האם אתם אמפתים או סתם רגישים

דיאן קת׳רין

מאי 2018

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

האם תכופות אתם מתקשים לדעת מהו מקומכם הנכון או תוהים האם אתם אמפתים או לא?

במשך השנים, שאלו אותי לעתים קרובות את השאלה: ״כיצד אדע בוודאות שאני אמפת?״

התשובה שלי היא בדרך כלל אותה תשובה: באופן כללי, אם אתם אמפתים, כאשר אתם מגלים את המונח ואת התכונות שהוא מכיל בתוכו, אתם פשוט יודעים האם הוא מתאר אתכם או לא. הדבר דומה לרגע של הארה. סוף סוף יש לכם הסבר לכל מה שהרגשתם ושחוויתם במשך חייכם… אבל תמיד יש יוצאים מן הכלל.

במאמר זה נבחן שתי תכונות שמגדירות באמת את האמפתים.

מה זאת אומרת?

אף על פי שאני לא אוהבת להיצמד לתוויות, אני חושבת שאם אתם יודעים ומבינים את המהות שלכם, הדבר יכול לעזור לכם במסעכם. כמו כן, אם אתם מכירים את התכונות המגדירות אתכם, הדבר יכול לעזור לכם למצוא איזון בחיים. בנוסף, יש לקחת בחשבון את העובדה שמה שעשוי לסייע לאמפת, עלול שלא לסייע לאדם רגיש. לדוגמה: התמודדות עם כאב רגשי שאתם קולטים מאנשים אחרים שונה מההתמודדות עם כאב רגשי שנגרם מטראומות מן העבר.

בסופו של יום, כולנו רוצים לחיות את החיים הטובים ביותר האפשריים. אנו רוצים להיות מאושרים, למצוא יציבות ואנו רוצים לעזוב גופים אלה בתקווה שלא גרמנו נזק רב מדי. הידיעה מי אנחנו והכרת נקודות החולשה והחוזק שלנו יכולות לסייע לנו להגשים זאת.

אני סבורה שהסיבה שאנשים רגישים מסוימים תוהים האם הם אמפתים היא משום שהם מרגישים דברים בעוצמה רבה כל כך וחולקים רבות מתכונות האמפתים. אבל יש שתי תכונות שמבדילות ביניהם לבין האמפתים:

  • היכולת להרגיש/לקרוא אנרגיה רגשית של אנשים אחרים.
  • אמפתיה מוגברת.

להרגיש רגשות ואנרגיה של אנשים אחרים

התכונה העיקרית של האמפת היא היכולת להרגיש רגשות, מצבי רוח, כאב ואנרגיה של אנשים אחרים, אבל יש להם גם אינטליגנציה רגשית ואמפתיה מדהימות כלפי אחרים, אפילו אם הם לא ממש אוהבים לשהות במחיצת אנשים אחרים.

כעת נבחן כיצד התכונות הללו באות לידי ביטוי. כפי שכבר ציינתי, כאשר האמפתים מגלים את המונח, זה הרגע שבו חייהם הופכים הגיוניים. סוף סוף יש סיבה לכל מה שהם חווים. ואף על פי כן, יש רובדים רבים שיש לחשוף…

אם כל חייכם הרגשתם אנרגיה רגשית של אנשים אחרים, מבלי לדעת זאת, יכול להיות שיידרש זמן לפני שתוכלו להפריד רגשות אלה מהרגשות שלכם.

כבני אדם, אנו יודעים היטב כיצד להסתיר את הרגשות האמיתיים שלנו ורק בגלל שמישהו עוטה חיוך על פניו, אין משמעות הדבר שהוא לא חווה כאב רגשי. אבל אמפת תמיד ירגיש את מה שהאדם האחר לא מראה.

קיימות כמה דרכים שבהן אתם עשויים לחוות אנרגיה רגשית של אדם אחר:

אתם עלולים להרגיש לפתע חוסר ביטחון בנוכחותם (אם יש להם דימוי עצמי נמוך, אם הם חוששים ממה שאנשים אחרים עשויים לחשוב עליהם או אם יש להם בעיות חברתיות).

אתם עלולים לחוות גלים של עצבות או לפרוץ בבכי (אם האדם האחר מתאבל או נמצא בנקודת שפל מבחינה רגשית).

אתם יכולים לפתע להתמלא בזעם או בעצבים או לחוש דקירות סביב צ׳אקרות מסוימות (לאדם האחר כעס נסתר).

אתם חשים כבדות באזור הבטן שלכם (האדם האחר מדחיק את בעיותיו ומסרב להתמודד עמן).

