רוחות בעלי החיים ורוח עץ החיים

מאת המתקשרת נועם קורל גלעד

בשיתוף עמיחי ים

תוכנית הרדיו “ערי האור והמאסטרים של החכמה”/רדיו “החיים הטובים”

 (מתוך תוכנית מס’ 16 ששודרה ביום 23.6.11)

עריכה לשונית: סמדר ברגמן

 

תוכנית זו היא המשך לתוכנית מס’ 14 שעסקה ברוחות הטבע ולתוכנית מס’ 15 עם רוח הר המוריה.

תקשור עם רוחות מממלכת בעלי החיים

לתקשור זה הגיעו רוחות דב קואלה, ברבור לבן ולטאה.

מהי בעצם רוח של בעל חיים?

ברבור לבן: רוח של בעל חיים הינה רוח שמייצגת את תכונות בעל החיים הספציפי הקיימות באותו מין, ואת השיעור הקיים באותו מין בעלי חיים.

האם יש רוח המייצגת את כל ממלכת החיות?

 מופיע בעל חיים שמזכיר תנשמת או ינשוף לבן, אך עם כנפיים ענקיות, כשל נשר. הוא מופיע כגוף אור, עשוי אנרגיה, ולא כגוף פיזי. לדבריו, הוא מייצג את ממלכת העופות, אך הוא יכול לדבר גם על שאר תתי המחלקות של עולם החי (זוחלים, יונקים, חרקים ועוד).

מה מהות היחסים בין בני האדם לבעלי החיים (כפי שהיא כיום, וכפי שהיא אמורה להיות)?

ברבור לבן: שלום לכם, שוב מדבר הברבור. למעשה אני מייצג את אחד מסוגי בעלי החיים שנחשבים חצי מבוייתים. קיימים אמנם ברבורי בר, אך חלק מהברבורים נמצאים בשבי ונחשבים לעופות שהאדם מגדל. הן הלטאה והן דב הקואלה מייצגים במידה רבה יותר את העולם הפראי של החי, שאינו קשור באופן ישיר אל בני האדם, למרות שהלטאה מוצאת את משכנה פעמים רבות דווקא בסמוך לבני האדם.

אם ברצונכם להבין מהו החיבור בין נשמות החיות לנשמות בני האדם, הדבר משתנה בין תרבות אחת לאחרת. כאשר הדבר שמשמעותי הוא החיבור של בני האדם אל רוח הטבע, אל כוחות הטבע. כיוון שבתרבויות שונות, בעבר הרחוק, וגם בעבר הלא כל כך רחוק, למשל, אצל האינדיאנים באמריקה, החיבור עם בעלי החיים היה עמוק ביותר. כשהם היו צריכים לצוד, הם היו יוצרים קשר עם רוח החיה, והיא הייתה משתפת פעולה עמם על מנת שיוכלו לצוד אותה, על מנת לאפשר המשכיות חיים של בני האדם. אך שם הצייד נעשה למטרות קיום, ומתוך כבוד לבריאה הקיימת בחיות, כבוד לנשמה של החיה, לתפקיד שלה ולהסכמתה להקריב חייה על מנת להציל חיי אחרים.

אם השאלות תהיינה יותר ספציפיות, כך גם התשובות תוכלנה להיות יותר ספציפיות.

מדוע יש זנים מסויימים שבחרו להיות מבויתים וקרובים יותר לבני האדם, וזנים אחרים שבחרו להיות חיות פרא? 

למעשה גם החיות הקשורות לבית מתחלקות לסוגים. יש את החיות שבני האדם רואים אותן כחיות מחמד, כגון: כלבים, חתולים, ולעתים גם ארנבים, תוכים, ובעלי חיים אחרים שבני האדם בוחרים לגדלן בתוך בתיהם, ויש חיות משק, אשר משרתות את האדם, על ידי כך שהן מעניקות לו מתנובתן או מגופן, ובכך מקיימות הסכם הקיים בין האדם לבין בעלי החיים.

