פרידת להבות תאומות – למה היא מתרחשת ומדוע היא מייסרת אותנו

אלת׳יאה לונה

פברואר 2016

מאנגלית: סמדר ברגמן

פרידת להבות תאומות אינה דומה להתפרקות טיפוסית של מערכת יחסים. כאשר אנו נפרדים מהלהבות (הנשמות) התאומות שלנו, דומה שכל חיינו מתנפצים. האהבה העמוקה והאינטנסיבית שחשנו כלפי הלהבות התאומות שלנו הופכת כל פרידה למייסרת ולכמעט בלתי נסבלת.

לאחר שבמשך השנים שמעתי סיפורים רבים כל כך מנשמות אבודות על פרידת להבות תאומות, חשבתי שאכתוב סוף-סוף על נושא זה. כיוון שאני עצמי נמצאת במערכת יחסים עם להבה תאומה, חוויתי עד כמה מכריעה, מפחידה ומבעיתה היא יכולה להיות, ועד כמה פרידה היא בלתי נסבלת – גם אם היא זמנית.

לפני שתקראו, ודאו בבקשה שאינכם נמצאים במערכת יחסים לא בריאה או כזו שמתאפיינת בתלות הדדית. ההבדל בין מערכת יחסים בין להבות תאומות לבין מערכת יחסים שיש בה תלות הדדית, היא שמערכת יחסים בין להבות תאומות מוגדרת על ידי כבוד, שיוויון, התדיינות וגבולות בריאים. מצד שני, מערכת יחסים המתאפיינת בתלות הדדית, מאופיינת על ידי תחושות של היותכם כלואים, בלתי שווים, לא מוערכים ותלויים באדם האחר בכל הקשור לתחושת הערך העצמי שלכם. לרוע המזל, אפשר לבלבל תלות הדדית באהבה של להבה תאומה. היזהרו בבקשה שלא לבלבל בין השתיים.

חמש סיבות לפרידת להבות תאומות

אחד השלבים הכואבים ביותר במערכת יחסים בין להבות תאומות הוא שלב ״הרודף והנרדף״. לאחר השלבים הראשוניים של האיחוד הנלהב ומערכת היחסים מן האגדות, דברים מתחילים להתחמם. מתחילה התנגשות בין אגו לאגו. פצעי ליבה, חוסר ביטחון וטראומות עולים בכאב לפני השטח. עצמיים מוצללים משתלחים זה בזה.

כתוצאה מכך, כמעט בלתי נמנע שכל מערכת יחסים של להבות תאומות מתמודדת בתחילתה עם דרמה וחוסר תפקוד. מובן שהדבר מהווה הלם נורא. מה קרה למערכת היחסים המושלמת, הוורודה, מן האגדות, כשהכל היה נשיקות וחיבוקים? בנקודה זו, זוגות רבים של להבות תאומות הופכים מבולבלים ואבודים. האם הכל היה שקר? האם הייתה זו אשליה?

התשובה היא ״לא״. האינטנסיביות שחוויתם לא הייתה פרי דמיונכם. תחושת ההיכרות והדה ז׳ה וו שהרגשתם לא היו חזיון מסתורי. היא הייתה אמיתית. אל תפקפקו בה. היא פשוט קבורה תחת שכבות האגו הפגוע שלכם.

ניתן לומר שהתכלית האחת של מערכות יחסים בין להבות תאומות היא לעזור לנשמתנו להתבגר ולסייע לנו להפוך לגרסאות הטובות ביותר האפשריות של עצמנו. למעשה, למרות שהן יכולות להיות קשות ביותר, מערכות יחסים בין להבות תאומות הן עוצמתיות כל כך משום שהן מהוות זרז לצמיחה. הלהבות התאומות שלנו עוזרות לחשוף ללא רחמים את החלקים החשוכים, המנושלים והמפוצלים שלנו, אותם החבאנו. לא רק זאת, הלהבות התאומות שלנו מעוררות את הצמיחה הפנימית שלנו על ידי כך שהן מעצבנות אותנו שלא בכוונה (או בכוונה). הכעס שאנו מרגישים כלפיהן הוא למעשה רק השתקפות של הכעס שאנו מרגישים כלפי עצמנו.

לפעמים אחד מבני הזוג, או שניהם, הנמצאים במערכת יחסים של להבות תאומות, הופך זועם מאוד ולא מסוגל לקיים את השותפות – עד שהם נפרדים. מהי הסיבה לפרידת להבות תאומות? נבחן זאת כעת.

