על בִּיּוּשׁ (שיימינג) רוחני

ג׳ניפר הופמן

23 באפריל, 2017

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

האם קרה לכם שמישהו האשים אתכם שאתם ״לא רוחניים״ כיוון שלא הענקתם לו עצה או תמיכה כאשר ביקש זאת? או טען שאתם אנוכיים מבחינה רוחנית משום שהשבתם בשלילה לבקשתו שתקדישו לו זמן, אנרגיה ומאמצים? גם לי זה קרה והדבר מצחיק אותי, אף על פי שאני חושבת שזו התנהגות בלתי הולמת בעליל, בייחוד בקרב הקהילה הרוחנית, כיוון שמדובר בשיפוט שאסור לאף אחד לעשות, הצובע באור שלילי את המאשים, לא אתכם. ביוש (שיימינג) רוחני הוא ״באופנה״ והכול קשור לגבולות האנרגיה שלכם. זו צורה של מניפולציה שרומזת שהיכולות והכשרונות שלכם מוטלים בספק, אם אינכם משתמשים בהם באופן שבו אנשים מסוימים חושבים או מצפים.

תגובתנו הטבעית היא לבקש עצה ותמיכה מאנשים מאוזנים ויציבים או כאלה שלא מתמודדים עם בעיות בדומה לנו (אף על פי שרושם יכול להטעות). אנו רוצים את מה שיש להם (או את מה שאנחנו חושבים שיש להם) ושהדברים הללו יגרמו לנו להרגיש טוב ויסלקו את אנרגיית הכאוס והחרדה שבה אנו מצויים. ואנו נואשים. כיוון שכך, אם הם לא מעניקים לנו את מבוקשנו, אנו מרגישים נבגדים וזועמים. ברור שאנו מצפים להתנהגות שכזו מפעוט בן שנתיים, איננו מצפים להתנהגות זו מאנשים מבוגרים ובוודאי שלא מאלה שמכנים את עצמם מורים, מנטורים ומדריכים רוחניים. ואף על פי כן, הדבר מתרחש לעתים קרובות מאוד עכשיו, למרות שמדובר בשיפוט חזק שהוא מוטעה ללא ספק.

ראשית, אף אחד לא יכול להטיל ספק ברמת החיבור הרוחני או הרוחניות שלכם, כיוון שלאף אחד אין מושג מהם ואין דבר כזה ״תקן רוחני״. יהיו החיבור, היכולת או העוצמה הרוחניים שלכם אשר יהיו, הדבר הוא ביניכם לבין המקור ולא אף אחד אחר.

שנית, איך יכול מישהו להאשים אתכם שאינכם רוחניים רק משום שאתם לא מעניקים לו את מה שהוא רוצה? ברצוני לקבוע מטבע לשון חדש שיסביר התנהגות זו, מדובר ב״בריונות רוחנית״. באינטראקציה שהייתה לי לאחרונה, לאחר שסירבתי להעניק למישהו עצה עסקית בחינם ובמקום זאת אמרתי לו שהנושא יוסבר בקורס הבא שלי שיעסוק בנושא זה ושהוא מוזמן להשתתף בו, הואשמתי שאיני רוחנית. והנה התוספת המניפולטיבית, הוא אמר ש״העצמי הגבוה שלו הדריך אותו לבקש ממני עצה״. השבתי שאני מקווה שהעצמי הגבוה שלו הדריך אותו להשתתף בקורס העסקי שלי. מבחינתי השיחה הסתיימה.

לא רק שהיה זה ניצול של הזמן שלי, לא הייתה כאן שום הדדיות, שום דבר לא הוצע לי בתמורה למידע. יש לי עסק מוצלח מאוד אותו אני מנהלת בהצלחה רבה כיוון שיש עשרים וחמש שנים של ניסיון ניהולי, ארבעה תוארים במנהל עסקים וחמש-עשרה שנות ניסיון בניהול עסק עצמאי. הקדשתי זמן ומאמץ כדי ללמוד כיצד לעשות זאת ואני מחוייבת לעזור לאנשים אחרים, אבל לא כאשר הם מצפים ממני ודורשים זאת ממני באמצעות מניפולציה רוחנית, ואז, כאשר אני משיבה בשלילה, באמצעות בִּיּוּשׁ רוחני.