כאשר מדובר בבעלי חיים שנחשבים לחיות מחמד, קיים חוזה נשמתי המחבר בין חיות המחמד לבין בני האדם שבחרו בהם. כיוון שגם כאן אין מקריות כאשר דווקא בן אדם מסויים זוכה לבעל חיים מסויים, ולכן גם רואים את הקשר והחיבור שנוצר בין בעל החיים לבין האדם שמגדל אותו, שפעמים רבות שונה מאדם לאדם, ובין אדם לבעל חיים אחר.

האם לכל בעלי החיים יש רוח קולקטיבית או שלכל בעל חיים יש רוח אינדיבידואלית משלו? 

הדברים מורכבים הרבה יותר. התמונה שניתנת לי על-ידי המאסטרים היא מעין מפה הכוללת כל מיני הסתעפויות, בדומה, למשל, לגלגל המזלות האסטרולוגי. לכל מזל יש תכונות כלליות שאופייניות לאותו מזל, אך לכל בן אותו מזל יש תכונות ספציפיות משלו שמושפעות גם מהאופק שלו, וכדומה.

לבעלי החיים יש נשמות אישיות כמו לבני האדם, אך קיימת גם רוח החיה שנותנת לבעלי החיים אינסטינקטים מסוימים, את הדברים הכלליים הקשורים למין המסוים, ולכן ניתנה ההקבלה לגלגל המזלות האסטרולוגי. אך לכל חיה אישיות משלה, וניתן לראות זאת בעיקר אצל בעלי חיים החיים עם בעליהם באותו הבית. פעמים רבות אופי והתנהגות בעל חיים החי עם אדם דומה או זהה, או אף מחקה את התנהגות הבעלים בצורה מסוימת.

למעשה, ניתן לראות שני כלבים מאותו גזע, שגדלים בבתים שונים, כאשר גם אם הם נולדו לאותה אם, תהיה להם התנהגות שונה, אופי שונה, מהות אחרת. לכן מדובר במעין מפה, שהמוקד המרכזי שלה הוא אכן רוח החיה, אך מאותה מפה יש התפצלויות אישיות, אשר לכל חיה נכנסות כנשמה מסויימת.

קיימות תיאוריות שונות לגבי התגלגלות של נשמות בני אדם לגופים של חיות ולהיפך. יובהר כי אם קורה כזה דבר, מדובר במקרים מאד ספציפיים. כלומר, גם כאן מדובר בהסכם מאד מסוים הקיים בין בן אדם ספציפי לנשמה ספציפית אחרת, שבוחרת בדרך מסויימת להתגלגל דרך חיה וליצור קשר עם אותו אדם, כך שלמעשה החיבור בין השניים יוביל הן את החיה והן את בעליה להתפתחות עמוקה מאד ומחוברת ביניהם. אך בדרך כלל לא קורים דברים כאלה, אלא אם כן, מדובר בהסכמה עמוקה ואמיתית. אין המדובר בעונש, אלא בלמידה שמשרתת את בעל החיים עצמו (נשמה שבחרה להתגלגל בתור בעל חיים) ואת אדם שאיתו נוצר ההסכם.

מהי “חיית עוצמה”, במובן השאמאני של המילה? 

“חיית עוצמה” במובן השאמאני של המילה היא כוח עצום, כוח מתפרץ, כוח חי. חיית עוצמה היא מורה ומדריכה של האדם שאיתו היא יצרה קשר עמוק ברוח, על מנת לשרת, ללמד וללוות אותו במסע הרוחני שלו. חיית העוצמה מחזיקה בתוכה עוצמה של כל התכונות העמוקות שלה, גם לפי החיה עצמה וגם התכונות שמצאו בה בני האדם. למשל, הינשוף מסמל חוכמה, אך החוכמה היא הרוח שהעניקו לו בני האדם, כיוון שלינשוף תכונות עמוקות ועוצמתיות. למשל, הראייה בלילה, האבחנה בפרטים הקטנים הנסתרים גם בתוך החושך. ולכן חיית עוצמה מכילה בתוכה את האמת הקיימת ביכולות, בעוצמות ובייחוד של החיה, ובשמות שנתנו לה בני האדם.

