הצרור המקודש

Barefoot Windwalker
מאנגלית: סמדר ברגמן

צרור הרפואה הוא הקדוש שבקדושים בקרב הילידים האמריקאים הראשונים של המישורים, האזורים המיוערים ושבטי ההרים. השמירה על צרורות אלה מופקדת בדרך כלל בידיו של חבר שבט, אף על פי שהאמונה היא שעוצמת הצרור מועילה לשבט כולו. הצרורות נפתחים באירועים מיוחדים, ועל פי טקסיות מדויקת. כל צרור מכיל אוסף מגוון של חפצים וייצוגים בעלי משמעות רוחנית, מעורות בעלי חיים, לצלמיות ולמקטרות טקסיות. רוב הצרורות הרפואה הועברו משומר אחד לאחר במשך תקופת זמן כה ממושכת שמקורם אפוף מסתורין ומיתולוגיה.

צרור הרפואה הוא חבילה עטופה שהאינדיאנים עשו בה שימוש למטרות רוחניות. חבילה מסוג זה מכונה לעתים תיק רפואה. צרורות הרפואה משמשים בדרך כלל כעזרים טקסיים. צרורות הרפואה מגיעים בגדלים רבים מאוד.

בדרך כלל הם מכילים אוסף פריטים מגוון שעשוי לכלול זרעים, בלוטים, עשבים, שיניים או טלפיים של בעלי חיים, שיער סוסים, אבנים, קריסטלים, טבק, חרוזים, ראשי חץ, עצמות או כל דבר אחר קטן יחסית שהוא בעל ערך רוחני לשומר הצרור. צרור של שאמאן מכיל בדרך כלל פריטים נוספים מאלה של לוחם או אישה, ועשוי לכלול רעשני עצמות, עורות בעלי חיים ואת שערו וציפורניו של השאמאן.

תכולתו של צרור הרפואה נחשבת קדושה על ידי קהילת השבט, ואמורה להישמר בסוד על ידי שומר הצרור. תכולת צרור הרפואה לא אמורה לגעת בקרקע. לכן היא עטופה היטב. תפילות וטקסים מלווים לעתים בעשייה ובפתיחה של צרורות רפואה, בעיקר בידי הגברים, לבד מאשר בשבטים מטריאכלים מסוימים. ברור שגם לנשים יכול להיות צרור רפואה משלהן. צרור רפואה יכול לעבור בירושה מדור לדור.

צרור רפואה נחשב לרכוש יקר ערך מאוד שמייצג את חייו הרוחניים של האדם, ועשוי להכיל כוחות הגנה וריפוי. ככל שבעל הצרור מזדקן, נוספים לצרור פריטים נוספים. צרורות רפואה אישיים נקברים בדרך כלל עם בעליהם, או מועברים לידי קרוב משפחה לאחר מות האדם.

צרורות רפואה עשויים גם להשתייך לשבט כולו. צרור רפואה שבטי גדול בדרך כלל הרבה יותר ומכיל פריטים מיוחדים שרק לחברי שבט מסוימים מותר לגעת בהם. הוא נפתח רק באירועים מיוחדים.

כחפץ שמכיל פריטים על-טבעיים, צרור הרפואה עשוי גם להכיל את עוצמת בעליו. פריטי רפואה להם משויכות יכולות על-טבעיות שונות נאספים תכופות בעת המנהג ששמו “מסע לחיפוש החזון”. טקס זה כולל טקסי קורבן אישיים: צום ותפילה במשך כמה ימים במקום מבודד משאר הקהילה. המטרה היא ליצור קשר עם כוחות טבע רוחניים שמסייעים או שמדריכים את האנשים להגשים את הפוטנציאל שלהם. הרוחות, או הטוטמים, מסייעים לפרט לאסוף פריטי רפואה אלה, לרכוש ידע ועוזרים לצמיחה רוחנית אישית.

כוחות המשויכים לצרורות הרפואה ולפריטים שלהם כוללים יכולות צייד מוגברות, מיומנויות חיים, הרחקת אויבים ושינוי מזג האוויר.

הכנת צרור רפואה

את צרור הרפואה ניתן להכין מכל חומר, שמיכה או בד צמרי אדום או לבן, אך הצרור המסורתי עשוי מעור צבי מעובד, אם או ללא הפרווה. ממדיו המסורתיים הם: 15 עד 20 ס”מ פתחו, ו35 ס”מ עומקו, והוא נרכס בחוט עור. ניתן לקשט את הצרור או לא, על פי הרצון וההשראה.

מילוי צרור הרפואה

ראשית, מה משמעות המילה “רפואה”? לאדם הלבן משמעותה רופאים, תרופות, בתי חולים וכן הלאה. לילידים האמריקאים הראשונים, “רפואה” משמעותה כל שהוא מסתורי, רוחני, על-טבעי, וכן הלאה בחייהם. איש או אשת הרפואה מתפקדים בשתי רמות: הם מסייעים לחיים הרוחניים של השבט, והם מסייעים גם לחיים הפיזיים; כך, הוא או היא מיישמים את שני סוגי הרפואה.

