים את שלמות המערכת:

כוח התכללות* – המאפשר התגייסות כל החלקיקים היוצרים את התא, את כל התאים היוצרים איבר ואת כל האיברים הפועלים יחדיו בערבות הדדית למען מערכת שלמה ותקינה.

כוח הנפרדות – המאפשר את ייחודו של כל חלקיק בתוך כלל המערכת, לכל פרט במערכת תפקיד ויעוד משל עצמו. אם לא תתקיים אותה נפרדות, עלולים איבר, תא או חלקיק במערכת לקיים תפקיד של חלקיק, תא או איבר אחר ובכך לשבש את פעולת המערכת השלמה.

על כן לכל אחד מאיתנו תפקיד ייחודי בתוך המערך, ממש כפי שלכל חלקיק יש את תפקידו וייעודו. תפקיד וייעוד אלה הם רוח האדם המפעמת בתוכנו. היא זו שמאפשרת את העצמי הגבוה שבנו, את המהות הפנימית שמכוונת את ההגשמה בתוך סך המערכת. אין אדם זהה בתפקידו לאדם אחר.

“רוח האדם היא הפוטנציאל הרוחני הטמון בזרע נפשו של האדם. זוהי מהות האני האלוהי, הטמונה בעצמי שבו ונותנת ביטוי חופשי, עצמאי. השאיפה היא שהאני והעצמי יתחברו. אז ידע האדם שהוא מחובר לייעודו. בתנאים של קרקע פורייה, שמש והשקיה מתאפשר לפוטנציאל הזרע לעלות ולפרוח. זהו התהליך בו מממש הזרע את החומר הרוחני הגלום בו.” ~ אבי כל ידע

* התכללות הוא מושג בתורת החסידות המתאר את כך שגם בבחינות נפרדות יש יחס בין הבחינות, ובכל אחת מן הבחינות מצוי בהעלם ובפרט חלק מן הבחינה האחרת. מבואר כי ההתכללות מצויה על ידי ההארה של אור הגבוה יותר מן הבחינות, שאור זה כוללם ביחד, ומגלה כי שניהם מגיעים ממקום אחד. ההתכללות ניכרת במיוחד בעולם התיקון בו ישנו ביטול וכל בחינה נותנת מקום לבחינה האחרת. (מתוך ״חב״דפדיה״)

image005

יערה בויום-קפלן – מרפאה בתקשור, מטפלת בריברסינג, מכשירה ומנחה מרפאים בתקשור ופתיחת תדרים. ליצירת קשר: 052-6770273