פעמים רבות מופיעה חיית עוצמה מול האדם על מנת להוביל אותו למסעות פנימה אל תוך עצמו, על מנת לגלות את הכוחות הנמצאים בו. לפעמים מופיעה היא כמורה על מנת ללמד אותו את התכונות והיכולות שלה. כפי שהעכבר מסוגל לראות פרטים קטנים ולהתייחס אליהם כפרטים קטנים, כך לעתים מופיע עכבר כחיית עוצמה עבור אדם, על מנת לכוון אותו להתבונן ולהבחין בפרטים הקטנים הקיימים במצב מסוים אליו הגיע, או על מנת לחבר את האדם ליכולת הזאת באופן כללי.

כאשר האדם מתחבר עם חיית העוצמה שלו, הוא מקבל לתוכו חלק מתכונותיה. פעמים רבות על מנת להתחבר לחיית העוצמה, על האדם לחקות את מעשי החיה, לחקות את קריאותיה, לחקות את הליכתה, לחקות את תנועותיה, עד שירגיש כי רוחו מתחברת אל רוח החיה, ואז יוכל לתקשר איתה ולקבל ממנה את המתנות שהיא יכולה לתת לו.

תקשור עם רוח עץ החיים

עמיחי: רוח עץ החיים מייצגת את כל רוחות העצים ורוחות ממלכת הצומח.

האינדיאנים מכנים את העצים “אנשים עומדים”, כלומר, הם מתייחסים אליהם כאל מהות של חיים הנמצאת בתוך גוף מסויים.

האם תוכל להציג את עצמך? 

הנני העץ בן אלפי השנים. הנני העץ הטומן בחובו את ידע הבריאה. הנני העץ המחבר בין עולמות עליונים לעולמות האדמה, ובין העולם הנוכחי, התיכון. הנני העץ הזקן מספור, המכיל בתוכו את הידע, את העומק, את העתיקות, את המהות העמוקה של כל עולם האנשים העומדים. במה אוכל לעזור לכם, אנשים יושבים?

בני האדם מתייחסים לעצים בדרך כלל כאל חומר גלם פיזי, ובמקרה הטוב, גם כמקור של אהבה. אלו עוד יחסים ניתן לכונן בין בני האדם לעצים? 

אנו העצים מהווים מתווכים ומחברים בין העולמות העליונים והעולמות התחתונים, בידע, באנרגיה, בריפוי. אנו האנשים העומדים, מתמירים אנרגיה באמצעות העלים שלנו, השואבים לתוכם, ומתוכם אל הענפים, אל הגזע ואל השורש, אנרגיות שאינן חיוביות, ואנו שולחים בחזרה אל תוך השדה המואר שלנו ריפוי עמוק, שלווה עמוקה, תחושה של ביטחון, יציבות, עומק, ידע עתיק, תחושה של דברים שמעולם היו ולעולם יהיו.

אנו האנשים העומדים, אוגרים ואוצרים בתוכנו את הידע של חילופי הזמן. אנו רואים אנשים באים והולכים, ערים נבנות ונחרבות, אך אנו, השמים והארץ, לעולם עומדים. אנו מעניקים לכם הזנה דרך פירותינו, וריפוי עמוק באמצעות האנרגיה שלנו, שהינה רגועה, זורמת, יציבה, ומלאת אנרגית חיים.

באמצעות חיבור אלינו, אנו יכולים להוות שער לממדים אחרים, לעולמות אחרים, כיוון שאנו מהווים מעבר בין העולמות השונים. אנו מהווים שער שניתן לעבור דרכו למודעות אחרת, למצבי תודעה אחרים, להוויות אחרות, ולעולמות אחרים.

מסע שאמאני בעזרת רוח העץ וחיות העוצמה

עמיחי: מסע שאמאני מתחיל בשאלה שמתעוררת בנשמת האדם שמבקשת לקבל תשובה מרוח החיות או העצים. התשובה יכולה להגיע בדרכים שונות, ולרבות כהבזק אינטואיטיבי, או כמפגש עם ישות שמחזיקה בתשובה הזו.