היבט מסקרן של אינטגרציית הממד השלישי והממד החמישי שלנו הוא העצמה עצמית ומדובר בהרחבה של גבולות האנרגיה והריבונות האנרגטית שלנו. אם יש לנו דליפת אנרגיה, אם אנו נותנים את עוצמתנו, או מאפשרים לאחרים לקבוע את הערך שלנו, אזי אנו מטרה גלויה לאשמה, לבושה, לרגשות אשמה ולמניפולציות. אנרגיית הממד החמישי תחשוף תחומים אלה בחיינו ותעניק לנו כלים לביצוע כמה שינויים. הדבר אולי לא יהפוך אותנו לפופולריים בעיני אנשים מסוימים, אבל יביא לחיינו איזון ויושרה רבים יותר בכל הקשור לאנרגיה שלנו.

יש הבדל בין היותנו רוחניים לבין היותנו ״נחמדים״. אתם יכולים להיות נחמדים וגם להיות רוחניים, אבל הדבר גם תלוי בהגדרת המילה ״נחמדות״. עבור אנשים מסוימים, המשמעות היא שאתם עושים את מה שהם רוצים. אני מעדיפה להגדיר את ה״נחמדות״ כהיותנו מתחשבים, מכבדים, עירניים ומחוייבים. אך הדבר לא כולל מצב שבו אעשה כל דבר שמישהו אחר רוצה שאעשה, ללא כל התחשבות בזמן, באנרגיה ובהתחייבויות האחרות שלי. איך אתם הייתם מגדירים את ״היותכם נחמדים״?

מה תעשו כאשר מישהו מבייש אתכם ומאשים אתכם שאינכם רוחניים? האם תרגישו רע ותעניקו לו את מה שהוא רוצה או האם תבינו מה מתרחש, תכירו בערך שלכם ובכך שאין לכם שום מחוייבות להעניק את העצות, הכישרונות, היכולות והניסיון שלכם לכל אדם שמבקש אותם? אם תעשו זאת פעם אחת, תעשו זאת עבור כול אדם והדבר יכול לכרסם במהרה בזמן וביעילות שלכם, מבלי להזכיר גם את הערכה העצמית והביטחון העצמי שלכם.

אתם תתרעמו על האנשים שמנצלים את זמנכם ואת האנרגיה שלכם באופן זה ותתרעמו על עצמכם על כך שאין לכם גבולות אנרגטיים ברורים. ובכך מדובר, בנושא של גבולות אנרגטיים.

קרוב לוודאי שאתם אינטואיטיביים דייכם, כמוני, כדי להכיר בהבדל שבין אנשים שיש להם צורך אמיתי באותו רגע לבין אלה שפשוט מנסים לקבל מכם מידע. אני משתפת הרבה, אבל אני זו שקובעת מה אני משתפת ומה איני משתפת. ואני לא מגיבה היטב למניפולציות, להפחדות, או לביוש רוחני, וכך גם אתם צריכים לנהוג.

כיצד אתם מנהלים את הגבולות האנרגטיים שלכם כדי ליצור איזון אנרגטי ולהימנע ממניפולציות של ביוש רוחני? הנה כמה קווים מנחים:

  1. הכירו את הגבולות האנרגטיים שלכם ואל תפלו למלכודת המניפולציה או הביוש הרוחני. אתם אנשים נהדרים, מוכשרים ונפלאים שראויים לכבוד ולהערכה בשל מי שאתם ומה שאתם עושים.
  2. דעו בברור מה אתם מוכנים לחלוק עם אנשים אחרים ומה נמצא מחוץ לגבול זה. באופן זה, כאשר אתם משיבים בשלילה, תוכלו לכוון אנשים לאפשרות שתענה על השאלה שלהם מבלי שיהיה עליכם לשתף יתר על המידה, להעניק יתר על המידה או לא לקבל גמול עבור הזמן, המאמצים והאנרגיה שלכם.
  3. אל תאפשרו לאנשים אחרים להכתיב לכם את הערך העצמי או הביטחון העצמי שלכם. שיפוט כלפיכם מצד אנשים אחרים הוא אך ורק הדעה שלהם, וכאשר היא נאמרת בכעס או בפחד קרוב לוודאי שהיא לא תהיה טובה במיוחד, אבל זו הבעיה שלהם, לא שלכם. דעו מהם הגבולות האנרגטיים שלכם ביחס למי שאתם ולמה שמגיע לכם, והפכו אותם חזקים כפלדה ומצופים בטפלון, כדי שלא יעופו ברוח בכל פעם שמישהו כועס עליכם כיוון שאינכם עושים את מה שהוא רוצה שתעשו.
  4. דעו לומר ״לא״ באסרטיביות ובאופן שלא משתמע לשתי פנים ואמרו זאת באוזניי כולם. אם אתם חוששים שאנשים לא יחבבו אתכם אם אתם משיבים בשלילה, אזי תאמרו ״כן״ לכולם, גם כאשר אינכם רוצים לומר ״כן״. היו תקיפים כאשר אתם אומרים ״לא״, שוב, מדובר בגבולות אנרגטיים, והיו עקביים. אם אתם אומרים ״לא״ יום אחד, ו״כן״ למחרת, אינכם נתפסים כרציניים. אתם יודעים שאתם חייבים להיות עקביים עם כל האנשים או שהם לא יתייחסו אליכם ברצינות.
  5. כבדו את עצמכם במידה מספקת כך שתעריכו את הזמן, האנרגיה, הכישרונות והיכולות שלכם. מה נדרש מכם כדי להגיע למקום שבו אתם נמצאים היום? קרוב לוודאי שדי הרבה. כבדו את עצמכם על ידי כך שתכבדו את הדרך שעשיתם ואם אינכם רוצים לעשות דבר מה, אל תעשו אותו. אינכם חייבים לאף אחד הסבר ארוך, די והותר ב״לא״ פשוט, או שתוכלו לומר ״לא עכשיו״ ולהציע תאריך או זמן נוחים יותר, או ״יש לי סדנא/קורס שיעניקו לך פתרון״ והפנו אותו לאתר שלכם.

לבסוף, שאלו את עצמכם שאלה חשובה זו: ״אם אשיב בחיוב, האם אכעס על עצמי או אתחרט על כך?״ אם התשובה לשאלה זו היא ״כן״, אזי השיבו בשלילה. כאשר תכירו בריבונות האנרגטית שלכם ותלמדו כיצד לשלוט בזרמי האנרגיה שלכם, תרגישו שאנשים אחרים מכבדים, מעריכים ומוקירים אתכם במידה רבה יותר. עדיף שאדם כלשהו ינסה לעשות לכם ביוש רוחני מאשר שתרגישו שניצלו אתכם, לא העריכו אתכם ושתכעסו על עצמכם על שאינכם מסוגלים לומר ״לא״ כאשר רציתם והייתם צריכים לעשות זאת.

מצער שביוש רוחני הוא תגובה מאנשים שאמורים להתנהג יפה יותר ולו רק בשל היותם מי שהם אומרים שהם, אבל אלה הם זמנים מאתגרים וכולם מרגישים מעט מעורערים. לעולם לא אומר למישהו שהוא לא רוחני, ואין זה משנה מה עשה, כיוון שאין זו החלטה שלי ואיני יכולה לדעת מהי רמת הרוחניות שלו. אך בנוסף, דעתי אינה מוסחת על ידי מישהו שמנסה לבייש אותי רוחנית, כיוון שאני יודעת שהדבר משקף את האנרגיה שלו ולא מהווה מדד לאנרגיה שלי. ולאנשים שכאלה אני מזכירה בזריזות את גבולות האנרגיה שלי ומראה להם את הדלת, כיוון שכולנו צריכים לשלוט בשדה האנרגיה שלנו ורק אנשים שיכולים ״לאהוב, לכבד ולהוקיר אותנו״ צריכים להיכלל במרחב זה.

היו מודעים לאנרגיה שלכם, לאן ברצונכם שהיא תזרום, וכיצד אתם רוצים שתראנה האינטראקציות שביניכם לבין אנשים אחרים. אל תפחדו לומר ״לא״ כאשר הדבר נכון עבורכם, ואם אתם מקבלים בתגובה לתשובתכם ביוש רוחני, פשוט חייכו ודעו שהדבר החשוב היחיד הוא שאתם ״אוהבים, מכבדים ומוקירים״ את עצמכם.