  1. חוסר בגרות פסיכולוגית ורוחנית

החיים הם תהליך של גדילה. לא רק הגופים הפיזיים שלנו גדלים, גם העצמיים הפנימיים שלנו גדלים. אחד מהגורמים העיקריים של פרידת להבות תאומות הוא חוסר בגרות. כאשר אנו לוקים בחוסר בגרות, יש לנו אינטליגנציה רגשית נמוכה ומשמעות הדבר היא שאנו מתאמצים לזהות ולנהל את הרגשות שלנו ואת רגשות האחרים ולהתמודד עמם. לא רק זאת, חוסר בגרות רוחנית משגשגת ביחס ישיר לעקשנותו ולגודלו של האגו. במילים אחרות, ככל שעצמי האגו גדול יותר, כך קיימת פחות הרמוניה. האגו רוצה להאמין שהוא מקסים, נפלא, יודע-כל ומושלם. אבל כאשר דבר מה קורא עליו תגר בכל צורה, דרך או מידה, המחיר יקר.

כמעט כולנו נשלטים על ידי עצמי האגו – אילו לא כך היה, היינו נאורים. אבל לא כל אגו הוא אותו הדבר. יש אגו חזק, ויש אגו חלש. ככל שהאגו חזק יותר, כך ישנה סבירות גבוהה יותר שהוא יברח מאדם או ממצב שגורמים לו להרגיש חסר יכולת. מערכות יחסים של להבות תאומות הם מקום אחד שכזה. למעשה, מערכות יחסים של להבות תאומות נוצרות בעיקר כדי לפוגג את האגו… והאגו שונא את זה.

2. חוסר אהבה וכבוד עצמיים

דומה שהדרישה העיקרית ההכרחית לתפקוד נעים ונוח במסגרת מערכת יחסים של להבות תאומות היא אהבה עצמית. לדוגמה, לפני שסול ואני נפגשנו, שנינו התאמצנו לאהוב ולקבל את האנשים שהיינו. הדבר נכון גם בנוגע למערכות יחסים מוצלחות אחרות שבין להבות תאומות.

ללא אהבה עצמית, לא יכולה להיות אהבה אמיתית כלפי אנשים אחרים. במקום זאת, האהבה מוכתמת בנזקקות, בתלות הדדית וב״תנאים״. לעולם איננו יכולים להעניק אהבה ללא תנאי לבני הזוג שלנו מבלי להפגין תחילה אהבה חזקה ללא תנאי כלפי עצמנו. כתוצאה מכך, מערכות יחסים מסוימות בין להבות תאומות מתפוררות לרוע המזל תחת נטל חוסר הביטחון והשנאה העצמית.

3. יש ללמוד שיעורי חיים נוספים

החיים צריכים להכין אתכם לפני שאתם נכנסים למערכת יחסים של להבות תאומות. לפעמים משמעות הדבר היא שעליכם לנהל מערכות יחסים אחרות, לכונן חברויות חדשות, או להרחיב את ניסיון החיים שלכם (נסיעה למקום חדש, התנדבות, מציאת עבודה חדשה) לפני שתהיו מוכנים. הכל עניין של ניסוי וטעיה. נסיבות מסוימות יעניקו לכם תובנה עדינה, אחרות יותירו אתכם שבורים ונאבקים לנשום. יהיה המקרה אשר יהיה, אל תתנתקו מן העולם. ככל שתבחנו את הגבולות שלכם, כך תלמדו יותר.

4. יש צורך בריפוי

לפעמים הלהבות התאומות שלנו מגיעות בשלב בחיים שבו סבלנו סבל עז. הסבל שלנו עלול להיות בשל טרגדיה, מוות, צורת התעללות או אפילו מערכת יחסים אחרת שהתפרקה. יכול להיות שמבחינה רגשית איננו מסוגלים להיפתח עדיין. לכן, ייתכן ויש צורך בתהליך ריפוי תחילה.

5. עדיין לא הגיע הזמן

החיים יכולים להיות מסתוריים. לפעמים פירוד בין להבות תאומות מתרחש כיוון שהזמן אינו נכון. לעתים יש צורך להשלים מסעות אחרים ולפגוש אנשים אחרים. לפעמים איננו יודעים כלל את הסיבה מדוע. הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות במצב זה הוא להיכנע. זה יכול להיות קשה ביותר, אבל האמינו שהחוויה תסייע לכם להפוך חזקים וחכמים יותר. מי יודע מה צופן בחובו העתיד?