השאמאנים מייחסים למסעות השאמאנים שבעה כיוונים:

פנימה: המסע השאמאני מתחיל מכניסה פנימה, דרך הלב, ומשם יוצאים למרחב הרוחני שלנו, לאחד מששת הכיוונים, אשר כל אחד מהם מסמל היבט משלו:

למעלה: פרספקטיבה גבוהה.

למטה: פרספקטיבה עמוקה.

דרום: יסוד אדמה (הגוף הפיזי – רכוש, כסף, וכדומה).

מערב: יסוד המים (הגוף הרגשי – רגשות)

צפון: יסוד האוויר (הגוף המנטלי – לימודים, מחשבות).

מזרח: יסוד האש (הגוף הרוחני – נשמה, ניצוץ האלוהי, ייעוד, חיבור לבורא, ועוד).

כשנכנסים עם השאלה לתוך הלב ופוגשים את העץ, אפשר לשאול את העץ לאיזה כיוון לצאת. חשוב לזכור שהמסע מסתיים בחזרת מלוא התודעה אל הגוף הפיזי, דרך הלב.

נועם: לפעמים החיה תוביל את האדם אל המסע שאליו יצטרך לצאת על מנת להגיע לתשובה לשאלה שלו.

עמיחי: קחו כמה נשימות עמוקות, תוך התכווננות לצאת למסע במרחב ובזמן לאחד מששת הכיוונים, ולמצוא תשובה לשאלה שבחרנו.

ראו את עצמכם ניגשים לעץ שאתם אוהבים, עם השאלה שיש לכם בלב. לפני שאתם נכנסים לשדה האנרגטי של העץ (הכולל את כל האזור בו נפרשים ענפיו ועליו של העץ), הכירו בכך שאתם נכנסים למרחב מקודש של ישות חכמה, מקודשת ועתיקה מאד, כפי שניגשים לפגוש מורה רוחני שמאד מכבדים.

התקרבו לעץ, וקודו בפניו. פתחו את לבכם, ורככו את ההילה שלכם, כך שתוכלו לספוג את השדה האנרגטי של העץ. התקרבו לעץ עד שתוכלו להניח את ידיכם במרחק שלושה עד ארבעה סנטימטרים מסביב לגזע, והרגישו את האנרגיה של העץ שזורמת בגזע. פתחו את לבכם, והרשו לעוצמה ולאנרגיה המרפאה של העץ לזרום ללבכם דרך הידיים, ומשם תנווטו אותה לאזור שבגופכם או לאחד מהגופים שלכם שזקוק לה.

צרו מעין מעגל אנרגטי עם העץ, כאשר יד ימין מקבלת את האנרגיה מהעץ ומעבירה אותה ללב, הלב נושם את האנרגיה, מברך אותה, ושולח אותה דרך יד שמאל בחזרה לעץ.  בשלב מסוים תחושו שהקשר הנבנה ביניכם לעץ הוא כה אינטנסיבי עד שתחושו צורך לחבק אותו, וכך מומלץ לעשות.

שאלו את העץ את השאלה שבחרתם, ולאיזה כיוון כדאי ללכת (דרך השורשים, למטה, או דרך הענפים, למעלה).

תאפשרו לתודעה שלכם להתרחב מעבר לגוף הפיזי שלכם ולהתחבר לעץ.

כעת תגיע חיית עוצמה לפגוש אתכם. שאלו אותה את שאלתכם, ותתבוננו בתגובתה. האם היא נותנת לכם את התשובה או לוקחת אתכם למסע שייתן לכם את התשובה?

כשתרגישו שקיבלתם את התשובה, הודו למי שנתן לכם את התשובה, ובקשו מחיית העוצמה להחזירכם לעץ.

כשתחזרו לעץ, הודו לחיית העוצמה והיפרדו ממנה. חיזרו דרך הגזע לגופכם, עם התשובה שקיבלתם, ונסו למצוא דרכים לקרקע את התשובה שקיבלתם (למשל: לרקוד, לאכול, לרשום את מה שחוויתם, וכן הלאה).