לצרור הרפואה שלכם יכולים להיות שימושים רבים, כמובן. אתם עשויים להשתמש בו כאשר אתם יוצאים למסע לחיפוש החזון. אתם יכולים לשאת אותו עמכם על בסיס יום-יומי ולהסתמך על כוחו ועוצמתו. אתם יכולים לעדכן את תכולתו כדי לציין שינויים בהווייתכם ו/או בתחומי העניין שלכם. להלן הצעה של רשימת פריטים עבור צרור הרפואה הראשון שלכם, כאשר לכל אחד מהם תכלית מסוימת. זכרו שלצרור קיבולת מוגבלת, לכן בחרו פריטים קטנים בקפידה.

1. השיגו ייצוג אחד או יותר של ממלכת הצמחים. “שלוש האחיות” המסורתיות שהן זרעי תירס, שעועית ודלעת הן התחלה טובה. עליכם להוסיף לצרור גם שקיק קטנטן של קמח תירס וצרור קטן של טבק. אפשר להשתמש בשקיות פלסטיק קטנטנות, אך שקיקי עור קשורים היטב עדיפים. לבסוף, תוכלו להוסיף חתיכה מצמח כלשהו שיש לו משמעות מיוחדת עבורכם. אם אדם אהוב נתן לכם פרח, תוכלו להוסיף לצרור כמה עלי כותרת של פרח זה.

2. השיגו ייצוג אחד או יותר של ממלכת המינרלים. בדרך כלל תמצאו אותם בטבע. לשם התחלה, אני ממליץ על אבן אובסידיאן או צור לשם קרקוע, ואבן אחלמה לטובת שלוות נפש. קריסטל קוורץ גם הוא נחמד, מייצג את הפשטות, את הבהירות ואת הסימטריה של עולם הרוח. נהגתי לשאת אבן אגט חלקה וקטנה בה השתמשתי כ”חרוז דאגה” בעת המדיטציה או כאשר שקלתי כיצד לפעול או לנהוג.

3. השיגו פריט אחד או יותר שייצגו את ממלכת החיות. נוצות הן פריטים הולמים ביותר לשם כך. אתם עשויים למצוא טופר, פרווה, גולגולת או חומר אחר. יהיה עליכם לפקוח את עיניכם לשם כך. ממלכת החיות תעניק לכם בדרך כלל את הדבר הדרוש לכם. כמו כן, הוסיפו כל דבר שיש לו משמעות מיוחדת עבורכם, הקשור לכל בעל חיים אליו אתם קשורים באופן אישי.

4. השיגו ייצוג אחד או יותר של ממלכת הטכנולוגיה. בעולם המודרני אנו מוקפים בטכנולוגיה ובמוצריה. הם הפכו לחלק אינטגרלי מחיינו, בין אם אנו אוהבים או לא אוהבים את השפעתם.

5. לאחר שאספתם את פריטי צרור הרפואה שלכם, נקו אותם בעשן מרווה. נהגו בהם על פי מהותם האמיתית, הוויה רוחנית. לאחר מכן הניחו אותם בצרור.

6. אז שבו עם הצרור שלכם במקום מבודד ושקט. חשבו על כל הוויה שהנחתם בתוכו, ומה משמעותה בחייכם. הודו לעזרה שנותנים לכם חברי כל הממלכות. ראו כיצד חלק מהאנרגיה שלכם נכנסת לצרור הרפואה, אליה מצטרפת קרן אנרגיה לבנה היורדת ממעל. הניחו לאנרגיה של הצרור לזרום אל תוככם, וכוננו זרימה הדדית של אנרגיה ביניכם לבין כל קרוביכם שבעולם הרוח של אוואקן טאנקה – הבורא, דרך הטאנקאשילה – הסב, הנשימה החיה של מסתורין הרוח הגדולה, ודרך המסייעים, דרך האהבה, השלום והחירות, כאן על גבה של מאהקה – אימא אדמה שלנו. כאשר תרגישו שהגיע הזמן, סיימו את המדיטציה שלכם ושמרו את הצרור עמכם (בתיק, בתרמיל הגב או המזוודה שלכם, לדוגמה) ליום המחרת או לשלב מאוחר יותר. אם הדבר אפשרי, שנו עם הצרור מתחת לראשכם.

7. במשך הזמן, בעודכם מאזינים לרוח שלכם ולרוחות שסביבכם המדברות אליכם, תונחו להוסיף אל הצרור או להוציא ממנו דבר מה. זהו עניין אישי מאוד, ואין עוד הוראה או הגבלה שאפשר לתת.

“לקבלת הדרכה רוחנית אמיתית, על האדם להתמודד עם העבר, להאמין בעתיד, ולחיות בהווה”.

 Mitakuye oyasin, hecitu welo!

כן! כל קרוביי, וכך הוא!

אהבה ושלום,

Barefoot Windwalker