אתם עלולים לחוש חרדה או לחץ באזור החזה, אתם עלולים לחוות פעימות לב עזות (דבר זה מתרחש לעתים קרובות כאשר קיימת התנגשות של אנרגיות).

אתם מתחילים להתנהג באופן שונה או לאמץ את תכונות האישיות שלהם, בייחוד אם יש להם אישיות דומיננטית.

קיימות דרכים רבות אחרות שבהן האמפתים יפרשו את האנרגיה הרגשית של האחרים. הם יכולים אפילו לקלוט רגשות ומחשבות של אדם אחר גם כאשר אינם נמצאים במחיצתו, בייחוד אם הם מכוונים אל האמפתים.

אמפתיה מוגברת

זו תכונה משמעותית מאוד של האמפתים, אך לא מדברים עליה הרבה. אף על פי כן, אמפתיה מוגברת היא תכונה עיקרית והיא חלק גדול מאוד מחיי האמפתים, דבר שהולך יד ביד עם אינטליגנציה רגשית.

כיוון שהאמפתים יודעים כיצד הם מרגישים כאשר הם נפגעים ממילים או מפעולות של אנשים אחרים, הם יתאמצו מאוד שלא לעשות זאת בעצמם (אבל האמפתים הם עדיין בני אדם. הם יכולים לחוות כעס או לעתים להתפרץ כאשר הם חווים כאב).

תכופות האמפתים שוקלים כיצד המילים או הפעולות שלהם יפורשו והם יזהרו שלא לפגוע. לעתים קרובות הם מודעים לכך שהם פוגעים באדם אחר שלא בכוונה – בין אם באמצעות מילה כתובה או נאמרת (ביקורת, זלזול וכן הלאה), או באמצעות פעולותיהם או התנהגותם – ולכן הם נזהרים לגבי מה שהם משתפים כדי לא לפגוע או להעליב אחרים… וחייבים לומר, זה כמעט בלתי אפשרי בעולם שיש בו דעות ואמונות מגוונות.

שוב, כולנו בני אדם ואנו יכולים לומר או לעשות משהו לא בכוונה שפוגע או שמעציב. אבל אם האמפתים מבינים שהם אמרו או עשו דבר מה שפגע באחר, הדבר יציק להם במשך ימים, שבועות, חודשים ואפילו שנים.

האמפתים חווים כאב עצום אם הם רואים אחרים סובלים (בני אדם או בעלי חיים). אפילו לראות סבל מרחוק יכול להותיר את האמפתים שבורי לב כמעט.

הם גם שונאים לאכזב אנשים אחרים. לדוגמה, הם עשויים לצאת לאירוע חברתי גם כאשר הם חולים, מתוחים או תשושים, רק כדי לא להסתכן ולפגוע ברגשות האחר.

ברור שאני לא רומזת שלאדם רגיש אין אמפתיה או אינטליגנציה רגשית. מה שאני אומרת הוא שאצל האמפתים הן מוגברות במידה רבה מאוד. עד כדי כך, שאפשר שיידרש להם זמן ממושך מאוד כדי להבין מדוע לאחרים אין מידת התחשבות דומה.

אינטואיציה

התכוונתי גם להוסיף אינטואיציה מוגברת לתכונות שבאמת ובתמים מגדירות את האמפתים. אבל כיוון שמישהו יכול להיות בעל אינטואיציה ויכולת ״לקרוא״ אנשים, אבל לא להיות אמפת, החלטתי שלא לעשות זאת. על אף הנאמר, זוהי עדיין תכונה שמגדירה אותם, ורוב האמפתים משתמשים בה כדי לנווט במשעולי חייהם.

לכל האנשים יש חושים אינטואיטיביים, ממש כפי שלכולם יש את היכולת חוש אנרגיה באנשים אחרים ולהרגיש באווירה. אולם, אצל האמפתים התכונות הללו מועצמות במידה רבה מאוד.

אז הנה. אם לא הייתם בטוחים האם תכונות האמפתים מגדירות אתכם, אני מקווה שהמאמר הזה יסייע לכם להחליט. או אם אתם אמפתים, שהוא יעזור לכם להבין את התכונות שלכם מעט טוב יותר.

עד לפעם הבאה…

דיאן

***

אתר זה קיים כבר כעשרים שנים. אין עוד כמוהו בארץ. הוא משמש כספריית עצומה של תרגומים וחומרים מקוריים, הנגישה לכל מי שמעוניין להיכנס ולקרוא. הכניסה חופשית. יכולתי לשים בכניסה עמדת תשלום, למכור מנויים… אבל זה לא מרגיש לי נכון. אולם, כדי להמשיך בעבודת התרגום אני זקוקה לתמיכה ולעזרה שלכם – הקוראים.
לחצו על הלב ותנו מהלב. ~ סמדר